F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 52 22.6%
  • Q Klavye

Kullanılan: 178 77.4%

• Kullanılan toplam oy
    230

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Klavye savaşlarını başlatıyorum!

F mi, Q mu?

:p

Zyk7sPZ.jpg

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Q klavye ya da QWERTY, dünyada en çok kullanılanve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olan bilgisayar ve daktilo klavyesi. Q klavyenin patentini, 1874'te Christopher Latham Sholes tarafından almış ve Sholes aynı yıllarda QWERTY'nin patentini daktilo işleriyle uğraşan E. Remington and Sons şirketine satmıştır.

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni bu klavyede yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca, parmakların klavyede harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan simülasyonlarda, F klavyenin Q klavyeden ortalama %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gene aynı araştırmada, günümüz Türkçesine göre F klavye'de birkaç tuşun yeri hafifçe değiştirilirse Q klavye'ye göre %46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüştür.

F Klavye'nin Hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...yenin-hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...nin-hikayesi-2

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Şuan Q kullanıyorm ve gayet de hızlı yazıyorum :dil:
En kısa zamanda bir F klavye alıp deneyeceğim ondan sonra görecez baklım F mi daha iyi Q mu :)

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Kim hangisine alışmışsa onu kullanır ben Q kullanıyorum zaten okul dışında F kullandığım yer yok
Sen hangisini kullanıyorsun [MENTION=19025]AliA[/MENTION]

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
İkiside :D Benim gibi süper yeteneklileri unutup ikiside seçeneğini koymamışsınız hocam [MENTION=19025]AliA[/MENTION] :p

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
ben yurt disinda yasiyorum dogal olarak q klavyeden yaziyorum ama türkce deki f klavye türkce lisani icin daha uygun

bakin bu yazmis oldugum yazilarda kac tane a kullandim

21 tane a
0 tane j
0 tane h
0 tane f
hatta yukaridaki alianin yazmis oldugu harflere bile bakildiginda bu bile ortaya cikar ,birilerine benziyecez diye elimizdeki iyiyi arkaya atmayalim

neymis adam avrupaya giderse ne yapacak ,elinin körünü yapacak ,türkiyede kilerin sucu ne ,50-100 kisi avrupada is bulacak diye türk insaninin is gücünü neden bosa cikartalim

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
İkisi birden olmaz. Bir tanesini seçeceksiniz. :D

Ben Q kullanıp, F tavsiye ediyorum. :D

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Q klavye ile 10 parmak yazıyorum. Öncelikle 10 parmak yazmak kişinin hızını arttırmanın yanısıra bilekte zamanla oluşabilecek rahatsızlıkları da engellediği için önemli.
Q klavye İnglizce daktilo kullanırken hızı yavaşlatmak için icat edilmişken, F klavye Türkçe'de yazım hızını arttırmak için icat edilmiş ve bu nedenle benim gözümde Türk olarak gurur duyduğum bir sistemdir. Klavye çeşitlerini Internet'te incelerseniz bizim gibi kendi klavyesini icat eden Türkler ve Amerika'lılar vardır sadece. Yoksa Almanlar da, Fransızlar da Q klavye bozması klavye kullanırlar ki, Q klavyenin ne nevi bir saçmalık olduğunu yukarıda yazdım.
Bu arada İngilizce hızlı yazmak için Dvorak adında bir klavye vardır, vardır ama o da çok yaygın değildir. Yani ben programcıyım, İngilizce bana yararlı diyenler bununla uğraşabilir.
Lütfen önce okuyun araştırın sonra fikir beyan edin. Bilmeden fikir ileri sürmek bizim Türklere has bir davranış, meseleyi sadece kendinizi gözönüne alarak değerlendirmeyin. Sonuçta 10 parmak yazmayı bilmeyen, Türkçe konuşan biri için doğru rota F klavye öğrenmektir. Kendim için F klavyeye başlamak gibi bir niyetim yok, ama bu Türkiye'nin F klavye kullanımı kararını engellemez.
Bu arada Q klavye kullanmamaya birileri bir şekilde zorlanırsa, mecbur bırakılırsa bunun da ilk karşısında ben dururum demek isterim. Ama devlet kendi memuruna bunu dayatma hakkına elbette sahiptir.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Ne yapayım şimdi laptopu mu sökeyim? :D

