Evime Faturalar Çok Geliyor Ne Yapmam Gerekiyor?

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar 1+1 evde oturuyorum zemin kat 2 kişiyiz eşim ve ben sadece. Faturalar hep kabarık geliyor. Özellikle elektrik faturası. Geçen ay 200 TL geldi bu ay ise 160 TL. Sürekli böyle değişiyor. Bir kere de 180 TL gelmişti. Altı üstü 1+1 ev. Evde televizyon bile yok izlemediğimiz için satmıştım çünkü. Bulaşık makinası da yok. Geçen hatfa sıfır aldığım LG çamaşır makinesi, Bosch marka ikinci el buz dolabı falan var bir de bilgisayarım var başka da bir şey yok elektrik harcayacak. Hafta da belki 1-2 sefer eşim fırını çalıştırır yemek yapar o kadar. Neden bu kadar çok geliyor anlamıyorum. Üst komşumu var evi 2+1 4 kişiler evde 60-80 TL arası geliyormuş elektrik bizimkini duyunca şaşırdı resmen. Babamların evi 3+1 dublex mesela çatıda var babam her ay toplamda 250-260 TL fatura ödüyor elektrik su doğalgaz hepsi içinde. Ben sadece elektriğe veriyorum 200 TL'yi. Ne yapmam lazım sizce arkadaşlar?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Buzdolabı kaç watt harcıyor, en çok buzdolabı bu konularda sabıkalıdır... Marka ve modeli varsa bakalım.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Tesisatta hatalar olabilir. Toprağa elektrik verenler olabiliyor. Elektrikçi çağırın, o gerekli ölçümleri yapar, kontrol eder.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Buzdolabı kaç watt harcıyor, en çok buzdolabı bu konularda sabıkalıdır... Marka ve modeli varsa bakalım.

Onu yazarım. Arızası vardı geçen usta çağırdım rezistans ve sensör değişti dolap soğutmuyordu çünkü ondan sonra düşermi bilmem babam da dolaptan olabilir dedi arızasını yaptırdım bu yüzden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tesisatta hatalar olabilir. Toprağa elektrik verenler olabiliyor. Elektrikçi çağırın, o gerekli ölçümleri yapar, kontrol eder.

Hocam geçen sene sanırım bu binada komple elektrik sorunu olmuş bütün dairelerin çoğunun televizyon, buzdolabı, makina vs hep bozulmuş çoğunu yakmış ama düzeldi sonra dediler üst komşu 80 TL geliyor bana diyor elektrik biz 200 TL diyince kadın şaşırdı.

Son düzenleme:

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Fırın başlıca bir sebep , diğer sebep.ise 15+15% olarak gelen zam kümeleri. Artık hep bu çevre rakamlarla gelecek ne yazik ki.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Fırın başlıca bir sebep , diğer sebep.ise 15+15% olarak gelen zam kümeleri. Artık hep bu çevre rakamlarla gelecek ne yazik ki.
Fırın ve zamlar diğer kullanıcılar için de geçerli,yani geçerli bir sebep değiller. Eğer ev içi cihazlar normal çalışıyorsa ya kullanım hatası var ya da sayaç arızalı olabilir...

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
buzdolabından kaynaklı gibi

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
dairene özel hatta bir sorun olabilir. ama zamlarıda unutma.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
o kadar küçük bir evde ortalama 180tl gibi faturalar çok fazla, benim babam dublex 4+2 evde o faturayı ödüyor hatta 2 şer tane buzdolabı ve çamaşır makinesi var.. bi tesisatçı çağırmak iyi olur hatları kontrol etsin, elektrik sayacınız eski tip değil demi(hala var mı bilmiyorum ama)?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar bilmiyorum eşimin adına hepsi eşim doğum yapacak şu işlerimizi halledelim eşimi de alıp gideceğim sözleşme yaptığımız yere konuşacağız bu kadar fatura çok fazla 1+1 ev için. Fırını daha eve koyalı 1 hafta bile olmadı toplasanız 2 defa çalıştı zaten ondan olacağını sanmıyorum dolap bozuktu onu yaptırdım bakalım bir dahaki fatura ne kadar gelecek. Bina da sanırım 3-4 senelik yeni yapı. Daha önce 2-3 kişi oturmuş bu dairede. Sözleşme yaptığımız yerden bir sonuç çıkmazsa eğer dediğiniz gibi hemen elektrikçi çağırıp baktıracağım daireye. Böyle olmaz. Dediğim gibi babamın evi bizim evin 10 katı neredeyse dubleks dairede oturuyor aylık bütün faturalarının toplamı 250 TL hadi 300 TL olsun ben sadece elektriğe 200 TL ödüyorum ya. Tamam zamlar falan da var ama bu zam sadece bana mı oluyor?

