F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 52 22.6%
  • Q Klavye

Kullanılan: 178 77.4%

• Kullanılan toplam oy
    230

Bu konuyu okuyanlar

internetkurdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
F klavyede gta oynamaya kalksan oynayamazsın :) Q kullanıp Q tavsiye ediyorum.

B

ByNovem

SDN Okuru
F klavye Türkçe'ye göre ayarlanmış diyosunuz ama Türkiye'nin neredeyse tümü Q kalvye kullanıyor ayriyeten ben Q'ya alıştım hep onu kullanırım F klavyede yavaş yazıyorum hiçte bana göre değil bu nedenle alışmaya bağlı kesin bir bilgi verilmez bu konuda.

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Hiç F klavye kullanma fırsatım olmadı,Q klavyeyi de pek iyi kullanamıyorum

Karahindiba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Q Klavye iyidir.

3.5 - 4 sene önce F klavye kullanma şansını yakaladım. Üniversiteye kayıt olacaktım ve kayıt işleminde kullanılan klavye F klavye idi. Şimdi diyeceksiniz sen nasıl kullandın ? Kendini mi kayıt ettin evet ben kendi kayıt işlemimi kendim yaptım. Bilgisayar başında kayıt işlemleriyle ilgilenen kişi biraz yaşlıydı ve sanırsam o da F klavyeyi pek kullanmamış. Kayıt işlemi
sırasında tuşları ararken benim ona yardımcı olup, tuşların yerlerini işaret etmem ile

-Madem öyle gel sen yaz.

demesiyle. Hem F klavye kullanmış hem de kendi kayıt işlemimin klavyeyle yazmalı kısmını tamamlamış oldum.

soul4p

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ilk kullandığımda böyle bişey olduğunu bilmiyordum. ve değiştirmedim Q klavye.

CMYK

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Perşembe günleri iş icabı ctrl+c ctrl+v ctrl+s ctrl+w işlemini 45 dakika içerisinde 90 defa yaptığım için Q kullanıyorum ama F yazması daha zevkli Q sadece alışkanlık.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Gerçekten Q klavye alışkanlık F klavyede daha hızlı ve daha hatasız yazım yapıyorum .

kani08

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
40'ından sonra F klavye'ye başladım, on parmak yazabiliyorum, herkese tavsiye ediyorum, hele de gençlere!...

carsi41

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Belki de F klavyede hızlı yazıla biliyordur ama Q klavyeye de alışmış olan biri çok hızlı yazabilir sadece alışkanlık.

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
F 'de 10 parmak kullanabiliyorum ama çoğunlukla Q kullanıyorum.

Perşembe günleri iş icabı ctrl+c ctrl+v ctrl+s ctrl+w işlemini 45 dakika içerisinde 90 defa yaptığım için Q kullanıyorum ama F yazması daha zevkli Q sadece alışkanlık.
F klavyede Q klavyeye göre "C" ve "V" tuşlarının yerleri birbirleriyle değiştirilmiş yani F 'dede rahatlıkla kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Genelde daha çok Q klavye kullandığımız için F klavye tavsiye etmem.:)

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Oyunlardaki tuş kombinasyonu (Wasd) F klavyede de aynı oluyor ama harflerin konumu aynı olmuyor.

Speedster

Müdavim
Reaksiyon puanı
319
Ben Q klavyeye alıştım ama F klavyede türkçe yazmak daha kolay.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Genelde daha çok Q klavye kullandığımız için F klavye tavsiye etmem.:)

Devlet dairelerinde birkaç yıla kadar tamamen F klavyeye zorunlu olarak geçileceğini okumuştum. Sonuçta er geç Türkiye F klavyeye mutlaka geçecektir Sevgili Mustafa. Bence sen de yavaş yavaş kendini alıştırsan iyi olur. :)

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Devlet dairelerinde birkaç yıla kadar tamamen F klavyeye zorunlu olarak geçileceğini okumuştum. Sonuçta er geç Türkiye F klavyeye mutlaka geçecektir Sevgili Mustafa. Bence sen de yavaş yavaş kendini alıştırsan iyi olur. :)
Tek kelimeyle sıkıntılı.:confused:

mrdobbby

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
F Türkçe için daha uygun ama Q klavye kullanıyorum :cool:

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Mesajımın en başında, bu konuyla ilgili çok detaylı bilgilere merak edenler buradan ulaşabilir.

3.5-4 yaşımda bilgisayarla tanıştığım zamanlarda elimi ilk sürdüğüm klavyem de Q klavye idi. O zamandan bu zamana da Q klavye kullanıyorum.

Neden Q Klavye Değil?
1867 yılında Christopher Latham Sholes , önce o zamanların diliyle "Yazı Makinesi" isimli makineyi buldu yani daktiloyu. Fakat uğraşması gereken farklı bir sorunla beraber doğmuştu. Aynı anda birden fazla tuşa basıldığı zaman, mekanik kollar birbirine giriyordu. Bu yüzden oturup nasıl daha yavaş yazı yazdırabilirim diye uğraşmış ve sonunda Q klavye düzenini geliştirmiştir.
Kulağa her ne kadar garip gelse de, şuan 130-140 yıl önceki ilkel klavye düzeni dünyanın her yerinde (buna Türkiye'de dahil) kullanılıyor. Bu kitleye ben de dahilim. Zira, insanoğlu, değişime pek güzel gözle bakamıyor. En azından benim düşüncem bu şekilde.

Peki, neden F(fe) Klavye?
Çünkü F klavye dünyanın en bilimsel klavye düzenidir. Rahmetli İhsan Yener hocamız, Türkçe'de yer alan 29.934 kök sözcüğü harflerine ayırdı, bu ayırımı iki şekilde yaptı. Harf sırasına göre ve sesli-sessiz harf sırasına göre. Daha sonra nasıl daha hızlı yazılabilir konusu üzerinde yoğunlaştı, sonucunda ise F klavyeyi icat etti. Bugün F klavyeyle yaklaşık 10 adet dilde ortalama hızda metin yazılabiliyor, Q klavyede yapılan hızın çok daha üstlerine çıkılabiliyor. Verimlilik açısından, bilimsellik açısından her türlü üstünlüğe sahip bir klavye düzeni fakat, bunları bilen ben bile, F klavyeye geçmekten çekiniyorum. Ve şu sözle bitirmek istiyorum.

"Fikrin öneminin ve değerinin kavranması zaman alır. Cehalet, önyargı ve atalet fikrin erken gelişimine ket vurur. Samimiyetsiz bileşenler ve bencil sömürücüler itibarını zedeler. Düşmanları ona saldırır ve onu yargılar. Ama en nihayetinde bütün bariyerler yıkılır ve yeni fikir yangın gibi yayılır."
-Nikola Tesla

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Q klavye daha kolay geliyor

yuzugullu

Asistan
Reaksiyon puanı
35
f klavye yazım için daha kolay aslında ama alışkanlık işte. kişini alışkanlıklarından vazgeçmesi zor:p