F klavye - Neden umursamalısınız ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
F klavyede en çok kullanılan tuşlar parmakların tam altındadırlar. Bu da daha az zahmetle yazabilmeniz anlamına geliyor. Celal Aşkın dünya klavye hızlı yazma şampiyonu ve onunla birlikte F klavye kullanan dünya şampiyonlarımız da var. Milli klavyemize başka ülkeler bakıyorlar neden bu kadar hızlı yazabiliyoruz diye. Halbuki kendileri bakmıyorlar ki biz neden bu kadar yavaş yazıyoruz diye :D

Celal abimiz anlatmış olayı :)

Alttaki video'da ablamız az çok anlatmış :)

Son olarak Celal Aşkından bir F klavye şovu izleyin bakalım :)

Dikkat ederseniz video'larda bu kadar hızlı yazıyorlar ama yazdıkları hep sıradan klavyeler. En pahalısı belki 60TL edecek, 30TL'ye edinebileceğimiz klavyeler. Bu klavyelerde de bu kadar hızlı yazabilirken bir klavyeye 400-600TL vermeyi de hiçbir zaman anlayamayacağım sanırım :)

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Siz hangi klavyeyi kullanıyorsunuz ?

Snickers

Müdavim
Reaksiyon puanı
272
Türkçe Q klavye kullanıyorum.Valla Türkçe F klavye bayağı zorlar bizi.Harika olmuş valla bu konu. Halı alana + Halı bedava efsane. :D:D

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Q klavye kullanıyorum ve değiştirmeye de pek niyetim yok. Günlük ne kadar yazı yazıyoruz ki bu kadar hız lazım olsun :) İhtiyacı olan alsın kullansın :D

Ayrıca F klavyeye sahip laptop bulmak zor belki hiç yoktur bilemiyorum.
Diğer bir hususta on parmak yazmıyorsanız F klavyenin size katacağı pek bir şey olmayacak :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ayrıca F klavyeye sahip laptop bulmak zor belki hiç yoktur bilemiyorum.
F klavyem yok benim de :D Q üzerinden F yazıyoruz. Böylece baksak da bir anlamı yok ve böylece Touchtyping yaparak daha da hızlanıyoruz.
Diğer bir hususta on parmak yazmıyorsanız F klavyenin size katacağı pek bir şey olmayacak :D
Bazı oyunların F klavye desteği güzel. Misal Warframe, Dying Light falan sıkındı (yanlış hatırlamıyorsam Paladins'i de düzeltmişlerdi) çıkarmadı ama Resident Evil 6 ve Call of Duty Black Ops II e (f klavyede ğ) ve r (f klavyede ı) tuşlarını tanımadığı için şarjör değişmeyi x (f klavyede ö) tuşuna atamam gerekti. Bunun dışında bir kaç hafta kullanırke yabancıladım ama şimdi dakikada 50 kelime rahat yazıyorum :)

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
F klavye kullanıyorum, tuşlara bakmadan 10 parmak oldukça hızlı yazabiliyorum. Lakin bilişim dünyasında şöyle bir sorun var. Yazılımcıların kullandığı vim, emacs vb. metin tabanlı editörlerde kısayol tuşları Q dizilimine göre düşünüldüğünden, F klavyede bu tuşları kullanmak kolaylık olmaktan çıkıyor. Yazılım geliştiricileri F klavyeye geçerken iki kere düşünmeli.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
F klavye kullanıyorum, tuşlara bakmadan 10 parmak oldukça hızlı yazabiliyorum. Lakin bilişim dünyasında şöyle bir sorun var. Yazılımcıların kullandığı vim, emacs vb. metin tabanlı editörlerde kısayol tuşları Q dizilimine göre düşünüldüğünden, F klavyede bu tuşları kullanmak kolaylık olmaktan çıkıyor. Yazılım geliştiricileri F klavyeye geçerken iki kere düşünmeli.
Emacs ve Vim tek metin editörleri değil. Sublime Text, Atom vs bir dünya metin editörü var. Hiç mi F klavyede kullanılabilecek yok aralarında. Üstelik ben Emacs yada Vim kullanmazdım çünkü öğrenme süreçleri bir yana hangisini öğrenmeliyim diye sorunca sadece iki tarafın da fanatiklerinin birbirini yediklerini görüyorum. İşleri komplikeleştirmenin anlamı yok. Onun yerine kolayı var. IDE ya da kullanımı daha kolay, arayüzü hoş bir editör kullanmak :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Celal Aşkın'a şu soruyu sormak istiyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Celal Aşkın'a şu soruyu sormak istiyorum.

f60058b5a99fb8d659bc4b8d429d6c1a76f17e99247594bb16a4f49bf14f16d1.jpg

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
F klavyem yok benim de :D Q üzerinden F yazıyoruz. Böylece baksak da bir anlamı yok ve böylece Touchtyping yaparak daha da hızlanıyoruz.

