Evimizi klima ile serinletmek.(büyük alanlarda küçük btu klimaların başarısı.)

Bu konuyu okuyanlar

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sayın arkadaşlar kendi klima kullanımıma binaen bu konuyu açtım.

bu konuda asıl olan kimsenin bana uymamasıdır. sorumluluk kabul edilmez ben arkadaşlara sataşsamda. sizler işin doğrusunu yapın keşif ekibi getirin öyle alın klimanızı. benden sadece alacağınız kullanımıma dair bilgiler olsun. her klima firması ücretsiz keşif yapmaktadır bunu bilmekte fayda var.

yanlızca ben sizleri azıckta olsa uyarmak istiyorum. inverter klima alın bir kere alın kalitelisini alın 15-20 sene arkanıza bakmayın. kaliteli klima kullanıp 15 yılı devirmiş arkadaşlarımız var forumda. üstelik bu klimalrın teknolojisi günümüz klimalarındanda eski pek tabiki ama markaları ve kaliteleri tartışılmaz.

büyük alanda küçük klima kullanılması konusunuda aslında daha derli toplu hale getirmek açısından bu konuyu açtım. üstadlara mühendis arkadaşlara karşı değil lütfen beni bayrak açar gibi görmesinler baştan hepsinden özür dilerim. burdada amacım sizleri uyarmak dediğimi düşünün demek. kullanımımı anlatmak. ille uygulayın demek değil aklınızın bir kenarında dursun diyorum. yani tabiri caizse biraz kurt düşürüyorum. ama bu kurt inat ve ben bilirim manasına değil. daha çok sizlerin lehine olacaktır emin olunuz. en azından istanbulda benim konumumda olan kişilere bırakıyorum değerlendirmeyi.

okumaktan üşenmeyen. hemen giripte bir klima alıp kaçim diyen arkadaşlar zaten faydalanamazlar tahminimce bu konudan. düşünmeye zamanım yok acelem var derse her zaman yanlış yapma durumuda yüksektir bu arkadaşların. zira hep gördük iyi klima için öneri isterler gidip göz göre göre vestel dd vs alırlar.

arkadaşlar ben kendi evimde şu çizmdeki güney batı cephedeki alana kurulu

2emz8dl.jpg

10sahhl.jpg

12000 btu inverter klima kullanmaktayım markası mistsubishi electric. bu klimanın burada başarılı olmasının sebeplerini çok aradım çok yazdım kocaustamdan alptuğ komutandan bolca dayak yesemde. birol ustadan zaman zaman destek görsemde zaman zamanda kostek oldu kanki:)) bu durumlar herkezin lehine olmalı ne kadar çok tartışma varsa okadar çok güzel sonuçların çıkmasına sebeptir.

tüm arkadaşlar davetlidir hayırlı olsun. ben bu işin uzmanlarından öğrendiğimi tekrarlıyorum soğutma işlemi aslında ısıtmadan zordur. ama ufak bir serinlik bizlere yettiğine göre kendi gözlemlerimde soğutmada klimalar ısıtmaya göre daha tasarruflu çalışıyor. işin gerçeği olan soğutma işlemi daha zor konusu ise sanırım çok daha büyük alanlar için veya tropik iklim şartlarına sahip ülkeler ve ne bilim sanki buzhane ortamı içinmi geçerlidir nedir.

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Arkadaş sobanın tadını hiçbiri vermez :D sen bosver klimayı

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
hangi şehirdesin hocam sormamın sebebi biz izmirdeyiz.yaz başladı mı yaklaşık 25metrekare odada 21.000btu ile anca randuman alabiliyoruz.çünkü gerçekten izmir sıcağı bunaltıcı ve evin önü açık güneşe karşı..klima tek unsurla bitmiyor evin güneş alış şekli, kaç saat güneş aldığı, bulunduğumuz ortamın mevsim şartları vs. vs

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bizim evde 20000lik var guzel sogutuyor eyvallah ama cok uzun suruyor evi sarmasi onu bekleyecrgime gidip sık oturdugum yere bir tane daha alirim

kısaca bu is her sehire her konuma gore olmaz.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hangi şehirdesin hocam sormamın sebebi biz izmirdeyiz.yaz başladı mı yaklaşık 25metrekare odada 21.000btu ile anca randuman alabiliyoruz.çünkü gerçekten izmir sıcağı bunaltıcı ve evin önü açık güneşe karşı..klima tek unsurla bitmiyor evin güneş alış şekli, kaç saat güneş aldığı, bulunduğumuz ortamın mevsim şartları vs. vs

