En etkili dövüş sanatları hangileri?

Bu konuyu okuyanlar

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Osmanlı tokadı aslında öldürücü değildir. Kafasına 20 kiloluk miğfer giymiş haçlılara vurulur ve miğferin ağırlığı ile boyun kırılır. Normalde savaşlarda kullanılmaz. Kılıç, mızrak, ok, baltadır asıl silahlar.

Sokak dövüşlerinde bana kalırsa kelebek gibi uçacak ve geniş alana ihtiyaç olan sporlar kullanılmamalı. Estetik sporlar da olmamalı. Amaç kavga ise dar alanda kullanılabilecek sporlar daha etkili olur.

Örneğin : Kalabalık bir ortamda tekvando, karate gibi sporlar sorun olur. Adama vurmak için uzun mesafe hız toplaman, duruşunu geniş tutman falan lazımdır. Tabi bir de judo ve aikido var. Bunlarda çoğunlukla yerde olmak gerekir. Buda ciddi risk. Sonuçta kavgadasın ve karşındakilerin insafsız olduğunu varsayman lazım. Yere indiğinde kafana kaldırım taşı yeme olasılığın çok yüksek. Kısa sürede dar alanda en iyi sporlara wing-chun ve boks uyuyor bence. Seri ve atak olmak başarı getirir. Rakibi minimum sürede indirmek herkesin faydasınadır.

Bunların yanında sporun kolay öğrenilmesi ve basitliği çok önemli bence. Mesela boks çok zor bir spor. 8 9 yıllık kick box hocasını bezdirmişliği var. Bilmemkaç round boyunca sürekli zıplayıp çok ağır yumruklar atmak gerekli. Kondisyon şart. Ben bu aralar wing-tsun araştırıyorum. En dar alanda, en yere yatmadan, en acımasız sanat. Spor değil kesinlikle. Adamın her noktasına en sert vuruşu yapmak için kullanılıyor. Tam kavgalık.

Amaç kavga mı yoksa spor mu bunu da ayırmak lazım. Sporların kazandırdığı atletik görünümde sporuna göre değişir.

Sonuç olarak aslında hangi sanatı bilirsen bil, eğer sanatını etkili kullanıyorsan stil pek önemli olmaz. Mesela uçan balgamla dikkatini dağıttığım kick box çuya ikinci hamle olarak kafa atıp bayıltmışlığım vardır. :)))) Normal adil bir kavgada yanına 1 metre yaklaşamazdım. Dövüş sanatları rakibin hatalarından faydalanır.

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
box kickbox ve diğer dövüş sanatlarını internetten yazılı veya görsel takip ediyorum.. en iyi dövüş sanatı sanatına göre değişir.. her sanatın diğer sanattan üstünlükleri vardır veya dez avantajlarıda vardır.. kendim taekwondo yaptım , esnek bi spordur zinde tutar ama çevik değildir..kickbox dahada etkileyici ve kondisyonu ağırdır..ama thaibox veya muaythai dahada sert ve daha çok kondisyon ister ve dirsek vuruşları serbesttir yere atma serbesttir..
bu durumu şöyle toparlayım.. bruce lee en iyi dövüş sanatını yapan insandır. çünkü yerdede dövüşür, sadece bir kurallar çatısında ayakta dövüş olamayacağını bilen usta yerdede iyi dövüşür ve gelmiş geçmiş en iyi icra eden ustalardandır.. Jeet Kune Do
box güreş ve jiu jitsu (yerde) karışımı tarzında MMA karışık dövüş teknikleri savunma ve dövüş sanatları bakımından karışık olması sebebiyle bence çok daha etkilidir günümüzde ..rakibinizi bir anda altüst edebilirsiniz..
mesela kemer almış bir box sporcusunu JİU JİTSU bilen bir usta iyi davranırsa kemer almış box sporcusunu KO edebilir ve jiu jitsu için bu çok kolay bi galibiyet olur..
ben şunu tavsiye ederim.. MMA karışık dövüş sanatları kurslarına katılın ,, her durumumda başarılı olursunuz..

