Facebook'ta çalışmak için nerede okumalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Eyupkal288

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben ileride iyi bir yazılımcı olmak istiyorum hayalim google facebook Vs şirketlerde çalışmak bunun için hangi yolları izlemem lazım
Bide işlem boğaziçi odtü Vs. Filan mı okumam lazım

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Arkadaşlar ben ileride iyi bir yazılımcı olmak istiyorum hayalim google facebook Vs şirketlerde çalışmak bunun için hangi yolları izlemem lazım

Bilgisayar mühendisliğinin baba yerlerinde okuyup iyi bir öğrenci olursan büyük şirketlere staja yolluyorlar. Ben de pc mühendisi olmak istiyprum.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
çok iyi bir ün yapmış üniversitede süper bir şekilde okuman lazım staja gidersin sonrada çalışırsın...

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Odtü , İtü gerek yok dostum Bizm buradaki Fırat üniversitesinde Google ve microsoft'a çok mühendis gönderdik iş sende bityor ama tabi odtü ve itünün de faydası var orası ayrı mesele .

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Kod yazmada çok iyi isen, google falan cv gönder.

AhmetKemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim en kötü İzmir ya da Ankara'da devlet üniversitesinde okuman gerektiğine inanıyorum.Katip Çelebi ya da Yıldırım Bayezid Üniversitesi'nde de okuma kesinlikle.Fırsatın varsa bekle derim.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
ODTÜ itü dışında hangi üniversite önerirsiniz?
valla kardeşim üni ler hakkında hiç bilgim yok ama hacettepe üni side güzel iyi duydugum kadarıyla ama odtu çok övülüyor oraya yönel bi araştır olmassa forum aç anket koy üni isimlerinide yaz en çok hangisi alacak birde ünilere gidenlerden yorum al ona göre yönel eger imkanın varsa yurtdışında oku derim çok çok daha iyi yerler var yurtdışında dediğim gibi araştır kolay gelsin anladıgım kadarıyla kendine güvenin var yapacam diyorsun inşaallah iyi bir yere gelirsin tekrardan kolay gelsin....

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Facebook a girmeyi isteyemezsin onların seni almalari lazım. Kısaca aldirman lazım kendini

Eyupkal288

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Odtü , İtü gerek yok dostum Bizm buradaki Fırat üniversitesinde Google ve microsoft'a çok mühendis gönderdik iş sende bityor ama tabi odtü ve itünün de faydası var orası ayrı mesele .

Fırat bilgisayar mühendisliği mi okuyorsunuz?

Eyupkal288

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hollywood'da oku. Paran varsa ya da çok akıllı bir kardeşimizsen yurt dışında burslu/burssuz oku türkiyeye sıkışma.

Ne yazıkki böle bir şansım yok ve paramda yokk yani ancak ünv. Sonra yüksek lisans olur oda kabul alırsak ancak

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Google ile mulakata girmis birisi olarak soyleyebilirim ki, universitenin isim yapmis olup olmamasinin onemi yok. Yazilimci olarak genelde bilgisayar muhendisligi ve bilgisayar bilimleri (computer science) mezunlarini aliyorlar. Ancak calisma izni onlar icin sikinti oldugu icin, yabanci calisan almama taraftarilar.

ABD yilda yaklasik 50000 yabanci isciye calisma izni (H1B) veriyor. Sirketler bu izni alabilmek icin para oduyor ve alabilmek icin ugrasiyorlar. Google, Facebook, IBM gibi sirketler bu izni en cok alanlar olmasina ragmen, bu izinleri genelde gecici calisma iznine sahip calisanlari icin kullaniyorlar. ABD de universite okuyunca gecici calisma izni alabiliyorsun. Ama anlayacagin uzere gecici calisma iznine sahip olanlari ise aliyorlar.

Peki google ile nasil mulakat ayarlanir? Aslinda bunu bende bilmiyorum, cunku onlar benimle irtibata gectiler. Google gibi firmalarin calistirdigi cok fazla yetenek avcisi var ve bunlar internette (Linkedin vb. sitelerde) potansiyel calisan ariyorlar. Ancak bana soyledikleri direkt Google a yapilan is basvurulari onlarin isini kolaylastiriyor. (Bana linkedin uzerinden ulastilar.)