istanbuldayım. izmir tabiki dah zor hele birde izolsyon durumu vs eklendimi. zaten benim demek istediğim açıklamalrımda var. bizler ekonomik durumalrdan dolayı zoraki idare dere şekilleri öen sürüyoruz. ben sonra biz mesajı düzltip işlemy eçelışıcam buraya bu arada klimanızın kaliteside etken bu durumlara mutlaka. en güzelide her mekan için yeterli btuda alınması. mesel asiz 21000 btu ile tüm evi soğutmaya çalıyorsanız klimanın ulaşabileceği yerleri görmesi en azından şart. benim vermiş olduğum çizimdeki avantajım budur. ama siz diyorsunuz 25m2 21000 btu. çok büyük bir btu seçimi olmuş.

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10

Bende izmirdeyim.

18 metre kare yerde 8.500 btu ınverter daıkın kullanıyorum canavar gibi soğutuyor.
30 metre kare yerde 14.000 btu ınverter fujitsu kullanıyorum buzhaneye çeviriyor.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
bizim evde 20000lik var guzel sogutuyor eyvallah ama cok uzun suruyor evi sarmasi onu bekleyecrgime gidip sık oturdugum yere bir tane daha alirim

kısaca bu is her sehire her konuma gore olmaz.

hava akımında bir sıkıntı vardır vantilatör kullanabilirsin ben o şekilde tüm evi tatminkar şekilde soğutuyorum :) Yer Aydın bu arada :D

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bende izmirdeyim.

18 metre kare yerde 8.500 btu ınverter daıkın kullanıyorum canavar gibi soğutuyor.
30 metre kare yerde 14.000 btu ınverter fujitsu kullanıyorum buzhaneye çeviriyor.

belirtmiştim ev bütün gün güneş alıyor ve önüde açık o yüzden soğutmuyor ve yıllık bakımını yaptırır sürekli temizlettiririm

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
belirtmiştim ev bütün gün güneş alıyor ve önüde açık o yüzden soğutmuyor ve yıllık bakımını yaptırır sürekli temizlettiririm
sizin klimanın markası nedir kardeş.

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10

Benim evimde bütün gün arkadan önden güneşi alıyor önüm açık salon 30 metre kare klima fujitsu 14.000 LCC mükemmel soğutuyor.
Ya klimanız o alana yeterli değil yada klimanızda sorun var başka açıkmalaması yok ben hayatımda japon klima kullanıpta memnun olmayan görmedim.
Sorunlar haricinde ve genelde sorun kullanıcıda oluyor.

Not; Klimanızın 21.000 olduğunu yazmışsınız benim bildiğim 21.000 Gree klima koçtaşın sattığı, genel olarak Gree iyi markadır ama koçtaşın son getirdiği Gree klimalardan şikayet var en alt sınıf olanları getiriyor ve serinletmesinde sorun yaşayan bir çok insan var.

levent26

Asistan
Reaksiyon puanı
1
12000 lik klima 18 m.kare odayı zor soğutuyor,klimayı kapattıktan beş dakika sonra oda hamam gibi oluyor..o senin şema burda (Antalya da) hiç tutmaz dostum..istanbul da klima olmasa da olur zaten :)

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
12000 lik klima 18 m.kare odayı zor soğutuyor,klimayı kapattıktan beş dakika sonra oda hamam gibi oluyor..o senin şema burda (Antalya da) hiç tutmaz dostum..istanbul da klima olmasa da olur zaten :)

çizmiş olduğum alanda zaten net önerilerde bulunmuyorum. en sonlarda bir alternatif gibi gösterdiğimi kimsenin bana uymamasını yazdım antalyada tabiki çok dah dikkatli olunması lazım nemin en yükseklerde olduğu illerimizin başında desek yanlış olmaz.:yes:

yanlız size şunları diyeceğim. klimanız inverter ve kaliteli inverter sistemi tam olan bir klimamıdır. çünkü antalyada klimanın kapatılması bana göre hata aynen dediğiniz gibi insan hamama girmiş gibi olur.

sadece birkez gitmem kısmet oldu bahar aylarıydı. sonrasında tatile gitmekten bile korktum:crying: okadar yani. ama antalyada yaşayıp 9000 btu fujitsu klima ile evinin 25m2 salonunu serinleten arkadaşlarda var. tabi burda fujitsu sadece bir örnek asla reklam amaçlı değil. mat35 arkadaşta fujitsu kullnıyorum demiş o açıdan reklam gibi gözükmesin. kaliteli klimalar sınıfındadır. reklam olmadığına dairde şu durum belge olsun artık mt35 ve 25m2 kullanan arkadaştaki model gibi eski kalitesi tartışılır.

size demek istediğim kalit eönemli. klimanız inverter ise kapatmamak çok çok önemli. çünkü kapatılmayan inverter klima odanın içinde duvarlarda bir resistans oluşturuyor ve çalıştıkçada kendisini kısıyor lektrik tüketimindede bu şekilde tasarruf yapıyor. yoksa zaten bana uyarsanız antalya gibi bir yerde klima ancak vantilatör durumuna düşer:yes:

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Antalyada bir otelde üç gün kaldım, odadaki klima klasik 12.000 midea ve oda 30 - 35 metre kare civarı ve biz donuyorduk o klima ile.