Bazı oyunların F klavye desteği güzel. Misal Warframe, Dying Light falan sıkındı (yanlış hatırlamıyorsam Paladins'i de düzeltmişlerdi) çıkarmadı ama Resident Evil 6 ve Call of Duty Black Ops II e (f klavyede ğ) ve r (f klavyede ı) tuşlarını tanımadığı için şarjör değişmeyi x (f klavyede ö) tuşuna atamam gerekti. Bunun dışında bir kaç hafta kullanırke yabancıladım ama şimdi dakikada 50 kelime rahat yazıyorum :)
Bu kadar çok şey düşünebiliyor muyuz ki bu kadar hızlı yazmaya gereksinim duyalım :D
İşi yazı yazmak olanlar haricinde klavyesini değiştiren olacağını sanmıyorum ben.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu kadar çok şey düşünebiliyor muyuz ki bu kadar hızlı yazmaya gereksinim duyalım :D
İşi yazı yazmak olanlar haricinde klavyesini değiştiren olacağını sanmıyorum ben.
Zaten F klavyeye geçmek sihirli bir şekilde yazma hızını dakikada 100 kelimeye çıkarmaz. 10 parmak tekniğini sürekli çalışman lazım ve emek vermen lazım ki hızlansın. Şahsen ben gayet hızlı yazdığıma inanıyorum :) Şu an sana cevap yazarken 10 parmak kullanıyorum. Programcılar için belki dedğin doğru. Ama bir oyunda misal hızlı yazabilmek bir artıdır. Ayrıca parmak esnekliğini artırdığı için oyunlarda tereddütün ve yanlış tuşa basma gibi potların da gidecektir. Herkeste mikrofon yok ama hızlı yazıyorsan CS:GO'da sorun olmaması lazım 1 saniyeliğine yazı yazmanın :) Oyuncu için de bir artı bence. Çünkü bazen info yazarken zamanla yarışıyorsun.

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Emacs ve Vim tek metin editörleri değil. Sublime Text, Atom vs bir dünya metin editörü var. Hiç mi F klavyede kullanılabilecek yok aralarında. Üstelik ben Emacs yada Vim kullanmazdım çünkü öğrenme süreçleri bir yana hangisini öğrenmeliyim diye sorunca sadece iki tarafın da fanatiklerinin birbirini yediklerini görüyorum. İşleri komplikeleştirmenin anlamı yok. Onun yerine kolayı var. IDE ya da kullanımı daha kolay, arayüzü hoş bir editör kullanmak :D

Öyle mi anlaşıldı bilmiyorum ama ben vim ya da emacs fanatiği değilim. Aslında hiç bir editörün ya da işletim sisteminin fanatiği değilim. Birbirine editör ya da işletim sistemi yüzünden düşman kesilenleri de anlayamıyorum. Akli dengelerinde bir problem olduğunu düşünüyorum. Vim ve emacs tarzı metin tabanlı editörlerin öğrenilmesi gerçekten sabır ve sebat gerektirir. İlk onlarla kodlamaya başladığım için bunu iyi bilenlerden biriyim. Şimdi onların alternatifi olabilecek ve fare tıklamalarıyla kullanabileceğiniz sayısız ide var. Sublime Text'te şu an kullandığım bir editördür. Ama diğer tarafta da alışkanlıklar var. Mesela bana ide ile değil, cli ile iş halletmek daha kolay ve cazip geliyor. Oysa bugün sorsanız cli'yi pek çok kişi karmaşık bulur. Bu alışkanlıklarla alakalı bir durum. Bütün editörleri klavye özelinde yeni baştan ayarlamak mümkün ama bu işte apayrı bir efor sarfetmeyi gerektiriyor. Ha bir de haberiniz var mı bilmiyorum ama Türkçe ile F klavyeye nazaran daha uyumlu olduğu iddia edilen ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilip tescillenen E klavye çıktı. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ha bir de haberiniz var mı bilmiyorum ama Türkçe ile F klavyeye nazaran daha uyumlu olduğu iddia edilen ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilip tescillenen E klavye çıktı. :)
E klavyeyi duydum ama anladığım kadarıyla o biraz daha bilimsel klavye olarak çıkmıştı yanlış değilsem ?

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
E klavyeyi duydum ama anladığım kadarıyla o biraz daha bilimsel klavye olarak çıkmıştı yanlış değilsem ?

