En iyi forum sistemi nedir?

Bu konuyu okuyanlar

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
forum.shiftdelete.net XenForo sistemini kullanıyor.
Paylaştığınız ilk linkteki forum sistemi de güzele benziyor.
Sayın Biri. O ilk linkteki Dünya'nın en iyi sistemi diye söyleyenler olmuştu başka bir forumda. Buradan sormak istedim. Oysaki XenForo hoşuma gidiyor. Engelliler üzerine forum açmayı düşündüm. Sonra vazgeçtim. Smf alanında yıllardır takıldım. Çok büyük yanlış yapmışım. 1 gram gelişme yok. Bayağı önce bıraktım. Teveccuh.com wp blog açtım geçen sene. Bayağıdır yazmıyorum.

Tilkißey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Sayın Biri. O ilk linkteki Dünya'nın en iyi sistemi diye söyleyenler olmuştu başka bir forumda. Buradan sormak istedim. Oysaki XenForo hoşuma gidiyor. Engelliler üzerine forum açmayı düşündüm. Sonra vazgeçtim. Smf alanında yıllardır takıldım. Çok büyük yanlış yapmışım. 1 gram gelişme yok. Bayağı önce bıraktım. Teveccuh.com wp blog açtım geçen sene. Bayağıdır yazmıyorum.
Dunyanin en iyi sistemi tarzinda söylemlerde bulunan kisileri cok dinlememenizi tavsiye ederim. Cunku o kisilere sorulmasi gereken soru "neye ve kime gore?" olmali.

Senelerce vBulletin uzerinde calistim ve kullanicilara destek verdim. vBulletin gecmisi olan konustugum kisilerin nerdeyse tamami 3.8.x serisinin efsanevi oldugu dusuncesinde. 4.x serisinde istatistiksel olarak da tahti sallanmaya baslamisti. 5.x serisinde 4e nazaran biraz toplanmis olsa da eski rantini kazanamadi.

XenForo konusuna gelirsek, sistemi ilk public beta surumunden beri kullaniyorum. Profesyonel sayilabilecek sekilde eklenti gelistirmeleri ve destegiyle ilgileniyorum. Piyasaya cikarken buyuk tartismalar dondu, sebebi malum konu herkes biliyor. Ama dava XenForo lehine sonuclandiktan sonra kendisine oldukca saglam bir koltuk kapmis oldu. Su anda kararli surumu 1.5.x serisinde. 2.x serisi ise beta olarak piyasada. Eklenti destegi bazen hala geride kalabiliyor vBulletin ya da smf gibi scriptlere gore. Cunku onlara nazaran cok daha taze bir script. Onun haricinde dunya capinda cok buyuk ve hatri sayilir sirketlerin resmi forum siteleri de XenForo yu tercih etti.

IPB konusu, bir kac defa kullanmak haricinde cok bir tecrubem bulunmamakta. Ama yeni bir script uzerinde calismaya baslayacak olsam bunun IPB olmasini isterim. Piyasaya cikisindan beri gerek tasarimi gerek kullanimi konusunda surekli ilgimi ceken bir script cunku.

Sonuç olarak, isim yapmis scriptler arasindan hangisinin iyi oldugu konusu tumden oznellik icermekte. Bu sebeple ornek siteler inceleyip kendinizin karar vermesi en dogrusu olacaktir.

Son mesajlar