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
Systema Spetsnaz

[video=youtube;0Ef0xG70NMo]http://www.youtube.com/watch?v=0Ef0xG70NMo[/video]

- - - Mesaj Güncellendi - - -

[video=youtube;xyYz6sc9YpI]http://www.youtube.com/watch?v=xyYz6sc9YpI[/video]

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben tekvandoda gidiyorum ve tekvando boks, kinck boks, karete, eyer çok iyiysen bir kung fu yu bile yenersin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bence WingTsun çok yeterli bir savaş sanatı.
İyi bir eğitimle kendini korumanın ötesine geçilir.
İP MAN filmlerini izlemeyen yoktur herhalde, yaptıkları wingtsun' da olası şeyler. Havada uçmalar kaçmalar yok, gayet gerçekçi. Videolarda müsabakasını bulmak mümkün olmuyor ama. Esasında öldürücü darbelere yoğunlaşılıyor galiba.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Abi büyük ihtimalle herkes kendi yaptığı sporu yazıyor veya filmlerden biliyor.
Bana en iyi dövüş sporu hangisi deseniz teakwondo derim çünkü teakwondo'cuyum. Mesala
bi karateci de karate der. Onun için bu soruyu bütün dövüş sporlarıyla içli dışlı birinin cevaplaması daha
doğru olur. Fakat bence en sert tekmeleri teakwondocular atar. Emin olun 2 Türkiye 1.'si ile aynı salondan
olan biri olarak söylüyorum.

bayercy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir süre aikido yaptım. Bir arkadaşın da dediği gibi teknikleri ogrenmek zor ve surekli antrenman yapmak gerekiyor. Salonda en iyilerden biriydim, su an teknik uygula deseler yapamam. Tum yatkinligimi yitirdim farkındayım. Amaç sokakta serseri ve kötülere karsi kendini savunmaksa ilk yapılması gereken kaçmak. Kacamayacak durumlar da var biliyorum. Onerim nette deniz piyadeleri ve kara kuvvetlerinin yakin dövüş calisma programı var. Google store da da var. Ona bir bakin derim. Kisa, etkili, tamamen rakibi altetme odaklı. Bu sporlarda fiziksel kondisyon da çoğunlukla cok onemli olduğundan uzak dogu orjinli sporlar bize pek gelmiyor. Doğuştan güreşçiyiz biz:)
Bir güreşçinin bir karateciyi perisan ettigini görmüslügüm var. Ama bunlar ölçü degil. Her kavganın kendi dinamikleri var. Kesin yargılar konulamaz. Allah kimseyi zarar gorecegi ve zarar verecegi durumlara sokmasin. Ama zalimlerin karsisina da en iyi dovusculeri cikarsin da agizlari burunlarını dagitsinlar:)

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
en etkili olanı boks dışarıda kimse aikido kung fu vs vs yapmıyo bunlar savunma amaçlıdır saldırı amaçlı tek şey vardır boks ve sokakda bu geçerlidir boksör ile karteci yanyana gelemez boksör dagıtır onu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
capoeirayı şiddetle tavsiye ederim. hem savunma hemde dövüş

Rapinaj8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
S.aleyküm öncelikle arkadaşlar ben kickboxcuyum ve aşırı derecede sağlam kavallarım ve indirici kroşeler direkt yumruklarım var ve bunun yanı sıra kum torbasında uçan diz dirsek çalışmışlığım da var uçan dize çok güveniyorum 200 kg lik kum torpasına uçan dizi attığımda tavana değecek gibi oluyor ve benim güreşçi bi arkadaşım var beni alabileceğini söylüyor ama diyorum ki seni yanıma yaklaştırmam biliyorum da bir bilemedin 2. Hamlemde hastanelik olacağını ama anlatamıyorum karşımdaki birde amatör güreşçi birşeyler bildiğini zannediyor güçlü ve çeviğim benim tek korkum onu hastanelik etmem siz ne diyorsunuz ??

