Eskiden 4.2 Ghz OC Bios Güncellemesinden Sonra 3.9Ghz

Bu konuyu okuyanlar

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Arkadaşlar bios güncellemesinden önce asus EX a320m gaming anakartım ile a6 9500 işlemcimi 4.2 ghz ile kkullanıyordum. Ancak son bios güncellemesinden sonra 3.9'u geçemiyorum. 4.0'a çektiğimde voltaj vermem gerekiyor. Verince 81 derecelerde geziniyor sıcaklık. Stock fan kullanıyorum. Eski bios a dönmeye çalıştığımda bilgisayar boot etmiyor. Bios ekranında kalıyor. Bios pilini söküp takınca sorun düzeliyor. 4.2Ghz e geçtiğimde ve voltaj verdiğimde sıcaklık 110 larda geziniyor. Termal macunu yeni yeniledim. Cooler master iletkenlik serisinden. 4.5'e çektiğimde sıcaklık 50 lerde dolaşıyor. Ancak 30 uncu dakkaya gelince hoppala mavi ekran veriyor. 4.8Ghz de sıcaklık max 70 derece oluyor. Ancak oyun açtığımda mavi ekran alıyorum. Önceden ısınma gibi bir sıkıntım yoktu. Ayni zamanda bir de şöyle bir sıkıntı var sıcaklık 100 geçmesine rağmen anakart fani hizlandirmiyor. Elimle hızlandırmak zorunda kalıyorum. Vallaha beynim yandı desem yalan olur.
Bi de yazıyı kapatmadan bu sıcaklıklara çıkınca anakartın sistemi kapatması gerekmiyor mu? Aynı zamanda anakartın kondansatörleri max 105 dereceye dayanıyor. İnşallah güzelim ankarta bir şey olmamıştır.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Eski biosa dönmen lazım. On kabul ettiremiyorsan daha eskisi varsa onu dene. Ama şlemci desteğine dikkat et.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tüm bioslarda desteği varsa sorun yok. O zaman eski bi biosa dönmeyi deneyebilirsin.
Dönmüyor demişsin. Ne oluyor,yani

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Tüm bioslarda desteği varsa sorun yok. O zaman eski bi biosa dönmeyi deneyebilirsin.
Dönmüyor demişsin. Ne oluyor,yani
Sistem boot etmiyor. ASUS yazısında kalıyor. Bios pilini çıkarınca düzeliyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bazı Asus anakartların bi özelliği bu herhalde. Eski biosa dönemiyorsun. Yıllar önce bi asus anakrtta başıma gelmişti.Ne yaptığımı da hatırlıyamıyorum şimdi.
DOS ortamında bios update i dene diyeceğim ama o da çok zahmetli ve karışık. Yanlış bi şey yaparsan ,biosu komple uçurmakta var.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Bazı Asus anakartların bi özelliği bu herhalde. Eski biosa dönemiyorsun. Yıllar önce bi asus anakrtta başıma gelmişti.Ne yaptığımı da hatırlıyamıyorum şimdi.
DOS ortamında bios update i dene diyeceğim ama o da çok zahmetli ve karışık. Yanlış bi şey yaparsan ,biosu komple uçurmakta var.
ilginiz için teşekkürler sorun temiz kurulum ile halloldu