Ethernet kablosu ile görüntü aktarımı - Resimli

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


eSa

everything is possible..
Yasaklı
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
9,809
Puanları
83
İnternetten araştırarak kendi yaptığım bu çok ta zor olmayan uygulamayı, resimlerle basitçe anlatmaya çalışacağım.

Yapılan işlem aslında bilgisayar ile monitörümüz arasındaki kabloyu ethernet kablosu ile yapmak. Ancak Network kablo bağlantı standartlarına uygun olarak.

Bu bize şu şekilde avantajlar sağlayabilir. Örneğin duvarda takılı olan bir network pirizi aracılığı ile ekstradan herhangi bir kablo çekmeden başka bir odaya var olan standart network hattını kullanarak görüntüyü kolayca aktarabiliriz. Ya da uzaktaki bir monitöre veya bir projeksiyon cihazı için pahalı vga kabloları almak yerine bu işi ucuza mal edebiliriz.

Bu iş için gerekli malzemelerimiz:
  • 2 ad. 15 pin erkek vga soketi ve kapakları
  • 2 ad. dişi network soketi (sıva üstü veya sıva altı tabir edilen prizlerin içinden sökülebilir)
  • 1 parça network kablosu
  • lehim makinası
  • bant (opsiyonel :) )

Yapılacak iş çok basit. Ancak lehim makinanız yok ise bunun için bu işi bilen birinden veya bir tamirciden aşağıdaki bağlantı şemasını vererek. Kolayca yaptırabilirsiniz.

İlk resimde vereceğim 15 pin kablo bağlantı yapısını network kablosunun renklerine göre lehimledikten sonra, diğer ucuna yine renklerine göre dişi network soketine takıyoruz. Bu işlemi her iki taraf için (monitör ve bilgisayar) de yapıyoruz. Elimizde aynı malzemeden iki tane olacak.

İsteğe göre araya network soketi takmayıp ethernet kablosunun her iki ucuna da direk olarak soketleri lehimleyerek daha sağlam bir kablo yapabiliriz. Bu tamamen uygulama alanına göre değişir.

Ben test amaçlı olsun diye network soketli yaptım. Yaptığım denemede 47 mt. lik bir network kablosu ile bile görüntüyü rahat aldık ancak, mesafenin uzunluğundan ve muhtemelen network soketlerinden dolayı az da olsa görüntüde parazitlenme oldu. Yüksek mesafeli kullanımlar için 15 pinli vga soketlerini direk kablonun ucuna lehimlemek en sağlıklısı.

Kablo bağlantı şekli ve diğer yapım aşamalarını aşağıda resimlerle nasıl yapıldığını veriyorum. Resimlerin yeterince açıklayıcı olduğunu düşünerek. Tek tek aşamalarını yazmayacağım.

Faydam olduysa ne mutlu bana. :)

eSa

Kaynak aldığım site : http://www.orcusomega.com/?page_id=484

Kablo bağlantısı ve uygulama :

 

REDFOKS

Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ
Katılım
31 Ocak 2009
Mesajlar
18,295
Puanları
63
Detaylı anlatım olmuş ayrıca çokta ilginç bir mevzu yazdım bir kenara lazım olursa denerim.
 

oslun

Dekan
Katılım
2 Ara 2008
Mesajlar
7,746
Puanları
48
ethernet kablo sadece ara kablo görevi görüyor galiba.. sonuç olarak hem monitördeki hem de kasadaki vga girişini kullanıyoruz. gidip vga kablo almak daha kolay olsa gerek :D
 

eSa

everything is possible..
Yasaklı
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
9,809
Puanları
83
ethernet kablo sadece ara kablo görevi görüyor galiba.. sonuç olarak hem monitördeki hem de kasadaki vga girişini kullanıyoruz. gidip vga kablo almak daha kolay olsa gerek :D
Tabiki :) ancak 50 mt vga kablosu 80-100 tl civarında. Odadan odaya aktarım yapılacak ise de ayrı bir külfet. Bu 50 Mt lik kabloyu bu yöntem ile 15-20 tl ye mal edebilirsiniz.

Tamamen tercih meselesi.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Buna bir modem ve access point eklesek görüntüyü kablosuz aktarabilir miyiz acaba? :)
 
Üst
stat counter