Ethernet kablosu ile veri taşima olurmu?

Bu konuyu okuyanlar

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
ARKADAŞLAR SİZE BİR SORUM OLACAK.ETHERNET KABLOSU İLE BİR BİLGİSAYARDAN AĞ BAĞLANTISI YOLU İLE DİĞER BİLGİSAYARA VERİ TAŞIYABİLİRMİYİM?YANLIZ KABLO MODEM KABLOSU YANİ KROS KABLO DEĞİL BU KONU HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARMI?BİR ARKADAŞIM TAŞIYAMAZSIN DEDİ.SİZLER ARASINDA KONUYA HAKİM BİRİSİ VARMI??????????????????????:hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::(

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Kabloyu taktıktan sonra ağ kurmayı denedin mi? Belki işe yarayabilir...

Reaksiyon puanı
188
direk 2 bilgisayar arası takılacaksan cross kablo olmadan yapamazsın. ama arada modem veya benzeri bir netowk cihazı olacaksa düz kablo da işini görür...

BabaTurko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
direk 2 bilgisayar arası takılacaksan cross kablo olmadan yapamazsın. ama arada modem veya benzeri bir netowk cihazı olacaksa düz kablo da işini görür...

Yeni nesi ethernet kartlarının desteklediği ismini şu an hatırlayamadığım bi standart sayesinde iki pc yi utp kablo ile bağlamak için cross düzeneğine gerek yok.. bire bir kablo ilede haberleştirebilirsiniz.. yeter ki network ayarları denk olsun..

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
arkadaşlar biliyorum olmaz gibi duruyor ama dediğim gibi kros kablo olmadan sadece ethernet kablosu ile ağ kurarak bilgisayarlar arasında 60 gb veri taşındı. bunu birebir gözlerimle gördüm.eğer kros kablo olmadan oluyorsa bunun nasıl yapıldığını bilen arkadaşım varmı??????????????*

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
arkadaşlar biliyorum olmaz gibi duruyor ama dediğim gibi kros kablo olmadan sadece ethernet kablosu ile ağ kurarak bilgisayarlar arasında 60 gb veri taşındı. bunu birebir gözlerimle gördüm.eğer kros kablo olmadan oluyorsa bunun nasıl yapıldığını bilen arkadaşım varmı??????????????*

Yeni model ethernet kartları cross bağlantıyı algılayıp otomatik olarak veri akışını sağlıyorlar da ondan. misal benim iş yerinde 3 tane laptop var. 2'sinde bu özellik. cihazı yapılandırırken normal kablo iki laptopta işe yararken eski model olanda mutlaka cross kablo kullanmamız gerekiyor.

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
sadece 2 bilgisayarı doğrudan tek ethernet kablosula birbirine bağlayabilirsin. bunun için ağ kurman gerekli yani bilgisayarların birbirini görmesi için otomatik IP al ması seçeneklerini değiştirip kendin IP vermen gerekir iki bilgisayarada. Ondan sonra EV-AĞI kurup bilgisayarları yeniden başlatırsan ağı kurmuş olursun ve her trlü veri akışını yapabilirsin. Yalnızca iki bilgisayar içindir anlattıklarım.2+ istersen mutlaka hub ve diğer aygıtları kullanman grekir. kolay gele.

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
sadece 2 bilgisayarı doğrudan tek ethernet kablosula birbirine bağlayabilirsin. bunun için ağ kurman gerekli yani bilgisayarların birbirini görmesi için otomatik IP al ması seçeneklerini değiştirip kendin IP vermen gerekir iki bilgisayarada. Ondan sonra EV-AĞI kurup bilgisayarları yeniden başlatırsan ağı kurmuş olursun ve her trlü veri akışını yapabilirsin. Yalnızca iki bilgisayar içindir anlattıklarım.2+ istersen mutlaka hub ve diğer aygıtları kullanman grekir. kolay gele.

arkadaşım sağolasın merak ettiğim buydu işte peki elle ıp'de modeme veya başka bir aygıta ihtiyacım varmı?Sadece elle ıp versem ve ağ kursam olurmu.cevabını bekliyorum.Teşekkürler????:thumbup::clap::helpsmilie:

