Excelde Macro ile belli bir Hücredeki Veri Silmek.

Bu konuyu okuyanlar

bysansar825

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Bir dosyam var ve dosyayı verdiğim kişiden başkalarına geçmemesini istiyorum ve Şoyle bir macro kodu verebilirmisiniz.

kitap sayfasındaki B Stunu 27 ile 50 arasındaki Veriyi Belirlediğim bir tarihte Macro çalışıp silebilirmi ?

Yada Tarih olarak belki o tarihte dosya çalıştırılmazsa Belirlemiş olduğum tarihten sonraki dosyanın ilk çalıştırıldığı zaman Silebilirmi.

Tabii Burda Dosyaya birde şoyle bir özellik katmak lazım.Dosya her açıldığında Macroların Çalıştırılmasını Zorunlu hale getirecek bir yöntem olsa iyi olur.

Şimdiden İlgilenen arkadaşlara Teşekkürler.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Visual basic kodunu bilmiyorum makrosuz olarak her hücreye belirlediğin tarihin kontrolünü yaptırıp eğer henüz tarihe gelmediyse içeriği olduğu gibi gösterirsiniz; tarihe geldi veya geçtiyse boş gösterebilirsiniz.

bysansar825

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Visual basic kodunu bilmiyorum makrosuz olarak her hücreye belirlediğin tarihin kontrolünü yaptırıp eğer henüz tarihe gelmediyse içeriği olduğu gibi gösterirsiniz; tarihe geldi veya geçtiyse boş gösterebilirsiniz.

Bahsettiğin şekilde nasıl yapabilirim biraz açarmısın.
Teşekkürler.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
jbegDrJJOujpVP.jpg

B27 Belirlediğiniz tarihe göre bugün yazan kısımdan 1 küçükse ki bu ya dosya açıldığında ya bugün ya da üzerinden oldukça gün geçmiş demektir.Dolayısıyla formül 0 veya negatif değer vereceğinden daha açılışta boş gözükür.Her hücreye kopyalamalısınız.

Örneğe Ait Link (97 - 2003 xls)

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Yukarıdaki örneği hazırlarken üzerinde çok düşünmeden fikir vermesi amacıyla hazırladım ancak örnek belirlenen tarihe kadar göstermiyor belirlenen tarih ve sonrasını gösteriyor.Sizin istediğiniz tam tersiydi sabah tekrar inceleyince farkettim.Yukarıdaki linki sildim.

Kolay gelsin.Yeni örnek linki

bysansar825

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Webrettin cevap için Teşekkürler.

Lakin Benim Tarihi geldiğinde sildirmek istediğim Tüm hücrelerde zaten Formül var Formü ola bir hücreye sizin verdiğiniz formülleri nasıl yazabilirim.

Dosyamdaki sildirmek istediğim formüllerden bir kaçı şu şekilde.

= ((35000/B27*KAREKÖK('Konuş Hesaplama'!$D$11*10/$L$1)+10)/$P$2)

=E27/3600

=TAMSAYI(F27)

=EĞER(H27=2;G27;BİRLEŞTİR(0;G27))

Bu formüllerin her biri Ayrı bir Hücrede vermiş olduğun formülü bu hücrelerden hangisi ile entegreli çalıştırabilirim .
yani benim formülüm duruken seninkini nasıl yazabilirim.
Benim için bu formüllerden bir tanesini tarih geldiğinde sildirebilirsek yeterli olacak çünkü bir formüle bağlı birçok formül olduğundan dosya işe yaramaz olacaktır.

İlgi ve cevabınız için Tekrardan Teşekkürler.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
B27ye=EĞER(B26-A26>-1;"";((35000/B27*KAREKÖK('Konuş Hesaplama'!$D$11*10/$L$1)+10)/$P$2))
B28'e =EĞER(B26-A26>-1;"";E27/3600))
B29'a =EĞER(B26-A26>-1;"";TAMSAYI(F27))
B30'a =EĞER(B26-A26>-1;"";EĞER(H27=2;G27;BİRLEŞTİR(0;G27)))

Bu formüller belirlenen tarihte içeriği boş yapar formüller silinmez.Formüller görünür olduğu sürece de öylece sırıtacak bildiğiniz gibi, ki formülleri gizlemelisiniz.
Yukarıda ki linki sileyim artık nasılsa burada formüller verildi.

nino35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar Bir dosyam var ve dosyayı verdiğim kişiden başkalarına geçmemesini istiyorum ve Şoyle bir macro kodu verebilirmisiniz.

kitap sayfasındaki B Stunu 27 ile 50 arasındaki Veriyi Belirlediğim bir tarihte Macro çalışıp silebilirmi ? Range("B27:B50").ClearContents

Yada Tarih olarak belki o tarihte dosya çalıştırılmazsa Belirlemiş olduğum tarihten sonraki dosyanın ilk çalıştırıldığı zaman Silebilirmi. Evet (aşağıda yazılı ..)

Tabii Burda Dosyaya birde şoyle bir özellik katmak lazım.Dosya her açıldığında Macroların Çalıştırılmasını Zorunlu hale getirecek bir yöntem olsa iyi olur. Hayır (Makro kullanımı devre dışı bırakılabilir)

Şimdiden İlgilenen arkadaşlara Teşekkürler.

Private Sub Workbook_Open()
If Date > DateSerial(2013, 6, 7) Then
Range("B27:B50").ClearContents
End If
End Sub

bysansar825

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
webrettin Bahsettiğim dosyayı Upload ettim link aşağıdadır.

Dosya içerisinde ne yapmak istediğimi belirten bir yazı var dosyayı açtığında direk karşına gelecek.vermiş olduğun formulleri o dosyaya uyarlayıp upload edebilirsen sevinirim sizin için bu işin 2 dakikalık bişey olacağını sanıyorum.
Önemli bir dosyam lütfen ilgilenirseniz sevinirim.

Dosya Linki:
http://dosya.co/download.php?id=51B22BC91

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
[MENTION=349856]bysansar825[/MENTION] nete henüz bugün bakabildim ve cevap yazabildim. nino35 gerekli kodu vermiş. Onu derleyiciye yapıştırmak yeterli.Ancak ben Auto_Open() ile yaptım.Diğerinde bende sorun çıktı. Örnekte gerekli tarihi 2013, 6, 13 olarak girdim.Yani cuma günü silecek.Format yıl ay gün.Siz bunu görünümden makroyu düzenle diyerek tarihi değiştirebilirsiniz.

Örnek

safakkya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki son girişten sekiz saat sonra veriyi temizlemesini istersek nasıl yapacağız?