Eski bilgisayarı nerden değiştirmeye başlamalıyım

Bu konuyu okuyanlar

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba 10 yıl önce aldığım bilgisayarım artık yavaşlamaya başladı. Parça parça satın alıp sonra birleştirmeyi düşünüyorum. Anakart+ işlemci+ram eski olmakla birlikte SATA II hardiskte eski ancak hızı mükemmel. Şu an yeni güç kaynağı aldım. Normalde oyun amaçlı kullanmıyorum ama şu an piyasadaki bütün ekran kartlarını kaldırması için anakart+işlemci+ ram değişikliği ile yeni bilgisayar oluşturacağım. Ve evet eski bilgisayar kullandığımdan ötürü pek bilgim yok hangi ekran kartının hangi anakartı destekleyip desteklemediğini bilmediğimden buralara sorma ihtiyacı hissettim. Lütfen intel işlemci mi yoksa amd işlemci mi onuda belirtiniz. Çünkü çalışma frekanslarıa baktığımda amd daha yüksek vermekle birlikte fiyatıda intele kıyasla daha avantajlı. Sistem toplama konusunda bilgili arkadaşlardan mesaj bekliyorum.

67857 67858 67859

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Bütçe nedir ?
Ben şahsen AMD den yanayım,fx serisini bırakıp büyük bir adım olan Ryzen a büyük bir adım attı ve bence şu an intelden daha performanslı.(Fanboyluk yapmıyorum şuan intelide amd yide kullanıyorum farklı pclerden).

Anakartın ekran kartını kaldırmaması gibi bir durum olmaz.Her ekran kartı takılabilir ama çok güçlü bir ekran kartı takılırsa işlemci ayak uyduramaz ve darboğaz meydana gelir.Oyun oynamıyorsanız sistem gayet yeterli,örneğin youtube,favebook,instagram,twitter gibi sosyal medya için kullanılıyorsa gereksiz paraya gerek yok diye düşünüyorum.Yaşaşlamasının sebebi uzun süredir birçok program indirilip silinmiş olabilir ki buda farklı farklı virüslerin bilgisayarı yavaşlatmasına sebep olabilir.Bir format iyi olabilir,temiz bir sayfa :)

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bütçe nedir ?
Ben şahsen AMD den yanayım,fx serisini bırakıp büyük bir adım olan Ryzen a büyük bir adım attı ve bence şu an intelden daha performanslı.(Fanboyluk yapmıyorum şuan intelide amd yide kullanıyorum farklı pclerden).

Anakartın ekran kartını kaldırmaması gibi bir durum olmaz.Her ekran kartı takılabilir ama çok güçlü bir ekran kartı takılırsa işlemci ayak uyduramaz ve darboğaz meydana gelir.Oyun oynamıyorsanız sistem gayet yeterli,örneğin youtube,favebook,instagram,twitter gibi sosyal medya için kullanılıyorsa gereksiz paraya gerek yok diye düşünüyorum.Yaşaşlamasının sebebi uzun süredir birçok program indirilip silinmiş olabilir ki buda farklı farklı virüslerin bilgisayarı yavaşlatmasına sebep olabilir.Bir format iyi olabilir,temiz bir sayfa :)

