F klavye

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
F klavye

2000 yılının başlarında Amerika’da uzun süreli ikamet etme durumum oluştuğunda, el çantamda ucu dışarı sarkan bir klavye ile girmiştim gümrük kontrolüne.

Görevli, çok anlam verememişti ve ‘Ülkemizde de keyboard var, bu niye?’ türünden soru sorduğunda ABD’de Q klavyenin kullanıldığını ama benim F klavye ile yazma alışkanlığım olduğunu söylediğimde epey şaşırmıştı.

Aslında klasik bir takıntı ve alışkanlığın çok ötesinde boyutları var meselenin. Sıkıntı sadece yazma alışkanlığı ile ilgili de değil sevgili okur. Başkasını bilemiyorum ama Türkçe F klavye olmadan yazı yazmak benim için ızdırap. Q klavye varken, el ile yazıp, yazıyı gazeteye telefonla okuduğum günleri bilirim.

Bu nedenle önceki gün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in, kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyenin yaygınlaşmasına yönelik bir genelge üzerinde çalıştıklarını açıklaması beni nasıl mutlu etti bilemezsiniz. Elbette bu konuda, ‘herkes benim klavyemden kullansın’ ısrarcılığında değilim ama F klavyenin özellikle Türkçe düşünce ve fikir üretimine önemli katkıda bulunduğuna inanıyorum. İnanıyorum, zira yazı için bilgisayar başına her oturduğumda bu gerçekle karşılaşıyorum.

Önümdeki klavye Q olunca, kelimeler uzaklaşıyor sanki… Zihnimde kurguladığım cümleler birbirine giriyor, anlamlar kayboluyor, tıkanıp tökezliyorum. F klavyede ise tam tersi bir durum. Sanki kelimeler dünden hazır gibi duruyor harflerin üzerinde. Sadece parmaklarımla dokunmak kalıyor ve ekrana itiveriyorum. O kadar kolay oluyor adeta.

Harfler arasında karışık duran kelimeler cümlelere, cümleler paragraflara ve nihayet makaleye dönüşüyor.

Mesleğe başladığım yıldan beri F klavye kullanan tutuculardanım. İtiraf etmeliyim ki, bilgisayarların yaygınlaşmasıyla Q klavyeyi de denemedim değil. Üstelik epey ısrarcı da oldum ama olmadı. Hem yazı verimliliği düşüyordu, hem de sanki hep bildiğim kelimeler benden gizlenmeye başlıyordu. F klavyede ayan beyan karşımda duran binlerce kelime Q klavyede buhar olup uçuyordu sanki. Bu sebeple çok fazla ısrar etmedim ve F klavyede karar kıldım.

Bilenler bilir, zordur F klavyecilerin işi. Çünkü şu anda yaygın olan Q klavyedir, pek çok tedarikçi ‘bulunsun’ diye numunelik saklar F klavyeyi. Hatta pek çok kullanıcının haberi bile yoktur Türk tipi klavyeden.

Oysa yıllar önce, devletin resmî olarak benimsediği bir sistemdir F. Hayatta mıdır bilmiyorum, (hayattaysa Allah uzun ömür versin, vefat ettiyse rahmetler olsun) İhsan Sıtkı Yener’in 1946’dan beri üzerinde çalıştığı ve kanaatimce tam olarak muvaffak olduğu bir sistemdir F klavye. Rahmetli Celal Bayar’ın da katkılarıyla geliştirilmiş ve neredeyse 30 yıllık bir emek ve maceralı süreçler sonrası, 1970’li yılların ortasında Türk Standartları Enstitüsü tarafından Zorunlu Standart olarak kabul edilmişti. Şurası kesin; F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürüyor. Yapılan testlerde Türkçede çok kullanılan harflerin F klavyede kolay yerlerde olduğu bizatihi ispatlandı. Örneğin Türkçede çok kullanılan “de” gibi ekleri yazmak için Q klavyede orta parmakla ilk önce d’ye sonra da yeniden e’ye basılması gerekirken F’de böyle bir ihtiyaç yoktur.

Cep telefonlarının hayatımıza ortak olmasından sonra benim gibi Q klavyeden muzdarip insanları rahatlatacak yenilikleri önce Samsung yaptı. Nihayet iPhone da pes etti ve son sürümünde benim gibi artık inatçı kullanıcıları memnun edecek bir zenginliği ekledi. Çocukların F klavyenin varlığını öğrenmesi bile mutluluk verici. Yaşasın F klavyecilerin onurlu direnişi!

