En İyi Antivirüs Hangisi?

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
AV-Test.org isimli Almanya kökenli firmanın yaptığı testler çok ilginç sonuçlar barındırıyor. En çok günellenen antivirüs hangisi? En çok casusu hangisi yakalıyor?

En iyi antivirüs hangisi, sorusu birçok farklı kullanıcıdan farklı tepkiler alan bir soru. Zira kimisi en köklülerinden birisi olduğu için Symantec'in Norton'unu beğeniyor, kimisi ise en iyi hacker Rusya'dan çıkıyorsa güvenlik yazılımı da Rus olur, en iyisi Kaspersky diyor. Ara sıra, Finlandiyalılar iyi araba kullanır, hepsi birer Mika Häkkinen'dir; bu memleketten çıkan F-Secure da şahanedir diyenleri de görüyoruz. Peki gerçek bir test ortamında hangi güvenlik yazılımı daha çok koruma sunuyor? Bunu biliyor musunuz?

AVK İsmini Duydunuz mu?

Birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen ama temelde Avast ve BitDefender tarama motorlarını kullanan AVK 2009, testte %99,8 zararlı yazılım ve virüs yakalama başarısını göstererek bütün diğer bilinen markaları geride bıraktı. Listede dikkat çeken bir değer olarak BitDefender 2009'un virüsler konusunda %97,6 yakalama başarısı gösterirken reklam amaçlı yazılımlar ve casuslarda %88 yakalama oranında kalmasıydı. Microsoft'un OneCare hizmetinin de değerlendirildiği çalışmada hem virüs hem de casus yazılımlarda %97'nin üzerinde yakalama başarısı olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Liste Burada!

tablo_virus_g.gif

Bu arada ortalamalara göz kararı baktığımızda %97'nin üzeri başarılı diyebiliyoruz. Buradaki tabloya bakarak bütün karşılaştırmayı görebilirsiniz. Unutmayın, farkları aritmetik değil logaritmik olarak değerlendirmekte fayda var.

Norton Kaç Defa Güncellendi?

Testlerdeki ilginç bir noktayı daha aktaran AV-test.org, her ne kadar test ölçütleri arasında yer almasa da her bir yazılımın kendisini bir aylık test sürecinde kaç defa güncellediğini de kenara not etmiş. Bir ayda en fazla güncellenen yazılım ise Norton 2009'un beta sürümü olmuş. Norton bu süre içinde küçük güncelleme paketleriyle tam 6202 defa güncellenmiş.

Bilgi için: AV-Test.org
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

feyk06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
en iyisi kaspersky. fazla söze gerek yok.

Reallist

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
%99,8 olan iki program var

Antivir
AVK 2009

Yıllardır antivir kullanıyorum. Hem güncellemesi hemde bilgisayarı yormadan taraması gayet iyi. Hatta Lisans problemide yoktur. Ortalama 6-9 ay da bir windows kuruyorum. Ücretsiz lisans süresi uzundur.

furkangunes04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Evet, en iyisi Avira Antivir. Şu an kaçırdığı bir virüs bile yok.

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
antivir inde hangi sürümü ki bu ?

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Bende Bitdefender'ı tek geçerm ;)

nyoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
bence avast sürpriz yapmış. sebebini hemen söyleyim arkadaşlar, bende yılın başında avast kullanıyordum, bi gün evde oturuyorum bi baktım avastın SMTP scanneri çalışmaya başladı, LAN ışıklarım yanıp söyüno bişeylerin yerinde gitmediğini gördüm. Velhasıl görev yöneticisine baktığım zaman ismini şimdi hatırlamadım bi programcık tespit ettim, kendini windows klasörünün içinde kamufle etmiş, pasifken 300 kb civarı, ancak aktifken 40 mb a kadar çıkıyo :) her neyse sözün özü bi baktım benim PC den binlerce mail adresine SPAM gidiyo :D anaa dedim noluyoz lennn. Sonradan araştırdım downloader mış ama bizim avast paşa paşa yatıyo, o günden sonra avast mı ? kalsın :) Şimdi EsetSmart Security kullanıyorum fena değil, sistemi de kasmıyo, ayrıca sistem yedek klasörünü (_RESTORE {124645-4564...) dahi taraması ve ordan bi kaç worm bulmasıda hoşuma gitti.

afterdinner

Asistan
Reaksiyon puanı
2
"Şu en iyisi", "bu en kötüsü" ya da "seni tek geçerim bu alemde gönül hanemde ismin yazılı" gibi tartışmalara girmeden yılların kazandırdığı tecrübeyle şunu söylüyorum ki her kullanıcının konfigürasyonu, kullanım alışkanlıkları, ödeyebileceği para (ya da serial/crack bulma becerisi), nedensiz sempatizanlığı (Fayırfoks veya Ekspılorırcılık gibi), tadı tuzu, dıdısının dıdısı farklı olduğundan seçtiği antivirüs yazılımı da farklıdır! :fever:

Benim mesela yukarıda saydığım özelliklere göre nedensiz sempatizanı olduğum ürün Symantec ürünleridir. :wassat:

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ben yinede Nod 32 kullanıyorum.

mücahid x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de McAfee var şu anda; ama her an Kaspersk'e geçebilirim.Kaspersky benim favorim her zaman.
Avast da kullandım ama bir çok virüsü bulamadığı için benim Hard Disk'i yakmıştı zamanında.Hard Disk'i değiştirmek zorunda kaldım.
Tavsiyem; hangisi sizin içinizi daha çok rahatlatıyorsa onu kullanın.