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Bizede 180 190 bazen 170 tl geliyor , hatlarla ilgili sıkıntı da çıkıyor zaten bizim binada kaçak bir elektrik var onu değiştirmek yaptırmak binanın ilk başta yapı denetliyecisinin işiydi oda suç olarak bize kalıyor dairelere yani yaptırmıyoruz, elektronik sisteminde sorun yoksa, başka bir eve bakabilirsin.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Öncelikle Allah kolaylık versin. 110-140 TL civarında (gelse) bence normal.

Elektrik tarifeniz tek zamanlı mı yoksa üç zamanlı mı?
Ayda ortalama ne kadar tüketiyorsunuz?
sorularına yanıt bulmak bir fikir (ve çözüm) verebilir.

Evde televizyon bile yok izlemediğimiz için satmıştım çünkü. Bulaşık makinası da yok. Geçen hatfa sıfır aldığım LG çamaşır makinesi, Bosch marka ikinci el buz dolabı falan var bir de bilgisayarım var başka da bir şey yok elektrik harcayacak. Hafta da belki 1-2 sefer eşim fırını çalıştırır yemek yapar o kadar. Neden bu kadar çok geliyor anlamıyorum.
Ayrıca (varsa) saç kurutma/düzleştirici makineler, evde kullanılan aydınlatmalar vesaireyi de hesaba katmak lazım.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Bizim televizyon açık buzdolabı çamaşır makinesi bulaşık makinesi hergün çalışır fırın 2 güne bir çalışır 3 4 tane lamba yanıyor ütü ve su ısıtıcısı ufo çalışıyor en fazla 110tl gördüm ben

Sizin tesisatta kaçak olabilir veya sayaç bozukta olabilir

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Yani bu elektrik, çeşme açık kaldı su boşa aktı değil ki mutlaka akım çekilmesi güç harcaması durumu var. Acaba kaçak falan mi çektiler sizin hattan

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Yani bu elektrik, çeşme açık kaldı su boşa aktı değil ki mutlaka akım çekilmesi güç harcaması durumu var. Acaba kaçak falan mi çektiler sizin hattan
Kaçak olsa diğer hatlarada olurdu tek hat üzerinden geçimiyor akım.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Kaçak olsa diğer hatlarada olurdu tek hat üzerinden geçimiyor akım.
Ana hattan alınsa normala ama satin çıkışından almaları lazım tek saat in yazması için muhtemelen topraklama vb ye kaçaka var yada saat bozuk

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Tesisatınızda bir sıkıntı var, elektrikçi çağırmanız gerek. Normal değil.

