En iyi Linux sürümü

Bu konuyu okuyanlar

LaX

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Dün akşam, bende herkez gibi bir Linuxçu olmak istedim.
Ve Linux sürümü olan Ubuntu'yu kurdum. Gayet güzel hızlı evet.
Ama ağ bağlantımı, yerel ağ bağlantısı olarak görmedi. Yeni bir bağlantı oluşturarak bunu yaptım.

2. olarak Msn Messenger kuramadım. Windows destekli olduğu için. Bunu nasıl Linux'e uyumlu yapabiliriz acaba.. O açıdan biraz sevmedim. Aslında AMsn varmış Linux için, beyenmedim.

Birde Windows'a uyan programları, Linux'e uyar hale getiren bir yama varmış onuda söylerseniz çok memnun kalırım.

Xp kullanıcısıyım. Windows'da sevmediğim tek bir yön var. O da Virus. Çoğu kişi Windows kullanıcısı olduğu için, virusleri Windows'a göre yapıyorlar. Yani Linux'de de vardır ama, Windows'da olduğu kadar değildirdir herhalde.

Neyse lafı uzatmayalım. Ben sadece hangi Linux sürümü iyi diyecektim. Pardus var, Ubuntu var ben sadece bunları biliyorum. Hangisi daha kullanışlı ise onu önerin bir bana..

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Zevke göre değişir. Gnome seviyorsan Ubuntu, Kde seviyorsan Pardus. Msn olarak bir de emesene'yi deneyebilirsin o daha güzel. Windows emülatörünün adı Wine. Virüs sorunu olmaz Linux'ta rahat ol. En iyisi diye bir şey yok, herkesin kendine göre en iyisi var.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
En iyi Linux sürümü, bence en güncel olanı yani 2.6.33 sürümü.

LaX

Asistan
Reaksiyon puanı
5
O zaman Ubuntu ile yola devam diyelim. Wine'yide kurduğum zaman tamamdır. Eğer Ubuntu'dan bıkarsam, Pardus'a geçerim :)

Teşekkürler.

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
En iyi linux dağıtımı diye bir tabir olamaz açıkçası.Herkes kendine uygun olan linux dağıtımını kullanır ve herkes için en iyi linux farklıdır.Ben KDe severim Pardus kullanıyorum bir başkası GNOME sever Ubuntu kullanır.Buna sen karar vereceksin açıkçası yoksa şimdi bu konuda herkes kendi kullandığı linux'u önerir :).

Açıkçası amsn'ye alışırsan msn messenger'dan bile daha güzel olduğunu anlayacaksın.Sadece alışmadığın için sana öyle gelmiş.

Windows programlarını çalıştırmak için Wine kullanabilirsin.

LaX

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Teşekkür ederim.
Belki Pardus'a geçebilirim. Ubuntu çok şey geldi bana :)
Pardus'unda logosu güzel Kedili :)

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
en iyi dağıtım kullanabildiğin dağıtımdır...
lhaliyle herkes kendi dağıtımını söyleyecektir...

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
ben hala karar veremedim :rolleyes::biggrin::blink::huh::confused1::tt2::blushing:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Dün akşam, bende herkez gibi bir Linuxçu olmak istedim.
Ve Linux sürümü olan Ubuntu'yu kurdum. Gayet güzel hızlı evet.
Ama ağ bağlantımı, yerel ağ bağlantısı olarak görmedi. Yeni bir bağlantı oluşturarak bunu yaptım.

2. olarak Msn Messenger kuramadım. Windows destekli olduğu için. Bunu nasıl Linux'e uyumlu yapabiliriz acaba.. O açıdan biraz sevmedim. Aslında AMsn varmış Linux için, beyenmedim.

Birde Windows'a uyan programları, Linux'e uyar hale getiren bir yama varmış onuda söylerseniz çok memnun kalırım.

Xp kullanıcısıyım. Windows'da sevmediğim tek bir yön var. O da Virus. Çoğu kişi Windows kullanıcısı olduğu için, virusleri Windows'a göre yapıyorlar. Yani Linux'de de vardır ama, Windows'da olduğu kadar değildirdir herhalde.

Neyse lafı uzatmayalım. Ben sadece hangi Linux sürümü iyi diyecektim. Pardus var, Ubuntu var ben sadece bunları biliyorum. Hangisi daha kullanışlı ise onu önerin bir bana..

Ubuntu'nun ağ bağlantısını tanıyamamış olmasına şaşırdım. Neyse, düzeltmişsin sanırım.

Windows Live Messenger, Linux dağıtımları üzerinde sadece çalıştırılabiliyor. Verim alamıyorsun. Sana Pidgin'i öneririm. Zaman içerisinde çok alışıyorsun, aMSN'i ben de sevmiyorum. Windows Live'ı unutmaya karar verirsen her şey daha kolay olur. Öyle ki ben, bir Windows'ta Pidgin arar oldum.

Yazılımlar için Wine, oyunlar için PlayOnLinux'u kullanabilirsin. Bir de Cedega var ama o ücretli, az bir ücretle sahip olabiliyorsun, Cedega da oyunlar için. Yanlış hatırlamıyorsam 1500 küsür Windows oyununu çalıştırabiliyordu.

Yine hafızam beni yanıltmıyorsa, Linux sistemleri altında çalışan 1700 küsür virüs var. Ama bunlar senin sistemini ele geçirebilecek virüsler değil çünkü Linux'un sistem yapısı buna izin vermemekte. Yani virüslerden yana korkun olmasın, sakin antivirüs programı kurmaya da kalkma. Kararlı çalışmadıklarını duydum. Duydum diyorum çünkü ben kurmayı bile denemedim. :) Bilgisayarı ağırlaştırmaktan başka bir işe yaramıyorlar.

