En çok hangi Android sürümü kullanılıyor?

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Nisan ayına girmemizle birlikte Android işletim sisteminin kullanım oranları da açıklandı. Görünüşe göre Android 7.0 Nougat hala pazardaki yerini sağlamlaştırmış durumda değil.

android-lollipop-intro.jpg

Biz Teknoloji severler olarak Android'in yeni işletim sistemi Android O'yubeklerken, Android'in şu anda faaliyette olan en yeni sürümü Android 7.0 Nougat'ın kullanım oranı da yavaş yavaş yükseliyor.

Yapılan açıklamaya göre Android 7.0 Nougat, şimdiden pazar payının yüzde 4.9'unu kapmayı başardı. İlk bakışta küçük bir pay gibi görünse de, bugüne kadar tüm Android işletim sistemlerinde benzer bir durumun yaşandığı biliniyor.

Android pazarının lideri kim?

Bu sorunun cevabı aslına bakarsanız her yeni Android işletim sisteminin çıkışıyla birlikte bellidir. Bir önceki sürüm, her daim en yeni sürümden kat kat fazla kullanılır. Bu süreç bir sonraki Android sürümü tanıtılana kadar devam eder. Ardından da liderliği aslına bakarsanız yine bir ya da iki önceki sürüm almış olur.

android-distribution.jpg

Yani şu anda Android'in en büyük pazar payı Lollipop sürümünün elinde. Fakat Android 6.0 Marshmallow ile arasındaki fark yüzde 0.8 olarak belirlenmiş durumda. Bu istatistiğe Lollipop'un hem 5.0, hem de 5.1 sürümleri dahil durumda. Lollipop'un yüzde 32'lik payına karşılık,Marshmallow'un yüzde 31.2'lik bir payı bulunuyor.

En küçük pazar payı ise Gingerbread ve Ice Cream Sandwich sürümleri. Şu anda 0.9'luk bir orana kadar gerilemiş durumdalar. Çok kısa bir süre sonra da bu pay daha da aşağıya inecek.

Son olarak da Android'in bundan tam beş yıl önce kullanıcılarına sunduğuAndroid Jelly Bean sürümünün de Android 7.0 Nougat'tan fazla kullanıldığını belirtmemiz gerek. Jelly Bean şu anda yüzde 10.1'lik pazar payını kaplamış durumda.

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
shiftdelete.net - SDN Okuru'nun açmış olduğu konular bot tarafından paylaşılmaktadır, konu linkine doğrudan erişim sağlayamayan forum üyeleri için konu açılımı yapılmaktadır.
Böyle olması gayet iyi.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Hem haberlerden geride kalmıyoruz
shiftdelete.net - SDN Okuru'nun açmış olduğu konular bot tarafından paylaşılmaktadır, konu linkine doğrudan erişim sağlayamayan forum üyeleri için konu açılımı yapılmaktadır.