Evrensel İşletim Sistemi İle Tanışın: Debian

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Katılım
4 Haz 2008
Mesajlar
11,799
Beğeniler
1,673
Puanları
113
#25
Manjaro'yu sevmemin sebebi son kullanıcıya uygun, güncel paketleri var ve yuvarlanan sürüm :) Sen Debian'ın nesini beğeniyorsun bu kadar ? :)
İyisini kötüsünü tartışmadan önce şu açıdan bakalım. @darkstar'ın dediği gibi Linux aslında üç kutup arasında gelişiyor. Red Hat son kullanıcıya yönelik bir Linux için çabalarken Slackware tarafında Linux'un Unix'e yakın kalması için baskı oluşturulur. Debian ise kullanıcıların en çok etkilendiği taraf olarak kararların alındığı kutuptur, daha çok ortada sıçanı oynar. Mesela Red Hat'ın Unix felsefesini gözardı edip sunduğu ürünler vardır, örnek istenirse Systemd ve Pulseaudio. Bu iki ürün mesela Slackware depolarında dahi bulunmaz, Slackware tarafında daha antik alternatifleri tercih edilir. Diğer dağıtımlar, izledikleri felsefelere göre bu üç dağıtımı takip eder veyahut tam karşısında bir alternatif oluşturur. Lakin daha öteye gitmez. Örneğin Red Hat karşısında SuSE, Sun (Oracle oldu bu tabii), Debian karşısında kaynak koddan sistem derleyen psikopatlar (Patates seven solcu gibi bir şey bu yahu), Slackware karşısına ise felsefe bakımından olmasa da pratik anlamında direkt Ubuntu'yu koyabiliriz.

Şimdi gelelim neden Debian sevilir kısmına. Debian'ın arı vız vız vız kafasında çalışan bir topluluğu vardır, paketler Unstable'a düştükten sonra 10 gün içerisinde iyice test edilmiş ve Testing'e alınmış olur ki Testing'e düşen kararsız paket sayısı nerede ise 0dır. Paketler iyice test edilmiş olduğundan dolayı Stable sürümde paketler harikadır, lakin eskidir. Bu salt "Eledik böyle oldu"dan ileri olarak paketlerin derlenmesi ile alakalı bir şey. Örneğin memory leak mı var? Debian paketçileri bir çaresine bakar. KDE çökertme mi oynuyor? Debian paketçileri KDE'yi adam edene kadar Stable'a sittin sene koymaz. En nihayetinde paketler Testing'e stabil bir şekilde ulaşmışken Stable'a da tamamen taş gibi, hiçbir bakımdan sorun çıkarmayan bir sisteme ulaşılır. Tabii Fedora'yı düşündürmüş olabilir bu yapı, lakin Fedora gibi kullanıcıyı maymun etmez. Sistemi bir açtığında kullandığın KDE4 bir anda KDE5'e evrilmez yani. :D Paketlerin stabilliği konusuna bakınca Arch gözüme o kadar da sağlam görünmüyor, geliştirici nasıl çıkarıyorsa o şekilde sunuyor olmaları tabii farklı bir felsefenin ürünüdür ve yergiyi hak etmez lakin Debian da boşu boşuna "Evrensel işletim sistemi" olmadı.
 
stat counter