emrebebek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bırakın arkadaşlar F klavye diye bir klavye yok, F klavye dediğiniz klavyeyle bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS'a girin bakim, F klavye dediğiniz klavyenin aslında Q klavye olduğunu o zaman görürsünüz. Doğan görünümlü Şahin gibi bişey. :lol: F klavye diye bir klavye yok, çakma ve uydurmacadan ibaret, bırakın bu işleride dünyaca kabul görmüş Q klavyeyi kabullenin artık.

St. Benoit

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
İkisinde de hızlıca yazabiliyorum, ama çevremdeki cihazların çoğu q olduğu için ordan devam ediyoruz :)

Pederin laptopunun tuşlarını söküp F klavye yaptığım aklıma geldi :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim için kesinlikle q hatta türkçeye göre düzenlenmemiş bir q daha iyi olur türkçe karakterler çok canımı sıkmakta hata üstüne hata almaktayım.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yahu ne fark eder o kadar da hızlanmaya gerek yok. He hızlı yazım gerektiren mesleklerde kullanılsın zaten kullanılıyordur da

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Q klavye kullanıyorum ve asla f kullanmam elim ayagıma dolanıyor onu kullancam diye...

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
q kullanımoyrum. keşke f kullansaydım. ama ilk fırsatta kendimi f ye alıştıracam :)

enable

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Tabi q kullanıyoruz ama yanımdaki adam canavar gibi f kullanıyor :) imreniyorum valla.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
ben yurt disinda yasiyorum dogal olarak q klavyeden yaziyorum ama türkce deki f klavye türkce lisani icin daha uygun

21 tane a
0 tane j
0 tane h
0 tane f
hatta yukaridaki alianin yazmis oldugu harflere bile bakildiginda bu bile ortaya cikar ,birilerine benziyecez diye elimizdeki iyiyi arkaya atmayalim

neymis adam avrupaya giderse ne yapacak ,elinin körünü yapacak ,türkiyede kilerin sucu ne ,50-100 kisi avrupada is bulacak diye türk insaninin is gücünü neden bosa cikartalim

eline yüreğine sağlık, sözün en güzelini söylemişsin.

budur!

zerkara

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bizim okul meslek lisesi olduğu için orada F klavye vardı alışmıştım bir ara. Yazmak daha hızlı gibi alışınca ancak yaygın olmadığı ve neredeyse tüm bilgisayar vb şeylerde Q klavye olduğu için Q. Sonradan icat çıkarmaya gerek yok. :)

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şu an "F" kullanıyorum mükemmel dizilime sahip.eğer daha önce "Q" klavye kullanmayanlar için kesinlikle "F" klavye kullanmalarını öneririm. onparmak la klavyeye bakmadan son süret yazabilirsiniz.
yani elimdeki klavye dizilimi q klavye ama F olarak kullanıyorum yani klavyeye bakmamın bir anlamı yok,

- - - Mesaj Güncellendi - - -

21 tane a
0 tane j
0 tane h
0 tane f

çok güzel döktürmüşün eline yüreğine klavyene sağlık :)

shrbzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
F klavyeye varana kadar Türk'lük adına kurtarılması gereken daha önemli değerler olduğunu düşünüyorum. O yüzden konuyu Türk - yabancı kavramlarının dışında değerlendirmek gerekir.

Bunlar zurnanın son deliği durumlar.

saffettn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabi ki Q şu ana kadar hep bunu kullandım gayet iyi F i salla

drake565

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Q tabiki herkez q kullanıyor wasd ile oynanıyor oyunlar f ye geçmek delilik olurdu

godofnight

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Küçüklükten beri Q klavye kullandığım için artık çok kolay geliyor.:)

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Q klavye kullanıyorum F klavye kullanılmadığı için zor geliyor, okulda F klavye vardı bilgisayardan q ya alıp ezbere yazıyorsun ^_^