Evime Faturalar Çok Geliyor Ne Yapmam Gerekiyor?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


The Undertaker

Profesör
Katılım
20 Mar 2016
Mesajlar
1,100
Puanları
83
Konum
California
Arkadaşlar 1+1 evde oturuyorum zemin kat 2 kişiyiz eşim ve ben sadece. Faturalar hep kabarık geliyor. Özellikle elektrik faturası. Geçen ay 200 TL geldi bu ay ise 160 TL. Sürekli böyle değişiyor. Bir kere de 180 TL gelmişti. Altı üstü 1+1 ev. Evde televizyon bile yok izlemediğimiz için satmıştım çünkü. Bulaşık makinası da yok. Geçen hatfa sıfır aldığım LG çamaşır makinesi, Bosch marka ikinci el buz dolabı falan var bir de bilgisayarım var başka da bir şey yok elektrik harcayacak. Hafta da belki 1-2 sefer eşim fırını çalıştırır yemek yapar o kadar. Neden bu kadar çok geliyor anlamıyorum. Üst komşumu var evi 2+1 4 kişiler evde 60-80 TL arası geliyormuş elektrik bizimkini duyunca şaşırdı resmen. Babamların evi 3+1 dublex mesela çatıda var babam her ay toplamda 250-260 TL fatura ödüyor elektrik su doğalgaz hepsi içinde. Ben sadece elektriğe veriyorum 200 TL'yi. Ne yapmam lazım sizce arkadaşlar?
 

The Undertaker

Profesör
Katılım
20 Mar 2016
Mesajlar
1,100
Puanları
83
Konum
California
Buzdolabı kaç watt harcıyor, en çok buzdolabı bu konularda sabıkalıdır... Marka ve modeli varsa bakalım.
Onu yazarım. Arızası vardı geçen usta çağırdım rezistans ve sensör değişti dolap soğutmuyordu çünkü ondan sonra düşermi bilmem babam da dolaptan olabilir dedi arızasını yaptırdım bu yüzden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tesisatta hatalar olabilir. Toprağa elektrik verenler olabiliyor. Elektrikçi çağırın, o gerekli ölçümleri yapar, kontrol eder.
Hocam geçen sene sanırım bu binada komple elektrik sorunu olmuş bütün dairelerin çoğunun televizyon, buzdolabı, makina vs hep bozulmuş çoğunu yakmış ama düzeldi sonra dediler üst komşu 80 TL geliyor bana diyor elektrik biz 200 TL diyince kadın şaşırdı.
 
Son düzenleme:

PARAzitCELL

Dekan
Katılım
5 May 2017
Mesajlar
5,303
Puanları
113
Konum
sanalalem
Fırın başlıca bir sebep , diğer sebep.ise 15+15% olarak gelen zam kümeleri. Artık hep bu çevre rakamlarla gelecek ne yazik ki.
Fırın ve zamlar diğer kullanıcılar için de geçerli,yani geçerli bir sebep değiller. Eğer ev içi cihazlar normal çalışıyorsa ya kullanım hatası var ya da sayaç arızalı olabilir...
 

Troob

Profesör
Katılım
5 May 2014
Mesajlar
1,560
Puanları
83
Konum
Ankara/İzmir
o kadar küçük bir evde ortalama 180tl gibi faturalar çok fazla, benim babam dublex 4+2 evde o faturayı ödüyor hatta 2 şer tane buzdolabı ve çamaşır makinesi var.. bi tesisatçı çağırmak iyi olur hatları kontrol etsin, elektrik sayacınız eski tip değil demi(hala var mı bilmiyorum ama)?
 