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Alıştık biz Q klavyeye, kimse bu kusura bakmasın bu saatten sonra F ile uğraşmaya niyetim yok.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
monkey-keyboard.jpg

F klavye kullanırken ben! :D

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İlle de gerek yok ki bulmaya madem alışmışsın klavyeyi f yap keyfine bak zaten alışmışsan bakmana da gerek yoktur klavyeye bende şuan qye alıştım yavaşta olsa on parmakla yazıyorum fyi denedim biraz önce beni bırak beyin reddetti a harfine basıcam mesela f klavyede beyin küçük parmağı algılıyor çünkü q klavyede a harfi sol küçük parmak eğer bende böyle ise sende de durum böyle madem öyle çevirirsin klavyeyi rahatına bakarsın.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
alışmak o kadar zor değil. ben bir ara denemiştim. fakat programlama için pek uygun değil.
programlama işlerinde ingilizce klavyeden şaşmamak gerekli

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
alışmak o kadar zor değil. ben bir ara denemiştim. fakat programlama için pek uygun değil.
programlama işlerinde ingilizce klavyeden şaşmamak gerekli

Buna katılmıyorum.. Eğer 10 parmak F klavye kullanabiliyorsan, program yazarken aklından geçenleri sağa sola bakmadan anlık birebir satırlara dökebilmek gibisi yok...

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Dünya standartları vardır, bu standartlara uymak lazım. F daha rahatsa bile Q kullanılmasından yanayım.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bakmaya gerek yok yine. fakat c dili için konuşursak. ingilizce klavyede nokta virgül tırnak işaretleri parantezler sağ shift tuşunun yakınındalar.
türkçe q klavyede benzer yerdeler fakat altgr tuşu ile çıkıyor.
türkçe f klavyede ise büyüktür küçüktür tuşu solda çift tırnak tuşu yok shift ile çıkıyor.

basitçe her string yazdığımda shift tuşunu kullanmak zorundayız f klavyede.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
[MENTION=45352]orcnd[/MENTION], seninki ekstrem bir durum, bu ülkede kaç kişi programlama yazıyor ki...

yukarıda maymun resmini koyan arkadaş, bu işin eğitimini almadan, alışmadan tabii ki ıstırap olacak. mesela ilk baştan f ile başlamış olsaydın bu işlere, alışkanlığını bu yönde geliştirmiş olsaydın yine zor olur muydu?

öyle eğitimini görmeden, emek vermeden, alışmadan nerde görülmüş şıppadak yazıvermek.

1982 yılında ücretli olarak Van Ticaret Lisesinde kursuna gittim, bir aylık eğitimden sonra canavar gibi öğrendim. o gün bugündür sular seller gibi yazıyorum evvel Allah. 1987 yılında askerlikte yaptığım yazıcılığın arkasından 2002 yılında ilk pc'mi alıncaya kadar tam 15 yıl hiç elim değmedi, unuttuğumu sanıyordum. parmaklarımı klavyeye koyduğumda okulun kursundan ilk mezun olduğum günki kadar rahat yazabildiğimi görünce çok şaşırmıştım. anladım ki parmakların da bir hafızası oluyormuş ve beyinden çok daha ileri düzeyde bir hafızaya sahipmiş.

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
@orcnd, seninki ekstrem bir durum, bu ülkede kaç kişi programlama yazıyor ki...

yukarıda maymun resmini koyan arkadaş, bu işin eğitimini almadan, alışmadan tabii ki ıstırap olacak. mesela ilk baştan f ile başlamış olsaydın bu işlere, alışkanlığını bu yönde geliştirmiş olsaydın yine zor olur muydu?

öyle eğitimini görmeden, emek vermeden, alışmadan nerde görülmüş şıppadak yazıvermek.

1982 yılında ücretli olarak Van Ticaret Lisesinde kursuna gittim, bir aylık eğitimden sonra canavar gibi öğrendim. o gün bugündür sular seller gibi yazıyorum evvel Allah. 1987 yılında askerlikte yaptığım yazıcılığın arkasından 2002 yılında ilk pc'mi alıncaya kadar tam 15 yıl hiç elim değmedi, unuttuğumu sanıyordum. parmaklarımı klavyeye koyduğumda okulun kursundan ilk mezun olduğum günki kadar rahat yazabildiğimi görünce çok şaşırmıştım. anladım ki parmakların da bir hafızası oluyormuş ve beyinden çok daha ileri düzeyde bir hafızaya sahipmiş.
Aynen katılıyorum öğrenilir elbet ama baştan ne ile başladığın önemli ben q ile başladım mesela şimdi öğrendim ama biraz yavaş yazıyorum fyi deneyeyim dedim işkence gibi beyin red ediyor.Q klavyeye alışan birinin f ile yazmaya çalışması yıllardır sağ elimizle yaptığımız işleri sol elle yapmaya çalışma gibi birşey.