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
ben internete girdiğim kablo ile veri taşıdım. ethernet üzerinden 2 pcyi bağladım,modemi kapattım(pcnini biri usbden bağlanıyor ve de çakışma yapıyor), pcnin birinde bir klasör oluşturup paylaşıma açtım ve hiçbir sorun yaşamadım, ip de girmedim... işlemlerden sonra bazen pcyileri yeniden başlatmak gerekebiliyor.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Büyük harflerle yazmanız okumayı zorlaştırıyor ve siz ısrarla öyle yazıyorsunuz.

Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmışlar, yeni ethernet kartlarında çarpraz bağlı kablo kullanmaya gerek yok.

Windows işletim sistemleri kendisine IP adresi veren olmadığı zaman 169.254.0.0 ~ 169.254.255.255 arasında B sınıfı bir IP adresini rasgele kendi kendine atar

Sizin kabloyu takmanız yeterli.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
1. bilgisayarda ağ bağlantısını şu şekilde yapacaksın

İP ADRESİ: 192.168.1.1
Alt Ağ Maskesi: 255.255.255.0
Varsayılan Ağ Geçidi : 192.168.1.2

2. Bilgisayarda ayarları şu şekilde yapacaksın

İP ADRESİ: 192.168.1.2
Varsayılan Ağ Geçidi : 192.168.1.1

Bizzat denedim arada modem yoktu direk ethernet kablosu ile bağladım.

Kısa bir not: DNS kısmını boş bırakacaksın.

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7

arkadaşım çok teşekkür ederim bana yardımcı olduğun için bunu hemen deniyorum ayrıca açık olarak anlattığın için teşekkür ederim bana bu bilgide yeter sağolasın:clap::clap::thumbup::thumbup::cool:

Büyük harflerle yazmanız okumayı zorlaştırıyor ve siz ısrarla öyle yazıyorsunuz.

Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmışlar, yeni ethernet kartlarında çarpraz bağlı kablo kullanmaya gerek yok.

Windows işletim sistemleri kendisine IP adresi veren olmadığı zaman 169.254.0.0 ~ 169.254.255.255 arasında B sınıfı bir IP adresini rasgele kendi kendine atar

teşekkür ederim bu bilginiz için.yardımlarınız ve uyarınız için sağolun:thumbup::clap:

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25

bu senin dediğine apipa ip denir. bilgisayar ipsiz kalmasın die windows otomatik atar bu ipyi elle sen veremezsin bilgisayarlara. genelde boşta kalan ethernet kartları hep bu blokta ip aldıkları için direk kabloyu bağlayınca (çok nadir) ayar yapman gerekmiyor.

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
:clap::clap::clap::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap::rolleyes::rolleyes::rolleyes::cool::cool::cool:sayın swor.q bu bilgin içinde ayrıca sağol teşekkür ederim

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
bu senin dediğine apipa ip denir. bilgisayar ipsiz kalmasın die windows otomatik atar bu ipyi elle sen veremezsin bilgisayarlara. genelde boşta kalan ethernet kartları hep bu blokta ip aldıkları için direk kabloyu bağlayınca (çok nadir) ayar yapman gerekmiyor.

Bende onun için yazdım zaten.

ATILGAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Dediğin gibi yapıyoruz ama ondan sonra diğer bilgisayara girmek için ne yapacağız. Bilgisayarım kısmında karşıdaki bilgisayarın diski gözükmüyor.

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Dediğin gibi yapıyoruz ama ondan sonra diğer bilgisayara girmek için ne yapacağız. Bilgisayarım kısmında karşıdaki bilgisayarın diski gözükmüyor.
Kardeş bağladıktan sonra her iki bilgisayarada bu ayarları yaptıktan sonra iki bilgisayardada verileri aktarmayı açman lazım yoksa 2 pc birbirini görmez...Dediğim gibi dosya ve yazıcı paylaşımı diye birşey var onun açık olması lazım....