Eski Sisteme Ekran Kartı Güncellemesi hk!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
he oıldu adam 1060 a 8 gb ram taksın 3 gün sonra işlemci darboğazı diye konu açsın istiyorsunuz.
adam 750 ti takmayacak 1060 takmayı düşünüyor. o ramle o kart öyle bir sürünür ki.
Doğru. Çoğu oyun bilgisayarlarında 16GB RAM mevcut. O yönden bakılırsa 16GB'ta RAM yükseltmek çok çok daha mantıklı

fangoso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
he oıldu adam 1060 a 8 gb ram taksın 3 gün sonra işlemci darboğazı diye konu açsın istiyorsunuz.
adam 750 ti takmayacak 1060 takmayı düşünüyor. o ramle o kart öyle bir sürünür ki.
Bilgisayarımda bir zamanlar gtx 1060 varken bir işime lazim oldugundan 2x8 olan ram ikilisinden birini soktum ve 6 ay kadar 8gb kullandim. Aman Allahim bu bilgisayara ne oldu diyecek bir fps dususu yasamadim. 8gb ram ile gtx 1060 rahat beslenir ve oyunlarin cogu, ozellikle arkadasin yazdiklari cok rahat oynanir. Tecrubeye istinaden mi konusuyorsunuz yoksa kesin böyledir diye mi yaziyorsunuz bilemiyorum ben tecrübeye istinaden yaziyorum. Adama 10 fps fazla alsin diye vakti gecmis geleceği olmayan ram kiti aldiracaksiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Doğru. Çoğu oyun bilgisayarlarında 16GB RAM mevcut. O yönden bakılırsa 16GB'ta RAM yükseltmek çok çok daha mantıklı
Yahu herkeste 16 var diye 16 alinir mi? Cok istiyorsaniz test yapayim rdr2 de 8gb kac fps veriyor 16gb kac fps veriyor gorelim. Herhalde rdr2 yeterince sistem kasmiyor demezsiniz.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Bilgisayarımda bir zamanlar gtx 1060 varken bir işime lazim oldugundan 2x8 olan ram ikilisinden birini soktum ve 6 ay kadar 8gb kullandim. Aman Allahim bu bilgisayara ne oldu diyecek bir fps dususu yasamadim. 8gb ram ile gtx 1060 rahat beslenir ve oyunlarin cogu, ozellikle arkadasin yazdiklari cok rahat oynanir. Tecrubeye istinaden mi konusuyorsunuz yoksa kesin böyledir diye mi yaziyorsunuz bilemiyorum ben tecrübeye istinaden yaziyorum. Adama 10 fps fazla alsin diye vakti gecmis geleceği olmayan ram kiti aldiracaksiniz.
arkadaşım senin dediğinm büyük ihtimal geçen sene idi. ya da belki daha öncesi.
şu anda bende 960 var ve 8 gb la ne kadar oyun oynanabiliyor bana sor. rame vereceği parayı ssd ye verdireceksin
adam 1060 alıcaksa büyük ihtimal bfv oynayacak ki istiyor. sen fps farkı olmadığını düşünüyorsan sisteminde bi sıkıntı varmış ayrıca.
ayrıca ram kiti al demedim yazımı iyi okuyun ille gerek yok ucuzundan 8 gb da yeter yazmışım.

fangoso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
arkadaşım senin dediğinm büyük ihtimal geçen sene idi. ya da belki daha öncesi.
şu anda bende 960 var ve 8 gb la ne kadar oyun oynanabiliyor bana sor. rame vereceği parayı ssd ye verdireceksin
adam 1060 alıcaksa büyük ihtimal bfv oynayacak ki istiyor. sen fps farkı olmadığını düşünüyorsan sisteminde bi sıkıntı varmış ayrıca.
ayrıca ram kiti al demedim yazımı iyi okuyun ille gerek yok ucuzundan 8 gb da yeter yazmışım.
Genelede Oynadığım Oyunlar:
The Elder Scrolls Onlime
Black Desert Online
ve arasıra son çıkan oyunlarıda oynuyorum

Demiş ne demek kart alirsa kesin onu oynar bunu oynar. Firsatim olursa vega 64 umle deneyip yazarim 8 ve 16gb fps farkini.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Merhabalar, Şu an kullandığım sistem epey eskidi, tamamen yenisini almam için daha biraz zaman var,
sistem:
CPU: intel Core i7 4770k socket 1150 LGA
Anakart: Asus Maximus VI formula
Ram: 8 gb 2400mhz G.skill
Ekran kart: GTX 650 Tİ Boost
HDD: Samsung SSD 850 EVO 250gb

The Elder Scrolls Onlime
Black Desert Online

şu an daha çok BDO için daha yüksek fps ve tabiki daha yüksek grafik alabilmem için, Sisteme GTX1060 veya 1660 Tİ takarsam, sistemim eski olduğundan performans artışı yaşayabilir miyim? yoksa hiçbir fark olmaz mı?
Takarsın ama RAM'leri 16GB yaparsan daha çok verim alırsın.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Önceden diyorum Bana 108 İnç televizyonu bağlattırıp Full HD sistem videosu çekip attırmamı istemeyin. İşten yorgun gelmişim.

Şimdi kullandığım sistem

İ5 -4460
4+4 Patiot Ram 1333 mhz
Msi H81M-P33 Board
Evga SC Mini GTX 1060 3 gb

Hani dersiniz ya zorlanır filan. En baba oyunda Optimizasyon özürlü yok yani. Şuan Far CRY 5 var bende. Tahminen söylerim ki en düşük 80 FPS de gezer oyun. Heves yok açmaya oynamaya Monitörüm HD yani full değil Kasılmanın K sı yok hani.

Arkadaş sisteme eski demiş. Keşke o işlemci bende olsada Gözümü kırpmadan GTX 1070 ve üzeri basarım kasaya.
Kasam çok Küçük diye MİNİ kart tercihi yapmışım.

fangoso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Önceden diyorum Bana 108 İnç televizyonu bağlattırıp Full HD sistem videosu çekip attırmamı istemeyin. İşten yorgun gelmişim.

Şimdi kullandığım sistem

İ5 -4460
4+4 Patiot Ram 1333 mhz
Msi H81M-P33 Board

Hani dersiniz ya zorlanır filan. En baba oyunda Optimizasyon özürlü yok yani. Şuan Far CRY 5 var bende. Tahminen söylerim ki en düşük 80 FPS de gezer oyun. Heves yok açmaya oynamaya Monitörüm HD yani full değil Kasılmanın K sı yok hani.

Arkadaş sisteme eski demiş. Keşke o işlemci bende olsada Gözümü kırpmadan GTX 1070 ve üzeri basarım kasaya.
hacı abi 1060 3 gb ile 1060 6 gb 1 değil. onu geçtim kullanacğın oyun ve ayara göre değişiyor.

Şimdi kullandığım sistem

İ5 -4460
4+4 Patiot Ram 1333 mhz
Msi H81M-P33 Board

1.si sizn kartınz 3 gbllık. yani laptop gpu su. kırpılmış versiyon. bi öncekineslin 960m i gibi bi şey.o yüzden o kartla bunun performansı aynı olamaz.
2. si farcry5 in sistem gereksinimini geçtim oyunun zaten optimize özürlü olduğunu kendiniz dediniz farkında iseniz o yüzdenram kullanamıyor. kullanabilse idi bu sorun olur muydu sizce?
3. sü ben 960 a sahbim o bile son oyunlarda ayar için 8 gb ramle inanılmaz sorunlar çıkarıyor. oyundan atmalar ssd ye yük bindirmeler. yani sonuçta o kartın kası bellii tabii siz çok eski oyunları ya da bu tür klasikleşmiş ama firmanın umursamadığı oyunları sevebilirsiniz. ama bi gerçek var. bu kartı alıp bfv oynayacak kişiler var. ve onlar bu kartla bunu oynayamaz. onanmıyor abi. kim ne derse desin. kasılıyor oyun. ayrıca pek çok arkadaşım 580 vs kartları kullanıyor. birisi 8 gb ramle kullanıyordu. ona o sistemi satan adama her gün sövüyordu. ram alıcaktı en son. sonra tartıştık konuşmuyoruz :D
4. şey her şey fps değildir. en düşük fps denen bi şey var. ram düşük olduğunda her zaman oyundan atma.z bazen de fps drop yaşanır. işlemci kullanımı gereksiz yere artar. işte bu oyun zevkinin içine eder. adam vuramaz çıldırırsın. ve bunu anca rami yükselttiğin zaman anlarsın.
ki bunu daha dün 8 senelik cs go da yaşayan bi kardeşimiz vardı hatırlarsan.

