EndeavourOS, Arch GNU/Linux Dünyasında Antergos'un Kalan Boşluğunu Doldurmayı Hedefliyor

EndeavourOS'yi denediniz mi?

• Kullanılan toplam oy
    17

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Okuyucularımızın çoğunun Antergos projesinin sonunun farkında olduğuna eminim. Duyuru sonrasında Antergos topluluğunun üyeleri birkaç halef oluşturdu. Bugün Antergos’un “manevi haleflerinden” birine, EndeavourOS'ye, bakacağız.

EndeavourOS bir Antergos çatalı değil.

Başlamadan önce EndeavourOS'nin Antergos'un bir çatalı olmadığını açıkça belirtmek isterim. Geliştiriciler Antergos'u hafif bir Arch tabanlı dağıtım oluşturmak için ilham kaynağı olarak kullandılar.

Projenin sitesine göre EndeavourOS ortaya çıktı çünkü Antergos topluluğundaki insanlar Antergos'un ruhunu canlı tutmak istediler. Amaçları basitçe “sisteme hâkim olma yolculuğu sırasında geri adım atması için kurulumu kolay bir kurulumcu ve arkadaşça yardımcı bir toplulukla birlikte Arch kurmak” idi.

Birçok Arch tabanlı dağıtımdan farklı olarak EndeavourOS, vanilya Arch gibi çalışmayı planlıyor; “favori uygulamanızı ya da sonunda gerekmeyeceğiniz birkaç önceden yüklenmiş uygulamayı yüklemek için tek bir tıklama çözümü yok”. Çoğu insan için özellikle GNU/Linux ve Arch'takiler için bir öğrenme eğrisi olacak ancak EndeavourOS; insanların soru sormaya ve sistemleri hakkında bilgi edinmeye teşvik edildiği geniş ve samimi bir topluluğa sahip olmayı hedefliyor.

Devam Eden Bir Çalışma

EndeavourOS, projenin ilk kez 23 Mayıs'ta açıklanmasından sonra ilk kez bu yılın 15 Temmuzunda yayımlandı. Ne yazık ki bu, geliştiricilerin planladıkları tüm özellikleri kullanamadıkları anlamına gelir.

Örneğin; Antergos tarafından kullanılana benzer bir çevrim içi yükleme yapmak istiyorlar ancak mevcut seçeneklerle ilgili sorunlara rastlıyorlardı. “Cnchi; Antergos ekosistemi dışında çalışmakta ciddi sorunlara neden oldu ve çalışması için tam bir yeniden yazma ihtiyacı var. RebornOS'un Fenix kurulumcusu daha fazla form alıyor ancak düzgün çalışması için daha fazla zamana ihtiyaç duyuyor.”. Şimdilik EndeavourOS, Calamares kurulumuyla birlikte gönderilecek.

EndeavourOS ayrıca Antergos'tan daha az şey de sunacak: Bazı depolar AUR paketleri ile birlikte gönderilse de burası Antergos'tan daha küçük. Amaçları Arch'a yakın bir sistemi değil, vanilya bir Arch sunmaktır.

Geliştiriciler ayrıca şunları söyledi:

GNU/Linux ve özellikle de Arch tamamen seçim özgürlüğü ile ilgili, bu seçimleri küçük bir kolaylık katmanı ile keşfetmenizi sağlayan temel bir kurulum sunuyoruz. Pamac gibi GUI uygulamaları yükleyerek sizi yargılamayız ya da Flatpak veya Snaps gibi sandbox çözümleriyle çalışabiliriz. EndeavourOS'nin sizin koşullarınızda çalışmasını sağlamak için kurduğunuz şey size kalmış, bu Antergos veya Manjaro ile olan temel farkımız ancak Antergos gibi kurulu paketlerinizden birinde sorun yaşarsanız size yardımcı olmaya çalışacağız.

EndeavourOS Deneyimi

EndeavourOS'yi VirtualBox'a yükledim ve etrafa bir göz attım. Görüntüden ilk başlattığımda yükleme hakkında EndeavourOS sitesine bağlantı içeren küçük bir kutu ile karşılandım. Kurmak için bir buton ve sürücüyü el ile bölümlemek için de vardır. Calamares kurulumcusu benim için çok sorunsuz çalıştı.

EndeavourOS'nin yeni kurulumuna yeniden başladığımda renkli bir temalı XFCE masaüstünden karşılandım. Ayrıca bir sürü bildirim balonuna da maruz kaldım. Kullandığım Arch tabanlı dağıtımların çoğu; sistemi güncel tutmak için pamac veya octopi gibi bir GUI aracıyla birlikte geliyor. EndeavourOS kalu ile birlikte geliyor. (kalu “Keeping Arch Linux Up-to-date” tutma anlamına gelir.) Güncel paketleri, Arch Linux News, güncellenmiş AUR paketleri ve daha fazlasını kontrol eder. Bu alanlardan herhangi biri için bir güncelleme gördükten sonra bir bildirim balonu oluşturacaktır.

Varsayılan olarak ne yüklendiğini görmek için menüden bir göz attım. Cevap çok değil, bir ofis paketi bile değil. EndeavourOS'nin herkesin istediği sistemi oluşturması için boş bir tuval olmasını istiyorlarsa... Doğru yöne gidiyorlar.