Googleda mulakat nasil? Gercekten ilginc sorular soruyorlar mi? Bana internette bahsedildigi gibi ilginc sorular sorulmadi. Sadece programlama sorulari soruldu. Googleda mulakat 3 asamali denebilir. 1. asama yetenek avcisi sizin ile ilgili bilgileri alir ve merak attiginiz sorulari cevaplar. Sizin sectiginiz programlama diline gore (Java, C/C++, Javascript) 2. asama icin gun ayarlar. Sectigin programlama dilinde tam hakimiyet istiyorlar. Hicbir yardimci arac kullanmadan o dilde kod yazabilmelisin. 2. asama telefonla mulakat. Mulakat 45 dk. suruyor ve size 3 programlama sorusu soruluyor. Kod google docs dokumaninda yaziliyor. Sen kod yazarken mulakati yapan kiside seni takip ediyor. Sorular sizin algoritma kabiliyetinizi ve hizli kod yazabilmenizi olcuyor. Veri yapisi, algoritmalar ve kod karmasikligini cok iyi bilmeni istiyorlar. 3. asamada Google a davet ediliyorsun. Genelde 1 gunde 3 mulakata giriyorsun. Yine programlama sorulari soruyorlar. Sorulari beyaz tahtada bir grubun onunde cevapliyorsun. Ise alinip alinmadigin sana gun sonunda bildiriyorlar.

Sorulari kimse ile paylasmayacagini mulakata baslamadan kabul ediyorsun. Ama sorulari merak ediyorsan bircok kisi glassdoorda paylasiyor. Oradan ogrenebilirsin. Ayrica googleda kendilerinin soyledigi false negative orani yuksek. Yani mukemmel bir yazilimci olsan da googla giremeyebiliyorsun.

Eyupkal288

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Google ile mulakata girmis birisi olarak soyleyebilirim ki, universitenin isim yapmis olup olmamasinin onemi yok. Yazilimci olarak genelde bilgisayar muhendisligi ve bilgisayar bilimleri (computer science) mezunlarini aliyorlar. Ancak calisma izni onlar icin sikinti oldugu icin, yabanci calisan almama taraftarilar.

ABD yilda yaklasik 50000 yabanci isciye calisma izni (H1B) veriyor. Sirketler bu izni alabilmek icin para oduyor ve alabilmek icin ugrasiyorlar. Google, Facebook, IBM gibi sirketler bu izni en cok alanlar olmasina ragmen, bu izinleri genelde gecici calisma iznine sahip calisanlari icin kullaniyorlar. ABD de universite okuyunca gecici calisma izni alabiliyorsun. Ama anlayacagin uzere gecici calisma iznine sahip olanlari ise aliyorlar.

Peki google ile nasil mulakat ayarlanir? Aslinda bunu bende bilmiyorum, cunku onlar benimle irtibata gectiler. Google gibi firmalarin calistirdigi cok fazla yetenek avcisi var ve bunlar internette (Linkedin vb. sitelerde) potansiyel calisan ariyorlar. Ancak bana soyledikleri direkt Google a yapilan is basvurulari onlarin isini kolaylastiriyor. (Bana linkedin uzerinden ulastilar.)

Googleda mulakat nasil? Gercekten ilginc sorular soruyorlar mi? Bana internette bahsedildigi gibi ilginc sorular sorulmadi. Sadece programlama sorulari soruldu. Googleda mulakat 3 asamali denebilir. 1. asama yetenek avcisi sizin ile ilgili bilgileri alir ve merak attiginiz sorulari cevaplar. Sizin sectiginiz programlama diline gore (Java, C/C++, Javascript) 2. asama icin gun ayarlar. Sectigin programlama dilinde tam hakimiyet istiyorlar. Hicbir yardimci arac kullanmadan o dilde kod yazabilmelisin. 2. asama telefonla mulakat. Mulakat 45 dk. suruyor ve size 3 programlama sorusu soruluyor. Kod google docs dokumaninda yaziliyor. Sen kod yazarken mulakati yapan kiside seni takip ediyor. Sorular sizin algoritma kabiliyetinizi ve hizli kod yazabilmenizi olcuyor. Veri yapisi, algoritmalar ve kod karmasikligini cok iyi bilmeni istiyorlar. 3. asamada Google a davet ediliyorsun. Genelde 1 gunde 3 mulakata giriyorsun. Yine programlama sorulari soruyorlar. Sorulari beyaz tahtada bir grubun onunde cevapliyorsun. Ise alinip alinmadigin sana gun sonunda bildiriyorlar.

