Ey Allah’ım! Beni internetle aynı odaya kapattılar...

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Uğrunda uykusuz kaldığım, kendisi için her şeyimi feda ettiğim, ellerimle büyüttüğüm öz evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin! Öyle bir güne doğru ilerliyoruz ki; “O gün, kişi kardeşinden, annesinden, babasından, karısından ve oğullarından, kaçar. O gün, herkesin kendine yeter derdi vardır. (Herkes kendi derdine düşmüştür.)” (Abese,80/34-37)

Geleceği ve dünyalık eğitimi için gecemi gündüzüme kattığım, tüm servetimi yoluna serdiğim biricik evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin! Öyle bir güne doğru yaklaşıyoruz ki; “O gün suçlu kimse azaptan kurtulmak için oğullarını, ailesini, kardeşini ve hatta kendisini barındırmış olan tüm sülalesini ve yeryüzünde bulunan herkesi fidye verip kendisini kurtarmak ister.” (Mearic,70/11-14)

Ve Efendimiz’in (s.a.s); “Hiçbir kimse dünyada (İslami eğitimlerini) ihmal ettiği çoluk çocuğunun cehaletinden daha büyük bir günah ile Allah’ın huzuruna varamaz” (Deylemi) buyurarak bizi uyardığı, İslam’ı öğretmediğimiz evlatlarımızın, hesabı en zor verilen bir imtihan olarak karşımıza çıkacağı bir güne doğru ilerliyoruz.

İşte o gün “Kişinin yakasına ilk yapışan ailesi ve çocukları olacaktır. Onlar anne ve babalarını Allah’ın yüce mahkemesinde durdururlar ve derler ki: ‹Ey rabbimiz! Bizim hakkımızı bunlardan al! Onlar bizim bilmediklerimizi bize öğretmediler. Bilmediğimiz halde bize haram yedirdiler” (İhya-ı Ulumid-din)

Ve Allah’a şikâyet başlar…

Ey Allah’ım! Bana her şeyi öğrettiler, bütün sınavlara hazırladılar, ama kimsenin kimseyi tanımadığı bu ahiret sınavından hiç bahsetmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca onlarla aynı evde kaldım, bana bir gün namazdan bahsetmediler. Senin gönderdiğin kitaptan bahsetmediler. Peygamberimin sünnetinden bahsetmediler. Beni bir gün sabah namazına kaldırmadılar. Babam bir gün elimden tutup mescide götürmedi. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca beraber kaldık, bir gün bana tesettürden bahsetmediler. İstediğim her kıyafeti aldılar ama iffetten, hayâdan bahsetmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Beni internetle aynı odaya kapattılar, sınırsız interneti olan telefonlarla, yüzlerce uydu kanalı olan televizyonlarla aynı oda da baş başa bıraktılar ama haramı helali öğretmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Her akşam, istisnasız her akşam annemle, babamla, kardeşlerimle, eşlerin birbirini aldattığı dizileri, ahlaksızlık kusan yarışmaları ve programları izledik. Bir gün olsun çocuğumuzun ahlakı bozulmasın, haramı örnek almasın demediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Evleneceğim kişiye ilk önce işini sordular, maaşını sordular, evini sordular, arabasını sordular ama imanını, namazını, ahlakını sormadılar. Beni bu beynamazın eline teslim ettiler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca başka şehirde üniversite okudum bir gün bu çocuk ne yapar, kiminle kalır, nerelere gider gelir demediler. Gözleri diplomadan başka bir şey görmedi. Beni bu günah bataklığına terk edip gittiler. Şikâyetçiyim!

“De ki: Asıl ziyan edenler, asıl hüsrana uğrayanlar hem kendilerini hem de ailelerini kıyamet günü hüsrana uğratanlardır. Uyanık olun! İşte bu apaçık hüsranın ta kendisidir.” (Zümer, 39/15) İlahi uyarısının gerçekleşeceği, Allah muhafaza etsin öz evlatlarımızın bizden şikâyetçi olacağı, hem bizim hem de ailemizin hüsrana uğrayabileceği o gün gelmeden önce hazırlık yapalım. O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam’a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır.