The Undertaker

Profesör
Katılım
20 Mar 2016
Mesajlar
1,100
Puanları
83
Konum
California
Arkadaşlar bilmiyorum eşimin adına hepsi eşim doğum yapacak şu işlerimizi halledelim eşimi de alıp gideceğim sözleşme yaptığımız yere konuşacağız bu kadar fatura çok fazla 1+1 ev için. Fırını daha eve koyalı 1 hafta bile olmadı toplasanız 2 defa çalıştı zaten ondan olacağını sanmıyorum dolap bozuktu onu yaptırdım bakalım bir dahaki fatura ne kadar gelecek. Bina da sanırım 3-4 senelik yeni yapı. Daha önce 2-3 kişi oturmuş bu dairede. Sözleşme yaptığımız yerden bir sonuç çıkmazsa eğer dediğiniz gibi hemen elektrikçi çağırıp baktıracağım daireye. Böyle olmaz. Dediğim gibi babamın evi bizim evin 10 katı neredeyse dubleks dairede oturuyor aylık bütün faturalarının toplamı 250 TL hadi 300 TL olsun ben sadece elektriğe 200 TL ödüyorum ya. Tamam zamlar falan da var ama bu zam sadece bana mı oluyor?
 

Mozcan16

Asistan
Katılım
7 Eki 2018
Mesajlar
197
Puanları
28
Bizede 180 190 bazen 170 tl geliyor , hatlarla ilgili sıkıntı da çıkıyor zaten bizim binada kaçak bir elektrik var onu değiştirmek yaptırmak binanın ilk başta yapı denetliyecisinin işiydi oda suç olarak bize kalıyor dairelere yani yaptırmıyoruz, elektronik sisteminde sorun yoksa, başka bir eve bakabilirsin.
 

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
3,796
Puanları
113
Öncelikle Allah kolaylık versin. 110-140 TL civarında (gelse) bence normal.

Elektrik tarifeniz tek zamanlı mı yoksa üç zamanlı mı?
Ayda ortalama ne kadar tüketiyorsunuz?
sorularına yanıt bulmak bir fikir (ve çözüm) verebilir.

Evde televizyon bile yok izlemediğimiz için satmıştım çünkü. Bulaşık makinası da yok. Geçen hatfa sıfır aldığım LG çamaşır makinesi, Bosch marka ikinci el buz dolabı falan var bir de bilgisayarım var başka da bir şey yok elektrik harcayacak. Hafta da belki 1-2 sefer eşim fırını çalıştırır yemek yapar o kadar. Neden bu kadar çok geliyor anlamıyorum.
Ayrıca (varsa) saç kurutma/düzleştirici makineler, evde kullanılan aydınlatmalar vesaireyi de hesaba katmak lazım.
 

<<Dkn nyz>>

DECEPTİONS
Yönetici
Moderatör
Katılım
18 Mar 2018
Mesajlar
10,228
Puanları
113
Konum
Ankara
Bizim televizyon açık buzdolabı çamaşır makinesi bulaşık makinesi hergün çalışır fırın 2 güne bir çalışır 3 4 tane lamba yanıyor ütü ve su ısıtıcısı ufo çalışıyor en fazla 110tl gördüm ben

Sizin tesisatta kaçak olabilir veya sayaç bozukta olabilir
 

Constantin87

Profesör
Katılım
1 Ara 2013
Mesajlar
1,151
Puanları
83
Yani bu elektrik, çeşme açık kaldı su boşa aktı değil ki mutlaka akım çekilmesi güç harcaması durumu var. Acaba kaçak falan mi çektiler sizin hattan
 

cihaneken

Asistan
Katılım
15 Haz 2019
Mesajlar
129
Puanları
28
Konum
France
Tesisatınızda bir sıkıntı var, elektrikçi çağırmanız gerek. Normal değil.
 

musarp01

Üyecik
Katılım
13 Nis 2019
Mesajlar
1
Puanları
3
Öncelikle tarifenizi kontrol edin. Tarifeniz gündüz indirimli gece bindirimli olabilir. Yani akşam 20 den sonra kullanılan elektrik daha pahalı oluyor. Birde tüm sigortaları kapatın ve elektrik saatine bakın eğer elektrik tüketimi varsa elektrikçi çağırın.
 

cngzkyz

Profesör
Katılım
28 Tem 2012
Mesajlar
2,797
Puanları
63
Konum
İstanbul
Direk bağlı bulunduğun elektrik idaresine başvur. Onlar gelip incelesin. Zamanında oturduğum binada komşu nasıl yapmışsa benim tesisattan kendi evine hat çektirmiş tüm kışı elektrik sobasıyla geçirmiş. Tabi sonra fitil fitil burnundan çıkardım ben bunu.
 
Üst
stat counter