musarp01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle tarifenizi kontrol edin. Tarifeniz gündüz indirimli gece bindirimli olabilir. Yani akşam 20 den sonra kullanılan elektrik daha pahalı oluyor. Birde tüm sigortaları kapatın ve elektrik saatine bakın eğer elektrik tüketimi varsa elektrikçi çağırın.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Direk bağlı bulunduğun elektrik idaresine başvur. Onlar gelip incelesin. Zamanında oturduğum binada komşu nasıl yapmışsa benim tesisattan kendi evine hat çektirmiş tüm kışı elektrik sobasıyla geçirmiş. Tabi sonra fitil fitil burnundan çıkardım ben bunu.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Bi elektrikçi falan çağırın, belki kaçak olarak elektriğinizi çalan bir utanmaz vardır.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için. Babamı çağırdım dairenin içinde ki şartelleri kapattım babam yukarı çıkıp bizim saate baktı oynama yok dedi yani şartel kapalı iken elektrik kullanımı olmuyor 3-4 sefer denedik böyle bir şey çıkmadı. Ama bir şey demek istiyorum 1 haftadır bizim faturaların ve kağıtların raptiye ile asıldığı mantar bir tablo var fatura vs gelince oraya bırakıyorlar raptiye ile asıyorlar orada 3 tane kağıt var biraz inceledim ad soyad vs yazmıyor ama elektrik kaçak kullanım ile alakalı şeyler yazıyordu tam anlamadım beyaz bir kağıt 3 tane var bununla alakası olabilir mi sizce? İsteyen yada anlayan varsa çeker atarım 2 dk resmini. O geldi şimdi aklıma.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için. Babamı çağırdım dairenin içinde ki şartelleri kapattım babam yukarı çıkıp bizim saate baktı oynama yok dedi yani şartel kapalı iken elektrik kullanımı olmuyor 3-4 sefer denedik böyle bir şey çıkmadı. Ama bir şey demek istiyorum 1 haftadır bizim faturaların ve kağıtların raptiye ile asıldığı mantar bir tablo var fatura vs gelince oraya bırakıyorlar raptiye ile asıyorlar orada 3 tane kağıt var biraz inceledim ad soyad vs yazmıyor ama elektrik kaçak kullanım ile alakalı şeyler yazıyordu tam anlamadım beyaz bir kağıt 3 tane var bununla alakası olabilir mi sizce? İsteyen yada anlayan varsa çeker atarım 2 dk resmini. O geldi şimdi aklıma.
at bi resmini merak ettim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Saat numarası, sözleşme numarası gibi ayırt edici kısımlara bakmak gerek...

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
EpzDAe.jpg

Buyrun arkadaşlar. No yazan kısımda 18 yazan doğru ama yanında ki doğru değil acaba bizim binadan başka yere mi çekiyorlar anlamadım ya. Apartman da 18/20 yazıyor burada 18/9 18/10 ve 18/8 var bu işlerden anlayanlar yorumlasın lütfen kafama takıldı.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Hocam, ben anlamam ama yani bi elektrikçi falan çağırın yok mu ki yakınlarınızda ?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Hocam, ben anlamam ama yani bi elektrikçi falan çağırın yok mu ki yakınlarınızda ?

Var da şuan para veremem hocam. Üst komşumuz 2+1 dairede oturuyor 4 kişiler evde bütün elektronik aletler de var kadın her gün fırın çalıştırıyor hamur işi meraklısı biri her ay 80 TL geliyor dedi öyle diyince şaşırdık bize de 200 TL geliyor dedik kadın dalga mı geçiyorsunuz dedi resmen. Mutlaka birisi kaçak çekiyor burdan umarım karşıma çıkar kağıtları yediririm ona. Arkadaşımla görüştüm olmadı arıza kayıdı açtıracağım.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sayaç seri no yazan kısım sizdeki faturanızda ne yazıyor? Tesisat numaralarından panelden sayaçları tespit edebilirsiniz.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Sayaç seri no yazan kısım sizdeki faturanızda ne yazıyor? Tesisat numaralarından panelden sayaçları tespit edebilirsiniz.

Hocam şimdi baktım bütün rakamlar aynı sadece sondaki farklı sonu mesela yukarda 4011158494 yazıyor ya benim fatura da 4011158456 yazıyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hocam şimdi baktım bütün rakamlar aynı sadece sondaki farklı sonu mesela yukarda 4011158494 yazıyor ya benim fatura da 4011158456 yazıyor.
Yukarıdaki sayaç seri numaralarından farklı ise sizin sayaç temiz :) Büyük olasılık tesisatta da bi şey yoktur, ben buzdolabından şüphe ediyorum...