Son düzenleyen moderatör:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
1 -Şaka yapıyorsun sanıyorum. Laptopmu ney yapmayın abi. Benim kartın saniye başına Pixel Ve Texture Hesaplama değeri Evga GTX 970 kartından yüksek. GPU database değerlerinden bihabersiniz sanırım.

2 -Optimizasyon Özürlü Oyun Stabil olmaz. Aşırı Ram ve sistem Kullanır ve Oyun kasım kasım kasılır sistemin güçlü olsa bile. Sen neden bahsediyorsun anlamıyorum. No mans Sky bunun örneği.

3 - Senin Yaşadığın sorun Windows 10 Kullanıyorsan ondan kaynaklanıyor. Sistemini suçlama 8 Gb la sorun çıkarıyor yada SSD ye biniyormuş neymiş.

4 - Ben zaten V-Sync Kullanırım FPS umurumda değil. Aşırı FPS Oyuna zarar veriyor . Kendim yaşamışım Olayı. Fallout 4 oynarken FPS 70`i geçtiği anda Oyun içi oynuyorsun mesela Görev var git terminal kasasından Notu oku mesela. Terminaldan Okuduğunda Geri çıkamıyorsun. Direk oyunu kapatıp yeniden açman gerek. başka oyunlarda türlü türlü sorun yaşamışım yazsam destan olur.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
1 -Şaka yapıyorsun sanıyorum. Laptopmu ney yapmayın abi. Benim kartın saniye başına Pixel Ve Texture Hesaplama değeri Evga GTX 970 kartından yüksek. GPU database değerlerinden bihabersiniz sanırım.

2 -Optimizasyon Özürlü Oyun Stabil olmaz. Aşırı Ram ve sistem Kullanır ve Oyun kasım kasım kasılır sistemin güçlü olsa bile. Sen neden bahsediyorsun anlamıyorum. No mans Sky bunun örneği.

3 - Senin Yaşadığın sorun Windows 10 Kullanıyorsan ondan kaynaklanıyor. Sistemini suçlama 8 Gb la sorun çıkarıyor yada SSD ye biniyormuş neymiş.

4 - Ben zaten V-Sync Kullanırım FPS umurumda değil. Aşırı FPS Oyuna zarar veriyor . Kendim yaşamışım Olayı. Fallout 4 oynarken FPS 70`i geçtiği anda Oyun içi oynuyorsun mesela Görev var git terminal kasasından Notu oku mesela. Terminaldan Okuduğunda Geri çıkamıyorsun. Direk oyunu kapatıp yeniden açman gerek. başka oyunlarda türlü türlü sorun yaşamışım yazsam destan olur.
hacı abi bu ne şiddet sövmedik sana:D
her kartın laptop versiyonu var. ve bu benim değil zaten çoğu editöründ e sözü. 3 gb lığı hafifletilmiş sürüm. ama bu gpu nun laptop da olması demek çok kötü olduğu manasına gelmez. aşırı güçlü ama yavaşlatılarak makul tutlan bir seridir. 1060 6 gb lık ise büyük farklara sahipd değil zaten. ama yine de bi fark var.