18 metre kareyi ısıtamaması için ya dandik bir klima olması yada klimada sorun olması lazım.

Inverter yada değil çok sıcak ve soğuklarda klima kapanmaz.

Ben bıktım artık bunları insanlara anlatmaktan adam 5 dakika açıyor 15 dakika kapıyor neymiş çok elektrik faturası gelirmiş, neymiş klimanında dinlenmesi gerekirmiş, evet evet bunu diyenler var.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

çizmiş olduğum alanda zaten net önerilerde bulunmuyorum. en sonlarda bir alternatif gibi gösterdiğimi kimsenin bana uymamasını yazdım antalyada tabiki çok dah dikkatli olunması lazım nemin en yükseklerde olduğu illerimizin başında desek yanlış olmaz.:yes:

yanlız size şunları diyeceğim. klimanız inverter ve kaliteli inverter sistemi tam olan bir klimamıdır. çünkü antalyada klimanın kapatılması bana göre hata aynen dediğiniz gibi insan hamama girmiş gibi olur.

sadece birkez gitmem kısmet oldu bahar aylarıydı. sonrasında tatile gitmekten bile korktum:crying: okadar yani. ama antalyada yaşayıp 9000 btu fujitsu klima ile evinin 25m2 salonunu serinleten arkadaşlarda var. tabi burda fujitsu sadece bir örnek asla reklam amaçlı değil. mat35 arkadaşta fujitsu kullnıyorum demiş o açıdan reklam gibi gözükmesin. kaliteli klimalar sınıfındadır. reklam olmadığına dairde şu durum belge olsun artık mt35 ve 25m2 kullanan arkadaştaki model gibi eski kalitesi tartışılır.

size demek istediğim kalit eönemli. klimanız inverter ise kapatmamak çok çok önemli. çünkü kapatılmayan inverter klima odanın içinde duvarlarda bir resistans oluşturuyor ve çalıştıkçada kendisini kısıyor lektrik tüketimindede bu şekilde tasarruf yapıyor. yoksa zaten bana uyarsanız antalya gibi bir yerde klima ancak vantilatör durumuna düşer:yes:

Aynen 30 metre kare alanda 14.000 Fujitsu kullanıyorum hemde 2.5 cepheside dış cephe, iki büyük pencere birde kapı var, hiçbir de yalıtım yok kışın -8 derecede banamısın demedi, yazın zaten duruyor bile fazla geliyor o alana.

Daıkın klimam 9.000 dün baktım 10 senelik olmuş kuzey cephede iki cephesi açık güneş falan günde bir kaç dakika görür 18 metre kare yeri canavar gibi ısıtıyor - soğutuyor.

levent26

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Antalyada bir otelde üç gün kaldım, odadaki klima klasik 12.000 midea ve oda 30 - 35 metre kare civarı ve biz donuyorduk o klima ile.

18 metre kareyi ısıtamaması için ya dandik bir klima olması yada klimada sorun olması lazım.

Inverter yada değil çok sıcak ve soğuklarda klima kapanmaz.

Ben bıktım artık bunları insanlara anlatmaktan adam 5 dakika açıyor 15 dakika kapıyor neymiş çok elektrik faturası gelirmiş, neymiş klimanında dinlenmesi gerekirmiş, evet evet bunu diyenler var.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Aynen 30 metre kare alanda 14.000 Fujitsu kullanıyorum hemde 2.5 cepheside dış cephe, iki büyük pencere birde kapı var, hiçbir de yalıtım yok kışın -8 derecede banamısın demedi, yazın zaten duruyor bile fazla geliyor o alana.

Daıkın klimam 9.000 dün baktım 10 senelik olmuş kuzey cephede iki cephesi açık güneş falan günde bir kaç dakika görür 18 metre kare yeri canavar gibi ısıtıyor - soğutuyor.
klima yaklaşık 10 yıllık markasıda diamond..çok yakmasın diye bizde ara ara kapatanlardanız :) kapatarak hatamı yapıyoruz? ayrıca mitsubishi marka yeni klima almayı düşünüyoruz.mitsubishi klima sizce nasıl?