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
F klavye bahsedilen kadarda zor değil aslında okulda F klavyede derslerimizi görüyoruz ve neredeyse Q'daki gibi hızlı ve çevik yazabiliyorsun, ama kafamı karıştıran bir sorun var klavye olarak f klavyeyi piyasaya sürmek kolayda laptoplar için biraz sıkıntılı olabilir.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
F klavye iyidir (tabi bilene), ondan daha iyi olan ise Q klavyeyi F'e çevirip kullanmak. Kimse kullanamıyor :devil:

Eskiden biri konuşurken söylediklerini yazıp yetiştirebiliyordum. Şimdi az da olsa performans kaybı var. (yaşlanıyoruz herhal :) )

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
askerdeyken 4 ay boyunca kullandım. alışmak bir hafta kadar sürdü. alışınca gerçekten çok rahat bir kullanımı var. sesli harflerin aynı el altında olması yazı yazarken bir sağ bir sol tuş vuruşu yapmanızı sağlıyor bu da bateri çalıyormuş hissi veriyor. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şimdi nerden baksan bütün bilgisayarler q klavye ile geliyor çoğu kişi bu şekilde alışmış bende q klavye kullanıyorum harflere elim kendisi gidiyor f klavye kullanmaya çalıştım yukarıda paylaşılan fotoğraf gibi oldum bence bu proje yapılmamalı çünkü bu sefer q klavye kullanan çoğunluk çok zorlanacak herkes kendi istediği klavyeyi kullansın

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
F klavye bahsedilen kadarda zor değil aslında okulda F klavyede derslerimizi görüyoruz ve neredeyse Q'daki gibi hızlı ve çevik yazabiliyorsun, ama kafamı karıştıran bir sorun var klavye olarak f klavyeyi piyasaya sürmek kolayda laptoplar için biraz sıkıntılı olabilir.

evet, bu konuda haklısınız. en büyük sorun laptoplar. bugün f klavyeli bir laptop bulmak neredeyse imkansız gibi.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
F klavye iyidir (tabi bilene), ondan daha iyi olan ise Q klavyeyi F'e çevirip kullanmak. Kimse kullanamıyor :devil:

pc'yi aldığımda q klavyeliydi, ilk acemilik zamanlarımda f'e çevrildiğini bilemediğim için q ile cehennem azapları yaşadım. sonra bir arkadaşa durumu açınca kahkahayla gülüverdi. gelip pc'den f'e çevirince denk düşen tuşlara parmaklarımı koyduğumda anamdan yeniden doğmuş gibi olmuştum adeta. uzun süre q ile f yazdım, sonra da arayıp buldum ve halen onu kullanıyorum.

on parmak yazmayı öğrenmemiş olan biri q ile f yazamaz zaten.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Üniversitede büro yönetimi okuyan arkadaşım vardı adam 3 ay F klavye ile yazı yazdı artık klavyeye bakmadan yazıyordu ama aynı anda muhabbet ediyorduk :) Q klavyede F ile yazıyordu öğrenince kolay :D

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
6 yil f klavye kullandim 4 yildir da q kullanıyorum ikisinede alisigim ama f de bazi programlarda uyum sorunu çıkıyor

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
bakmaya gerek yok yine. fakat c dili için konuşursak. ingilizce klavyede nokta virgül tırnak işaretleri parantezler sağ shift tuşunun yakınındalar.
türkçe q klavyede benzer yerdeler fakat altgr tuşu ile çıkıyor.
türkçe f klavyede ise büyüktür küçüktür tuşu solda çift tırnak tuşu yok shift ile çıkıyor.

basitçe her string yazdığımda shift tuşunu kullanmak zorundayız f klavyede.

string yazarken buraya yazdığımız gibi hepsini küçük yazmayacağız.

