Bu konuyu okuyanlar

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Merhaba arkadaşlar;
Bir kaç gündür VPS - VDS nedir? Araştırmalarım oldu.Az çok bir şeyler öğrendim.
Şimdi VPS server alıp her ay 30-40 TL ödeyeceğime veririm parasını artık 2000-3000 neyse makinasını alırım diye düşündüm.
Fakat sanırsam bu sunucular bir kaç şey için kullanılıyor.
Bu işlemleri herkez merak etmiştir ama kimse de bi türlü öğrenememiş, bulamamış.
Hani yani nedir bu sv ler? Bi metin2 serveri nasıl açılır? Veya bir site.İşin aslı astarı nedir?
Sizden bu konular hakkında bilgi istiyorum arkadaşlar.Bu işe gireceğim ciddiyim.
3 tane kafamı kurcalayan sıkıntılı soru var sdn foruma güveniyorum ve sorulara geçiyorum.

Makinayı aldım eve getirdim PC Kasasının yanında kurdum açtım başlattım diyelim.Bu arada işlemleri evde yapacağım evin 1 odası bana ait istediğim gibi döşedim makina kasanın yanında 7-24 açık olacak.İnternet filan herşey hazır makina eksik sadece.

1. Soru : Makinayı çalıştırdıktan sonra içine nasıl sitesiyle beraber pvp oyun kuracağım (mesela metin2)
2. Soru : Bilgisayar ile bu makina arasında nasıl bağlantı kuracağım.Hangi programlar lazım.
3.Soru : Varsa kullanıp memnun kaldığınız sunucu markalarını modelleriyle yazarsanız sevinirim.

TEŞEKKÜRLER

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Oyun oynamam çok mantığını bilmiyorum ama bence evinin upload hızı çok düşük olucak senin upload hızın en az 500mb olmalı ki(ortalama ssd hız) kayıp yaşamayasın

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Merhaba arkadaşlar;
Bir kaç gündür VPS - VDS nedir? Araştırmalarım oldu.Az çok bir şeyler öğrendim.
Şimdi VPS server alıp her ay 30-40 TL ödeyeceğime veririm parasını artık 2000-3000 neyse makinasını alırım diye düşündüm.
Fakat sanırsam bu sunucular bir kaç şey için kullanılıyor.
Bu işlemleri herkez merak etmiştir ama kimse de bi türlü öğrenememiş, bulamamış.
Hani yani nedir bu sv ler? Bi metin2 serveri nasıl açılır? Veya bir site.İşin aslı astarı nedir?
Sizden bu konular hakkında bilgi istiyorum arkadaşlar.Bu işe gireceğim ciddiyim.
3 tane kafamı kurcalayan sıkıntılı soru var sdn foruma güveniyorum ve sorulara geçiyorum.

Makinayı aldım eve getirdim PC Kasasının yanında kurdum açtım başlattım diyelim.Bu arada işlemleri evde yapacağım evin 1 odası bana ait istediğim gibi döşedim makina kasanın yanında 7-24 açık olacak.İnternet filan herşey hazır makina eksik sadece.

1. Soru : Makinayı çalıştırdıktan sonra içine nasıl sitesiyle beraber pvp oyun kuracağım (mesela metin2)
2. Soru : Bilgisayar ile bu makina arasında nasıl bağlantı kuracağım.Hangi programlar lazım.
3.Soru : Varsa kullanıp memnun kaldığınız sunucu markalarını modelleriyle yazarsanız sevinirim.

TEŞEKKÜRLER
İlla server almana gerek yok bence şuanki bilgisayarına bile kurabilirsin.İnternette videolar var.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Oyun oynamam çok mantığını bilmiyorum ama bence evinin upload hızı çok düşük olucak senin upload hızın en az 500mb olmalı ki(ortalama ssd hız) kayıp yaşamayasın

Kardeşim 500 derken 500 megabit mi demek istedin? Bu gezegende öyle uploada sahip bir altyapı varmıydı ben mi bilmiyorum :)
--- Gönderi Güncellendi ---
İlla server almana gerek yok bence şuanki bilgisayarına bile kurabilirsin.İnternette videolar var.

