En İyi '20' Bilim Kurgu Filmi

Bu konuyu okuyanlar

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Merhaba arkadaşlar sinema ile ilgili güzel konulara devam ediyoruz .

Bilim Kurgu kategorisi ilgi gören sinema kategorilerinden biridir. İnsanların izlerken inanılmaz olarak tabir edebileceği sahnelerin bolca var olduğu ve bununla birlikte gelen aksiyon, keyifli bir bilim kurgu sineması izleme imkanı verir.

Bugünde izlediğim filmleri göz önüne alarak, bu filmler hakkında yapılan yorumları göz önünde bulundurarak, genel açıdan aldıkları notlara dikkat ederek. En iyi Bilim Kurgu filmlerinden 20 tanesini seçerek bir liste oluşturdum.

Bu listemizde de kesinlikle bir sıralama sözkonusu değildir. En iyi olduğunu düşündüğüm filmleri sizlerle paylaşıyorum.Bu kez filmlerin konusunu sizlere aktarmıyorum ki merak uyandırsın ve izlenmesi için gereken süpriz finaller, filmlerin içerikleri belirginleşmesin.

Keyifli Sinemalar dileyerek listemize 1. sıradan başlayalım ;

1.AÇLIK OYUNLARI-THE HUNGER GAMES

HungerGamesPoster.jpg

Açlık Oyunları isimli film ile listemize başlayalım. Film şu an için 2 seriden oluşuyor ve 2. film yakın zamanda Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak adı ile vizyona girdi. Aksiyonu, heyecan verici sahneleri ve iyi oyunculukları ile listemizde Açlık oyunları serisi yer alıyor. Jennifer Lawrence birçok filmde izlediğimiz gibi bu filmde de gereken yükü üstlenmiş.

2.RİDDİCK GÜNLÜKLERİ-THE CHRONİCLER OF RİDDİCK

chronicles_riddick1.jpg

Riddick Günlükleri filmi listemizde yer alan diğer bilim kurgu filmlerinden. 2013 yılı itibari ile 3 seri halini alan film, Derin Karanlık, Riddick Günlkleri ve Son olarak Riddick olarak vizyona girdi.Başarılı oyunculardan Vin Diesel'in başrolde olduğu film bol aksiyon barındıran bir bilim kurgu filmi ve listemizde yer almayı hakediyor.

3.MATRİX- THE MATRİX

Matrix-film.jpg

Matrix tüm dünyada yer etmiş en bilinen bilim kurgu filmlerinden birisi ve The Matrix, Matrix Reloaded ve Matrix Revolation isimli 3 seriden oluşuyor. Keanu Reeves'in başrolde olduğu seride 3 filmde aynı sanal dünyada geçiyor ve izlemeye değer bir Bilim Kurgu filmi.

4.BAŞLANGIÇ-INCEPTİON

Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7.jpg

Sıradaki filmimizde özel güçler ile bilinçaltı sırlar gün ışığına çıkıyor ve muhteşem bir bilim kurgu filmi izleyenleri bekliyor. Vizyona girmesinden kısa bir süre sonra 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilen film izlemeye değer bir yapım.

5.TRANSFORMERS-TRANSFORMERS

transformers4.jpg

2007 yapımı Transformers sonrasında vizyona giren devam filmleri ile birlikte toplamda 3 seriden oluşuyor. Serinin diğer filmleri; Transformers 2: Yenilenlerin İntikamı ve Transformers 3:Ay'ın Karanlık Yüzü. Filmi izleyen seyirciler bu listeye girmesinin çok normal olduğu tahmin edebilir, izlemediyseniz izlemelisiniz.

6.X-MEN- X-MEN

xmen.jpg

X-MEN serisi toplamda 6 filmden oluşuyor. Filmler sırasıyla; X-Men , X-Men:2, X-Men: The Last Stand, X-Men:Başlangıç, X-Men:Birinci Sınıf ve X-Men: Wolverine...
Seri gayet eğlenceli ve bol aksiyon barındıran bilim kurgu türlerinden.