Hesaptaki seviyeniz yönlendiriliyor. Lütfen bekleyiniz.
Eğer yeni sayfaya yönlendirilmiyorsa, lütfen buraya tıklayınız.

gibi bir yazıda her cümle başında büyük harf için zaten shift kullanmak zorundayız.
F klavye sadece türkçe değil ingilizce yazmak için de Q klavyeye göre daha uygundur.
Aslına bakarsak afedersiniz k*çımızdan uyduracağımız herhangi bir klavye dahi Q klavyeye göre daha uygun olacaktır.
Çünkü Q klavyenin tarihine baktığımızda daktiloların hızlı yazılmasıyla çabuk bozulmasına önlem olarak en çok kullanılan harfler en zor yerlere konulmuş ve kombinasyonlar mümkün mertebe yazanı yavaşlatmak için geliştirilmiş ancak daha sonrasında bir şekilde standart olmuştur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
q klavyeye "alışanlar" aman alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyin,
12 yaşından küçüklerin önümüzdeki 10 yıl boyunca bilgisayar kullanacakken F klavyeyi bilsinler-kullansınlar yeter, bir kayıp kuşak q klavye kullandı der geçeriz....

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
string yazarken buraya yazdığımız gibi hepsini küçük yazmayacağız.

Hesaptaki seviyeniz yönlendiriliyor. Lütfen bekleyiniz.
Eğer yeni sayfaya yönlendirilmiyorsa, lütfen buraya tıklayınız.

gibi bir yazıda her cümle başında büyük harf için zaten shift kullanmak zorundayız.
F klavye sadece türkçe değil ingilizce yazmak için de Q klavyeye göre daha uygundur.
Aslına bakarsak afedersiniz k*çımızdan uyduracağımız herhangi bir klavye dahi Q klavyeye göre daha uygun olacaktır.
Çünkü Q klavyenin tarihine baktığımızda daktiloların hızlı yazılmasıyla çabuk bozulmasına önlem olarak en çok kullanılan harfler en zor yerlere konulmuş ve kombinasyonlar mümkün mertebe yazanı yavaşlatmak için geliştirilmiş ancak daha sonrasında bir şekilde standart olmuştur.

zaten bilimsel olarak f klavyenin düz yazılardaki başarısı ortada. hatta bu konudaki yarışmalarda da türk takımlarının f klavye ile başarılı sonuçlar aldığı söylenir hep.

fakat daha önce de söylediğim gibi programlamada kullanılan özel karakterler f klavyede 2. planda kalmış yerine türkçe harfler gelmiş. bu türkçe q klavyede de aynı şekilde.

örnek vermek gerekirse.
php kod yazarken
$this->obje->fonksiyon('parametre');
$dizi['asdsad']='asdasd';

bunu yazarken türkçe f klavyede altgr ve shift'i çok daha fazla kullanıyoruz. programlama sırasında da yazılanların çoğu böyle oluyor zaten.
string içine paragraf paragraf yazı yazıldığı durumlar biraz nadir.

xml'de ise durum çok daha sıkıntılı. türkçe f klavyede küçüktür ve büyüktür aynı tuştan çıkıyor. ingilizce klavyede ise farklı tuşlarda.
<html><head><title>
kodunu yazarken f klavyede aynı tuşa basarak çıkartıyoruz küçüktür ve büyüktür işaretini. çoğu zaman shift tuşuna ya yanlışlıkla basılıyor yada eli çekerken geç kalınıyor.
dolayısıyla hatalı yazmak oldukça mümkün hale geliyor.

sql de ise ` karakteri çok sık kullanılmakta yine f klavyede ötelenmiş durumda

= karkterinin bir tuşu olmaması küçük ama önemli bir ayrıntı. buda kod yazma hızına büyük etki ediyor.

Black_Mamba67

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hem qwerty hem fgğıodr klavye kullanıyorum(ev - iş ) q klavyede en çok kullanılan harfler en zor yerlerdedir eski zaman daktilolarında hız sorunu olduğu için...F klavyeye alışınca q klavyeden çok daha hızlı yazabilirsiniz fakat kodlama ile uğraşıyorsanız zorlanabilirsiniz... 2klavyeyide 10 parmak kullanabiliyorum sadece pratik yapmak lazım...

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
F klavye büyük bir çalışmanın sonucu. Kafadan uydurma bir şey değil. F klavye bulmak zor değil. Hatta F klavye ile satılan dizüstü mevcut. Özellikle Apple'ın ürünleri mevcut. Bulamazsanız çeşitli yıllar mevcut. Hazır stickerlar var. Üzerine tek seferde yapıştırıyorsunuz ve PC ayarlarından F klavyeyi seçiyorsunuz. Hatta arkadaşım Q klavyedeki tüm tuşları söküp F yapmıştı. :D

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Q klavyenin tarihine baktığımızda daktiloların hızlı yazılmasıyla çabuk bozulmasına önlem olarak en çok kullanılan harfler en zor yerlere konulmuş ve kombinasyonlar mümkün mertebe yazanı yavaşlatmak için geliştirilmiş ancak daha sonrasında bir şekilde standart olmuştur.

ilk defa duydum ve şaşırdım cidden.
q klavye avukatları bu bilgiyi okumalı mutlaka.
ayrıca dünya klavye yarışlarında Türkiyeden f klavyeci yarışmacıların bu şampiyonayı adeta domine ettiğini ve nerdeyse her yıl şampiyon olduklarını ayrıca ifade etmeme gerek yok.

