En Büyük Günahlardan Biri: Satranç

Bu konuyu okuyanlar

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
C.A.H. 'a karşı içimize bir soğukluk fln mi girmesi bekleniyor acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neyse ben bu konulara pek girmesem iyi olacak ?lafımı geri alıyorum

M

Murat Burç

SDN Okuru

Bu gidişle nefes almayı da günah durumuna getirecekler.

Dolaylı yoldan;

Gerçek açıklaması var.
Bun konu buraya açılacak bir konu mu?
Haram, helal, mübah, mekruh akılla belirlenemez. Delil lazım gelir. Delili olan satrança dair hükmünü ortaya koysun.
Birilerinin aklına göre helal veya haram olması satrançın helal veya haram olması hükmünü değiştirmiyor.
Ben bir şey demiyorum çünkü bilmiyorum.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
2. Videoda hadis okudu hadiste satranc dedi. Ozamanlar varmiydi ya ?
Ben mi yanlis duydum ahshsh
1.30 1.40 arasi

EDIT- 4000 yil once varmis. Vay arkadas. Peygamberimiz satranc hakkinda bile bilgi vermis.

Cubbeli keske zeka gelistirici onerilerdende bahsetseymis ?

Son düzenleme:

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Satranç günah; ama erkek çocuklarına hallenmek farz değil mi? Bu hocaların kafasına ilaç içerek bile ulaşamazsın.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve tercih edilecek oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir. İçerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar 'eşyada asıl olan mubah oluştur' ilkesi gereğince genel olarak mubah kabul edilir.

Buna göre kumara vesile yapılması, ibadetlere engel olması ve aşırı derecede zaman israfına yol açması durumunda satranç oynamak caiz değildir. Ancak kumara vesile yapmaksızın, ibadetlere engel olmayacak tarzda, fazla zaman israfına da yol açmamak kaydıyla sadece eğlenmek için oynamakta dini açıdan bir sakınca bulunmamaktadır.

‘Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da domuz eti yemiş gibidir' şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır. Peygamberimizden satranç oynamayı yasaklayan hiç bir sahih hadis gelmemiştir."
Kıymetli arkadaşlarım, Cübbeli hoca'nın söyledikleri uydurma bir hadise dayanmaktadır. Satranç konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı yukarıda alıntıladığım fetvayı vermiştir.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Allah bize sadece 1 dakika bile düşününce günah olmadığını anlayabilecek bir akıl vermiş, kullanalım.

reisemre57

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Cübbeli Ahmet Hoca nın anlattıkları doğruda benim takıldığım buraya yazılan yorumlar. Ne kadar boş yorum yapanlar var burda ya!
Abi adam sanki alimmiş gibi herhangi bir ilme sahip olmadan veya ilmi bir dayanağı olmadan helal haram diye yorum yapıyor. Bir de şu var; Bu hocaefendi peygamber değilki her söylediği her anlattığı doğru olsun. Belki o sırada unutmuş olabilir veya yanılmış olanibilir. Lütfen bunları göze alarak yorum yapalım.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Cübbeli Ahmet Hoca nın anlattıkları doğruda
Evet, Cübbeli hoca da bir insan sonuçta, hata yapabilir elbette. Burada bir sıkıntı yok. Lakin, anlattıkları doğru değil güzel kardeşim. Yukarıda alıntıladığım Diyanet fetvasında zikrettiği hadisin uydurma olduğunu belirtmiştik. Yani sevgili Peygamber efendimizin satranç hakkında varit herhangi bir sahih hadisinin olmadığı...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Hanefî ve Malikilere göre satranç tahrimen mekruhtur yani harama yakındır. (el-Bâci, el-Münteka, VII, 278; İbn Abidin Haşiyesi, VI, 394).

Hanefîlerden İmam Ebû Yusuf'a göre de satranç mubahtır / günahı yoktur. (İbn Abidin Haşiyesi, VI, 394)

Kaynak: