Öneri Bir konu

Bu konuyu okuyanlar

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
ülkemizdeki oyun yapan geliştiricilere ve yapımcılara böyle davranırsalar piyasa türk yapımı oyun çıkmaz insanlarımız bu konuda çok salak şu şöyle olabilirdi gibi tavsiye vermek yerine berbat olmuş diyip sovmek bence biraz aşşagılayıcı biraz empati kurmaları gerek sonuçta emek bu

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
ülkemizdeki oyun yapan geliştiricilere ve yapımcılara böyle davranırsalar piyasa türk yapımı oyun çıkmaz insanlarımız bu konuda çok salak şu şöyle olabilirdi gibi tavsiye vermek yerine berbat olmuş diyip sovmek bence biraz aşşagılayıcı biraz empati kurmaları gerek sonuçta emek bu
Normal bir oyuncu olarak oyun kötüyse düşük bir puan verebilirim, illa yapıcı eleştiri vermem gerekmiyor. Hem böyle cevaplar veren bir yapımcı ile empati kurmak gereksiz. Sanki bir yayıncı oyunu gömünce ne oldu ki?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Emek yok. Sıkıntı o emek yok!

Hazır assetler ile oyun yapmışlar. Kısıtlı oyun ve klasik. Neredeyse tek amacı duygu sömürmek.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
Emek yok. Sıkıntı o emek yok!

Hazır assetler ile oyun yapmışlar. Kısıtlı oyun ve klasik. Neredeyse tek amacı duygu sömürmek.
emek olup olmadıgını bilmiyorum ama eğer geliştirici normal eleştiri ve puanlara sinirleniyorsa o zaman sıkıntı

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Bence Türki birisi oyun yaptı diye oyunu değerlendirmeden övmek doğru değil.Eğer oyun güzelse ister Türk olsun ister yabancı hakkı verilir.Oyun bana biraz dandik geldi haritada biraz ağac birkaç ev vs koymuşlar ayrıca çoğu assets hazır gibi geldi bana.Oyun üzerinde biraz daha uğraşılabilirdi bence.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Sen öyle bir oyun yap bakalım 25 TL den ucuz bir fiyat'a satacakmısın? Adam orda uğraşmış alın teri var böyle konuşacağınıza siz yapın biz alırız sıkıntı yok.
Hangi alın teri? Hazır asset satın almak alın teri ise peki. Hiçbir emek yok sadece milli değerler üzerinden para kazanıyor. Long Dark çakması bir oyun.

XXXTentacion

Asistan
Reaksiyon puanı
322
Hangi alın teri? Hazır asset satın almak alın teri ise peki. Hiçbir emek yok sadece milli değerler üzerinden para kazanıyor. Long Dark çakması bir oyun.
Bence herşeyi kötülemek saçma. O zaman bu iyi diyen insanlar afedersin Salak mı? Tek siz mi akıllısınız? Daha biz Mario bile yapamıyoruz kim yapar şimdi bu Forumda. Bir şeylerin kıymetini bilmek lazım Yabancı ülkelerde alıp oynadı çünkü. Resmen yabancıların Köpeğiyiz biz Onlar çıkarmasa ve ya yasaklasalar ne yapıcaz? Kötü ise Tam puan verip hatalarını anlatın düzeltmez ise yolunuzu kesin o yapımcıdan.

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Bence herşeyi kötülemek saçma. O zaman bu iyi diyen insanlar afedersin Salak mı? Tek siz mi akıllısınız? Daha biz Mario bile yapamıyoruz kim yapar şimdi bu Forumda. Bir şeylerin kıymetini bilmek lazım Yabancı ülkelerde alıp oynadı çünkü. Resmen yabancıların Köpeğiyiz biz Onlar çıkarmasa ve ya yasaklasalar ne yapıcaz? Kötü ise Tam puan verip hatalarını anlatın düzeltmez ise yolunuzu kesin o yapımcıdan.
Bu oyun milli duygular üzerinden para kazanıyor.
Ayrıca bizden de iyi işler çıkabilir.(mesela Bannerlord) Hem böyle cevaplar veren bir yapımcıya neden destek olayım ki?