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Mesele alışmak. Mahkemelerde ki katip arkadaşların da F klavye ile ne kadar rahat ettiklerini biliyoruz. Q ile aynı hızı yakalamak mümkün değil. Zabıt katibi alımlarında 180 saniyede en az 90 kelime yazmanız istenir. Bursa Adliyesi Zabıt Katibi alımlarında elemanın biri 180 saniyede 280 kelime yazmıştı. "Ve, de, ki" gibi bağlaç ve kısa kelimelerind e total sayıma etkisini bir kenara bırakırsak adam 0,6-0,7 saniyede bir kelime yazmış oluyor. Hızı siz düşünün.

Herkes istediğini kullansın retoriğine katılmıyorum. Bazı şeyler kısıtlamalarla yaygınlaşır. Türkçe için daha uygun olan bir klavye teşvik -ve birazda zorlamayla- çok daha yaygın hale gelir. SDN Okuru haklı; bir kuşak q klavye kullandı" diyebilmek için bu değişikliğin hızlıca yapılması elzemdir. Q klavye devletin 90lı yıllarda basiretsiz davranmasının sonucu olarak bugün bu kadar yaygındır. Bilgisayar evlerimize daha kolay girdiği günlerde üretici ve dağıtıcılara F klavye zorunluluğu koşulsaydı, bugün Q'dan vazgeçemem diyenler F klavyeyle yaşıyor olacaklardı.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Lisedeyken daktilo derslerinde hızlı yazma konusunda okul birincisiydim. :p

F klavye candır. Ama Q klavye F klavye kavgası boşuna. İsteyen istediğiyle rahat etsin, yazsın.

İkisine de alışığım ben.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Mesele alışmak. Mahkemelerde ki katip arkadaşların da F klavye ile ne kadar rahat ettiklerini biliyoruz. Q ile aynı hızı yakalamak mümkün değil. Zabıt katibi alımlarında 180 saniyede en az 90 kelime yazmanız istenir. Bursa Adliyesi Zabıt Katibi alımlarında elemanın biri 180 saniyede 280 kelime yazmıştı. "Ve, de, ki" gibi bağlaç ve kısa kelimelerind e total sayıma etkisini bir kenara bırakırsak adam 0,6-0,7 saniyede bir kelime yazmış oluyor. Hızı siz düşünün.

Herkes istediğini kullansın retoriğine katılmıyorum. Bazı şeyler kısıtlamalarla yaygınlaşır. Türkçe için daha uygun olan bir klavye teşvik -ve birazda zorlamayla- çok daha yaygın hale gelir. SDN Okuru haklı; bir kuşak q klavye kullandı" diyebilmek için bu değişikliğin hızlıca yapılması elzemdir. Q klavye devletin 90lı yıllarda basiretsiz davranmasının sonucu olarak bugün bu kadar yaygındır. Bilgisayar evlerimize daha kolay girdiği günlerde üretici ve dağıtıcılara F klavye zorunluluğu koşulsaydı, bugün Q'dan vazgeçemem diyenler F klavyeyle yaşıyor olacaklardı.

kesinlikle katılıyorum. zorlama olmadan milletin alışkanlıklarını değiştirmek zor.
mesela eğer ki devlet pc ve laptoplarda f klavye zorunluluğu getirse, ve q klavyeli ürün bulmak imkansız hale gelirse en fazla 2-3 yıl içinde herkes buna tereddütsüz alışmış olur.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
F klavye treni kaçtı bence. Buradan sonra dönüş çok zor. Bir arkadaşın dediği gibi bilgisayarın yaygınlaştığı zamanlarda devlet el koymalıydı buna. Şimdiden sonra okullara F klavye göndermenin çok anlamı yok.

F klavyeyi 1-2 hafta mecburen kullanmak zorunda kalmıştım ve 1 hafta içinde harflerin yeri öğrenilebiliyor. Türkçe yazı yazmak müthiş kolay. Q klavye tam bir eziyet; ama ne yaparsın ki mecburiyetten Q'ya dönüş yaptım.