F-klavye 1955 tarihinde ve dolayısıyla o günün Türkiye'sinde en çok kullanılan kelimeler göz önünde bulundurularak geliştirilmiş bir klavye. Bununla birlikte bilgisayar klavyesi değil, daktilo klavyesinde hızlı yazabilmeyi sağlamak için geliştirildi. E-klavyede ise kullanılan kelimeler güncelleştirildi. 1955 yılında kullanılan ama günümüzde kullanılmayan pek çok kelime çıkartıldı. Yerine günümüz Türkçe'sinde en çok kullanılan kelimeler konuldu. Bununla birlikte artık daktilo değil bir bilgisayar klavyesinde hızlı yazabilmeyi sağlamak için geliştirildi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Milli "E-Klavye" tescillendi

Boğaziçi Üniversitesi Ergonomi Laboratuvarı Kurucu Direktörü Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu, “Çocuklarımızın sağlıklı geleceği ve verimliliği için 70 yıl önce tasarlanan F-klavye yerine, günümüzün ileri teknolojisi ve bilimsel yöntemleri ile geliştirilmiş E-klavye Fatih Projesi için tercih edilmelidir” ifadelerini kullandı.
Fatih projesi ? Ölü proje.

F klavyenin bugünkü anlamda bilimselliğini kabul etmenin mümkün olmadığını ve iyi bir mühendislik tasarımı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu; “E klavye ise günümüz ileri teknolojisi, bilimsel bilgi ve yöntemleri ile tasarlandı. Sağlık ve performans açısından baktığımızda E-klavye, dünyada deneye ve matematiğe dayanan ve aynı zamanda doğrulama testleri yapılmış ilk ve tek bilimsel klavyedir. Yaptığımız testlerde, E-klavye F klavyeden yüzde 2 kadar daha hızlı bulundu. Bu fark önemli sayılmaz ve iki klavye arasında hız farkı yok denebilir. Ama testlerimiz 30 ila 45 dakika süreli testlerdi. Uzun süreli yazımlarda bu farkın artacağı tahmin edilebilir. Çünkü F klavyede, aşırı yüklenen işaret parmakları uzun süreli yazımlarda yorgunluğa ve dolayısı ile hızda azalmaya neden olacaktır.
Bu adamın kafasının aynısını ben de istiyorum :D E klaye, F klavyeden %2 hızlı bulunmuş ama sırf bunun için klavyemi değiştirmeliymişim :D Kendi icadını övüp başkasınınkini karalamaktan başka bir şey yapmamış. Bu adamın yaptığı klavyenin ne olduğu adamın kendinden belli. Testleri kimlerle yapmışlar o da belli değil. Uzun süreli yazımlarda %2 fark yaratabilir diyor, 30 ile 45 dakika arası test yapmışlar. Eğer bundan uzun süre boyunca bilgisayarın başında hiçbir ağrı yada sağlık sorunu çekmeden oturabilip, 10 parmak yazabilecek bir süper insan varsa tanışmak isterim. 20 dakikadan sonra emin ol ki kalkmak istiyorsun. Biraz açılmak istiyorsun. Hareket etme, esneme ihtiyacı doğuyor. Adamın 10 parmak, postür, sağlık gibi konularda cehaleti çok belli konuşmalarından. Konudan anlayan adam F klavyenin şu avantajları var ama şunu yapamıyor diyebilir. Ne kafadan adam olduğu belli oldu :D

--- Gönderi Güncellendi ---
Eğer bizim F klavyemiz dünya şampiyonasında doping ismi ile anılmışsa bence dünyanın en iyi klavyesidir zaten :D

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Benim düşünceme göre, klavyeler artık devrini tamamlamak üzere. Kendi kendine kod yazabilen yapay zekaya dayalı sistemler çıkmaya başladı bile. Yani gelecekte kod yazma işini bile yapay zekaya sahip sistemler yapacak. Ayrıca bilgisayarla iletişimimizi klavye ve fare yerine, ses ve göz işaretleriyle yapacağız. Uzun bir süre daha klavye kullanmak zorunda kalmayacağımız için bence herkes alıştığı düzenle devam edebilir. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Benim düşünceme göre, klavyeler artık devrini tamamlamak üzere. Kendi kendine kod yazabilen yapay zekaya dayalı sistemler çıkmaya başladı bile. Yani gelecekte kod yazma işini bile yapay zekaya sahip sistemler yapacak. Ayrıca bilgisayarla iletişimimizi klavye ve fare yerine, ses ve göz işaretleriyle yapacağız. Uzun bir süre daha klavye kullanmak zorunda kalmayacağımız için bence herkes alıştığı düzenle devam edebilir. :)
O zaman da robotik ve yapay zeka geliştirme işleri başlayacak bunun farkındasın demi ? Hani klavyeyi atıyorduk ? :D MC Donalds'ta kasiyerlerin yerini robotlar alacak ve arka planda da robotların bakımını yapan ekip olacak :D Adam kasiyer olamadı ama robotların bakımından sorumlu adam oldu :D