7.KARANLIKLAR ÜLKESİ-UNDERWORLD

Underworld_movie_poster.jpg

Karanlıklar Ülkesi filmi vampirleri ve kurtları ele alan bir bilim kurgu filmi. Film 4 seriden oluşmakta. Filmler Sırası ile; Karanlıklar Ülkesi, Karanlıklar Ülkesi: Evrim, Karanlıklar Ülkesi: Lycanlar'ın Yükselişi ve Karanlıklar Ülkesi: Uyanış. Kate Backinsale'nin başrolde olduğu seri izlenmeye değer bilim kurgu filmlerinden.

8.YAŞAM ŞİFRESİ-SOURCE CODE

01yasam_sifresi_d.jpg

Jake Gyllenhaal'in başrolünde olduğu film ilgi çekici ve akıl zorlayıcı bilim kurgu filmlerinden birtanesi ve heyecan dolu sahneleriyle listemizde yer alıyor.

9.TERMİNATÖR-THE TERMİNATOR

320x480-duvar-kagitlari-terminator.jpg

1984 Yapımı ilk filmi ile büyük beğeni toplayan ve Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton gibi isimlerin başrolü paylaştığı Terminatör toplamda 4 seriden oluşuyor. İlk film bir James Cameron şaheseriydi ve sonraki serilerde ,Christian Bale,Sam Worthıngton gibi ünlü isimler yer aldı. Serinin Filmleri Sırasıyla Şöyle; The Terminator, Terminatör:Mahşer Günü, Terminatör: Makinelerin Yükselişi ve Terminatör: Kurtuluş. 3.Filmi izlediğimizde oldukça güçlü bir kadın robotuda filmde görüyoruz. İzlemeye değer...

10.MAYMUNLAR CEHENNEMİ-PLANET OF THE APES

rise-of-the-planet-of-the-apes--maymunlar-cehennemi-baslangic.jpg

İlk filmi 1968 yılında yayınlanan Maymunlar Cehennemi 7 serilik bir yapıt. Maymunlar Cehennemi: 1-2-3-4-5-6 olarak devam eden filmin sonuncu serisi 2011 yapımı Maymunlar Cehennemi: Başlangıç oluyor ve akıllarda yer eden bu bilim kurgu listemizde yerini belirliyor.

11.BLADE-BLADE

blade-1-poster.jpg

Vampir temalı bir bilim kurgu olan Blade hafızalarda yer etmiş filmlerden birisi olarak listemizde yer buluyor. 2 seriden oluşan filmin 2.si Blade: Trinity adıyla vizyona girmişti.
Vampir bir baba ve normal bir anneden doğan yarı vampir bir adamın ölüm kalım savaşını izlemek isterseniz Blade serisi doğru tercihlerden birtanesi.

12.JURASSIC PARK- JURASSIC PARK

jurassic-park-1-full-720p-turkce-dublaj-hd-izle-119x125.jpg

1998 Yapımı bir bilim kurgu filmi olan Jurassic Park ilgi görmüş yapımlar arasında. Sonrasında Jurassic Park 2 ve 3 olarak devam filmleri çekilmiştir. Dinozorlar çağına gitmek isteyen izleyiciler için doğru tercih.

13.OYUNCU-GAMER

gamer-medium-poster.jpg

Gerrard Butler'in bilinen filmlerinden olan Gamer 2009 yılı yapımı bir bilim kurgu filmi. Filmde ''Oyun'' kelimesinin gerçekliğine ve tehlikelere doğru yolculuk ediyoruz. İzlenebilir filmlerden...

14.KÜP-THE CUBE

Cube_filmin_afisi.jpg

Küp filmi bilinen bir bilim kurgu,gerilim yapımı .1997 Kanada yapımı küp filmi beklenen başarı gösterince ardından; 2002 Yılı Yapımı; Küp 2:Hiperküp ve 2004 Yapımı Küp Sıfır ( Cube Zero ) isimli iki devam filmi gelmiştir. Akıl zorlayıcı bir labirent içinde tehlikeli tuzaklar varken nasıl kurtulabilirsin? Bunu izleyip görelim.

