En hızlı Linux dağıtımı hangisi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

mehmet2857

Üyecik
Windows tan sıkıldım ve farklılık için linux a geçmeye karar verdim bildiğiniz hafif ve hızlı linux dağıtımı varmı

Türkçesever

Profesör
cinnamon ile diğerleri arasında ne gibi farklar var benim bildiğim kadarıyla çoğunluk cinnamon kullanıyoda
Bildiğim kadarıyla Linux Mint kullanıcıları genellikle Cinnamon kullanıyor. Bunun Linux Mint kullanıcıları için geçerli bir durum olduğunu düşünüyorum çünkü Cinnamon'u Linux Mint ekibi geliştiriyor. Genellikle kaynak kullanımını belirleyen bence masaüstü ortamıdır. MATE ve Xfce'nin masaüstü ortamı olarak eski sistemler için uygun olabileceğini düşünüyorum. Xubuntu kullanabilirsiniz, masaüstü ortamı olarak Xfce'yi kullanıyor. Bunların dışında da son kullanıcı için uygun olabilecek dağıtımlar var ancak siz gördüğüm kadarıyla Linux Mint ile Ubuntu arasında kalmışsınız.

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör

Ufuk

majestic casual
Yönetici
Super Moderator
Masaüstü ortamları arasından en 'hafif' olanlar --> Xfce, Lxde, Mate, Lxqt (görünüşünü pek beğenmedim açıkçası).
Arch tabanlı distroların da Debian tabanlılardan daha 'hızlı' olduğunu okudum ve deneyimledim. Hafiflik ve hızlılık arasındaki farka dikkat çekerim.

Ben Kenobi

Dekan
Linux dünyasında en hızlı demek çok da doğru bir kavram değil.
Herhangi bir Linux'u yeteri kadar kurcalarsan bambaşka bir Linux ile aynı hale getirebilirsin.
Dolayısıyla fabrika ayarlarıyla en yavaş geleni dahi yeterince modifiye ederek fabrika ayarlarıyla en en hızlı gelen seviyesine veya tam tersi çekebilirsin.
Ayrıca performansın da haddi yoktur misal Puppy Linux vardır, aşırı hızlıdır ama kullanamazsın çünkü günlük kullanım için değil acil kurtarma işleri veya çok eski bilgisayarlarda çalışması için tasarlanmıştır.
Normal kullanım olarak MX Linux, Manjaro ve Mint'in XFCE sürümleri hızlı sayılır.
Lakin ben Manjaro'nun KDE'sini tercih ederdim, kullanımı daha kolay ve görüntüsü daha şık.
KDE Neon veya Kubuntu da tercih edilebilir bu bağlamda.

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör
Windows önermek için doğru yerde miyiz?
Linux bölümündeyiz @VECTORRR

VECTORRR

Dekan
Yasaklı
stat counter