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Jeet Kune Do yani Durduran Yumruğun Yolu anlamında olan stilin sahibi büyük usta gelmiş geçmiş en büyük dövüşçü olan benim de büyük hayranı olduğum BRUCE LEE' dir.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Jeet Kune Do yani Durduran Yumruğun Yolu anlamında olan stilin sahibi büyük usta gelmiş geçmiş en büyük dövüşçü olan benim de büyük hayranı olduğum BRUCE LEE' dir.

Box etkili dövüş sanatıdır kendimden bilirim vurdugun yerde gül bitiyor tabi iyiysen.Genel olarak etkili olarak wing chun,krav maga diyebilirim fakat jeet kune do bruce leenin bildiği dövüş sanatlarının toplamıyla oluşturdugu harmanlaşmış dövüş sanatıdır ve çok etkilidir.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Bu konu altında yıllar önce yazmış olduğum mesajları gördüm de şimdi, fikrim değişmedi; hala boks diyorum.
Antrenmanları filan bıraktık, bizden çoktan geçti tabi artık, o ayrı mesele. :confused2:

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Box etkili dövüş sanatıdır kendimden bilirim vurdugun yerde gül bitiyor tabi iyiysen.Genel olarak etkili olarak wing chun,krav maga diyebilirim fakat jeet kune do bruce leenin bildiği dövüş sanatlarının toplamıyla oluşturdugu harmanlaşmış dövüş sanatıdır ve çok etkilidir.
Aynen öyle dediğiniz gibi Büyük Usta Bruce Lee hepsini derleyip toparlamış ve kendi stilini de eklemiş ve ortaya muazzam bir dövüş stili meydana gelmiş. Şu an dünyada bunun üzerine yok. Bruce Lee gibi uygulayabilen de yok zaten.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Aynen öyle dediğiniz gibi Büyük Usta Bruce Lee hepsini derleyip toparlamış ve kendi stilini de eklemiş ve ortaya muazzam bir dövüş stili meydana gelmiş. Şu an dünyada bunun üzerine yok. Bruce Lee gibi uygulayabilen de yok zaten.

Bruce lee gibi adam çıkmaz zaten o ayrı mesele ama yinede etkili sanatlar var tabi en iddialısı sanatlarından birisi de bu tabikide.Baya emek isteyen bir şey.

BatuhanKoçak

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Wing Chun'u tek geçerim arkadaşlar, gerisi hikaye.Bilmeyenler için İp Man serisini izleyebilir.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
cok yazı yazılmış,sözler söylenmiş,güzel yazılar var,ama sokaklar ,sokaklar cok farklı,sıstemlerın bır bırıyle karsılastırılması ıse gereksız,bu yemek terchı gıbı oluyor ,zira kımısı mercımeklı bulgur pılavı sever kımısı prınc pılavı,kımısının mıdesı yaglı etı kaldırır,kımısının mıdesı bulanır,eğer dısarda kendınızı korumak ıstıyorsanız su sozu unutmayın,bunu fılımde duydugum 2 soz teröristı yenmek ıstıyorsan onun gıbı düşüneceksin(tango ve cash) -ya konuş ya ateş et(ıyı kotu cırkın)salonlarda her gördugunuz,her yapılan teknık dısarda uygulanacak dıye bır kural yok,olmasınada ımkan olsa bıle 1 yada 2.kademeye kadar yapabılırsınız,1 tekme yeda sağlam yumruk alan kısının gerı gelmesı zordur,aslında anlatmam gereksız bu gun herde bu tur kavga vıdeoları mevcut,amma sız spor yaparsanız(yada dövüş savaş vs sanatı)sokaktakı ınsanlarla aranızdakı elbet buyuk fark olacaktır,hızlı,kısa gelen tekmeye,yumruga karsı beynınız hazırlıklı oldugu ıcın ,sokakta atılan yumruk agır cekım gıbı gelır,ama odun gıbıde durusanız kafayıda yersınız,uzak dogu sanatlarında BJJ olayına kadar yakın dogus,uzak döğüş teknıklerı arasındakı fark pek onemsenmıyordu,aslında her ıkısıde kuzey guney + - gıbı bırbırını tamamlayan unsurlardır,zaman ıcınde bu farkedıldıkce MMA turu sıstemler ortaya cıkmaya basladı,aslında bunların en kullanıslı olanlar eskı sıstem ju jıtsu(samurai savaşcıları kılıcları olmadıgı an ne yaparız)dusuncesı etkılı oluyor halıyle

