F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 52 22.6%
  • Q Klavye

Kullanılan: 178 77.4%

• Kullanılan toplam oy
    230

Bu konuyu okuyanlar

Node

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben ikisini de kullanıyorum. Ancak, F klavye ile daha hızlı yazılıyor.

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Q ya alışığım F i öğrenmeye vakit ayıramam doğrusu alışkanlıklar önemli Q da 10 parmak bakmadan çok rahat ve hızlı yazabiliyorum.
Aynısını F de yapmam ne kadar ayımı alır kim bilir.
Ama daha alışmamışlar için F daha ideal

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Q öneriyorum fakat devletimiz F i mecbur kıldı malum o yüzden F...

savarona55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
ben en bastan f ile basladim 1996 dan beri bilgisayar ile hasir nesirim ama q klavye ye gecince ilk defa bilgisayar gormus gibi oluyorum :))

nomad23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence f klavye çünkü türkçe için daha uygun, küçük bir örnek verecek olursak; ü, ç ve i harfleri bizim sık kullandığımız harfler arasında yer alırken klavyenin taa öbür ucunda ama bir q, w ve x harflerini çok az kullanırken tam elimizin altında.Yani sonuç olarak q klavye zaten yabancıların klavyesi yani biz neden onların dilleri için uygun olan klavyeyi kullanalımki.

bysertac

Asistan
Reaksiyon puanı
1
F yi tavsiye ederim hem hızlı yazmak için hemde bakmadan yazmak için.. Ben mesela bu yorumu f klavyeden yazıyorum dilimizde en çok kullanılan harfler elinin altına yerleştirilerek tasarlanmıştır. A ve K en çok kullanılanlar arasındadır ve güçlü parmaklar olan işaret parmaklarına yerleştirilmiştir, f klavyeyi öneririm. :thumbup1:

Bu arada oyun için söyleyen arkadaşlarada şöyle diyim f klavyede bakmadan yazdığın zaman q klavyede harfleri çıkarmana gerek yok çıkarmadanda yazabilirsin. Bi ctrl+shift yapar q ya geçer oyununu oynar kapattıktan sonra tekrar ctrl+shift yap devam eder kısayoldan değiştirme :)

blackdown

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
F yi tavsiye ederim hem hızlı yazmak için hemde bakmadan yazmak için.. Ben mesela bu yorumu f klavyeden yazıyorum dilimizde en çok kullanılan harfler elinin altına yerleştirilerek tasarlanmıştır. A ve K en çok kullanılanlar arasındadır ve güçlü parmaklar olan işaret parmaklarına yerleştirilmiştir, f klavyeyi öneririm. :thumbup1:

Bu arada oyun için söyleyen arkadaşlarada şöyle diyim f klavyede bakmadan yazdığın zaman q klavyede harfleri çıkarmana gerek yok çıkarmadanda yazabilirsin. Bi ctrl+shift yapar q ya geçer oyununu oynar kapattıktan sonra tekrar ctrl+shift yap devam eder kısayoldan değiştirme :)

Yav hangi oyunda tuş ayarlama yok ki?:)

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Öyle bir bir kaç sefer denemek ile olmaz, 1-2 hafta iyice kullanmak lazım ki fark anlaşılabilisin. Tabiki yıllardır kullandığınız Q klavye daha rahat gelecek. Alışmış kudurmuştan beterdir derler.

Bir de gazetelerdeki gibi "klavyeler çöpe atılacak, diz üstü bilgisayarlar sökülecek, yurtdışında kullanamayacağız, denemek için bir klavye alıp bakayım" gibi saçma rüzgazlara kapılmamak lazım. Tüm işletim sistemlerinde klavye ayarlarında F klavyeyi seçin yeterli.

blackdown

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Öyle bir bir kaç sefer denemek ile olmaz, 1-2 hafta iyice kullanmak lazım ki fark anlaşılabilisin. Tabiki yıllardır kullandığınız Q klavye daha rahat gelecek. Alışmış kudurmuştan beterdir derler.

Bir de gazetelerdeki gibi "klavyeler çöpe atılacak, diz üstü bilgisayarlar sökülecek, yurtdışında kullanamayacağız, denemek için bir klavye alıp bakayım" gibi saçma rüzgazlara kapılmamak lazım. Tüm işletim sistemlerinde klavye ayarlarında F klavyeyi seçin yeterli.

Adam haklı sonra yapıştırma koyarsınız tuşların üzerine ve işlem tamamdır

nano6824

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Q'yu kullanıyorum ama F'i kesinlikle öneriyorum.Keşke notebooklar da f ile gelse.Çoğumuz fark etmese de bu klavye dizilimi yüzünden türkçemiz bozuluyor

yamuk31

Asistan
Reaksiyon puanı
0
5-6 senedir F klavye kullanıyorum ilk başlarda zor gelse de şimdilerde neredeyse ayak parmaklarımla dahi yazabilirim. F klavye tavsiye ederim ancak sürekli 'farklı bilgisayar' kullanacaksınız ve f klavyeyi de yanınızda 'taşıyamayacağınız' için Q klavyede kalın derim.Yada bu dejenere oluştan çıkıp Türkçe için en uygun olan F klavyeyi yayarak ülkemiz için bir faydamız olur.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Biz Q ile doğduk büyüdük onu biliyouz.