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
Türkiye oyun sektörüne yeni giriyor bu doğru fakat Erzurum oyunu unreal engine ile 5 6 saatte yapılacak bir oyun. asıl sıkıntı orda başlıyor. çok fazla Türk oyunu olmadığı için Erzurum direk açık hedef haline geldi. üzerinde çalışılması gereken bir oyun yarım bırakılıp 25 tl ye satılıyor. yanlış.

XXXTentacion

Asistan
Reaksiyon puanı
322
Bu oyun milli duygular üzerinden para kazanıyor.
Ayrıca bizden de iyi işler çıkabilir.(mesela Bannerlord) Hem böyle cevaplar veren bir yapımcıya neden destek olayım ki?
Tamam oyuna Türk usulü müzik koymasın açsın Rap koysun ne bekliyorsun? Türk yapımı oraya Türk bayrağı koymayıp Amerika bayrağımı koysun? Neden gurur duymayalım?

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Sen öyle bir oyun yap bakalım 25 TL den ucuz bir fiyat'a satacakmısın? Adam orda uğraşmış alın teri var böyle konuşacağınıza siz yapın biz alırız sıkıntı yok.
Ben yapımcıya saygı duyuyorum. Fakat gerçekten abartılacak bir oyun değil. Ama Türk Yapımı kaliteli ve güzel oyunlar nadiren oluyor. Örneğin Bannerlord gibi. Erzurum oyunu sırf Türk yapımı diye bu kadar abartılması tuhaf bence. Erzurum oyununa kötü demiyorum. Yanlış anlaşılmasın.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Arkadaşlar bu kadar kötü yorum almasının sebebi tamamen duyguların (din ve milliyetçilik) kullanılmaya çalışılması ve 3-5 yayıncının bunu açık bir şekilde ifade etmesi. (En çok Videoyun ve Jahrein ses çıkarttı bu konuda) Sadece Türk yapımı diye her Türk malını alıp eleştirmezseniz işte o zaman ürün gelişmez. Madem alıyorlar diye aynı düşük kaliteyi daha yüksek fiyata satarım der. (Bunu yerli akıllı telefon üreticilerinde çok net gördük. Hepsi piyasadan silindi zaten.) Bunun yanında bahsedildiği gibi hiçe yakın oyuna özel asset olması. Her şey ya hazır satın alınmış ya ücretsiz şeyler bulunmuş. (Hiç olmasın demiyorum tabi ama oyunun %40'ından fazlası hazır olursa o zaman başkaları da çok kolay yapabiliyor, özel olmuyor o oyun.) Hatta kalitesizliğine ithafen Videoyun "Biz (LegatusLeman ile) bu oyunu 1 haftada yaparız." dedi. Başladı mı başlamadı mı bilmiyorum ama 3 hafta içinde oyunu göstereceklerini tahmin ediyorum.

Arkadaşlar kısaca bu oyunu övmek mantıklı değil. Oyunun hikayesi bile alıntı seviyesinin üstünde, kopyalama. Duygu sömürüsü en üst seviyede, kalite en altlarda.

Daha biz Mario bile yapamıyoruz
Bunu izledikten sonra oyun üretebiliyor muyuz üretemiyor muyuz konuşuruz. (Ki tek kişinin buna yeterli olmadığını söyleyeceksiniz ancak Türkiye'de 10'larca Indie oyun üreticisi vardır. Keşfetmek önemli.)

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Tamam oyuna Türk usulü müzik koymasın açsın Rap koysun ne bekliyorsun? Türk yapımı oraya Türk bayrağı koymayıp Amerika bayrağımı koysun? Neden gurur duymayalım?
Başka gurur duyulacak oyunlarımız var, bu onlardan biri değil.
Ve ben Türkiye ile ilgili hiçbir şey koymasınlar demedin, milli duygularla oyunu satmasın dedim.