sızlere su sıstem ıyı bu sıstem ıyı dıyemem,spor yada döğüş sanatlarında en önemlı etken hocadır,zira bır teknıgı sıze aktarırken,kımı 5 dk alır kımı 1 saatte ama bu o kısının zekı yada saf oldugunu gostermez o algı meselesıdır,egıtıcı kısının ona gore empatı yapıp aktarması lazımdır,okullardan bılmenız lazım hoca vardır matematıjkten,fızıkten nefret ettırır,hoca vardır matemetık ıcın ogrencı hocasını masal dınler gıbı dınler

madalya almak sampıyon olmak ıstıyorsanız begenecegınız,bedenının,ruhunuzun hosuna gıden sporu bulun,ınceleyın o yada bu ıyıdır dıyemem kımı demlı cay sever,kımı acık cay sever,kımısekerlı kımı sekersız ıcer bu sıze kalmıs

ha ben sokaklarda kendımı veya sevdıklerımı korumak ısterım dıyorsanız,once stratejıyı ogrenın,sonra yakın uzak döğüş sıstemlerınız calısın,şöyle belirteyım

judo calısın judonun kırış,boğuş,tutuş,kilit teknıklerını ıyıce ögrenın,kahverengı kemer sevıyesıne kadar cıkabılırsınız,once teakwando calısın tekmelerınız ıcın(kıloluysanız atmanız lazım tekmeler ofsayt olur) 1-2 sene kadar ,karate yapın el ayak teknıklerı oturması ıcın ,haa abı bu ısler cok uzun kısa yol yokmu dıyorsanız muai tai gıdın ama ıyı empatıı yapabılen bır hoca bulun(parayı dusunuyorsanız sıgaraya ara verın ayda 200 300 sıgara verırken o zııkımı ıcerken para gozukmuyorda salona 150 200 verıncemı gozunuze batacak

bu arada eklemeden gecmeyım bılhassa ozellıklede gures ogrenın bakın bu cok onemlı hatta sunu soyleyım gureslere gıdııyorsanız kendızı yağlı güreş musabakalarına gırın ne demek ıstedıgımı o zaman anlarsınız,bır yere gelmek ııcn baz bedeller odemek gerek oda zaman,keyfı yerlerden,kahvelerden,ıckılı vs yerlerden fregat demektır(en buyuk savasınız burda kendınızle,nefsınızle olacaktır)fılımlerın cogunda bu vurgulanır ama herkes fılım seyreder gıbı seyreder

tabı ben oğrenecem adam dovecem,mahallenın ,o sehrın dayısı kelek kesenı olacagım dersenız,sıze sunu soyleyım belkı bır seyler olursunuz,ama netıcede mezar teslımı var,game of thrones dızısınde soyle bır soz gectı,bunu unutmayın
(INSANLARA KOPEK MUAMMELESI YAPARSAN,ONLARDA ZAMANI GELINCE SANA KUDUZ KÖPEK MUAMMELESI YAPAR)