Evet de, ben işi ciddi düşünüyorum giskurcum :) Yani adam toplayıp 2-3 bin kişinin aktif oynamasını sağlamalıyım.
Bilgisayardan kursam PC kapandığında sv de kapanıyor saçma olur muhabbet.
Sunucuya baştan sona metin2 kurulumunu detaylı anlatan bi rehber bulabilsem çok iyi olacak.Ama bu konuya sizlerden başkası bakmıyor yani yardım lazım ama pek ilgilenen yok gibi.Yorumun için Teşekkürler hiç olmamasından iyidir.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
En başta sorduğum 3 soruyu
Hocam aşırı derece bu işlerde değilim ama biraz araştırma yaptım söylemek istiyorum.Birincisi serverler tıpkı bilgisayar gibi ekranını takıp klavyeni takıp kullanacaksınız.Yanlız harddisklerinde büyük yazma hızları ssd'ler gibi, işlemcileri ev bilgisayarlarından farklı yapıda,ramleri daha fazla çünkü sanallaştırma yazılımı kurup bilgisayarı 10 parçaya bölebiliyorlar, ayrıca güç kaynağı sistemleri daha gelişmiş bir hata olursa diğer güç kaynakları devreye giriyor.Ve ev bilgisayarlarından farklı işletim sistemleri kullanıyorlar.Ayrıca aşırı yüksek internet hızı download değil upload hızıda istiyor vernek vermek gerekirse linux server yada windows server 2016 gibi yazılımlarla çalışıyor.Tıpkı windows 10 gibi windows server 2016 birbirine benziyor.Server versiyonunda server ile ilgili temel programlar kurulu halde geliyor bu ip ile ilgili sanallaştırma ile ilgili.Bu yüzden ikinci soruyu geçiyorum ev bilgisayarınızla bağlantı kurmayacaksınız direk serverinizi bilgisayar gibi kullanacaksınız.Üçüncü soruya gelince hiçbir bilgim yok yine bunları global bilgisayar üreticileri üretiyor hp gibi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Öncelikle fikrimi söyleyim, eğer Linux terminolojisini bilmiyorsan ve daha önce hiç Linux dağıtımı kullanmadıysan server'ın kurulumundan bakımına kadar başka insanlara muhtaçsın. Kopyala yapıştır ile server yürümez. Benim sana tavsiyem önce Linux terminolojisini, bash'ı öğren.

1. soru
Bunun için server dosyaları var, onları indirmelisin. Sanal makineleri bu dosyalar kurulu ve ayarlı şekilde size dağıtıyorlar. Araştırmalısın

2. soru
Bildiğim kadarı ile Putty ile yapılabilir. Minecraft server'ı için onu kullanıyorduk. Ayrıca ubuntu forum'da bununla uğraşan olmuş.

[Çözüldü] MySQL hakkında sorunlar

3. soru
Başarılı bulduğunuz HOSTING firmaları.

Sunucu sisteminde Ubuntu, Debian yada Cent OS öneririm. Bazı arkadaşlar FreeBSD seçiyor ama bir GNU/Linux dağıtımı daha kolay bence.

Batuhan Türkeli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Kardeşim 500 derken 500 megabit mi demek istedin? Bu gezegende öyle uploada sahip bir altyapı varmıydı ben mi bilmiyorum :)

Evet de, ben işi ciddi düşünüyorum giskurcum :) Yani adam toplayıp 2-3 bin kişinin aktif oynamasını sağlamalıyım.
Sunucuya baştan sona metin2 kurulumunu detaylı anlatan bi rehber bulabilsem çok iyi olacak.Ama bu konuya sizlerden başkası bakmıyor yani yardım lazım ama pek ilgilenen yok gibi.Yorumun için Teşekkürler hiç olmamasından iyidir.
İlk önce yanlışlarını düzeltelim kardeşim server fiyatlarını 3000 tlye alamazsın satın o serverları satın almak o kadar basit değil brnim bildigim 15 20 bin tl gözden çıkar ve sen diyorsunki 500 mb internet hızımı olur kardeşim lolu 100 mb bir internet sayacındanmı yapıyolar sanıyosun 100 mb internetin üzerine lolü kurmayı dene ki şöyle bir durum var o 100 mb internet hızın senin açtığın internet sitesine yetmez bunu bi bil senin bir server kurman için 1000 mb interneti gözden çıkar buda sana baya pahallıya maal olur senin o satılık gördüğün ilanlar o serveri evine gtirdiklerini söyleyemez onlar sadece serveri kiralamak yerine senin adına kuruluk yapıyorlar server hala onların yani sen kiralıcanmı napıcan artık orasını bilemem ve şimdi gelelim can alıcı yere biliyorsundur belki serverlar linux tabanlıdır ve buna uygun bir bilgisayarın olması gerekiyor bilgisayara gerek yok fakat sen serveri üzerine kuracağın için mecbur linux lazım diye biliyorum biraz araştırma yap en iyisi git hazır sunucu al başın ağrımasın güvenli biyerden ama aldığın hazır sunucun evine gelmicek bunu bil ama içine ister metin 2 kur ister cs kur ister knight kur orası sana kalmış sadece o sunucu sana özel olcak kardeşim iyi günler.
Ibm System X3500 M3 Server - n11.com Bunla eğer oyun oynamayı düşünüyorsan kardeşim o metin 2 serverinda 10 kişiden fazla girdimi serverin çöker
Hp-e Dl380 Gen9 ,2xe5-2660v4 ,4x16gb ,disksiz Hot-plug ,8 Sff ,2x - n11.com 2 bin 3 bin kişi için al kardeşim bir svye o kadar insan toplaman zor bir server üzerine farklı sunucular ekleyebilceğin bir server gücün yetiyorsa al

