Emektar 6600GT

Bu konuyu okuyanlar

5himmy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle merhaba uzun suredir shiftdelete takipçisiyim ancak şu ana kadar foruma mesaj atma gereği duymamıştım. Kısmet bu güneymiş :)

Mevcut Sistemim;
P4 3.0 Extreme HT İşlemci
Winfast 6600GT 512 mb 128 bit PCI-Express Ekran Kartı
2 Gb DDR2 Kingston Ram
500 Gb Seagate HDD
450W HighPower Power Supply
17" Philips 170S Monitör

Sistem yanlış hatırlamıyorsam 2002 yada 2003 te toplandı. Türkiye elektriği sağolsun sadece anakart ve powersupply değişti :)
Mevcut sistemimle Crysis, Stalker: Call of Pripyat gibi oyunları 1024x768 çözünürlük gölgeler tamamen kapalı orta ayarlarda rahat rahat oynadım ortalama 40 fps.[Çok acayip patlamalarda çatlamarda tabiiki fps nin dibe vurduğu anlar oldu]

Şu an hali hazırda World of Warcraft:Wrath of Lich King i;

1280x1024 24 bit x2 multisample Shadow yine tamamen kapalı :) View Distance ortada 30-60 fps arası oynuyorum. Fps nin 30a düşmesi ancak cok kalabalık mekanlarda yada kalabalık raidlerde oluyor.[Yanarlı dönerli büyüler vs] Fps oyunlarının aksine wow da 40-50 fps gayet yeterli oluyor.

2 gün önce arkadaşım yeni ekran kartı aldı ve mevcut asus 8600gts silent ekran kartını bana verdi verdi [fansız modeli]. Amma velakin mevcut 6600GT ile aldıgım performansın yarısını bile alamadım:huh: Wowda fps direk 20 ye indi 6600 ün 30 fps aldıgı yerlerde 2-5 arasına dustu. Stalkerı açmayı dahi başaramadım :) İlk etapta sürücü ile alakalı oldugunu dusunup güncelledim fakat sonuc yine aynı. Sonrasında ekran kartını cıkarayım dedim bir baktım cihaza yumurta kırsanız pişer o derece ısınmış. Yurdum insani boş durmadı tabii boşta duran koca kasa fanını silikon ile cihaza bağladı buzdolabı kıvamındaki kart yeni driverlar ile 6600 ile hemen hemen aynı fps yi aldım ancak bu sefer kalabalık yerlerde falan fazla fps dususu olmadı. Stalkerda da aynı performans vardı. Merak ettiğim konu çekirdek ve ram hızı olarak aralarında cok büyük bir fark yok, en azından model farkı kadar fark yok :) Merak ettiğim bu olay işlemcidenmi kaynaklanıyor yoksa karttan mı?

Şimdi geleyim sadede :clap: Bir süredir ekran kartını yada işlemciyi değiştirmeyi düşünüyordum. Malum işlemci 775 pin ve anakart desteğide var direk core2 olayına geçişe açık. Bu arkadaşın hediye ettiği kartıda görünce beni iyice kaşıntı tuttu ancak 8600 den aldıgım performans sonrası küçük bir araştırma yaptım ve gts250 almaya karar verdim ancak power supply ım cihazı desteklemiyor gts250+power bütçeyi oldukca zorlayacak gibi, uygun fiyatada adam akıllı bir power yok. 120 tl den başlıyorlar. Bütçe şimdilik buna müsait değil. Bunun yerine en azından Call of Duty Modern Warfare i [6600 ile bu oyunu oynamak mümkün değil 12-50 fps alıyorum 8600 dede 5-10 fps farklı] bana oynatabilecek bir ekran kartı arayışı içerisindeyim. Call of duty hastası biri olarak koşa koşa orjinalini aldık ama oynamak nasip olmadı :) En azından o oyun beni 1 sene daha idare eder o sırada kenara para atar olmadı 0 bir sistem çekerim. Şimdi mantıklı olan işlemcimimi değiştirmek olur yoksa ekran kartımı mı?

Unutmadan elinde 6600 ekran kartı olan arkadaşlar var ise 94.24 forceware driverlarını kullansınlar acayip performans farkı var :)

Sıkılmadan bu satırı okuduğunuz için teşekkürler yorumlarınızı bekliyorum :thumbup:

Edit: imla