Bende kararsız kaldım. Evet internette gezinmek için ve ötesinde ise msı gtx 1070 gibi ekran kartı kaldırmaz diyorsun galiba. Bende bu yönde tercihimi yapmak zorundayım. Çünkü 10 yıldır aynı pc kullanıyorum sorun yok ama şu aralar bilgisayar arasıra mavi ekran olup reset atıyor.BİOS bile çok eski.BİOS tan windows yüklenmiyor. Hayır yani aslında hardiski resetleyip kurdum formatlamakla düzeleceğini sanmıyorum. Belkide güç kaynağı eskidir. (250watt). Aslında bende değiştirme taraftarı değilim ama bütçem amd fx 4300 serisine yetecek kadar. Zaten fx serisi işlemcinin frekans aralığı kafama yattı. Bilmiyorum belki iyi değildir kullanıcı bilir. Ama o fx işlemciler gtx 1070 ekran kartını kaldırır herhalde? Ya da 1070 ekran kartı şu an ki sistemi kaldırır mı?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Bende kararsız kaldım. Evet internette gezinmek için ve ötesinde ise msı gtx 1070 gibi ekran kartı kaldırmaz diyorsun galiba. Bende bu yönde tercihimi yapmak zorundayım. Çünkü 10 yıldır aynı pc kullanıyorum sorun yok ama şu aralar bilgisayar arasıra mavi ekran olup reset atıyor.BİOS bile çok eski.BİOS tan windows yüklenmiyor. Bende değiştirme taraftarı değilim ama bütçem amd fx 4300 serisine yetecek kadar. Zaten fx serisi işlemcinin frekans aralığı kafama yattı. Bilmiyorum belki iyi değildir kullanıcı bilir. Ama o fx işlemciler gtx 1070 ekran kartını kaldırır herhalde? Ya da 1070 ekran kartı şu an ki sistemi kaldırır mı?

Bunlar için aklınızda ne kadar bütçe var ?
Oyun oynamayacaksanız yada render vb. işler yapmayacaksanız yüksek bir ekran kartı almanız saçmalık olur,gidip o paraya ceket,pantalon ya da ne bileyim birikim yapın,eğer oyun yoksa 300-400tl lik bir ekran kartı yeterli olacaktır.

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bunlar için aklınızda ne kadar bütçe var ?
Oyun oynamayacaksanız yada render vb. işler yapmayacaksanız yüksek bir ekran kartı almanız saçmalık olur,gidip o paraya ceket,pantalon ya da ne bileyim birikim yapın,eğer oyun yoksa 300-400tl lik bir ekran kartı yeterli olacaktır.
:) Çok teşekkür ederim. iyi düşünüyorsunuz. Dolar kurundan dolayı böyle söylediniz. Ama doların fiyatı düşmeyecek ki. Bugün sistemi yenilemesem dolar 7 tl olduğunda daha pahalıya mal olacak. Hayır ben boşuna harcamayı sevmiyorum pantolon falan almıyorum. Birikim yapıyorum zaten. Ama bu bilgisayar devreden çıkınca zorunlu ihtiyaç kapsamına girdi. Aslında toplama olarak satılan oyun bilgisayarlarından almayı düşünüyorum ama güvenim yok. Kendim toplasam daha karlı gibi. Ama hangi ekran kartı. Oyundan ziyade güçlü ekran kartının kaldıracağı sistem istiyorum çünkü bu anakartı yeni çıkacak ekran kartlarına hazır hale getirmek istiyorum. Ve evet oyun oynamaya hevesliyim

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
:) Çok teşekkür ederim. iyi düşünüyorsunuz. Dolar kurundan dolayı böyle söylediniz. Ama doların fiyatı düşmeyecek ki. Bugün sistemi yenilemesem dolar 7 tl olduğunda daha pahalıya mal olacak. Hayır ben boşuna harcamayı sevmiyorum pantolon falan almıyorum. Birikim yapıyorum zaten. Ama bu bilgisayar devreden çıkınca zorunlu ihtiyaç kapsamına girdi. Aslında toplama olarak satılan oyun bilgisayarlarından almayı düşünüyorum ama güvenim yok. Kendim toplasam daha karlı gibi. Ama hangi ekran kartı. Oyundan ziyade güçlü ekran kartının kaldıracağı sistem istiyorum çünkü bu anakartı yeni çıkacak ekran kartlarına hazır hale getirmek istiyorum. Ve evet oyun oynamaya hevesliyim

Tamamdır efenim :D
Asıl amaç işlemci+anakart+ram değil mi ?Peki bunlar için maksimum bütçe nedir ?

