"Ezan Islıklandı" İddiasında Dikkat Çeken 2 Detay!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
626
Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Dünya Kadınlar Günü'nde Taksim'de gerçekleştirilen yürüyüş sırasında ezanın ıslıklandığı iddiasına ilişkin dikkatini çeken noktaları kaleme aldı.
"Ezan ıslıklandı" iddiasında dikkat çeken 2 detay!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de toplanan kadın dernekleri ve muhalif gruplar, yürüyüş yapmak istemiş, ancak bu izinsiz gösteri girişimi polis engeliyle karşılaşmıştı. Kalabalık ile polis arasında yaşanan kargaşa sırasında ise dikkat çeken bir görüntü, amatör kameralara takılmıştı. Görüntülere göre grubun Taksim'de yürüme girişimi esnasında ezan okunurken, göstericilerden ıslıklamalar ve uğultular yükselmişti. Bunun üzerine başlayan tartışmada eylemci grupların bu protestolarının okunan ezana yönelik olduğu iddiası dile getirilmişti.
Ezanımız üzerinden sokakları karıştırmak istiyorlarEzanımız üzerinden sokakları karıştırmak istiyorlarGündem
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan da bugün yazısında "ezanın ıslıklandığı" iddiası üzerine başlayan tartışmaları kaleme aldı.
İşte Hakan'ın yazısının ilgili bölümü:
"İSLAM ülkeleri arasında ezan konusunda en hassas olan ülke belki de Türkiye’dir.
Neden?
Çünkü Türkiye’de ezan, namaza davetin de ötesinde tıpkı bayrak gibi bağımsızlığın bir sembolü olarak görülür, değerlendirilir.
*
İşte bu nedenle Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da yapılan gece yürüyüşünde ezanın protesto edilip ıslıklanması iddiasının üzerinde önemle durulması gerekir.
*
Ben de öyle yaptım.
Olayın nasıl gerçekleştiğini anlamak için farklı açılardan çekilmiş görüntüleri defalarca izledim.
Çıkardığım sonucu, iki maddede özetliyorum:
*
- MADDE BİR: Yürüyüş yapanlar, ezan okunmadan önce ne yapıyorlarsa ezan okunmaya başlayınca da aynısını yapmaya devam ediyorlar gibi. Yani ezana yönelik özel bir protestoları yok gibi. Şöyle söyleyeyim: Ezanın üzerine ıslık gelmiyor, ıslığın üzerine ezan geliyor gibi.
*
- MADDE İKİ: Çekimleri yukarıdan yapılan videolarda sanki ezanın sesi, bütün yürüyüşçüler tarafından kolaylıkla işitiliyormuş gibi algılanıyor. Oysa yürüyüşçülerin büyük çoğunluğu, kendi çıkardıkları uğultudan ezanın sesini fark edemiyorlar bile. Yani videolar, bu açıdan aldatıcı olabilir.
*
Yani benim görebildiğim kadarıyla öyle çok net, çok bariz, çok tartışmasız bir ezan protestosu ya da ezan ıslıklaması söz konusu değil.
En azından kuşkuyu gerektirecek hususlar var.
Belki yürüyüşe katılanlardan bazıları, ezanın başladığını fark ederek ıslıklarını ve uğultularını arttırmış olabilirler ama bu da yürüyüşe katılanların büyük çoğunluğunu “ezan protestocusu” durumuna düşürmez.
*
O yürüyüşte...
  • Açılan pankartlardan nefret etmek... Hakkınızdır!
  • Dile getirilen talepleri kabul edilmez bulmak... Hakkınızdır!
  • Bazı pankartları ahlaki açıdan yargılamak... Hakkınızdır.
Ama hakkaniyeti ve adaleti elden bırakmaya asla hakkınız yoktur!
*
Çünkü “Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe ve haksızlığa sevk etmesin” talebi, Kuran’ın talebidir."

Kaynak: Süperhaber

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
malum tipler iftira atıyor... çakma müslüman onlar gerçekte süslümanlar...

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Asla Ezanın protesto ediliğini düşünmüyorum. Yani bu konular çok hassas konular üzerinde konuşulurken dikkat edilmelidir.

Erkenekli

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Kadınlar feminist bayrağı açmış yürüyor sen neyden bahsediyorsun onların yaptığı pislikleri kapatmaktan başka

zambaklar

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Ahmet Hakan kendince durumu örtbas etmeye çalışmış. Kendileri çok akıllı da milleti aptal yerine koyuyorlar

Reaksiyon puanı
16,118
kimse Ezan'ı protesto etmez müzik açıksa sesini keserler.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
İyi bari, Kabataş yalancılarının yolundan gitmemiş.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Ülke olarak artık bir birimizin üstüne çamur atmaktan utanmaz hale geldik..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...