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Savaş Sanatı
link

72999

Edenhazard

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Valla sanat falan hikaye bizim buralarda hep sarılıyorlar yere düşürmeye falan calisiliyo garip bi hareketler.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Valla sanat falan hikaye bizim buralarda hep sarılıyorlar yere düşürmeye falan calisiliyo garip bi hareketler.
hiç sorma amerika gibi bir yerde olsa adamlar en azından bir gard alır eskiv falan yapar göstere bildiğince bir yumruk göstermeye çalışır

bizim burada adam elini yumruk yapıp havaya kaldırır işte başlar seni döverim tokatlarım falan karşısındaki o sırada çenesine çakınca vurma hayır abi ye döner

bjj yapan birinden durmuştum onada taksici saldırmış taksici gelmiş sarılıyım yere alayim derken o sırada boynunu bizim bjj ciye bir kaptırmış başlamış arterlerine baskı yapmaya o sırada abi öldürme beni diye ağlamış ( bildiğin ağlamış) sonra bırakınca hemen fırlamış gitmiş

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
ben size aşık Veysel in türküsüyle anlatayım

Güzelliğin On Par'etmez
Bu Bendeki Aşk Olmasa
Eğlenecek Yer Bulamaz
Gönlümdeki Köşk Olmasa

Tabirin Sığmaz Kaleme
Derdin Dermandır Yareme
İsmin Yayılmaz Aleme
Aşklarda Meşk Olmasa

Kim Okurdu Kim Yazardı
Bu Düğümü Kim Çözerdi
Koyun Kurt İle Gezerdi
Fikri Başka Başk'olmasa

Güzel Yüzün Görülmezdi
Bu Aşk…

Edenhazard

Asistan
Reaksiyon puanı
14
hiç sorma amerika gibi bir yerde olsa adamlar en azından bir gard alır eskiv falan yapar göstere bildiğince bir yumruk göstermeye çalışır

bizim burada adam elini yumruk yapıp havaya kaldırır işte başlar seni döverim tokatlarım falan karşısındaki o sırada çenesine çakınca vurma hayır abi ye döner

bjj yapan birinden durmuştum onada taksici saldırmış taksici gelmiş sarılıyım yere alayim derken o sırada boynunu bizim bjj ciye bir kaptırmış başlamış arterlerine baskı yapmaya o sırada abi öldürme beni diye ağlamış ( bildiğin ağlamış) sonra bırakınca hemen fırlamış gitmiş
Hahahah bizim buralar hep boylr ya

Animeci4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tartışmasız MMA. Aksini iddia eden varsa etmesin. Mma çünki içinde jiujitsu(brezilya judosu diye biliriz benzer), grappling (wrestlingin bir türü) ve kickboxing barındırıyor

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Tartışmasız MMA. Aksini iddia eden varsa etmesin. Mma çünki içinde jiujitsu(brezilya judosu diye biliriz benzer), grappling (wrestlingin bir türü) ve kickboxing barındırıyor
kısacası nohut üstü pilav.
Ordaki bjj ne gerçek bjj ordaki kickboks ne gerçek kick boks

daha iyi anlatmak için şahit olduğum bir hikayemi anlatayim

benim hocam 10 seneye yakın gracie bara bjj (hala yapıyor) ondan öncede judo ve luta livre yapmış birisi

işte bir gün bir kaç öğrenci geldi işte hocam ben mma yaptım bjj biliyorum gelin güreşelim dedi.

işte çocuk mu diyim adammı diyim mma şortu eldiveni giydi benim hocamda gitti direk bjj kıyafeti giydi işte başladılar sonunda mma yapan arkadaş geldi hocam biz ne bjj ne strike öğrenmişiz dedi

mma i aşağılamıyorum yada küçük görmüyorum ama o sporu icra edenlere bak boksu ayrı hocadan ayrı antreman olarak alıyor. Güreşi ayrı hocadan ayrı antreman alarak yapıyor

bu adamlar sırf içinde diye tek tip antreman yapmıyor o profesyonelerin çoğuda daha önceden strike ve grappling alt tabanları olan kişiler

Edenhazard

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Nohut üstü pilav yazmışsın nasil canim cekti..