15.G.I. JOE:KOBRA'NIN YÜKSELİŞİ VE G.I. JOE:MİSİLLEME

G.I._Joe-_The_Rise_of_Cobra_film_posteri.jpg
&
gi-joe-2-movie-retaliation+%284%29.jpg

G.I. Joe Kobranın Yükselişi adlı ilk yapım dünya çapında 301 Milyon $ Gişe hasılatı elde ederek büyük başarı göstermiştir. Ardından ilk filmi aratmayacak G.I. Joe Misilleme gelmiştir. İzlemeye değer bilim kurgu serilerinden birtanesi daha listemizde yerini aldı.

16.2012-2012

2012_movie_poster.jpg

2009 Yapımı Bilim Kurgu ve felaket filmleriden biri olan 2012, Roland Emmerich tarafından yönetilmiştir. Film ilgiyle beklenmiş ve sinema dünyasında hatrı sayılır bir yer edinmiştir.

17.TEK-THE ONE

The-One-Poster.jpg

2001 Yapımı bilim kurgu ve aksiyon filmlerinden olan 'TEK' başrolünde Jet Li'nin olduğu başarılı yapımlardan birtanesi olarak listemizde yer alıyor.

18.ULTRAVIOLET-ULTRAVIOLET

ultravioletindir.jpg

2006 Yapımı Ultraviolet filminin başrol oyuncusu bilinen isimlerden Milla Jovovich. Bol aksiyon benim işim diyen izleyiciler için ideal bir bilim kurgu filmi.

19.BEN ROBOT- I ROBOT

18381860.jpg

Vizyona girdiği ilk hafta sonu 52 Milyon $ civarında gişe hasılatı yapan bilim kurgu filmi Ben Robot listemizde yer almayı hakediyor. Will Smith'in başarılı oyunculuğunu izleyebileceğiniz ideal bir film.

20.GERÇEĞE ÇAĞRI-TOTAL RECALL

total-recall.jpg

1990 Yılında vizyona giren orjinan filmin yeniden çevirimi olan 2012 yapımı Gerçeğe Çağrı filmi ideal bilim kurgu filmler arasında yerini alıyor. Colin Farrell,Kate Beckinsale,Jessica Biel ve Bryan Craston gibi ünlü isimleri biraraya getiren yapım izlenmesi gereken filmler arasında kendine yer buluyor.

ARKADAŞLAR TOPLAMDA İDEAL 20 TANE BİLİM KURGU FİLMİ LİSTESİNİ SİZLERLE PAYLAŞTIM. LİSTE TAMAMEN SIRALAMA DIŞI BİR LİSTEDİR. EN İYİ GÖRDÜĞÜM FİLMLERİ LİSTEYE SIRASI OLMADAN EKLEDİM, UMARIM SEVERSİNİZ, BEĞENEREK İZLERSİNİZ.

BEĞENİLERİNİZ, ELEŞTİRİLERİNİZ OLABİLİR, LİSTEDE OLMASINI İSTEDİĞİNİZ VEYA LİSTEDE OLMAMALIYDI DİYEBİLECEĞİNİZ BİR FİLM OLABİLİR.

FİKİRLERİNİZİ YORUMLARDA BELİRTEBİLİRSİNİZ

YENİ BİR LİSTEDE GÖRÜŞMEK ÜZERE, BOL SİNEMALI GÜNLER : )

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Cık olmamış bu :)
Star Wars un olmadığı listeden hayır gelmez ;)

AsDErA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aclik oyunlarini gordum ve digerlerine bakmaya gerek yok dedim

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
fantastik değil mi bu filmler ya ? :)

Filmler genelde birçok kategori içerir bilirsiniz. Örneğin; Dram,tarih,savaş der bir filmin türü için.
Tabiki bu filmlerin içerisinde aksiyon barındıran, gerilim barındıran veya fantastik öğeleri olan filmler var ama hepsi birer bilim kurgu filmi.