optimizasyon sadece aşırı ram kullanmaz. zaten kullansa sadece8 gb la asla oynayamazsın. optimizasyon ömzürlü mü arıyon? git bi batman arkham kinight oyna. bakalım 8 gb da ana menüden çıkabilecen mi?
aynı sorunu ben 7 de yaşamadım sanıyorsan neden 10 a geri çıktığımı hiç anlayamazsın diyebilirim sana.
vsynic düşük fps e etki de etmez. vsynic sadece dalgalanmayı çözer. ram kullanımını azaltır azıcık ama eğer ram sınırda çalışıyorsa ki senin daha hangi ayarda naptığnı da bilmiyorum ne gibi sonuçlar dğurur hiç bilemem. ama 1650 ve 16 gb ram kullanan arkadaşarım hep 12 gb üstü kullanımla karşılaşıyor.
tekrar diyorum her şey fps değil en azından en yükseği.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Optimizasyon Özürlü oyunun Kralını söyliyim mi git oyna bakıyım nasıl oynarsın :D

Jucied 2 haha Efsane Özürlü oyun hani

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
tamam zaur alın abi 8 gb ınızı naparsanız yapın. hala optimzasyon diyor. enis kirazoğlu bile -ki hiçbir oyuna bozuk demeyen birisi- bozuk bu oyun demiş.
yok neyin kafasındasınız anlamıyorum. oyun da oyun diye dayatıyorsunuz.
şlimdi sen de hayatımda bunları oynamadım dersin. sonra ben aynı cevabı verince terbiyesiz olurum.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
tamam zaur alın abi 8 gb ınızı naparsanız yapın. hala optimzasyon diyor. enis kirazoğlu bile -ki hiçbir oyuna bozuk demeyen birisi- bozuk bu oyun demiş.
yok neyin kafasındasınız anlamıyorum. oyun da oyun diye dayatıyorsunuz.
şlimdi sen de hayatımda bunları oynamadım dersin. sonra ben aynı cevabı verince terbiyesiz olurum.

Optimizasyon da FPS'yi etkileyen çok önemli bir faktör gerçekten @_Zaur_ ve @yolgezer74. Aynı örneği ben de vereyim. Normalde GMOD kesinlikle düşük PC'lerde mis gibi çalışırken, Metrostroi modlu GMOD ise Ryzen 7 serisi işlemci ile bile en fazla 40FPS. :) İşte bu da bir örnek

Yahu herkeste 16 var diye 16 alinir mi? Cok istiyorsaniz test yapayim rdr2 de 8gb kac fps veriyor 16gb kac fps veriyor gorelim. Herhalde rdr2 yeterince sistem kasmiyor demezsiniz.
Alınmaz tabii ki :) ama günümüzün oyunların standartları ve bazı programların RAM gereksinimi arttığından dolayı 16GB daha mantıklı olduğunu söyledim. ;) Normalde şimdiki oyunların az çoğu 8GB RAM kaldırır ama önümüzdeki yıllarda yeni çıkacak oyunlar yavaş yavaş fazla RAM yemeye başlayabilir.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Merhabalar, Şu an kullandığım sistem epey eskidi, tamamen yenisini almam için daha biraz zaman var,
sistem:
CPU: intel Core i7 4770k socket 1150 LGA
Anakart: Asus Maximus VI formula
Ram: 8 gb 2400mhz G.skill
Ekran kart: GTX 650 Tİ Boost
HDD: Samsung SSD 850 EVO 250gb

The Elder Scrolls Onlime
Black Desert Online

şu an daha çok BDO için daha yüksek fps ve tabiki daha yüksek grafik alabilmem için, Sisteme GTX1060 veya 1660 Tİ takarsam, sistemim eski olduğundan performans artışı yaşayabilir miyim? yoksa hiçbir fark olmaz mı?
Eskiyen bileşen sadece ekran katındır kardeş :) İşlemcinin Hala gideri var güncel ekran kartları için.
Para sıkıntı değilse Senin yerinde olursam GTX 1070 çakarım sisteme :) Tabii Güç kaynağının Peak değeri 500 Watt üzerindeyse.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Eskiyen bileşen sadece ekran katındır kardeş :) İşlemcinin Hala gideri var güncel ekran kartları için.
Para sıkıntı değilse Senin yerinde olursam GTX 1070 çakarım sisteme :) Tabii Güç kaynağının Peak değeri 500 Watt üzerindeyse.
Peak değil de continous daha iyi olur. ;)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Peak değil de continous daha iyi olur. ;)
Herneyse Peak şey değilmiydi 12 Volt kanalından kendi verebildiği tam güç. Yoksa İsmine mi güncelleme geldi?

