eşek arılarıyla geçen zamanım

Bu konuyu okuyanlar

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
1994 mayıs yada haziran ayı olmalı,tam hatırlayamıyorum.
Beton santralinde malzeme çekmek için kullandığımız scraper (skrayper) makinenin içi 1 insanın sığacağı kadardır. Makineye çıkıp oturdum.Tam işe başlayacağım anda önümde eşek arısı belirdi,önemsemedim makineyi sağa çevirdim oda beni takip etti,ben makineyi çalıştırıp işe başladığım an eşek arısı da içeri girdi,çalışırken önemsemedim.
Ertesi gün aynı olayı tekrar yaşadım,bu sefer merak edip başımı çevirdiğim an ,tutuldum kaldım,tam başımın arkasında 35-40 cm mesafede eşek arısı yuvası vardı,üstünde de 2-3 arı larvalarla uğraşıyordu,ne zaman kurduklarının farkına varamamışım.Buraya kadar her şey normal.
Eşek arılarına haliyle hiç dokunmadım,kimseye de söylemedim,normal çalışmaya devam etmeye başladım,asıl ilginç olanı ise bundan sonra olmaya başladı,herkese yuvasını korumak için saldıran,sokan o eşek arıları ben makineye bindiğimde ,sanki ben yokmuşum gibi davranıyorlardı.
Ben makineye bindiğimde yuvaya başımı çevirip onları seyretmeye başladım,eşek arısı da beni 3 4 sn seyredip işine bakıyordu:) arkadaşlığımız böyle başladı.
Bir zaman sonra aramızda oluşan güven sebebiyle,yuvadaki eşek arılarının sırtlarını okşamaya,duyargalarını elimle dokunmaya başladım,hani o herkesin korktuğu eşek arıları ,inanın kedi gibi uysaldılar.
Bir sabah geldiğimde ne yuva vardı,nede kendileri,gitmişlerdi.

Hayvanları severim,bu olaydan sonra kesin olarak ,şu kanaate vardım,bu canlılar insan kadar zararlı değillerdir.
70644

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Eşek arılarını arıcılar sevmez. Çünkü arılarını öldürüyorlarmış. (Mekan kavgasıdır belki)

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
bana ne zaman yaklaşsa etrafımda dolanıyor konup sokucak diye korku var tabi.

Transistor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,085
Dostluk kuracak, bir canlıya güven kazanacak kadar gelişmiş sinir sisteminin olduğunu sanmıyorum. Ne olursa olsun iyi yırtmışsınız.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
bana ne zaman yaklaşsa etrafımda dolanıyor konup sokucak diye korku var tabi.
Elle kovalama,ani tepkiler onları kızdırıyor,bu yaşadığım olaydan sonra başka yuvaların yanında bulundum,inşaat alanlarında her kovukta yuvaları oluyor,eğer sizden zarar görmeyeceklerini anlarlarsa dokunmuyorlar,etrafınızda uçmaları da gayet normal savunma içgüdüsü
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dostluk kuracak, bir canlıya güven kazanacak kadar gelişmiş sinir sisteminin olduğunu sanmıyorum. Ne olursa olsun iyi yırtmışsınız.
hayır inanın o hayvanlardan ,insanlardan gördüğüm zararı görmedim,yırtmakla:) filan işim olmadı,bahsettiğim gibi eşek arılarını kedileri sevdiğim gibi seviyordum,hiç tepki vermiyorlardı.normalde dokunmak değil yanlarına yaklaştırmazlar,bu olay 1 ay kadar sürdü sanırım.

Reaksiyon puanı
16,118
askerdeyken süs havuzuna düşen eşekarılarını sudan çıkartırdım kuruyunca etrafımda uçup giderlerdi...