Enteresan Bilgiler

Bu konuyu okuyanlar

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Bu başlık altında enteresan, ilginç v.s öğrendiğimiz veya bildiğimiz bilgileri paylaşalım arkadaşlar.

Örneğin;

Acı Bir Şey Yediğimizde Neden
Burnumuz Akar?
Bunun sebebi acı, baharı ya da keskin
kokulu yiyeceklerin mukus salgısının
incelmesine ve kolayca akar hale
gelmesine sebep olmalarıdır.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Nedenini de paylaşabilirseniz buradaki arkadaşlar da öğrenirler oturarak su içmekle ayakta içmenin farklarını.

zıppırık

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Neden mavi renk sebze veya meyve yok?

Bitkilerin rengini veren pigmentlerin kimyasal yapıları, düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere gelişmiştir. Mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler, ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir.

--- Mesaj Güncellendi ---

ayrıca http://tuhafbilgiler.blogspot.com yeni karşılaştığım ve yazılarını severek okuduğum siteyide not düşeyim. Takip listemede ekledim. :)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Neden mavi renk sebze veya meyve yok?

Bitkilerin rengini veren pigmentlerin kimyasal yapıları, düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere gelişmiştir. Mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler, ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir.

ayrıca http://tuhafbilgiler.blogspot.com yeni karşılaştığım ve yazılarını severek okuduğum siteyide not düşeyim. Takip listemede ekledim. :)

Yaban mersini var :)

zıppırık

Asistan
Reaksiyon puanı
1
o kırmızı yav. Olgunlaşıp etlendikçe mor rengine dönüşür. Kurusuna bayılır ve çok yerim. :D

aaa ama bak ingilizcede blueberry deniyormuş. :D mavide olabilir. :D:D bilmiyorum işte okudum yazdım. :p

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Ayakta su içmenin zararları
Bilimsel olarak açıklaması;
İnsan midesinin ayakta ve otururvaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak barsağına geçer. Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek 12 parmak barsağına (duodenum) geçer.
Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse bunlar önce midede birikir asitle karışarak mikropları ölür ve sonra 12 parmak barsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil birçok insan hastalıklarından korunmuş olur. Rastgele yerde meşrubatı alıp ayakta içenler bu tehlikeye daha fazla maruz kalırlar.

Konuyla ilgili rivayetleri beraber değerlendirdiğimizde ayakta su içilebileceği, ancak oturarak içmenin ise daha uygun olduğu söylenebilir.

İbni Abbas radıyallahu anhümâ şöyle dedi: "Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme zemzem verdim. Onu ayakta içti." (Buhârî, Hac 76, Eşribe 76; Müslim, Eşribe 117-119)

Ali radıyallahu anh ayakta su içti. Sonra da: "Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin benim içtiğimi gördüğünüz gibi su içtiğini gördüm" dedi. (Buhârî, Eşribe 16)

İbni Ömer radıyallahu anhümâ şöyle dedi: "Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin zamanında, yürürken bir şey yer, ayakta iken de su içerdik." (Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. İbni Mâce, Et`ime 25)

Abdullah İbni Amr şöyle dedi: "Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin ayaktayken de otururken de su içtiğini gördüm." (Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 100)

Enes radıyallahu anh’ın rivayetine göre Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bir kimsenin ayakta su içmesini yasaklamıştır. Râvi Katâde şöyle dedi: Biz Enese, ya ayakta yemek nasıldır? diye sorduk. Enes: Ayakta yemek daha beter (veya kötüdür), dedi. (Müslim, Eşribe 113. Ayrıca bk. Tirmizî Eşribe 11)

Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem “Ayakta su içmeyi yasaklamıştır” ifadesi, Müslimin bir başka rivayetinde “Ayakta su içmekten men etmiştir” (zecere) şeklinde geçmektedir. (Müslim, Eşribe 112, 114)

Ebû Hüreyre radıyallahu anhdan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!” (Müslim, Eşribe 116)

kaynak

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
En gelişmiş BİLGİSAYAR, saniyede 16
milyar işlem yaparken, bir ARI BEYNİ
saniyede 10 trilyon işlem yapabiliyor!

webkolik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çocuklar baharda daha fazla büyüyor.