Şu güncellemeler ile pek oralı değilim bende :)

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Herneyse Peak şey değilmiydi 12 Volt kanalından kendi verebildiği tam güç. Yoksa İsmine mi güncelleme geldi?

Şu güncellemeler ile pek oralı değilim bende :)
12V Peak demektir ki maksimum ani güç çıkışı sunabilecek değeri bahseder, 12V Continous ise sözünden anlaşılacağı üzere devamlı ve gerçek çıkış değeridir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
12V Peak demektir ki maksimum ani güç çıkışı sunabilecek değeri bahseder, 12V Continous ise sözünden anlaşılacağı üzere devamlı ve gerçek çıkış değeridir.
eeee anlat bakalım şimdi :) 12v yazısında Amper bölümü varya. oradakı Peak mi Continous mu oluyor?

Benim düşünceme göre Continious olsun yada Peak olsun farketmez ismi ney o değer güç kaynağının verdiği tam stabil güçtür. Başka şey söyleye bilmeyeceğim.

Arkadaş da affetsin konusunu baya uçura uçura gidiyoruz böyle muhabbetlerle. Ben konudan çekilmek istiyorum zaten Son olabilecek mesajımı da sildiler.

Neyse Sağlıcalıkla kalın.

fangoso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
Optimizasyon da FPS'yi etkileyen çok önemli bir faktör gerçekten @_Zaur_ ve @yolgezer74. Aynı örneği ben de vereyim. Normalde GMOD kesinlikle düşük PC'lerde mis gibi çalışırken, Metrostroi modlu GMOD ise Ryzen 7 serisi işlemci ile bile en fazla 40FPS. :) İşte bu da bir örnek

Alınmaz tabii ki :) ama günümüzün oyunların standartları ve bazı programların RAM gereksinimi arttığından dolayı 16GB daha mantıklı olduğunu söyledim. ;) Normalde şimdiki oyunların az çoğu 8GB RAM kaldırır ama önümüzdeki yıllarda yeni çıkacak oyunlar yavaş yavaş fazla RAM yemeye başlayabilir.
Hocam tabi 16 daha iyi ama arkadasin sistem ddr3. Neden gunu gecmis bir teknolojiye yatirim yapsin. Ddr4 olsa isterse 64 yapsin lafim yok. Rdr2 fps goruntulerini attim. Loading screen hizi haricinde etkisi yok. Olursa da en fazla 5 fps olur. Bence degmez. Ha yine istiyorsa once ekran kartini gunceller bakti yemiyor ram de ekler ama koru korune almak anlamsiz.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
en düşük fps ve farkedilemeyen, oyun zevkinin içine eden fps droptan haberin yoksa 2 gb ram bile yeter ya. arkadaş fazla rami de satsın 2 gb ramle mis gibi çalıştırır. tey allahım ya. banı açıldığı gibi gelmiş gene yardırıyor. yok inan yazmayacaktım ama hala uzatıyor ya.

fangoso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
en düşük fps ve farkedilemeyen, oyun zevkinin içine eden fps droptan haberin yoksa 2 gb ram bile yeter ya. arkadaş fazla rami de satsın 2 gb ramle mis gibi çalıştırır. tey allahım ya. banı açıldığı gibi gelmiş gene yardırıyor. yok inan yazmayacaktım ama hala uzatıyor ya.
Ya ben birakayim diyorum ama sen uslanmiyorsun. Ey sevgili yönetici her kimsen adam bana troll dedi, kivirma dedi suruyle hakaret etti hala yaziyor. Bravo yani @Creative @TRTURKEYTR

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Batman  Arkham Knight Screenshot 2019.10.28 - 14.04.58.80.jpg

al bakalım sana ram nasıl kullanılır öğreteyim.
rdr diyorsun hala. ya rockstar ın yaptığı oyunla mı karar vericez? rg o.
o herifler 10 yılda bir oyun yapar onu da tam yapar. her pc de çalışsın diye uğraşırlar. hayatında tek onu oynamışsın konuşuyorsun.