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
klima yaklaşık 10 yıllık markasıda diamond..çok yakmasın diye bizde ara ara kapatanlardanız :) kapatarak hatamı yapıyoruz? ayrıca mitsubishi marka yeni klima almayı düşünüyoruz.mitsubishi klima sizce nasıl?

Dıamond fasoncu bir marka antalyalı bir firma her sene bir başka yere klima yaptırır.
İlk klimaları Hualing firmasına yaptırdıgı klimalar idi ve o klimalar ME ile nerde ise aynı klimalardı kumandasına kadar, Hualing midea tarafından alınınca, Mısırdan klima getirmeye başladılar işte o Dıamond klimalar tam çöptü.
Eğer Mısır malı olandan aldınızsa yazık olmuş, yok Midea ya ürettirilmişler dense iyi klimalardır orta kalite olarak.
Eğer klimaların resimlerini koyarsanız tam olarak anlayabiliriz yada bazı arkadaşlar kodundanda anlarlar.
Klima ne olursa olsun özellikle ınverter ise kesinlikle kapatılmaz, kapatıp açıldıkça daha fazla elektrik çeker.
Mitsubishi klima olarak iyidir yalnız bunlar farklı iki mitsubishidir biri klimaplusun getirdiği ME
İklimsanın getirdi MH her ikiside modeline göre iyidir.

levent26

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dıamond fasoncu bir marka antalyalı bir firma her sene bir başka yere klima yaptırır.
İlk klimaları Hualing firmasına yaptırdıgı klimalar idi ve o klimalar ME ile nerde ise aynı klimalardı kumandasına kadar, Hualing midea tarafından alınınca, Mısırdan klima getirmeye başladılar işte o Dıamond klimalar tam çöptü.
Eğer Mısır malı olandan aldınızsa yazık olmuş, yok Midea ya ürettirilmişler dense iyi klimalardır orta kalite olarak.
Eğer klimaların resimlerini koyarsanız tam olarak anlayabiliriz yada bazı arkadaşlar kodundanda anlarlar.
Klima ne olursa olsun özellikle ınverter ise kesinlikle kapatılmaz, kapatıp açıldıkça daha fazla elektrik çeker.
Mitsubishi klima olarak iyidir yalnız bunlar farklı iki mitsubishidir biri klimaplusun getirdiği ME
İklimsanın getirdi MH her ikiside modeline göre iyidir.
10 yıllık gözden düşmüş bir klimanın sicili artık çokta önemli değil,araştırmaya değmez ama verdiğin bilgiler için teşekkür ederim,bundan sonra yeni birşey alırken daha dikkatli ve bilinçli oluruz artık..

truemagic

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ekonomik yakıt tüketimi açısından zibro yu tek geçerim.

Mertcan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
klimanızın markası mıtsubıshı. bu yüzden motoru sağlam ve güçlü üfleme yapıyor. birde vestel klima koyun o zaman bakın terlersiniz sıcaktan :) klimanın markası çok önemlidir. dünyanın en iyi klima markası daıkın ve mıtsubıshı

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
klimanızın markası mıtsubıshı. bu yüzden motoru sağlam ve güçlü üfleme yapıyor. birde vestel klima koyun o zaman bakın terlersiniz sıcaktan :) klimanın markası çok önemlidir. dünyanın en iyi klima markası daıkın ve mıtsubıshı

amam aman vestelmi. o markanın klimalarını ve alt markalarını ancak vantilatör kullnmaya mecbur edilerisem parasızlıktan tercih ederim. bizim birol ustanın gözde markasıdır zaten gövdesi çatlayan tek klima olmasıda ayrı bir özelliği.

Tercanokan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Antalyadayım,28 mkare salonum var.doğu cephe ce son katta oturuyorum.camlarım çift cam.kaç btu inverter almalıyım .acil destekkkkkk

Entürkteynment

Doçent
Reaksiyon puanı
186
Antalyadayım,28 mkare salonum var.doğu cephe ce son katta oturuyorum.camlarım çift cam.kaç btu inverter almalıyım .acil destekkkkkk
Beyefendi öncelikle btu hesaplama şu şekilde yapılır;Metrekare*500(ortalama olarak)=gerekli olan BTÜ
Çarpılan sayı yaşadığınız yere göre değişir.Antalya sıcak olduğu için 450 de alınabilir. Yani sizin alacağınız klima en az 12000 btu olmalı. Fakat size önerim her ihtimale karşı 15000 btu luk klima almanız yönünde.

Son mesajlar