F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 52 22.6%
  • Q Klavye

Kullanılan: 178 77.4%

• Kullanılan toplam oy
    230

Bu konuyu okuyanlar

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Q klavye daha kolay geliyor diyenler, Q klavye ile 10 parmak yazabiliyor musunuz? Yaşınız da genç. F klavyeye geçin, 10 parmak yazmayı öğrenin, faydalı bir iş yapmış olursunuz.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Ben hala Q kullanıyorum, hemde her hangi bir destek almadan yazabiliyorum. (Dipçe: Ortopedi Engellisiyim, bir de sakın yanlış anlaşılmasın acındırma anlamında değil, bilgi amaçlıdır)

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Q candır ya,F klavye de yazamıyorum :) Q da döktürüyorum.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Yıllardır F klavyeyi on parmak bakmadan yazarım, Q klavyede harfleri arıyorum resmen.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Q klavyeye alıştım, F ile karşılaşınca garipsiyorum ama ona da biraz alışkınım sayılır.

mobiluzman26

Asistan
Reaksiyon puanı
94
q candır
zaten son zamanlarda kod vs derken iyice hızlandım eskisine göre
f kullanımının zorunlu olacagı meselesini de sacma buluyorum
bırakın millet hangisinde hızlı yazıyosa onu kullansın

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Hem Q hem F klavyeyi rahatlıkla kullanabiliyorum :)

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
F klavye kullanımı evet okullarda devlet dairelerinde zorunlu olmalı. İngilizce yavaş yazmak için tasarlanmış bir klavye düzenini, Türkçe hızlı yazmak için tasarlanmış bir dizine göre tercih etmek tam bir saçmalık.

Q klavyede 10 parmak yazan biri bunu diyor. Abinizi dinleyin, eğer 10 parmak yazmayı öğrenin, yazmayı öğrenecekseniz de F klavyede öğrenin.

Son düzenleme:

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
F klavye kullanımı evet okullarda devlet dairelerinde zorunlu olmalı. İngilizce yavaş yazmak için tasarlanmış bir klavye düzenini, Türkçe hızlı yazmak için tasarlanmış bir dizine göre tercih etmek tam bir saçmalık.

Q klavyede 10 parmak yazan biri bunu diyor. Abinizi dinleyin, eğer 10 parmak yazmayı öğrenin, yazmayı öğrenecekseniz de F klavyede öğrenin.
Bu yoruma aynen katılıyorum imzamı atarım.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Zamanı geri alabilseydim klavyeye F ile başlardım. Bir Türk kullanıcı 1 yıl Q, 1 yıl F kullanırsa kesinlikle F'de daha hızlı yazar. Çünkü F'de, Türkçe'de az kullanılan karakterler uzak yerlere; çok kullanılanlar ise orta bölümlere konulmuş. Daha ne olsun...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Zamanı geri alabilseydim klavyeye F ile başlardım. Bir Türk kullanıcı 1 yıl Q, 1 yıl F kullanırsa kesinlikle F'de daha hızlı yazar. Çünkü F'de, Türkçe'de az kullanılan karakterler uzak yerlere; çok kullanılanlar ise orta bölümlere konulmuş. Daha ne olsun...

Ben de bu yoruma imzamı atıyorum,
Aynen!

Q insanlar hızlı yazıp da daktiloyu yıpratmasın diye geliştirilmiş, F ise tam aksine insanlar kolayca ve hızlıca yazabilsin diye Türkçe'nin en çok kullanılan harflerini en rahat kullanabildiğimiz parmaklara denk getirilerek dizayn edilmiş dünyanın en iyi klavye dizilimidir. Dünyanın en iyisi diyorum çünkü, her yıl yapılan dünya klavye şampiyonalarında Türk takımı bu güne kadar 58 şampiyonanın 56'sını şampiyon olarak tamamlamışlardır. Bu Q hayranlığını bırakın artık! :)

AnılTpskl

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Klavye savaşlarını başlatıyorum!

F mi, Q mu?

:p

Zyk7sPZ.jpg

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Q klavye ya da QWERTY, dünyada en çok kullanılanve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olan bilgisayar ve daktilo klavyesi. Q klavyenin patentini, 1874'te Christopher Latham Sholes tarafından almış ve Sholes aynı yıllarda QWERTY'nin patentini daktilo işleriyle uğraşan E. Remington and Sons şirketine satmıştır.

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni bu klavyede yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca, parmakların klavyede harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan simülasyonlarda, F klavyenin Q klavyeden ortalama %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gene aynı araştırmada, günümüz Türkçesine göre F klavye'de birkaç tuşun yeri hafifçe değiştirilirse Q klavye'ye göre %46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüştür.

F Klavye'nin Hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...yenin-hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...nin-hikayesi-2
Oyun oynayacaksan Q Yazı Yazacaksan F Klavye.
Her İkisinide Tapacaksan Q Klavye Adamdır Yaa.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
F klavyeler şu şekilde tekrar üretilirse verimin yüzde 25 civarı artacağını düşünmekteyim.
Bu sayede parmaklar klavye üzerine yüzde yüz doğallıkta tam oturacaktır.
Split_Symmetrical_Ergonomic_Keyboard_227.jpg

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Ben valla ezberden q klavyeyim ama yazım 10 parmak olmadan çok hızlıdır.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Off yaw konu eskiymiş

Son düzenleme:

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Şimdi q nasıl f nasıl göstereyim...
Q klavye...
qwertyuıopğü
asdfghjklşi
zxcvbnmöç
F klavye...
fgğıodrnhpqw
uieaütkmlyşx
jövcçzsb

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
f bana çok yabancı geliyor q da harfleri ezberlemeişim ki şuan q dan yazıyorum

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Q Türkçe ,F almanca klavye kullanıyorum

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Q candır. Gerisi heyecandır. :)

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
q tabii ki ben şu an q'dan yazıyorum ve gayet hızlı

Reaksiyon puanı
143
F ve Q kullandım. Oyunlar sebebi ile Q kullanıyorum. Muhasebe ve yazı işlerinde F daha hızlı olabiliyor.

hasaninal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Alışkanlıkları değiştiremezsin. :)
Daktilo yazan bir insan F Klavyeyi daha çok sever.
Ne ile başlarsan o Güzel :)

Son mesajlar