Çocuklarınızın sizi Allah’a şikâyet edeceği güne hazır mısınız?

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Güzel yazı yalnız belli bir yaşa gelene kadar tamamen kısıtlamak değilde hem o bilgileri öğretmek hemde gözünüzün önünde nereye girip çıktığını bilerek kullanmasına izin vermek daha doğru olur bence

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
"O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam' a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır."

Şimdi, ahlak ve teknolojinin kötü noktalarından bahsetmişsin. Bunlarda sorun yok. Lakin bundan yola çıkarak İslam' ı çocuklara zorla yaymanın alemi nedir anlamış değilim?

Reaksiyon puanı
5,172
"O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam' a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır."

Şimdi, ahlak ve teknolojinin kötü noktalarından bahsetmişsin. Bunlarda sorun yok. Lakin bundan yola çıkarak İslam' ı çocuklara zorla yaymanın alemi nedir anlamış değilim?
Zorla yayma denilen şey sanırım silah zoru ile olur. Adamlar hristiyanlığı yaymak için ciddi kuruluşlar kuruyor biz hala 3 5 konuyu zorla dayatma olarak görüyoruz bence bunlar yanlış algılar

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Bunu nereden çıkardınız?
Açıkçası ben bu konuda İslam'ı zorla yayma gibi bir şey görmüyorum.

Henüz aklı tam olgunlaşmamış bir bireye din konusu anlatılıp, kesinlikle doğru kabul ettirilmesi zorlama değil demek?
Sizin yayma anlayışınız, çocuklarınızı kapsamıyor galiba.

Reaksiyon puanı
5,172
Henüz aklı tam olgunlaşmamış bir bireye din konusu anlatılıp, kesinlikle doğru kabul ettirilmesi zorlama değil demek?
Buarada içerikler hazırlanırken +15 baz alınır eğer ki sizin görüşünüz ile hareket edilseydi şimdiye magazin bölümü kapanırdı

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

Her ülke milli ve manevi değerlerini çocuklarına 3 yaşından itibaren öğretmeye başlar yeğenim. Buna zorlama falan denmez, bu aynı zamanda o ülkenin de geleceği ile alakalı bir konudur. Geçen yıl İtalyaya bir iş için giden bir arkadaşım Roma'da bir kilisede 3 yaşındaki çocukların eğitildiğini, papaz ve rahibeler eşliğinde çok sıkı eğitime tabi tutulduklarına şahit olmuştu.

Ha zorlama dersen, evet eğitim konusu biraz da zorlama bir iştir yeğenim. Ve bu zorlama olmadan hiçbir çocuğu eğitmek mümkün değildir. Belli ki senin yaşın daha çok ufak ve bu gibi konuları idrak edebilme yaşından epey uzaktasın. Mesela biraz büyüğüp lise yaşına geldiğinde sosyoloji ve psikoloji gibi dersleri almaya başladığında kavrayabilirsin. Dedim ya sen biraz büyü hele. :D

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Her ülke milli ve manevi değerlerini çocuklarına 3 yaşından itibaren öğretmeye başlar yeğenim. Buna zorlama falan denmez, bu aynı zamanda o ülkenin de geleceği ile alakalı bir konudur. Geçen yıl İtalyaya bir iş için giden bir arkadaşım Roma'da bir kilisede 3 yaşındaki çocukların eğitildiğini, papaz ve rahibeler eşliğinde çok sıkı eğitime tabi tutulduklarına şahit olmuştu.

Ha zorlama dersen, evet eğitim konusu biraz da zorlama bir iştir yeğenim. Ve bu zorlama olmadan hiçbir çocuğu eğitmek mümkün değildir. Belli ki senin yaşın daha çok ufak ve bu gibi konuları idrak edebilme yaşından epey uzaktasın. Mesela biraz büyüğüp lise yaşına geldiğinde sosyoloji ve psikoloji gibi dersleri almaya başladığında kavrayabilirsin. Dedim ya sen biraz büyü hele. :D

