Enerji canavarı buzdolaplarına yasak geliyor

Bu konuyu okuyanlar

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
enerji-canavari-buzdolaplarina-yasak-geliyor-2383960.Jpeg

Yüksek Denetleme Kurulu’nun bu yılın Şubat ayında kabul ettiği Enerji Verimliliği Strateji Belgesi uyarınca 1 Temmuz’dan itibaren A + sınıfının altındaki buzdolaplarının satışı ve ithalatı yasaklanacak.
Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Aydilek, Türkiye’deki toplam enerji tüketiminin yüzde 24’ünün konutlarda gerçekleştiğini ve konutlardaki toplam tüketimin yarısının da beyaz eşyalardan kaynaklandığını söyledi.

Enerji verimliliği konusunun Türkiye’nin enerji ihtiyacı düşünüldüğünde cari açığa bile etki edecek önemde olduğunu dile getiren Aydilek, ”Beyaz eşyaların konutlarda tükettiği enerjinin yüzde 60’ı buzdolabından kaynaklanıyor. Yani Türkiye’nin toplam tüketiminin yüzde 7’si buzdolaplarından kaynaklanıyor” dedi.

1990’lı yıllarda C sınıfı bir buzdolabının yılda 840 kilovattsaat enerji tükettiğini kaydeden Aydilek, 1 Temmuz’dan itibaren A+ sınıfının altındaki buzdolaplarının satışının yasaklanacağını hatırlattı.

-Atatürk Barajı’nın üretimi kadar tasarruf-

A+ sınıfı bir buzdolabının yılda 390, A 290, A 190 kilovattsaat enerji tükettiğini ifade eden Aydilek, ”Bugün Türkiye’deki hanelerde toplam 24-25 milyon buzdolabı var. Bunun 15 milyon kadarı B-C sınıfı arasında değişiyor. Belki 15 milyon buzdolabının tamamını değiştirmek mümkün değil ama bu buzdolaplarını A sınıfı ile değiştirmek mümkün olsa her yıl Atatürk Barajı’nın yıllık üretimi kadar enerji tasarrufu sağlarız” diye konuştu.

Dernek üyesi firmaların uygulamaya karşı hazırlıklı olduğunu belirten Aydilek, firmaların bayilere A sınıfının altında buzdolabı satışı yapmadıklarını bildirdi.

Elinde A+ sınıfının altında buzdolabı bulunan bayilerin durumlarını da değerlendiren Aydilek, ”1 Temmuz’a kadar bu tip ürünleri satamayan bayiler satışa devam edebilirler. Ama o tarihe kadar bu sınıftaki ürünlerin satılacağını tahmin ediyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
eski bir haber ama haberim olmamıştı... bunu okuyunca bu konuda ki merak ettiğim soruya cevabı almış oldum.. teşekkürler [MENTION=142972]tambjk[/MENTION]

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar ben bu enerji etiketlerine özellikle buzdolaplarında çok inanmıyorum belki çok eski sistem buzdolaplarında olabilir ama. son 10 belkide 15 yıldır bu durumlar baya aşıldı bence daha çok ticari amaçlı bu durumlar. bu durumların faturası yılda 25-30 tl yi geçmez. ancak ülke genelinde bir karlılık olabilir ama oraya gelene kadar evlerimizin ısı izolasyonu tam olsa edeceğimiz kar çok daha fazladır. hem elektrik üretiminde kullandığımız doğalgazdan hem bireysel hem elektrik ve doğalgaz ile elde edeceğimiz kar dış borcumuzu vs komple kapatır dersek inanın yalan olmaz.

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Bende özellikle yerlicilere asla güvenmiyorum bunun bir kaç şahit olmamla alakası var.
Bu sıralar bende 25 yıllık dolabımı değiştirmek için araştırma yapıyorum.