F klavye

Bu konuyu okuyanlar

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
İnsanlarımıza Türk abecesini tekrar mı öğretelim bu yaşınızdan sonra diyorum ama galiba gerekiyor.:confused::fearscream:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kamuda 'F klavye' dönemi başlıyor
241020171132273086532_2-41.jpg

Başbakanlık Genelgesiyle 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçiş süreci yıl sonunda tamamlanacak.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkçe klavye olan "F klavye" kullanımını önemsediklerini söyledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçişi konusundaki Başbakanlık Genelgesi'nin 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Erdem, buna göre F klavyeye kademeli bir geçiş sağlanarak, halen kullanımda olan klavyelerin 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

"Yıl sonuna kadar tüm kurumlarda F klavyeye geçilmiş olacak"

Erdem, genelge gereği yıl sonuna kadar tüm kamu kurumlarında F klavyeye geçilmiş olacağını dile getirerek "Bunun için ciddi takipçilik ve çalışmalar yapıldı. F klavyeyle ilgili yüzbinlerce broşür dağıttık. F klavyenin önemine dikkat çekildi. Tekraren hatırlatıldı. Ayrıca F klavyeli dizüstü bilgisayar bulma sıkıntısı vardı. Türkiye’de artık dizüstü F klavyeli bilgisayar bulma kolaylığı sağlanıyor." dedi.

Gönlünün, herkesin kursa giderek 10 parmak F klavye kullanabilmesinden yana olduğu belirten Erdem, ancak şu anda bilgisayar kullananların çoğunluğunun bunu 3-4 parmağıyla yaptığını söyledi.

"Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi mümkün değil"

Erdem, kamu kurumlarındaki ilgililere seslenirken şunları kaydetti:

"Başbakanın genelgesi var. Kamu kurum ve kuruluşlardaki bütün yöneticilerin görevi mevzuatı hayata geçirmektir. Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi ve tedbir alınmaması mümkün değil. Şimdi Devlet Malzeme Ofisinden bilgisayar alan herkes, ihaleye giren herkes F klavye olarak girmek mecburiyetinde. Başka şansı yok. Şu anda eğitimde F klavye müfredata girdi. Tabletler F klavye olarak dağıtılıyor. Eğitim ayağı halledilmiş oldu. Basın sektörü başta olmak üzere belli bir kesim zaten F klavyeyi kullanıyordu. Dayatmaları bırakmışlardı. Genellikle maliyeciler, gazeteciler, hukukçular mesleklerinin gereği olarak daha okuldayken F klavye öğreniyorlar."

Erdem, özellikle basın sektöründe çalışanların hız gereği tercihlerinin F klavyeden yana olduğunu, birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.

Kamuda 'F klavye' dönemi başlıyor - Son Dakika Güncel Haberleri | STAR

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Erdem, özellikle basın sektöründe çalışanların hız gereği tercihlerinin F klavyeden yana olduğunu, birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.
Klavyeye bakmak amatörlerin işidir. Bize böyle klavye lazım :)
5_1024x768_4_1_1.jpg

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Hayatımda f klavyeyi hiçbir zaman kullanamadım. Keşke kullanabilseydim.

Kırrık67

Profesör
Reaksiyon puanı
948
q klavyeye de f klavyeye de alışığım bu durumdan dolayı bilgisayarımda q telefonumda f klavye kullanıyorum ara sıra karışıyo tabii ama :D

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
F klavyeyi kullananlar sadece memurdur.. :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
F klavyeyi kullananlar sadece memurdur.. :)
Ufuk reyiz, F klavye kim kullanırsa kullansın bir ayrıcalıktır. Türk'ün teknolojide nev'i şahsına münhasır en özel ayrıcalıklarından biridir. Q klavyedeki sıradanlık yoktur F klavyede, bilgiyle, akılla ve güzel Türkçemizin özelliğine uygun harika bir dizilim vardır.

Şimdi sen F klavyeyi insanların devlet memuriyetinde öğrenmek zorunda kaldıkları bir işkence gibi görüyor olsan da hakikat bunun tam tersidir. :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Ufuk reyiz, F klavye kim kullanırsa kullansın bir ayrıcalıktır. Türk'ün teknolojide nev'i şahsına münhasır en özel ayrıcalıklarından biridir. Q klavyedeki sıradanlık yoktur F klavyede, bilgiyle, akılla ve güzel Türkçemizin özelliğine uygun harika bir dizilim vardır.

Şimdi sen F klavyeyi insanların devlet memuriyetinde öğrenmek zorunda kaldıkları bir işkence gibi görüyor olsan da hakikat bunun tam tersidir. :)
Yok sayın hocam, bir zamanlar okulda bende belli bir süre kullandım. Ancak sonrasında işim gereği sürekli olarak Q klavye kullandım. Hatta bir patronum F klavyeyi Q klavye üzerinde kullanırdı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yok sayın hocam, bir zamanlar okulda bende belli bir süre kullandım. Ancak sonrasında işim gereği sürekli olarak Q klavye kullandım. Hatta bir patronum F klavyeyi Q klavye üzerinde kullanırdı.
Bende başka bir yerde yazmak zorunda kalırsam mutlaka ayarlardan F'e çevirerek yazabiliyorum. Telefonda alıştım q'ye ama masaüstünde tek satır bile yazamam. Ama F, kapatır gözlerimi sular seller gibi yazarım, 10 parmak tabii... :)

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Bende başka bir yerde yazmak zorunda kalırsam mutlaka ayarlardan F'e çevirerek yazabiliyorum. Telefonda alıştım q'ye ama masaüstünde tek satır bile yazamam. Ama F, kapatır gözlerimi sular seller gibi yazarım, 10 parmak tabii... :)
hep çok özenmişimdir ama yazamıyorum :(

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Hep F klavye kullanmak istedim fakat bir türlü Q klavyeden ayrılamadım.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
hep çok özenmişimdir ama yazamıyorum :(
İki yıl üst üste Ticaret Lisesinde kursuna gittim Dilaracım. Öyle bir hevesle uğraştım ki beraber kaldığım arkadaşımın anlattığına göre geceleri uykudayken sürekli parmaklarımla tık tık uğraşırmışım. :)

Ve bu kursların ikisini de büyük ara farkla birinci olarak bitirmiştim. Yapılan sınavda ben 98, en yakınıma yaklaşan kişi 73 puan almıştı. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Ben F klavyede Q düzeninde bakmadan hızlıca yazıyorum ve sizlere yardım ediyorum. :)

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
İki yıl üst üste Ticaret Lisesinde kursuna gittim Dilaracım. Öyle bir hevesle uğraştım ki beraber kaldığım arkadaşımın anlattığına göre geceleri uykudayken sürekli parmaklarımla tık tık uğraşırmışım. :)

Ve bu kursların ikisini de büyük ara farkla birinci olarak bitirmiştim. Yapılan sınavda ben 98, en yakınıma yaklaşan kişi 73 puan almıştı. :)
Seyyah amcacım inan beni hiç şaşırtmadın birincilikle bitirerek. Sana da bu yakışırdı...