Her ülke? Devletin dini olmaz, çıkar onu aklından. Dediğim şey de sadece islam için geçerli değil, her türden "inanç" olgunlaşmamış bir bireye anlatılmamalı. O çocuk onu yanlış olsa da illa kabul edecek. Din gibi bir konunun eğitime sokulması bile saçmayken bunu yapmayan insanlara kavrayamıyor demen komik. Dinsel inançlar yüzünden kavramanın bozulmasının en iyi örneği olabilirsin.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ben de İslam gibi yüce ve pek akılcı, mantıklı ve değerli dinin çocukluktan itibaren öğrenilmesi, öğretilmesini destekliyorum. yeter ki ehil ellerde ve en güzel bir biçimde bu iş yapılsın. Geleceğimiz olan çocukların başı boş bırakılmaması gereklidir, hele hele hertürlü pisliğin, şeytanlaşmış varlığın olduğu bu devir ve dünyada... işte internette böyle mecraların en başında yer alıyor. dikkat etmek gerekiyor. dua ve saygı ile...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Devletin dini olmaz, çıkar onu aklından.

Vaaav! Benim yeğenimin ağzı iyi de laf edermiş ha! :)
Yorumun diğer kısımlarını almadım, ama bu kısım var ya tam da Türk işi, Türk tipi bir üslup olduğu için hoşuma gitti doğrusu... Ama katıldığım için değil, tebessüm ettirdiği için:) Aynı üslupla cevap vereyim: "Emredersin kumandanım!" :D

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Türkiye Cumhuriyetinin resmi dini yoktur, Türkiye Cumhuriyeti laiktir./ Anayasa'da yer alan maddedir.

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kendi el yazısıyla yazdığı laiklik tanımı:

" Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes Allah'a istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye dini fikirlerinden dolayı bir şey yapılmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dini yoktur. Türkiye'de bir kimsenin fikirlerini zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsaade edilemez... "
Atatürk, Vatandaş İçin Medeni Bilgiler,1930/

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Türkiye Cumhuriyetinin resmi dini yoktur, Türkiye Cumhuriyeti laiktir./ Anayasa'da yer alan maddedir.

Sevgili süpermodum, şirinbaba'nın şapkasındaki amblem gözümden kaçmadı! :)
Konuyu tırmandırmayalım, bizler ne desek de hayatın seyri kendi akışında devam ediyor.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
İnancı olmayan insanın yaşam amacı da olmuyor. Ahiret inancı olmayan insan için ölmek çok basit geliyor. Bu zamanda intihar eden gençlerin en büyük bahanesi bu. Ölür giderim ne olacak kafası.

Ayrıca internette islamafobi almış başını gitmiş durumda. İslam sanki cehalet işiymiş gibi lanse edilmekte. Bende Müslümanım, ama herkes gibi kafeye gider, gezer tozarim. Herkesin inancına da saygı duyarım. Sonuçta bulunduğumuz zaman diliminde herkes herşeyden haberdar. Herkes kendi tercihini yapmakta. Buna kimse karışamaz.

Ama iş ahlaka geldi mi durum çok karışıyor. Ahlaksızlığı batılaşma zanneden bir nesil yetiştirilmeye çalışılıyor.

Twitter'da gördüğüm bir yazı vardı. "Her içki içen kendini modern, her Allah diyen de kendini müslüman zannettikçe hiç bir yere varamayız." Durumun özeti bu.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
devletin dini olur , niye olmasın. fakat bu zamanda bu olay garipseniyor. HZ Peygamberimiz zamanında devletin dini İslam idi ve hiçkimseye zararı olmadığı gibi herkese çokça faydası da olmuştur. şartlamışız kendimizi "devletin dini olmaz " diye ! ayet mi bu sizin dediğiniz...?

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Sevgili süpermodum, şirinbaba'nın şapkasındaki amblem gözümden kaçmadı! :)
Konuyu tırmandırmayalım, bizler ne desek de hayatın seyri kendi akışında devam ediyor.

devletin dini olur , niye olmasın. fakat bu zamanda bu olay garipseniyor. HZ Peygamberimiz zamanında devletin dini İslam idi ve hiçkimseye zararı olmadığı gibi herkese çokça faydası da olmuştur. şartlamışız kendimizi "devletin dini olmaz " diye ! ayet mi bu sizin dediğiniz...?

