En Düşük Boyutlu Linux'lar.

Bu konuyu okuyanlar

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Linux Nedir ?
Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
Linux'a tam bir bakış açısı getirirsek.
Kullandığınız windows sistemler de internet'e gireceğiniz zaman hazır olan kodlara tıklayıp bilgisayar tıkladığınız zaman o kodları girip size tarayıcıyı açıyor.
Linux'ta ise iş değişiyor.
O kodu bilgisayar yerine sen yazıyorsun.
Konu ile ilgili detaylı bilgileri ve soru sormak için;
https://forum.shiftdelete.net/threads/sdn-linux-kullanicilari-kulubu.530314/

1.CorePlus nedir ?
Bu dağıtım fazla özellik barındırmıyor.
Terminal ve metin düzenleyicisi olması mucize gibi.

Eski sistemleri merak eden arkadaşlar bakabilirler.

2.Slitaz
Daha çok yelpaze olan bir dağıtım.
Açıkcası eski sistemler de çalışması bir favori anlamına geliyor.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
düşük boyutlu olarak xfce nin altına düşme gereksinimi duymadım hiç ama sürekli linux deneyenler için olabilir bu yazınız

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben buna kızarım ama. Biz yeni kullanıcı linuxa gelsin diye bütün tabuları yıkmaya, aşmaya ve Linux'un öyle bir şey olmadığını göstermeye çalışıyoruz adam gelmiş tarih öncesi bir tanımlamayı koymuş geçmiş. Öyle bir şey yok, masaüstüne hitap eden her dağıtım Windows gibi kodu arkaplanda işletme üzerine kuruludur. Zira Linux'un masaüstü hedefi amacı üç beş bilgisayar ziyanına oyuncak olmak değil tam bir Windows/MacOS alternatifi olabilmektir. Linux felsefesi de sahipli bir mal olan Windows yerine imece usulü bir topluluk malını benimsemek üzerinedir.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Ben bu forumu birine örnek gösterdim de kusura bakmayın tekrar kaldırayım istiyorsanız.
Ben buna kızarım ama. Biz yeni kullanıcı linuxa gelsin diye bütün tabuları yıkmaya, aşmaya ve Linux'un öyle bir şey olmadığını göstermeye çalışıyoruz adam gelmiş tarih öncesi bir tanımlamayı koymuş geçmiş. Öyle bir şey yok, masaüstüne hitap eden her dağıtım Windows gibi kodu arkaplanda işletme üzerine kuruludur. Zira Linux'un masaüstü hedefi amacı üç beş bilgisayar ziyanına oyuncak olmak değil tam bir Windows/MacOS alternatifi olabilmektir. Linux felsefesi de sahipli bir mal olan Windows yerine imece usulü bir topluluk malını benimsemek üzerinedir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben bu forumu birine örnek gösterdim de kusura bakmayın tekrar kaldırayım istiyorsanız.
Şimdi konuyu şöyle güzelce anlatırsak bence neye kızdığımı anlarsınız, konu pekala kabul görebilir ve bunda bir sorun yok ancak linux tanımı yanlış. Yani TinyCore'dan falan bahsedebilirsiniz, konuda bahsettiğiniz iki dağıtımdan da bahsedebilirsiniz ve bu dağıtımlar Linux'a çeşitlilik sağlar. Zaten niyetim konuyu veya dağıtımları afaroz etmek değil. Ancak Linux malumunuz üzerine çok da bilinen bir proje değil ve daha Pardus çıkana kadar insanlar Linux dediğimiz şeyi Hollywood filmlerinde çıkan garip hacker işletim sistemlerinden birisi sanıyordu.

Şimdi verdiğiniz Linux nedir tanımına bir göz atalım:

-Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Bunda bir şey yok.

-Linux'a tam bir bakış açısı getirirsek.

Bu lafın devamında insan gerçekten Linux hakkında kapsamlı bir tanım bekliyor. tam yerine özetlenmiş denmesi burada daha doğru olurdu ancak çok da önemli değil.

-Kullandığınız windows sistemler de internet'e gireceğiniz zaman hazır olan kodlara tıklayıp bilgisayar tıkladığınız zaman o kodları girip size tarayıcıyı açıyor.

Kodun Linux'taki Bash kodlarının muadili olmadığına eminiz, zira Bash'a doğrudan Firefox yazarız ve Firefox açılır. Bu kodlar dahi derlenmiş, düzenlenmiş ve kullanıcının kolayılığına sunulmuş kodlardır. Burada kod normal konsol kodu yerine assembly kodu dahi olabilir, bu kısım muallakta. Ancak bilgi biçimsel olarak doğru, geçelim.

-Linux'ta ise iş değişiyor. O kodu bilgisayar yerine sen yazıyorsun.

İşte burada iş abuk subuk bir yere varıyor. Ben hiç Linux kullanmasam, bu lafın ardından Linux kullanmak için kodları tanımak gerektiğini ve ezber ile sistemin ancak kullanılabileceğini, Windows benzeri bir ortama asla ulaşamayacağımı düşünürdüm. Halbuki Linux için derlenmiş çok güzel masaüstü ortamları var ve çoğunlukla Linux kullanmak istediğiniz zaman kimse sizi bashın karşısına atmaz. Bunun yanısıra bu laftan ben Linux'un amacının böyle olmak olduğunu anlarım, ama yakın zamanlarda Linux cephesi Systemd, Pulseaudio gibi son kullanıcıya hitap eden ancak tecrübeli kullanıcıları kızdıran pek çok yeniliğe döndü. Demek ki amacı böyle değil.

Kızdığım nokta burada sayılan dağıtımların tanıtılması değil, linux tanımı üzerine özetle.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
En düşük boyutlu dağıtım; TempleOS

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bence bu kadar zorlamaya gerek yok. Arch veya Ubuntu tabanından bir dağıtım kullanmak en iyisi.

Puppy Linux da çok hafif bir dağıtımdır. Ona da bakabilirsiniz.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Ben virtual box da denemek için kullandım şuan virtual box da slitaz'ı denedim.
44Mb'a göre bence çok iyi.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
VirtualBox'taki "Network" ayarlarını yaptın mı?
sss.png

Ekli dosyalar

• sss.png
    sss.png
    28.7 KB · Görüntüleme: 587

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Sonrasın da başka bir şey yapmayacağım değil mi ?