En Güzel ve En Anlamlı Cuma Mesajları

Bu konuyu okuyanlar

ShiftBoss

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
289
Müslüman alemi bir Cuma gününe daha erişmenin mutluluğunu yaşıyor. İslam dininde en hayırlı günlerden biri olan Cuma yapılan iyilikler arttırılmalıdır. İyiliklerin de kötülüklerin de 2 kat yazıldığına inanılır. İşte sevdiklerinizi mutlu etmeniz için en güzel ve en anlamlı Cuma mesajlarını hazırladık.

en-guzel-cuma-mesajlari-ile-sevdiklerinizi-hatirla-2870495.Jpeg

Müslümanların Cuma günlerini çok iyi değerlendirmesi gerekli ibadetleri yapması gerekir. Bugün yapılanlan güzel şeylerin sevabının fazla olduğu bilinir. Cuma gününün öneminin anlaşılması ve sevdiklerinizi mutlu etmeniz için en güzel Cuma mesajlarını hazırladık.

Müslümanlık dinine mensup insanların yerine getirmesi gereken birtakım farz ve sünnetler vardır. Yüce Allah tüm insanlığın daha huzurlu bir hayat sürmesi için onlardan bazı şeyler istemektedir. Kuran-ı Kerim’de bulunan bir ayette dinimizin en önemli görevi olan namazdan söz edilmektedir. “Namaz dinin direğidir.” şeklinde bulunan ayet üzerine Müslüman dinine mensup tüm insanların amel defterinde öncelikle kılacak oldukları namazlara bakılır. Günde 5 vakit namaz kılmayan insanların öteki dünyada daha zor şartlar altında bu namazı kılmaları gerektiği belirtilmiştir. Bu nedenle namaz kılmak herkesin boynunun borcudur. Kılmamız gereken 5 vakit namazın yanında Müslümanlar erkeklerin mutlaka Cuma namazlarını ve bayram namazlarını kaçırmamaları gerekir. Kur’an-ı Kerimde yer alan bir ayete göre de kıyametin Cuma günü kopacağından bahsedilmiştir.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cemaatle kılınan bu namaz her hafta Cuma günü öğle vaktinde kılınır. Cuma namazı diğer 5 vakit namaza göre biraz daha farklı şekilde kılınır. Her erkek mutlaka Cuma namazının nasıl kılındığını öğrenmelidir. Cuma namazı toplamda 16 rekâtlık bir namazdır. İlk olarak bu namazın 4 rekâtlık sünneti kılınır. Kılınan bu sünnet öğle namazının ilk sünnetinde kılındığı gibi kılınır. Ardından cami içerisinde ikinci bir ezan ve hutbe okunur. Okunan bu hutbeden sonra ikamet okunup cemaat namazın 2 rekâtlık farzı kılınır. Kılınan bu farzdan sonra da 4 rekât olan son sünnet öğle namazının ilk sünnetinde olduğu gibi kılınır. Sonrasında ise ‘’Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya" şeklinde niyet edilerek öğle namazının farzı gibi bir namaz daha kılınır. Bu şekilde Cuma namazı tamamlanır. Hep bir ağızdan ülkemizin geleceği için, dünya barışı için, sağlık ve huzur için dualar edilir, tespihler çekilir. Yapılan bu dualar sonucunda cemaat dağılır.

CUMA DUASI

La ilahe illallah Cuma’nın sebebiyle, Muhammed ün Resûlullah gerek yüzün gölgesiyle dünya ve ahiret muradımı ver. Melekler duasıyla, Ya vedüdüm, entel maksudum, Kulhüvellahü eh ad, binbir kere ya Samet, cennet kapılarını aç, benim günahımdan geç. Benim günahım varsa da senin gibi halikım var. Muhammed Aleyhi selam dostum var. İlahi kabre vardığım gece lütfeyle, yalnız kaldığım gece bilmediğimi bildir. Kabrimi nur ile doldur. Kevser şarabına daldır, ulu cemalini göster. Gece gündüz yalvarırım sana dünya ve ahiret muradımı ver bana. Amin.

CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE CUMA MESAJLARI

Sevgi paylaştıkça çoğalan bir duygu olduğu için bu mübarek günde de yakınlarınıza hayırlı cumalar dileyen mesajlar gönderebilirsiniz. Dilediğiniz bir mesajı seçerek sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.
Ayakları şişerdi, o öpülesi ayakları. Ama bizim gibi sabahlara kadar gezmekten değil, sabaha kadar ibadet etmekten. Az yerdi, ama bizim gibi rejim yapmak için değil, fakirliği seçtiğinden. Gece gündüz ağlardı, o ağlayınca meleklerin gözleri dolardı ama bizim gibi pembe diziler yüzünden değil, Mevla’ya olan aşkından. Ne kadar farklıyız değil mi Allah resulünden. Mevla bütün amellerimiz ve niyetlerimizle ona benzemeyi nasip etsin. Amin. Hayırlı cumalar.

Kul nafilelerle bana durmadan yaklaşır, nihayet onu severim Bir kere de onu sevdim mi, artık o kulumun işiteceği kulağı olurum, göreceği gözü olurum (Kudsi Hadis) cumanız mübarek olsun.
Allah’ım, nerede kin varsa, oraya sevgi götürme gücünü ver bize. Allah’ım, nerede darılma varsa, oraya barış götürme gücünü ver bize. Allah’ım, nerede inkar varsa, oraya iman götürme gücünü ver bize. Allah’ım, nerede umutsuzluk varsa, oraya umut götürme gücünü ver bize. Allah’ım, nerede karanlık varsa, oraya aydınlık götürme gücünü ver bize. Hayırlı nurlu, bereketli cumalar.

Yine takvim yaprakları Cuma’yı gösteriyor. Rabbim bu mübarek gün hürmetine günahlarımızı af buyursun. Bizlere esenlik versin. Ahir zaman fitnelerinden, kazalardan, belalardan, sıkıntılardan, şerli kimselerin ve şeytanın tuzaklarından bizi ve sevdiklerimizi korusun. Hakkımızda hayırlı olan hacetlerimizi kabul buyursun. Amin.

Kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun. Saadetler hepimizin olsun. Ne kurulan bağlar bozulsun, nede dostlar unutulsun. Cumanız mübarek olsun.

Kalplerde güller kurumuştu, yürekler buruk kalmıştı, sevgiler hasretti sevgiye, bu gün bir gül doğdu. Bu gülün tomurcuğunu ekin kalbinize, sulayın gülünüzü, gözyaşınızla, büyütün gülünüzü sevginizle, koklayın gülünüzü, duyun muştu kokusunu yüreğinizde, açın kalbinizi, girin gül bahçenize, sessizce eğilin bir güle, usulca koklayın bu gülü, güzelce alın elinize, verin sevdiğinize o tatlı gülü, çünkü o gül peygamber gülü. Cumamız gül kokulu olsun. Hayırlı cumalar.

Binlerce çiçek var, gül başka, milyonlarca insan var ama dost başka, milyarlarca gün var ama Cumalar başka, Cumamız mübarek olsun.

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Cumamız Mubarek Olsun.
Herkese Hayırlı Cumalar ...