Ya ben birakayim diyorum ama sen uslanmiyorsun. Ey sevgili yönetici her kimsen adam bana troll dedi, kivirma dedi suruyle hakaret etti hala yaziyor. Bravo yani @Creative @TRTURKEYTR
ayrıca da kendin de diyorsun ben adamıom.
demin düzgün alıntı yapamamışsın. hoş orda alıntıyı baştan aşağı düzgün yapamadığın için ben senin oynadığını sandım ama adam orda son oyunları da oynayacağını söylemiş.
daha alıntı yapmayı okumayı da bilmiyorsun konuşuyorsun. tepeye foto attım. şu internet kıtlığında bana foto attırdın daha konuşmazsın.
bilmiyenler için söyliyim. batman arkham knight oyunun tepe fotosudur bu. aşağı indiğim anda fps yavaş yavaş 5 e düşüp oyundan atıyor.
8 gb ramle bu oyunu oynamak istersen olacak budur. tabi vram yüksektir 2 3 dakka oynarsın. ama eninde sonunda fps drop yersin.
normal oyunda da yaşarsın bunu ama rdr de değil. oyun zaten rpg türü. onda fps in ne kıymeti var. adam bi shooter oyunu oynasa görürüm. ama rdr gibi değil rekabetçi oyun. sen de azıcık oynasan diyelim bi apex o zaman görürüm seni o ramle nasıl oynuyorsun? elimde video kayıtlarından resimlerine her şey var. bak nasıl oynanmıyor anlamak istiyorsan yolgezer74 kanalına bakabilirsin.
ben taşınacağım o yüzden interneti kısıtlı olan birisiyim. bana daha fazla resim video attırmaya çalışma.
eskiler ne güzel demiş biliyorsan söyle de feyz alsınlar.

Son düzenleyen moderatör:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Hocam tabi 16 daha iyi ama arkadasin sistem ddr3. Neden gunu gecmis bir teknolojiye yatirim yapsin. Ddr4 olsa isterse 64 yapsin lafim yok. Rdr2 fps goruntulerini attim. Loading screen hizi haricinde etkisi yok. Olursa da en fazla 5 fps olur. Bence degmez. Ha yine istiyorsa once ekran kartini gunceller bakti yemiyor ram de ekler ama koru korune almak anlamsiz.
Benim söylediğim şey FPS olayı değil kesinlikle. Yeni çıkacak oyunlardaki RAM miktarından bahsediyoruz. Ben sana bazı atsam anlarsın belki:

Önerilen RAM 16GB, minimum ise 12GB

Bunun da minimum RAM gereksinimi 12GB

Hala 8GB önerilen gereksinim olur fakat bazı popüler oyunlarda artık minimum RAM gereksinimi artıyor ama RAM asla FPS değerini çok çok fazla etkilemez. Bu yüzden RAM'i 16GB yapsın ki sonradan açtığı konudan pişman olmasın. ;) Yanlış anlaşılmayı düzeltelim.

fangoso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
@yolgezer74 haklisin kardesim. Ben adam olsam sen yaptığın hakaretlerden dolayi ya benden ozur diler ya da forum kurallari madde 9'u ihlal etmekten adam akilli ceza alırdın. Ikisi de olmadigina gore ben adam degilmisim. Ben buraya dostlarim icin geldim yoksa forumlarda falan yazmaya ne vaktim ne mecalim var. Bir musibet bin nasihattan iyidir demisler. Hadi saglicakla.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...