Bilgisayarımda Pardus da Ubuntu da kurulu. Sana önerim Ubuntu'dur, çok program kullanan biri isen Ubuntu'da şansın daha fazla. Ama ben belli başlı programları kullanıyorum, diyorsan Pardus da yeter sana. Bir de GNOME - KDE faktörü var. Pardus aklında olduğuna göre muhtemelen KDE açısından düşünüyorsundur. KDE'yi kullanan bir Ubuntu türevi var, ismi Kubuntu. Ama sen "Yok ben sadece normal bir bilgisayar kullanıcısıyım." diyorsan Pardus da yeter sana.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
yine bol ayrıntılı ve açıklayıcı bir şekilde anlatmışsın merve

yazmayı çok seviyorsun galiba

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Birde ubuntu kütüphanesinde "Playonlinux" adlı bir program var. Birçok oyun ve uygulama (autocad) dahil kurmanı ve çalıştırmanı sağlıyor. Program wine ile ortak çalışır.

LaX

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Hepinize çok teşekkür ederim. Özellikle sana Jeaquares.

Yazdıklarını okuduktan sonra, Ubuntuda kalmaya karar verdim.
Oyun oynamam. Biraz çok yazılım var. O yüzden Ubuntu kalsın iyidir :)

Kendime masaüstü yapmayıda öğrenirsem veya kendime uygun bir masaüstü bulabilirsem, ne mutlu bana.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Hepinize çok teşekkür ederim. Özellikle sana Jeaquares.

Yazdıklarını okuduktan sonra, Ubuntuda kalmaya karar verdim.
Oyun oynamam. Biraz çok yazılım var. O yüzden Ubuntu kalsın iyidir :)

Kendime masaüstü yapmayıda öğrenirsem veya kendime uygun bir masaüstü bulabilirsem, ne mutlu bana.

www.gnome-look.org

Bu siteden dilediğin her şeyi bulabilirsin. :) GTK, Compiz, Beryl temaları; arka plan resimleri, simge setleri, vb...

Vendetta_

Müdavim
Reaksiyon puanı
75
benimde kendime ait pc'm olsada bende artık sonsuza kadar linux kullansam ya :D usbden bi mint çalıştırdım o kadar :D

Vendetta_

Müdavim
Reaksiyon puanı
75
kullandığım pc ye birden fazla kişi girdiğinden ve girenlerin hiçbiri linux vb. işletim sistemlerinin varlığından haberdar olmadığından hatta işletim sisteminin ne olduğunu bile bilmeyen kişilerin varlığından dolayı kurmuyorum :)

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
benim bi arkadaş ta linux un yenilebilen bişey olduğunu sanıyo

abre06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dün pardus 2011 yükledim pc acılmıyor ubuntu düşünüyorum

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
pardus 2010 hiç olmayacak
2009 dan sonra direk 2011 çıkacak
en azından ben böyle biliyorum

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
evet tarih siralamasina uymak icin 2010 atlamis , ve su an cikacak olanda alpha,bu arada pardus dvd olarak cikiyor 64+ 32+ bit sürümleri ile ,ve kararli sürüm aralikta cikacak yani pardusun 1 ayda sürüm tamamlama periyodlarindan kurtulmus ,bu sefer pardus iyi bir seyler cikaracaktir diye düsünüyorum,ve bu arada daha 2011 ile alakali bir sey daha cikmadi ,cikan resmi olmayan pre alpha

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
yıl da bi sürüm çıkarsınlar temiz çıkarsınlar

bu arada en güzel masaüstü yarışmasına benim katıldığım masaüstü pardus 2009.2

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
evet tarih siralamasina uymak icin 2010 atlamis , ve su an cikacak olanda alpha,bu arada pardus dvd olarak cikiyor 64+ 32+ bit sürümleri ile ,ve kararli sürüm aralikta cikacak yani pardusun 1 ayda sürüm tamamlama periyodlarindan kurtulmus ,bu sefer pardus iyi bir seyler cikaracaktir diye düsünüyorum,ve bu arada daha 2011 ile alakali bir sey daha cikmadi ,cikan resmi olmayan pre alpha
Çıkan "şey" geliştirici listesinde de geçen ve geliştiriciler ve canı sıkılan linux kullanıcıları için çıkarılan Pardus 2011 temelinin pre-alpha'sı idi. Ancak henüz onda konsoldan öteye geçilemiyor. Dediğim gibi geliştiriciler kendi derledikleri programları ve bakımından sorumlu oldukları paketleri denemeleri için çıkarılmıştı...

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Pardusu kullanmıştım.Bence sistemi fazla zorluyor.Ben celeron işlemcili bilgisayar kullanıyorum,zorlaması normal ama yeni nesil bilgisayarlarda bile zorlama yapıyormuş.Onun dışında oyun ve program kurmak son derece kolay.Firefoxda hatalar vardı.Bütün bunlardan sonra yeniden windowsa döndüm.
Şimdi ubuntunun son sürümünğ araştırıyorum.Kullanıcılardan pek şikayet yok gibi. özgür yazılımı destekleyeceğiz de yazılımlar windowsa entegre geliyor.O yüzden pek özgür olamıyoruz,bir yanımız her zaman windowsa bağımlı olmak zorunda kalıyor.