Ama F daha basit daha iyi tasarlanmış. Sonraki nesiller ilk F le tanışırsa daha iyi olur.

Ama hayat memat meselesi değil sonuçta

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
her ne kadar q klavye %60 "f"klavye %40 olsada bu "f" klavyenin başarısını kanıtlıyor.
çünki pc kullanıcısının yüzde yüzüne yakını trq klavye ye alışık

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hepimizin yaptığı yanlışların en başınma maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak geliyor. Bize verileni olduğu gibi alıyoruz, işin aslını astarını araştırmıyoruz. F klavye uydurulmuş değil, uzun bilimsel çalışmalar neticesinde oluşturulmuş bir klavye. Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki linklerden faydalanabilirler.

http://www.interstenoturk.org/f-klavyenin-hikayesi-bolum1-turk-milli-klavyesi/

http://www.interstenoturk.org/f-klavyenin-hikayesi-bolum-2-klavye-inkilabi/#

oraycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
devlet f kullancak diye herkes kulanmak zorundamı kim neyi istiyorsa onda yazsın

zerkara

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1 hafta F klavye kullanmanızı tavsiye ederim. 10 parmak çalışın F klavye ile 1 hafta sonra Q'dan daha hızlı yazdığınızı fark edeceksiniz. F klavye yaygın olmadığı için kaybediyor sadece.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
FATİH Projesi'nde dağıtılacak olan tabletler F klavye olacakmış. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben Q klavye Kullanıyorum. 60 Saniyede 108 ve 115 Arası Kelime Yazıyorum. Q 'ya Alışkanlık olmuş. F Klavye'de 10 Parmak Bide Hızlı Yazmak İstiyorsanız Birkaç Yılınızı Vermeniz gerekir.öyle 1-2 ayda olmaz. bakmadan yazmak için ve hangi klavyeye başlarsanız başlayın 10 parmak başlayın. ben oyundan başladım q'ya şuan 6-7 parmak yazıyorum 10 parmak yazsam rekor bile kırabilirim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni bu klavyede yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca, parmakların klavyede harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan simülasyonlarda, F klavyenin Q klavyeden ortalama %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gene aynı araştırmada, günümüz Türkçesine göre F klavye'de birkaç tuşun yeri hafifçe değiştirilirse Q klavye'ye göre %46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüştür.

%46 daha çabuk yazmak için ne gibi bişeyler yapmak gerekiyor ? Kanıt olarak bir açıklanmış bir sonucu var mı ?

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
En çok kullandığımız harfler 8 parmağımızın altında. Ufak bir eğitimden sonra çok hızlı ve hatasız bir biçimde yazabiliyorsunuz.

Arada yarışmalar yapılıyor ve bizimkiler birinci geliyor. Kanıt arıyorsanız resmi evrakları bulmamız zaman alır. :D

The_Efekentli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
F klavye Türkçe için yepılmış bir klavye herkes Q klavyeye alışkın olduğundan Q cevap verirler ama F klavyede oyun oynayanlarda bazı oyunlar sıkıntı verebilir.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
F klavyede oyun oynarken harfleri yeniden girmeniz gerekir, her oyun kurulduktan sonra 1-2 dk.lık ekstra zaman ayırmanız yeterli olacaktır. F klavye Türkçe için geliştirilmiş bir klavyedir. 10 parmak Q klavye kullanabilmeme rağmen eğer vaktim olsaydı F klavye öğrenmeyi isterdim. Q klavye ise İngilizce için geliştirilmiştir, ama yazım hızını düşürmek için. Eski mekanik klavyeler ilk çıktığında daha hızlı yazıldığında tuşlar birbirlerine çarpıp, kilitlendiği için bulunan bir çözümdür.

KEKO_01

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Q kullanıyorum F öneriyorum. F klavye en çok kullanılan harflerin elinizin altında olduğu bir klavye türüdür. İnternetten girip de Q klavyenin ortaya çıkış hikayesini okusanız çok gülersiniz.

bandem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Q çunku her yerde q kullanılıyor

Sonra başka pcde kullanacağın zaman aptallaşıyosun

Keylogger

Asistan
Reaksiyon puanı
4
F klavyeyi hiç kullanmadım.
Q klavye her yerde geçerli.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben "f" (ef değil fe diye okunursa Türkçe olur) klavyeyi q klavyede öğrenen insanlar tanıyorum. klavyen Q olabilir ancak F klavye öğrenirsen bakmadan yazarsın. Dil ayarlarından istediğin klavyeyi kullanabilirsin...

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
F klavyesi olmayan hiçbir alet eve giremez.
Bunda 43 sene önce daktiloya başlamam etkili oldu.
PC klavyelerinin tuşlarını çıkartıp değiştiriyordum. Dizüstüler de garanti süresince etiket yapıştırıyordum. Sonra yine tuşları değiştiriyordum.

Android'te Taypo klavyeyi kullandım. Hatta note 4 kendi klavyesinden daha kullanışlı buluyorum. Türkçe Q için de tercih edilebilir.