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bunlar için maksimum olarak ben 1000tl gözden çıkarıyorum. Fazlasında gözüm yok. İlla ki son çıkan ekran kartlarını kaldırmazsa ona dert yanamam. Demek istediğim fazla para harcamıyorum zaten. Ama bilgisayar da eski yani. Ölmüş kül olmuş. Yanlış anlaşılmasın çok güçlü bir sistemde istediğim yok ama bazı yerlerde şu an kuracağımız bir sistemin artık bütün ekran kartlarını kaldırabileceğinden bahsediliyor. Bende bunun gerçekte olup olmadığını merak ediyorum.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Bu yanlış bir bilgi 1000 tl lik bir işlemci bile şuan güncel ekran kartlarını kaldıramıyor(1070Ti,1080Ti,RTX serileri vs.) ki biz 1000 tl ye işlemci değil işlemci+anakart+ram almayı planlıyoruz ki buda çok zor bir iş olur.İkinci el tercih etmezseniz çok birşey yapamayız :(

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu yanlış bir bilgi 1000 tl lik bir işlemci bile şuan güncel ekran kartlarını kaldıramıyor(1070Ti,1080Ti,RTX serileri vs.) ki biz 1000 tl ye işlemci değil işlemci+anakart+ram almayı planlıyoruz ki buda çok zor bir iş olur.İkinci el tercih etmezseniz çok birşey yapamayız :(
Çok doğru tahmin ettin(ikinci el düşünüyorum artık.). Zaten güvenilir bulmak zor işte o yüzden hazır sistem mi alayım? Yoksa yenileyeyim mi? Hazır sistemlerden en ucuz 1404 tl lik pc ye 1070 model ekran kartı takan olmuş. Kaldırmış ki bu da iki kere düşünmemize neden oluyor. Link yasağı var yoksa gönderirdim.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
1404tl lik sistemdeki işlemciyi yazarsanız yardımcı olabilirim

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1404tl lik sistemdeki işlemciyi yazarsanız yardımcı olabilirim
Pardon 1440 başka pc ile karıştırdım.2079TL tutarında ki bilgisayarmış Ve :) rüya görmüşüm. GTX 1050Tİ takmış. İşlemcisi AMD Ryzen 3 2200G 3.7GHz. Bu işlemci herhalde 1080 kaldırmaz? Hazır sistem olduğu için kasa,psu ,hardisk ve kasa fanlarının fiyatı da içinde olunda 2079 tutuyor. Bunları çıkarsam ihtiyacım olanı gtx 1080 kaldırsın yeter. Bakma ekran kartını alacağım da yok :D Maksat sistem yeni olsun. Bİlgisayarı hazır olarak almak istemiyorum. Bazen arızalı çıkıyor biliyorum.

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ve unutmadan ben AMD Ryzen 3 2200g almayı düşünüyorum. İşlemci olarak bunu da alabilirim.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Pardon 1440 başka pc ile karıştırdım.2079TL tutarında ki bilgisayarmış Ve :) rüya görmüşüm. GTX 1050Tİ takmış. İşlemcisi AMD Ryzen 3 2200G 3.7GHz. Bu işlemci herhalde 1080 kaldırmaz? Hazır sistem olduğu için kasa,psu ,hardisk ve kasa fanlarının fiyatı da içinde olunda 2079 tutuyor. Bunları çıkarsam ihtiyacım olanı gtx 1080 kaldırsın yeter. Bakma ekran kartını alacağım da yok :D Maksat sistem yeni olsun.

Evet r3 2200g bu ekran kartına ayak uyduramaz :/
Ayrıca siz gidip İ7 9700K gibi 2800TL lik bir işlemci alsanız bile yanına GTX 1080 Ti takarsınız ancak monitörünüz çok eskiyse bir işe yaramazlar oyun oynayamazsınız çok aşırı takılmalar olur.Eğer ileride monitör alacaksınız böyle planlar yapılabilir ama hep aynı monitörden devam edilecekse ileriye dönük çok bir şey yapamayız.Max 1070Ti olabilir ileride.