fuattoraman

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Arkadaşlar ben bundan 6 7 yıl once private servetler ile uğraştım
Kesinlikle bilgisi olmadan kimse bu ise girmesin . Parana yazık etme güzel kardeşim
Knight online e server kurduğum zamanlarda homeKo vardı belki bilirsiniz onun adminine ben kurdum serveri
Verikaynaklari OEBC ekleme
Server filesler.
Kendinize özel client
Bunlarin hepsi çok uğraş gerektiren şeyler öyle her önüne gelen bir server kurarsa olmaz böyle iş.
Uzun zamandır takip etmiyorum dediğim gibi bıraktım server işlerini ama SQL bilginiz olması gerek ve Query Analyzer kullanarak tablolarinizi kolayca yonetebilirsiniz

SERVER E gelirsek Linux Şart değil kesinlikle bunu bilin önce..
Sunucu satın alırsan çok iyi bir firma bulmalisin ve bağlantı hızın yüksek olması gerekiyor.

Senin kendine sorgulaman gereken şeyler şunlar;
1- Bilgisayar bilgim ne kadar
2- bilgim var ama Param Buna yeter Mi.
3- Kurduğum Oyunun Güvenliğini Saglayabilirmiyim..

Bunlar da çok önemli bir ekleme daha . HOMEKo ya ilk koxp ben kodlamıştim Sanalboy Koxp adı altında eskiler bilir. Hani bunlara dikkat etmelisin

Çok basit hile yapilirsada oyuncu kitlen zayıf olur .

BENIM diyeceklerim bunlar iyi forumlar...

Batuhan Türkeli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
ABİNİN DEDİĞİNE KATILIYORUM BENDE FARKETTİM ESKİDEN GENEL OLARAK LİNUX İŞLETİM SİSTEMİ BARINDIRIYOLARDI AMA WİN 10 FALAN GELMİŞ BAYADIR BU İŞLERLE UĞRAŞMIYORUM HANİ ANLADIĞIM İÇİN DEĞİL TECRÜBE OLDU BANA BENDE AYNISINI SÖYLEMEK İSTİYORUM KARDEŞİM KESİNLİKLE BULAŞMA ALTINDAN KALMAZSIN MADDİ VE MANEVİ OLARAK SERVER Bİ SALDIRI YERSİN BÜTÜN EMEĞİN ÇÖP GİT EN TEMİZİNDEN Bİ SERVER KİRALA VEYA YILLIK SATIN AL BAK DALGANA KARDEŞİM SERVER KURMAYA KALKARSAN HEM BİLGİSAYARIM HEMDE KURUCAĞIN SERVERIN KALİTELİ OLMASI LAZIM SEN ANCA 2000 3000 TL İLE WEB SİTE KURABİLİRSİN BUDA AKLINDA BULUNSUN
Bİ 2000 3000 ONLİNE İSTİORSAN Bİ KERE SİSTEME Bİ 12 13 GB RAMI GÖMCEN AGA BAŞKA CARESİ YOK 16 GB KAPASİTESİ VARDIR BUDA SERVERİNDA AĞZINA KADAR DOLU OLURSA FAZLA LAG OLUR VE İNTERNETİN AĞLAR

Sedat Yıldız

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selam, genel hatlarıyla anlatmaya çalışayım.

Sunucu(server) = Sanayi ortamlarında (verimerkezi) kullanılmak üzere tasarlanmış, soğutma ve optimizasyonu buna göre yapılmış özel bilgisayarlardır.
Dedicated = Sunucunun verimerkezi ortamında sanallaştırılıp sunucu sahibinin bu cihazı kiralamasıdır.
Vds = Sanallaştırılmış dedicated sunucunun bölünmesi vds leri meydana getirir.

Evde sunucu nasıl kullanılır?
1 cihaz alırsınız, fiyatı özelliğe göre değişkenlik gösterir. Bin liraya bir server alınabileceği gibi 10bin liraya da alınabilir.
İyi bir internet,
Ses yalıtımı,
Sabit ip adresleri,
Firewall cihazı,
Soğutma,
ve teknik bilgi.

Bunları toplayınca bayağı bir maliyet oluyor, bunun yerine benim de sahibi olduğum gibi hosting firmalarından direkt kiralamanız daha mantıklı ve az maliyetlidir.

Aklına takılan başka soru varsa alıntılayarak cevaplarsan yardımcı olurum.

TulparHAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Sahip olduğun ev hattı Sunucu için yetersizdir.Download ve Upload yeterli olsa bile alacağın DDOS saldırıları bütün ev internetini bir kaç saat kapatabilir.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Arkadaşlar ben bundan 6 7 yıl once private servetler ile uğraştım
Kesinlikle bilgisi olmadan kimse bu ise girmesin . Parana yazık etme güzel kardeşim
Knight online e server kurduğum zamanlarda homeKo vardı belki bilirsiniz onun adminine ben kurdum serveri
Verikaynaklari OEBC ekleme
Server filesler.
Kendinize özel client
Bunlarin hepsi çok uğraş gerektiren şeyler öyle her önüne gelen bir server kurarsa olmaz böyle iş.
Uzun zamandır takip etmiyorum dediğim gibi bıraktım server işlerini ama SQL bilginiz olması gerek ve Query Analyzer kullanarak tablolarinizi kolayca yonetebilirsiniz

SERVER E gelirsek Linux Şart değil kesinlikle bunu bilin önce..
Sunucu satın alırsan çok iyi bir firma bulmalisin ve bağlantı hızın yüksek olması gerekiyor.

Senin kendine sorgulaman gereken şeyler şunlar;
1- Bilgisayar bilgim ne kadar
2- bilgim var ama Param Buna yeter Mi.
3- Kurduğum Oyunun Güvenliğini Saglayabilirmiyim..

Bunlar da çok önemli bir ekleme daha . HOMEKo ya ilk koxp ben kodlamıştim Sanalboy Koxp adı altında eskiler bilir. Hani bunlara dikkat etmelisin

Çok basit hile yapilirsada oyuncu kitlen zayıf olur .

BENIM diyeceklerim bunlar iyi forumlar...

Keşke şu yorumları konu açıldığı haftalarda yapsaydınız :)
Neyse yine de teşekkürler.Burda yazılan tüm yorumları uzun uğraş ve araştırmalarım sonucu öğrendim.
Yönetici eronis de demiş sende demişsin Linux olayı zaten vazgeçmemi sağladı.Windows kullanıyorum.
Ama bi ara kafayı ciddi takmıştım oturup adam akıllı tüm gün sıkıntıdan terlediğini hissedene kadar google yi bi hatmedince bişeler öğreniyorsun.

Şu upload konusuna gelince onu da çok uzatmışlar sakız misali;
Dediğim gibi benim şuan kullandığım internet 16 mbps hızı.
Dur şimdi :D Burda upload demiyorum bak.İndirme hızıdır bu bakarsın 16 gözükür.Ama uploada baktığımda 0,70 filan bazen 1 gösteriyor :)
Şimdi 500 mbps lik internet demek download'ı kastediyor orda.İndirme hızıdır o.Upload yüklemedir.Farklı şeyler.500 mbps lik internetin upload hızı tahminimce 30 mbps filandır.Bak tahminimce.

Kendinize iyi bakın..

raven0931

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Keşke şu yorumları konu açıldığı haftalarda yapsaydınız :)
Neyse yine de teşekkürler.Burda yazılan tüm yorumları uzun uğraş ve araştırmalarım sonucu öğrendim.
Yönetici eronis de demiş sende demişsin Linux olayı zaten vazgeçmemi sağladı.Windows kullanıyorum.
Ama bi ara kafayı ciddi takmıştım oturup adam akıllı tüm gün sıkıntıdan terlediğini hissedene kadar google yi bi hatmedince bişeler öğreniyorsun.

Şu upload konusuna gelince onu da çok uzatmışlar sakız misali;
Dediğim gibi benim şuan kullandığım internet 16 mbps hızı.
Dur şimdi :D Burda upload demiyorum bak.İndirme hızıdır bu bakarsın 16 gözükür.Ama uploada baktığımda 0,70 filan bazen 1 gösteriyor :)
Şimdi 500 mbps lik internet demek download'ı kastediyor orda.İndirme hızıdır o.Upload yüklemedir.Farklı şeyler.500 mbps lik internetin upload hızı tahminimce 30 mbps filandır.Bak tahminimce.

Kendinize iyi bakın..

Tahminin yanlış 500mbtin en az 70mbps saniyede.

cumhuraltan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar Herhangi bir Datacenter'dan sunucu ve/veya Vps/Vds kiraladığınızda verilen internet hızları simetrik olur yani 100 mbps download ise 100 mbps upload olur ki genellikle vps/vds sistemleri paylaşımlı internet kullanılır ve aylık 5*10 TB gibi kotalar olur yani 500 down 30 up hızı veren hiçbir servis sağlayıcı sektörde barınamaz ki şu anda normal Datacenter'lar bile 1 Gbps download 1 Gbps upload hızları vermekte.

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0

konuyu hortlatmış gibi olacam ama 2017 yılında yaptıgım bir hız testini paylaşmak istedim :)

20190705_110146.jpg