OnLT

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
149
NOD32 + Avast :D Süper oluyor hemde sağlam oluyor :D

ChernobyL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kaspersky kullanıyorum ama test sonuçlarını gördükten sonra avira antivirüs ü denemeye karar verdim...

Evanescence

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Valla testler bence 0 anlam ifade ediyor. Çünkü bana göre virüs çok da önemli değil. Trojanlar falan esas kötü olanlar. Sonu kesin format onların. Benim sistemi kasmadan en iyi koruduğunu düşündüğüm XP tüm güncellemeler+ NOD32.(NOKTA :D)

anti_aslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yahu arkadaşlar geçen sene bilgisayarcı da çalışırken antivir kurardık pc lere iki gün sonra tekrar gelirdi çöktü diye :D bizim de işimize gelirdi

teknobaycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
avrupada yapılan araştırmada Trend Micro güvenli olarak bütün şirketlerin kullanımında.
sıralamada da 1 numara diye söylüyorlardı...

tktukaci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kis gibisi yok ama test sonuçları avira yi öneriyor! kullanan birisi deneyimlerini anlatıversin hele?:)

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
"Şu en iyisi", "bu en kötüsü" ya da "seni tek geçerim bu alemde gönül hanemde ismin yazılı" gibi tartışmalara girmeden yılların kazandırdığı tecrübeyle şunu söylüyorum ki her kullanıcının konfigürasyonu, kullanım alışkanlıkları, ödeyebileceği para (ya da serial/crack bulma becerisi), nedensiz sempatizanlığı (Fayırfoks veya Ekspılorırcılık gibi), tadı tuzu, dıdısının dıdısı farklı olduğundan seçtiği antivirüs yazılımı da farklıdır! :fever:

Benim mesela yukarıda saydığım özelliklere göre nedensiz sempatizanı olduğum ürün Symantec ürünleridir. :wassat:

Hehehee :D
Güzel açıklamışsın. :sorcerer:

DaY_WalkeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Aradaki %1 lik fark için Kaspersky'imden vazgeçmem. :D

crazymafya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dai avk yane gdata yı bilioz ama full sürümü piyasada yok ille satın alcen.

pulsarkuant

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Avira beni şaşırtmadı. Sistemde varlığı yokluğu bile belli değil ama çok iyi çalışıyor.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
sanırım bi değişiklik yapma zamanı geldi , Berkin hocam teşekkürü borç bilir ayrıca eklemek isterim;sadece antivirüs kullanmak yetmiyor arkadaşlar !
bunun yanında size çok güzel bir program önerebilirim...bilen bilir Advanced Windows Care Pro ya da şuan beta olan ama çok çok gelişmiş versiyonu A.W.C. 3 Beta ile sisteminizi belirli aralıklarla taratırsanız ne kadar çok açığı kapattığını ve sistemi ne denli rahatlattığını göreceksiniz.bir örnek verecek olursak:
yeni format atılmış daha internete bir kez bile girilmemiş bilgisayar da programı kullandım ve 30.000 den fazla zararlıyı ve sitem açıklarını bu program vasıtası ile kapattım.umarım siz değerli Sdn üyelerine de bir yararı olur , iyi akşamlar dilerim...

ChernobyL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sanırım bi değişiklik yapma zamanı geldi , Berkin hocam teşekkürü borç bilir ayrıca eklemek isterim;sadece antivirüs kullanmak yetmiyor arkadaşlar !
bunun yanında size çok güzel bir program önerebilirim...bilen bilir Advanced Windows Care Pro ya da şuan beta olan ama çok çok gelişmiş versiyonu A.W.C. 3 Beta ile sisteminizi belirli aralıklarla taratırsanız ne kadar çok açığı kapattığını ve sistemi ne denli rahatlattığını göreceksiniz.bir örnek verecek olursak:
yeni format atılmış daha internete bir kez bile girilmemiş bilgisayar da programı kullandım ve 30.000 den fazla zararlıyı ve sitem açıklarını bu program vasıtası ile kapattım.umarım siz değerli Sdn üyelerine de bir yararı olur , iyi akşamlar dilerim...

bende awc yi kullanıyorum ama 2.8.6 sürümünü çok güzel bir program belgelerinizin ve programlarınızın spyware açıklarını kapatıyo hemde sistem optimizasyonu yapıyo..
ben kis 2009 kullanıyordum ondan önce eset smart security kullandım şu an ise avira yı kullanıyorum gayet güzel bir a.v diğer antivirüslerin bulamadığı virüsleri buldu..şu an için memmunum bundan sonra avira kullanacam:yinyang:

hellmarch

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Advanced Windows Care Pro nedir ne değildir, 30.000 açık kapatma olayı ne kadar doğrudur yetkililerden açıklama bekliyorum. :p

Son mesajlar