Eski Bilgisayara SSD ve Ram takviyesi yapılabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Warrior_X

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhaba arkadaşlar aşağıda özelliklerini belirttiğim kasaya SSD ve Ram takviyesi yapmak istiyorum mümkün mü anakart destekliyormu? Eğer destekliyorsa ve sistem yükseltmesi yaparsam bir sorun olurmu? Birde ekstra bir güç kaynağı almam gerekir mi

Anakart: Asus P5KPL-AM SE
işlemci : Intel Pentium Dual-Core E6500 2.93GHz
Ram : 4,00GB İkili Kanal DDR2
HDD: Samsung 500 gb (SATA)
Ekran kartı : ATI Radeon HD 3450
işletim sistemi: Windows 10 32 bit

Son düzenleme:

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
anakartınız çok eski ddr2 buna eski deniliyor güncel güçlü ram için yeni anakart şart..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Maalesef anakartının max.ram desteği 4 GB. Arttıramazsın,yani.

Bilgi olarak da söyliyeyim,ram arttırımının güç kaynağına hiç bi etkisi olmaz.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Başka bir forumda sata 2 özellikli deniliyordu (?) ama sata 2 bile olsa ssd ilaç gibi gelir.
Hafıza tipi DDR2 1066/800/667 MHz DDR2 ama hangi hızda çalışıyor yazmamışsın... eğer ddr2 nin en yüksek hızı değilse ramleri güncelleyebilirsin en hızlısına. Başka da bi şey yapılmaz gibi. Sanal belleği açıp, en az 5 gb ssd den ayırdın mı win 10 rahat kullanılır diye umuyorum.

BilgisayarUzmani

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Bence değmez isterseniz düşük bütçeli ddr 4 ve ddr 3 sistem öneririm

Warrior_X

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Başka bir forumda sata 2 özellikli deniliyordu (?) ama sata 2 bile olsa ssd ilaç gibi gelir.
Hafıza tipi DDR2 1066/800/667 MHz DDR2 ama hangi hızda çalışıyor yazmamışsın... eğer ddr2 nin en yüksek hızı değilse ramleri güncelleyebilirsin en hızlısına. Başka da bi şey yapılmaz gibi. Sanal belleği açıp, en az 5 gb ssd den ayırdın mı win 10 rahat kullanılır diye umuyorum.

Ben daha evvel 15 gb sanal bellek oluşturmuştum dediğiniz gibi bu sayede Windows 10 kullanırken sorunum yok rahat çalışıyor. Anladığım kadarıyla yazınıza göre anakart SSD'yi destekliyor. O halde SSD alıp kullanırsam faydasını görürüm sanırım. Bununla ilgili bir kaç sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.
  1. Hem Harddisk hem SSD takılıyken güç kaynağı yeterli olur değil mi? Yoksa bir de ekstra güç kaynağı almam gerekir mi?
  2. Eğer SSD alırsam ileride yeni bir kasa aldığımda o SSD yeni kasayada takıp kullanabilirmiyim?

bu arada kusura bakmayın daha önce yazmayı unutmuşum şimdi programla baktım ramler 667 MHz hızda yazıyor.

Reaksiyon puanı
16,118
ssd takılır ram zaten onlardan büyüğü yok 4gb ddr2 ram yok gibi...

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Ben daha evvel 15 gb sanal bellek oluşturmuştum dediğiniz gibi bu sayede Windows 10 kullanırken sorunum yok rahat çalışıyor. Anladığım kadarıyla yazınıza göre anakart SSD'yi destekliyor. O halde SSD alıp kullanırsam faydasını görürüm sanırım. Bununla ilgili bir kaç sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.
  1. Hem Harddisk hem SSD takılıyken güç kaynağı yeterli olur değil mi? Yoksa bir de ekstra güç kaynağı almam gerekir mi?
  2. Eğer SSD alırsam ileride yeni bir kasa aldığımda o SSD yeni kasayada takıp kullanabilirmiyim?
bu arada kusura bakmayın daha önce yazmayı unutmuşum şimdi programla baktım ramler 667 MHz hızda yazıyor.
  1. güç kaynağı yeter zira ssd çok çok az güç harcar.
  2. ssd daha yeni bir anakartta sata 3 hızına uyum sağlar ve ileride daha iyi çalışır, bir sorun olmaz. sata 3 yuvası olan her anakartta çalışır ki zaten 10 yıllık kartlarda dahi sata3 yuvası var yane.
ssd de ayrılmış bir sanal bellek daha hızlı çalışacağından sistem daha kararlı olur.

Warrior_X

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
  1. güç kaynağı yeter zira ssd çok çok az güç harcar.
  2. ssd daha yeni bir anakartta sata 3 hızına uyum sağlar ve ileride daha iyi çalışır, bir sorun olmaz. sata 3 yuvası olan her anakartta çalışır ki zaten 10 yıllık kartlarda dahi sata3 yuvası var yane.
ssd de ayrılmış bir sanal bellek daha hızlı çalışacağından sistem daha kararlı olur.

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

BilgisayarUzmani

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Öneriniz için çok teşekkür ederim ama bu kasayla bir sürede daha yola devam demem gerek
Anladım. Rica ederim O halde james donkey 240gb ssd alabilirsiniz eğer bütçeniz yoksa 120gb model tercih edilebilir. Aynı zamanda temizlik yapmanız ve termal macun yenilemeniz de işe yarayacaktır.