Son Düşünceler

EndeavourOS hâlâ çok genç. İlk kararlı sürüm yalnızca 3 hafta önce yayımlandı. Bazı şeyler eksik, en önemlisi çevrim içi bir yükleyici. Olduğu söyleniyor, EndeavourOS nereye gidiyoruz ölçmek mümkündür.

Antergos'un tam bir klonu olmasa da EndeavourOS; konuksever ve sıcakkanlı topluluk olan Antergos'un en önemli bölümünü çoğaltmak istiyor. Sık sık GNU/Linux topluluğu; acemi için istenmeyen ve düpedüz düşmanca görünebilir. Bu olumsuzlukla mücadele etmeye ve GNU/Linux'a daha fazla insan getirmeye çalışan daha fazla insan gördüm. EndeavourOS ekibi ana odak noktalarını oluştururken büyük bir dağıtıma tek sonuç olabilir.

Hâlen Antergos kullanıyorsanız temiz bir kurulum gerçekleştirmeden EndeavourOS'a geçmenin bir yolu var.

Tam bir Antergos klonu istiyorsanız RebornOS'ye bir göz atmanızı tavsiye ederim. Şu anda Fenix adlı Cnchi kurulumcusu yerine çalışıyorlar.

EndeavourOS'yi daha önce denediniz mi? Bununla ilgili deneyiminiz nasıl?

Kaynak: EndeavousOS: An Arch-based Distribution Inspired by Antergos

İndirme Bağlantısı: Download

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Kararlı sürümü kurmadan önce bilmeniz gereken önemli bilgiler.
Hala geçerli mi bilmiyorum lakin yukarıdaki sayfaya bakmak yararlı olabilir.

EndeavourOS'nin yeni kurulumuna yeniden başladığımda renkli bir temalı XFCE masaüstünden karşılandım.
Endeavor OS, çok yakın bir zamanda, kullanıcının on farklı masaüstü ortamı arasından seçim yapmasını sağlayan çevrimiçi bir yükleyici de sunacakmış: Base, i3-wm, Openbox, Mate, Xfce, Cinnamon, Gnome, Deepin, Budgie ve KDE

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Enteresan bir işe benziyor. AznavurOSu fırsatım olursa denerim.

"AznavurOS" de nedir? :p

Kararlı sürümü kurmadan önce bilmeniz gereken önemli bilgiler.
Hala geçerli mi bilmiyorum lakin yukarıdaki sayfaya bakmak yararlı olabilir.

Açıkçası DistroWatch'ta giderek popülerleşiyor gibi gözüküyor.

Kod:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=endeavour

Yine de güvenilir bir veri olmayabilir.

Antergos son zamanlarında kurulurken çok sıkıntı çıkarıyordu. Kurulum aracının sunduğu özellikler bence oldukça iyiydi ancak kurulum aracının stabil olmamasının projeye çok zarar verdiğini düşünüyordum. Bu yüzden bence düzeltmedilerse düzeltmeleri gerekir.

Açıkçası bana dağıtımın adını yazmak biraz zor geliyor.

Endeavor OS, çok yakın bir zamanda, kullanıcının on farklı masaüstü ortamı arasından seçim yapmasını sağlayan çevrimiçi bir yükleyici de sunacakmış: Base, i3-wm, Openbox, Mate, Xfce, Tarçın, Gnome, Deepin, Budgie ve KDE

Gördüğüm kadarıyla siz de dağıtımın adını yanlış yazanlardansınız. ?

Stabil bir deneyim sunabilecek ise kullanıcılar için bence iyi olacaktır ancak "Tarçın" değil, "Cinnamon" olması gerektiğini düşünüyorum. Özel adları genellikle Türkçeye çevirmemek bence daha doğru.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
"AznavurOS" da nedir? :p

Açıkçası DistroWatch'ta giderek popülerleşiyor gibi gözüküyor.

Kod:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=endeavour

Yine de güvenilir bir veri olmayabilir.

Antergos son zamanlarında kurulurken çok sıkıntı çıkarıyordu. Kurulum aracının sunduğu özellikler bence oldukça iyiydi ancak kurulum aracının stabil olmamasının projeye çok zarar verdiğini düşünüyordum. Bu yüzden bence düzeltmedilerse düzeltmeleri gerekir.

Açıkçası bana dağıtımın adını yazmak biraz zor geliyor.

Gördüğüm kadarıyla siz de dağıtımın adını yanlış yazanlardansınız. ?

Stabil bir deneyim sunabilecek ise kullanıcılar için bence iyi olacaktır ancak "Tarçın" değil, "Cinnamon" olması gerektiğini düşünüyorum. Özel adları genellikle Türkçeye çevirmemek bence daha doğru.
Mobilde iken bakıp yazmak kolay değil.
Tarçını anlık çevirdim, zaten hemen sonra Cinnamon ile değiştirdim. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Yükledim, gördüm, geldim :

Çalışılırsa tutar bu proje ?

Ekran görüntüsü_2019-08-14_18-40-16.png

?

Ekran görüntüsü_2019-08-14_18-40-57.png

Son mesajlar