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
4k monitor bulunuyor :) O konuda sorun yok. Ama r3 2200g yada başka önerin var mı fx işlemci ile 1070,1050ti takabilir miyim?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Fx tavsiye etmiyorum,zaten darboğaz olucaktır.
Ryzen 5 2600 çok iyi bir seçim olabilir ancak çok yakında Ryzen için 3. nesil işlemciler çıkacak,acele yoksa onları bekleyebilirsiniz.
1070 gibi kartlar için 1000tl ye işlemci+anakart+ram bulamayız maalesef,ya bütçe artırılmalı ya da gözünüz 1070 kadar yukarıda olmamalı :/

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
:) ForeverPower41 çok teşekkür ederim yardımın için. Şu an bütçemi bu kur altında artırmayı düşünmüyorum.O zaman da mecburen 1070 için sistem toplayayım. İleride çok şey değişir kim bilir gelecek nesil için ne olur. Ama her bir ekran kartı için sistem değiştirmek ne kadar saçma onu anlamıyorum. Atıyorum 2080 ti için bir sistem kurmuş olsak sonraki ekran kartı için muhtemelen yeni işlemci gereği duyulacak.

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardımın çok değerli oldu ama amacım gerçekten oyun bilgisayarının çok üst düzeyi değil. Ya youtube 1080 pikselde izlerken donmalar oluyor. Ekran kartı çok eski. Ama harici ekran kartı youtube 1080 pikseli oynatamıyorsa atarım çöpe arkadaş. Ama bunun yerine ne alabilirim diye sorduğumda bu sisteme birşey takılmaz yanınıtı veriyor herkes ama sende benim gibi yükseltmenin zamanı olmadığı görüşündesin. Hiç oyun oynanmamış bir bilgisayar bu alındığından beri sadece ev amaçlı ama video film falan izlenilmiyor. Delirmemek elde değil. 2080 ti sistemi kur sadece 10 yıl sonra bile bu sistem 4k videolarını kaldırmayacaktır öyle zannediyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İsterseniz,1000 Tl yi 100 tl arttırabilirseniz şu üçlüyü alın.iİlerde, RX 570 e kadar E.kartıda takılabilir.İşlemci i3 performansında.
İçindeki dahili ekran kartı mevcut e.kartınızdan büyük ihtimal daha iyidir. Düşük çözünürlük ve ayar oyun testllerine de bi bakın.
Alıntıdır. Mevcut ,işlemci anakrt ve ramide satarsanız ,zaten 1000 tl nin altına gelir.

67878

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu anakartın cpu girişi 4 girişli ama elimde 8lik cpu kablosu var nasıl ne şekilde takacağım?

67881

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O, 8 lik powerden gelen kablo, 4+4 şeklinde değil mi.

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayar açılmıyor arkadaşlar. Yeni aldığım highpower psu yu bağladım ama ilk başta kısa devre yapmadan kontrol ettim çalışmadı bende kasaya bağlamadan çalıştırmak istemedim kasaya başladım ama çalışmıyor? 67885

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Simdi soyle bir yontem deniyelim.
CPU guc kablosunu cikartip tetikler misin?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Poweri dışarda yesil siyah kabloyu kısa devre yaparak çalıştıramadıysan,power zaten arızalıdır.

quantumekanik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Simdi soyle bir yontem deniyelim.
CPU guc kablosunu cikartip tetikler misin?
Denedim olmadı. Arızalı mı! Nasıl birşey fabrika ambalajını dahi ben söktüm nasıl arızalı çıkıyor! Kötü bir yanıl kokusu geliyor ama kutusunu açtığımda böyleydi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Arızalı ,geri iade edin. Dışarda kısa devre ile çalışmadığına göre.
Son mesajını şimdi okudum. tetikleme yani kısa devre ,sana kesin fikir verir. Yani sağlammı bozukmu diye.