XXXTentacion

Asistan
Reaksiyon puanı
322
Ben yapımcıya saygı duyuyorum. Fakat gerçekten abartılacak bir oyun değil. Ama Türk Yapımı kaliteli ve güzel oyunlar nadiren oluyor. Örneğin Bannerlord gibi. Erzurum oyunu sırf Türk yapımı diye bu kadar abartılması tuhaf bence. Erzurum oyununa kötü demiyorum. Yanlış anlaşılmasın.
Kötü demen senin hakkın. Beğenmemiş olabilirsin Ama ben senin yerinde olsam Tam puan verip Hatalarını anlatırdım düzeltmez ise İade alırım puanda vermem.

XXXTentacion

Asistan
Reaksiyon puanı
322
Arkadaşlar bu kadar kötü yorum almasının sebebi tamamen duyguların (din ve milliyetçilik) kullanılmaya çalışılması ve 3-5 yayıncının bunu açık bir şekilde ifade etmesi. (En çok Videoyun ve Jahrein ses çıkarttı bu konuda) Sadece Türk yapımı diye her Türk malını alıp eleştirmezseniz işte o zaman ürün gelişmez. Madem alıyorlar diye aynı düşük kaliteyi daha yüksek fiyata satarım der. (Bunu yerli akıllı telefon üreticilerinde çok net gördük. Hepsi piyasadan silindi zaten.) Bunun yanında bahsedildiği gibi hiçe yakın oyuna özel asset olması. Her şey ya hazır satın alınmış ya ücretsiz şeyler bulunmuş. (Hiç olmasın demiyorum tabi ama oyunun %40'ından fazlası hazır olursa o zaman başkaları da çok kolay yapabiliyor, özel olmuyor o oyun.) Hatta kalitesizliğine ithafen Videoyun "Biz (LegatusLeman ile) bu oyunu 1 haftada yaparız." dedi. Başladı mı başlamadı mı bilmiyorum ama 3 hafta içinde oyunu göstereceklerini tahmin ediyorum.
25 TL nin Türkiyede Değeri nedir? Tam olarak bunu anlat Among Us Unity ile yapıldı Steamde fiyatına bak üstelik oyun ücretsiz Mobilde, 25 TL bana kalırsa hiç bir şey.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
25 TL nin Türkiyede Değeri nedir? Tam olarak bunu anlat Among Us Unity ile yapıldı Steamde fiyatına bak üstelik oyun ücretsiz Mobilde, 25 TL bana kalırsa hiç bir şey.
@BeyinBedava cevabı vermiş zaten ama siz bilirsiniz. Hatta şöyle bakalım;
Eğer size göre bu oyun 25TL hak ediyorsa bunlar 100TL'den başlamalı. 20TL üstü oyunların fiyatını siz yuvarlayın.

XXXTentacion

Asistan
Reaksiyon puanı
322
Arkadaş adam dememişki Benim oyunum En iyi oyun ve ya Ben Rockstar Games'im falan demedi kendi çapında oyun yapmış sadece Bilmemesi ve ya beceriksizliği normal. Ben beğendim fakat oynamadım sistemim yetmiyor duyduğum şeylere göre söylüyorum.

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Şaka mı bu , bizim oyun yapıp yapamamamızın ne alakası var? Oyun yapmayı bilmiyoruz diye tüm oyunlara iyi yorum mu yapmamız gerekiyor.Oyunun kimin yaptığı önemli değil iyiyse iyi kötüyse kötüdür.Niye kötü olduğunu düşündüğümüz bir oyunu övelim.Ayrıca tam puan verip hatalarını söylemeliyiz demişsin niye hatalı , eksikleri olan bir oyuna tam puan verelim??