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Günde sayfalarca yazı yazmıyorsanız bu kadarcık bir hız artışının size bir faydası olmaz. En azından q dan f 'e geçerken harcadığınız emeğe değecek kadar klavyeyle işiniz olmalı. Yani ben durmadan yeni şeyler düşünüyorum , yaratıyorum fakat ellerim bunları sayfalara geçirecek kadar hızlı değil diyorsanız geçin f ye. Ve ya benim işim pc başında yazı yazmak işiniz ise (senaristlik , arzuhalci vs.) f ' e geçmeyi deneyebilirsiniz. Aksi durumda insan başta ne öğrendiyse onu kullansın , klavyeyle yeni tanışacak çocuklara da f kullandırmalarını doğru bulmuyorum , popüler olarak kullanılan q ise q öğrensinler. Reel hayatta kullanılmayan bitişik el yazısını zorla öğretmek gibi bir şey bu , nitekim o bitişik yazısı da kalktı zaten.

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
açıkçası F klavye kullanmak isterim ama zorlayacağını düşündüğüm için geçiş yapamıyorum. Q türkçe kullanıyorum yıllardan beri alışılagelmişlik var, fakat bu bahane olmamalı kolay olduğunu bilmek için denemek lazım varsa denemek isteyen hadi hep beraber deneyelim :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
qwerty hükümdarlığını kurmuş ama f klavye ile devam etselerdi şuan herşey farklı olurdu zamanında daktilo ustasının biri qwerty yaptı bozulan daktilolar yüzünden ve herşeye bulaştı...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
F klavyeye başta ben de Q evrensel, ne F'i diye yaklaşırdım. Biraz öğrendikten sonra Q'ya telefonumun dokunmatik klavyesinde bile dönmek istemedim.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Zaten F klavyeye geçmek sihirli bir şekilde yazma hızını dakikada 100 kelimeye çıkarmaz. 10 parmak tekniğini sürekli çalışman lazım ve emek vermen lazım ki hızlansın. Şahsen ben gayet hızlı yazdığıma inanıyorum :) Şu an sana cevap yazarken 10 parmak kullanıyorum. Programcılar için belki dedğin doğru. Ama bir oyunda misal hızlı yazabilmek bir artıdır. Ayrıca parmak esnekliğini artırdığı için oyunlarda tereddütün ve yanlış tuşa basma gibi potların da gidecektir. Herkeste mikrofon yok ama hızlı yazıyorsan CS:GO'da sorun olmaması lazım 1 saniyeliğine yazı yazmanın :) Oyuncu için de bir artı bence. Çünkü bazen info yazarken zamanla yarışıyorsun.

Sırf oyunda daha hızlı info vereyim diye 10 parmak klavye öğrenecek değilim :D Ayrıca konuşmak yazmaktan daha hızlı :D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Şu an için kullanmıyorum fakat zamanında on parmak yazıyor idim. Sıkıntım olmaz yani.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Aslında Q klavyeden değil de direkt F klavyeden başlarsak, daha hızlı yazardık F de

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
klavyeyle yeni tanışacak çocuklara da f kullandırmalarını doğru bulmuyorum , popüler olarak kullanılan q ise q öğrensinler. Reel hayatta kullanılmayan bitişik el yazısını zorla öğretmek gibi bir şey bu , nitekim o bitişik yazısı da kalktı zaten.

Aslında Q klavyeden değil de direkt F klavyeden başlarsak, daha hızlı yazardık F de

Bu yüzden katılmıyorum :) El yazısı dersi zor geliyor çünkü alışkın değiller. Ama Q klavyeye de alışkın olmayacak ki çocuklar. Öğretilmesi iyi bile olur bilgisayar derslerine kral oyundan başka bir şey girer. Madem adam akıllı bir şey öğretmiyorsunuz tamam o zaman bari öğretmenler ortaya bir şey koysunlar.

Anta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
10 parmak olmasada hızlı yazıyorum q kalvyede ve yazı ile oldukça meşgulüm.. bazı yorumlarda 10 parmak yazmadıktan sonra f klavyenin hız çok şey katmayacağı söylenmiş ama türkçeye göre dizayn edildiyse atlaya zıplaya yazmaktan daha rahat ve hızlı olmayacakmıdır?