Ödemeli telefon konuşmalarının çoğu babalar gününde ediliyor

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Bilinenin aksine dünya dışından görünen herhangi bir insan yapıtı yoktur .Bilim Teknik

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
benden biraz değişiklik olsun :D

563158_300151900067910_117552764994492_664386_982297285_n.jpg

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Elektrikli sandalye bir dişçi tarafından
icat edilmiştir.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
  • Tarih boyunca yeryüzünde bulunan altının 200 kat daha fazlası okyanuslarda bulunmaktadır.
  • Yarim kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.
  • İnternet in yıllık büyüme yüzdesi 314.000'dir.
  • Hawaii alfabesinde sadece 12 harf bulunmaktadır.
  • Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.
  • Değerli taşların çoğu birkaç elementten oluşur, sadece pırlanta tamamen karbondan oluşur.
  • Kangurular Geri Geri Yürüyemezler.
  • Dünyadaki fotokopi makinelerinde meydana gelen arızaların %23 u, makinenin üstüne oturup kendi popolarının fotokopisini çekmek isteyen insanlar yüzünden meydana gelir.

zıppırık

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Süper bilgiler. Fakat nedenlerini de yazarsanız çok iyi olur. Havada kalıyor. :)

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar bu bölümde pek bilinmeyen şeyleri ve pratik bilgileri paylaşabilir miyiz??

Mesela

-Pırıl pırıl buz elde etmek için kaynatılmış su dondurulur..

-Limondan çok su almak için biraz sıcak suda bekletilir.

-Eldeki balık kokusundan kurtulmak için elma sirkesi ile silinir.

-Soğan soyarken sakız çiğnenirse göz yaşarmaz.

-Yumurta tuzlu suda haşlanırsa çabuk pişer ve çatlamaz.. gibi.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
[MENTION=182350]GassipGirl[/MENTION] [MENTION=120282]Alnair Alsad[/MENTION] konular birleştirildi ama bu konuyu ben bile görmemiştim :p

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
neyse sağlık olsun ben çok ilgileniyorum böyle ilginç bilgilerle paylaşım olursa sevinirm

Patateslerin çabuk haşlanması için bir patatesin yarısı soyularak tencereye atılır :)

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

20050416-nw-igloo.jpg

Eskimolar adına igloo denen buzdan evler yaparlar. Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir igloonun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerdeki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Eskimolar evlerini nasıl ısıtıyorlar?

20050416-nw-igloo.jpg

Eskimolar adına igloo denen buzdan evler yaparlar. Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir igloonun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerdeki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir
orda hep kış mı var yoksa ev erir :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
anlaşılan bu konunun davamı gelecek gibi :) Eğerki gelirse sabite alabiliriz konuyu !!

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
orda hep kış mı var yoksa ev erir :)

Kutup İklimi

Dünyanın sürekli olarak karlar ve buzlarla kaplı olan (tabii sahip çıkarsak) kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir. Kuzey Kutbu çevresinde Grönland Adası’nın iç kısımlarında ve Antarktika’da etkilidir.

Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0 °C nin altındadır. Sıcaklık, çoğu zaman -40 °C ye, hatta daha altına iner.
Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez. Çünkü güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir.

Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Dolayısıyla yağışlar son derece az ve her zaman kar şeklindedir. Ortalama yağış yıllık 200 mm civarındadır. Bu sebeple kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denir.
Zemin buzlarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur.

Eskimolar çok soğuk olduğu için hayvan derilerinden yaptıkların kıyafetleri kat kat giyerek soğuktan korunurlar.

• Kutup çevrelerinde 70-90 paralelleri arasında görülür.
  • Bölge, Grönland ve Antarktika çevresi...
  • Yer, daima kar ve buzla kaplıdır. Kalıcı karın alt sınırı sıfır metreden başlar.
  • Sıcaklık 0°C’nin altındadır. Akarsu, toprak ve bitki örtüsü yoktur.
  • Ulaşım köpeklerin çektiği kızaklarla sağlanır.
  • Halk , geçimini balıkçılıkla sağlar.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Kutup_iklimi

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
insanoglu her zaman ayak uyduruyor doğaya

Eve aldığımız patateslerin filizlenmemesi için içerisine bir adet elma konulursa 8 hafta önler filizlenmesini

Son mesajlar