Her konuda hatalı iş yapabilirim ama sinema konusunda sanmıyorum hata yapacağımı :D

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Cık olmamış bu :)
Star Wars un olmadığı listeden hayır gelmez ;)

Star Wars hiç ilgimi çekmemiştir ve izlemedim :D Bu listede yer alabilirdi elbette izlemesem bile ün yapmış bir film olduğunu biliyorum. Ama izlediğim kategorileri ele alarak listeler oluşturduğum için Star Wars yok maalesef evet. Ama bu cümlen bana haksızlık olur listenin tamamına bakmak lazım, kayda değer filmleri görebilmek için.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Star Wars hiç ilgimi çekmemiştir ve izlemedim :D Bu listede yer alabilirdi elbette izlemesem bile ün yapmış bir film olduğunu biliyorum. Ama izlediğim kategorileri ele alarak listeler oluşturduğum için Star Wars yok maalesef evet. Ama bu cümlen bana haksızlık olur listenin tamamına bakmak lazım, kayda değer filmleri görebilmek için.

Sinema bilginin ne kadar iyi düzeyde olduğunu biliyorum bundan şüphem yok. Diğer listeleri inceledim ama sanki bu konuda biraz tökezlemişsin gibi. Yani bana öyle geldi :)

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
8375-kartal-goz-turkce-dublaj-izle.jpg

Listede bulunsun :turned:

Bu film Bilim Kurgu değil ama aksiyon,gerilim türü bir film Kartal Göz Bilim Kurgu öğeleri var ama sinemada Bilim Kurgu olarak geçmediğini biliyorum. Yinede teşekkür ederim bu filmi izlicem ben.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sinema bilginin ne kadar iyi düzeyde olduğunu biliyorum bundan şüphem yok. Diğer listeleri inceledim ama sanki bu konuda biraz tökezlemişsin gibi. Yani bana öyle geldi :)

Star Wars'ı eklemedim diye tüm emeğimi tüm sinema zevkimi görmezden geliyorsun yani peki madem :D :pp

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
geleceğe dönüş ve star wars ilk 2 de olmasını beklememe rağmen sıralamaya bile girmemesine şaşırdım açıkcası.

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bu sıralama fena olmamış..:thumbup1:

Teşekkür ederim beğenmenize sevindim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

geleceğe dönüş ve star wars ilk 2 de olmasını beklememe rağmen sıralamaya bile girmemesine şaşırdım açıkcası.

Belirttiğim gibi izlediğim filmleri göz önüne alarak bir liste oluşturmaya çalıştım geleceğe dönüş izlediğim bir film ama tabiki sinema herkes için farklı bir zevk ve beklentidir. Haklısınız bilinen ve sevilen iki film bunlar ama ben listeye eklemedim belirli bir sebebide yok aslında.

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
benimde favorilerim bunlar
inception
xmen origins
terminatör salvation
total recall
oblivion

bugün de elysium u izledim onuda beğendim

hunger games hala izlemedim nedense

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Star Wars'ı eklemedim diye tüm emeğimi tüm sinema zevkimi görmezden geliyorsun yani peki madem :D :pp
Hayır estağfurullah olur mu öyle şey. Dedim ya sinema zevkinin iyi olduğundan bir şüphem yok diye. Sadece bu liste için konuşuyorum diğerleri için değil. Ayrıca mesele sadece star wars değil. Mesela -bana göre- x men örümcek adam gibi süper kahraman tür kurgular tam anlamıyla bilim kurgu değildir. Bilim kurgu dediğin star wars olur zamanda yolculuk olur yaşam şifresi olur bilmem ne olur. Benim düşüncem bu yönde. Farklı düşünüyor olabiliriz elbette doğal bir şey. :)
Saygılar...

simurg

Asistan
Reaksiyon puanı
1
premeteus felanda olabilirdi bilim kurgu yani :)

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
20 Tane Filmden bir liste oluşturmak çok zor aslında inanın, birçok filmi güzel olduğunu bildiğin halde saf dışı bırakarak sayıyı aza indirgemen gerekiyor.
Ben bu listeyi hazırladım diye elbetteki en iyi listeniz bu olmayacaktır, görece kavramı burda devreye girer ve aralarında illaki olmasını istemediğiniz film olur.

İlginiz bile kafi eleştiri bile güzel benim için, gözlerinize sağlık arkadaşlar.

teokan

Asistan
Reaksiyon puanı
5
bu filmler arasinda kötü yok

ama matrix bir cigir acmistir

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Teşekkürler [MENTION=291728]teokan[/MENTION] gözlerine sağlık.