Yazımın tamamını okuduysanız eğer dini inançla ilgili bilgide olduğunu görebilirsiniz :) Fakat Anayasa maddesi budur, şapka yakışıklı durmuş mu ? ;)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
siyasi olduğu kadar günümüzden geleceğe olan gidişatımız üzerine konuşmuştum. silinse dahi doğru bildiğimi söylemekten çekinmek istemem. saygı duyuyorum kurallarınıza ama hak da vermiyorum. dua ile esen kalınız.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
80 Milyon insan? Kendi kafandaki bir şeye göre 80 milyon insanı yönetmek hangi kafanın ürünü? Laiklik ilkesinden haberin bile yok. Ne güzel, o da kalmadı bazı kişilerin sayesinde.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bakınız siyasi değil de dini cevap vereyim: İslam dini kişi kafasına göre uydurulmuş bir din değildir. Yüce ALLAH tarafından yani 80 milyonu değil gelmiş geçmiş tüm insanları nasıl yöneteceğini , yönetileceğini en iyi bilen tarafından gönderilmiştir. yani insan yapımı kurallar değil direkt ALLAH ın kanunları geçerlidir dinde ve şimdiye kadar kurulan gerek islam devletlerinde gerek Osmanlıda bu en güzel şekilde tecrübe ile sabittir.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
bakınız siyasi değil de dini cevap vereyim: İslam dini kişi kafasına göre uydurulmuş bir din değildir. Yüce ALLAH tarafından yani 80 milyonu değil gelmiş geçmiş tüm insanları nasıl yöneteceğini , yönetileceğini en iyi bilen tarafından gönderilmiştir. yani insan yapımı kurallar değil direkt ALLAH ın kanunları geçerlidir dinde ve şimdiye kadar kurulan gerek islam devletlerinde gerek Osmanlıda bu en güzel şekilde tecrübe ile sabittir.

Bana Kuran' ın Allah tarafından gönderildiğini bile kanıtlayamadan, hop bi dur bakalım :D

Neymiş bu yahu ben en dindar halimde bile bu kadar subjektif değildim.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060

Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası bu şekildedir. Bu anayasaya uymak istemezseniz, farklı ülkelerde yaşamakda tercihiniz olabilir.

Konu siyasi tartışmaya doğru ilerliyor, gereken uyarı yapıldı. Uyarılara uymayanlar cezalandırılacaktır.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
size hiçbir şeyi kanıtlamak zorunda değilim :) bunu siz de biliyorsunuz, siz araştırıp öğreneceksiniz biz burda fikir paylaşımında bulunuyoruz sadece . ayrıca bakınız burası bunu tartışmak için uygun bir yer değil, yasaklanmak durumunda kalırız. onun için ben burada dediğimle kalayım bu bile fazlaca yeterli.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Peki arkadaşlar, din demeyelim ancak her devletin bir ideolojisi vardır ve bu ideolojilerin bir çoğu din temellidir. Ve insanlar din haricindeki hiç bir inanç, ölümden sonrasını anlatabilme kudretinde değildir.

Devletlerin dini olmaz, insanların dini olmaz, kurumların dini olmaz eyvallah ama insanlar din odaklı savaşırlar. Türkiye demokratik, laik sosyal bir hukuk devletidir ancak, her askeri vefat ettiğinde bunu şehit olarak nitelendirir.

Rockefeller, dünyanın en zengin insanıydı. Ancak parası onu ölümden kurtaramadı. Eğer hakkında söylenenler doğruysa, tüm hayatını kendisini kurtaracağına inandığı bir inanç uğruna gerçekleştirdi.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Peki arkadaşlar, din demeyelim ancak her devletin bir ideolojisi vardır ve bu ideolojilerin bir çoğu din temellidir. Ve insanlar din haricindeki hiç bir inanç, ölümden sonrasını anlatabilme kudretinde değildir.

Devletlerin dini olmaz, insanların dini olmaz, kurumların dini olmaz eyvallah ama insanlar din odaklı savaşırlar. Türkiye demokratik, laik sosyal bir hukuk devletidir ancak, her askeri vefat ettiğinde bunu şehit olarak nitelendirir.