Sorulari kimse ile paylasmayacagini mulakata baslamadan kabul ediyorsun. Ama sorulari merak ediyorsan bircok kisi glassdoorda paylasiyor. Oradan ogrenebilirsin. Ayrica googleda kendilerinin soyledigi false negative orani yuksek. Yani mukemmel bir yazilimci olsan da googla giremeyebiliyorsun.
Çok sağolun şuan nerde çalışıyorsunuz

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
Okuyom ben abi.[emoji23]

dalga geçme.:D bu işler facebook da çalışmak istiyorumla başlar.biraz büyüyünce asgari ücretle iş bulduğun da havalara uçarsın.hayaller hayatlar.
afW8F6O.png

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59

.

Yazdığınız Kodları Test Etmek: Buradan kasıt bir üye giriş formu yapıp, üye girişi yapmaya çalışıp "Aha giriyor, demek ki çalışıyor, sıkıntı yok" denebilecek basit bir olay değil. Yazdığınız kodu her anlamıyla test etmeniz gerekiyor. Yani çalışmasından, herhangi bir hacker saldırısına karşı açık olup olmadığına kadar bakmalısınız.

Analitik ve Matematik: Analitik düşünme yeteneğinizin ve soyut matematik konuları bilgisayar bilimlerinin olmazsa olmazı olduğundan bir Google çalışını içinde olmazsa olmaz.

Algoritma ve Veri Yapıları: Yazılımın temeli olan Algoritma ve veri yapıları konularında bilgi sahibi olmanız şart. Özellikle doğrusal arama, derinlemesine arama, Uniform-cost arama algoritması gibi algoritmalar sahip olmanız gerekenler arasında temel bilgilerden sadece bir kaçı.

İşletim Sistemleri: Aklınıza Windows 'u kullanmak gelmesin. Bütün işletim sistemleri hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra bir işletim sisteminin çalışma mantığını da bilmeniz gerek.

Yapay Zeka: Google bilindiği üzere internetin, teknolojinin ve bilişimin her alanında çalışmalar yapıyor. Bir nevi geleceğimizi şekillendirecek şekilde üst düzey adımlar atıyor. Bunlar arasında en önemlisi yapay zeka. Bu nedenle yapay zeka iletişimi kurabilmeniz Google için aranılan önemli bir vasıf.

Derleyicileri Etkin Kullanmak: Programları hızlı bir şekilde yapmanıza yardımcı olan derleyicileri etkin bir şekilde kullanmanızda çok önemli.

Şifrelemeyi ve Çözümü Bilin: Yine buradan kasıt "123456" diye şifre yazmak yada arkadaşının mailini patlatmaya çalışırkan karşınıza çıkan şifre hatırlatma sorusunu "Ulan havalarda birden soğudu. Havalar soğudu deyince aklıma geldi, bu senin ananın kızlık soyadı neydi ya?" diye hatırlatma sorunun cevabını bulmaya çalışıp şifre çözme olayı değil. Şifre bilimi olan kriptoloji den bahsediyoruz. Öyle ki kredi kartı şifre sistemini, telefon konuşmalarında ki şifreleme sistemini ve diğer şifreleme sistemlerini yapabilecek yada mevcut şifreleme sistemlerini çözebilecek seviyede olmanız gerek.

Paralel Programlama: Bir işlemin parçalara bölünerek daha hızlı sonuçlanmasını sağlayan paralel programlama ile Google 'ın aradığı vasıf(çık)ların sonuna gelmiş bulunuyoruz.

İnsanın hemen bir CV doldurup Google 'a başvurası geliyor ... Şaka bir yana bu vasıflara sahip kişiler var ki her sene 4.000 kişi Google 'da işe başlıyor ve yılda 150.000 dolarcık (ayda 12.500 dolar), yaklaşık TL olarak ayda 33.000 TL maaş alıyorlar.