Rockefeller, dünyanın en zengin insanıydı. Ancak parası onu ölümden kurtaramadı. Eğer hakkında söylenenler doğruysa, tüm hayatını kendisini kurtaracağına inandığı bir inanç uğruna gerçekleştirdi.

Din hariç, hiçbir şey ölüm sonrasını açıklayamaz. Doğru, lakin dinin dayanak noktası nedir? Henüz astronominin olmadığı zamanlarda insanlardan bazısı güneşe tapmış mıdır, tapmamış mıdır? Açıklayamadığımız her duruma bir kılıf uydurmak zorunda mıyız?

Türkiye' de Lise ve üniversite sınavlarında din soruları sorulurken, ki bu ders %80 İslam' dan oluşma, siyasi amaçlar için din kullanılırken, şehitlik kavramı olması çok normal. Mümkünse sadece savaş alanında kalıp bu düşünceden olmayan insanları rahatsız etmemelidir.
Benim düşüncem bu şekilde.

Son düzenleme:

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Benim babam senin babanı döver :p:p:p

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
dinin dayanak noktası nedir?

Sevgili Tubi, sildiğim yerlerde teselsülen birçok mantık hatası olduğu için cevaplamam gerekmiyor. Soru olarak yanlış da olsa içinde mantık kurgusu olan tek cümle olduğu için anlatayım.

Her hususta olduğu gibi dinin dayanak noktası da insanın ihtiyacı olduğu içindir. Hayatın bir yol kılavuzu olduğu içindir. Buna anlayabileceğin çok basit misallerle gidelim. Mesela onca yeyip içtiğimiz meyveler, sebzeler nasıl yetişir, siz bunu hangi mantık ile açıklayabilirsiniz? Siz toprağa ufacık siyah bir çekirdek koyuyorsunuz, 3-5 ay sonra 10 kiloluk, 20 kiloluk bir karpuz alıyorsunuz. İçinde 4 tane renk barındıran kocaman bir meyve. Yeşil, beyaz, kırmızı ve siyah renkler barındıran bir meyve. Olağanüstü derecede leziz bir meyve. Peki sevgili Tubi söyle bakalım, sen böyle bir durumu hangi mantıkla açıklayabileceksin? Aklı, mantığı, şuuru olmayan bir toprak parçasına o karpuzu büyüten, sana mükemmel bir meyve yetiştiren elementleri oraya koyan kim? Bir hesapla bakalım, hayatta tesadüfe yer yoktur derken böyle bir durumun tesadüf olma ihtimali ne olabilir? OLMAZ! Çünkü seni beni yaradan tıpkı ona benzer binlerce diğer ni'metler gibi onu da senin maddi yaşamının idamesi için yaratmıştır. Maddi varlığını düşünen Allah senin manevi iklimini boş mu bırakacaktı? Dilediği gibi yaşasın mı diyecekti? Öyle diyenlerin halini ahvalini görüyorsun, bugün ya genç yaşlarında toprak altında, ya hapishanede, ya da içinde bulundukları toplumun baş belası olmuş, başta kendi aileleri olmak üzere insanlara kan kusturmaktalar.

Din huzur içinde yaşamak içindir, başkalarına kötülük etmemek içindir. Sen din deyince camiyi namazı hatırlıyorsun. Halbuki din demek cami dışında yaşanan hayatı tanzim etmek için gelmiştir. İnsanların doğru olmasını, birbirini aldatıp kandırmamasını, zarar vermemesini, huzur içinde, dingin ve düzgün bir yaşam sürmesini sağlamak içindir din. Kim ne kadar riayet ediyorsa huzur ve refaha o kadar yakın oluyor. Kısaca yeğenim, sen istesen de istemesen de Allah Teala "Biz insanı başıboş yaratmadık" buyurur.

mia.wallace

Doçent
Reaksiyon puanı
230
Çocuğunuza arapça veya Kuran-ı Kerim'de geçen bir isim koymayın yeter sonra etrafta "inanmak değil bilmek istiyorum moruk" diyen muhammedler elifler görüyoruz