Elektronik Sigara Hakkında Deli Sorular

Bu konuyu okuyanlar

Tekno78

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar selamlar. Sık sık karşılaştığım sorunlardan birini iletmek istedim. Başlıktan da anlayacağınız gibi elektronik sigaralar hakkında herkesin kafasından acaba alsam mı? Almasam mı? sorusu geçiyor. Şimdi bu konuda sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

Vaping_AFp.jpg

Sizce;

1- Elektronik sigara almak veya satmak suç mu?
2- Elektronik sigaraların iyisi kötüsü var mı?
3- Hangi ürünü önerirsiniz?
4- Normal sigaradan daha fazla zararlı diyenler var, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
5- Yılladır zaten piyasada olan bu ürünler neden son aylarda satış rekoru kırdı?
6- Elektronik sigaraların patlama ihtimali var mı? Patlamaması için nasıl bir önlem alınabilir?

maxresdefault.jpg

Sizlerin cevaplarıyla bu üründen almayı düşünenler de fikir sahibi olacaktır. Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar. ;)

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316

- Hayır değil. Zaten çoğu yerde satışı yapılıyor. Sadece yurtdışından getirmek gümrük kurallarından ve fiyatından dolayı sıkıntı olabiliyor.

- Şekil ve tipine göre dumanı değişiyor. Büyük bataryalı olanlardan daha çok duman çıkarırsınız. Kalem tipi olanlar fazla duman yapmaz. Markasız ve onaysız çin malı olanlardan kesinlikle uzak durulmalı.

4- Normal sigaradan daha fazla zararlı diyenler var, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

- Uzun vadede etkisi hala bilinmeyen bir ürün. Sigaraya göre daha az madde çektiğiniz için daha az zararlı olarak düşünebiliriz. Zaten sigarayı bıraktıran ana etken maddesi nikotin içermesi. Nikotin ihtiyacınızı sigara yerine e-sigara ile gideriyorsunuz. Nikotinin vücuda zararı neyse bunun da zararı o.

5- Yılladır zaten piyasada olan bu ürünler neden son aylarda satış rekoru kırdı?

- En büyük etkisi sigarayı bıraktırması. Kokusu ve zararından kurtulmak isteyenler bir defaya mahsus sağlam ücret verelim de bırakalım diyerek almaya başladı. Diğer alıcılarda bol dumanını sevenler oluyor.

6- Elektronik sigaraların patlama ihtimali var mı? Patlamaması için nasıl bir önlem alınabilir?

- E-sigaralar telefonlardan aşina olduğumuz lityum iyon pillerle çalışır. Marka olarak onaylanmış 18650 tip pillerden aldığınız sürece patlama riski minimuma hatta sıfıra düşer. Özel tavsiye isterseniz Sony VTC 5 kendini kanıtlamış bir pildir.

zaatisahane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ulkemizde satişı yasak ama kullanabilirsiniz :)

Evet iyisi kotusu var. Clon urunler kullanmamaya dikkat ediniz

Eleaf istick pico urunuyle başlayabilirsiniz. Sizi fazlasiyla tatmin edecektir. Aliexpressden turkiyedeki fiyatlarin yarisina orjinal bulabilirsiniz. Turkiyede cok sisiriyorlar. Mesela dedigim cihaz turkiyede 250 300 araliginda satiliyor
Aliexpressde 150tldir suanki fiyati.

Sigara kullanıp elektronik sigaraya gecen biri olarak daha az zararli oldugunu soyleyebilirim. Nikotinli likit kullanarak ilerleyen zamanlarda sifir nikotine inip zevkini cikarabilirsiniz.

Bilmiyorum :)) piyasa canlanmış. Ilerki zamanlarda ulkemizde yasal bile olabilir bekli?

Patlama olayi kalitesiz pil ve pilin kaldiramayacagi gucte kullanilmasiyla alakalidir. 3.7v veren bi pilden siz 4 5 almaya calisip pile fazla guc yuklerseniz heran hersey olabilir. Bu her elektronik cihazda boyledir. Duzgun kullanimda hicbir sikinti cikmayacaktir..

Son düzenleme:

serif_07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Cevap:
1- Şu an için almak ve satmak yasak tahminim devlet vergi alamadığı için
2- İyisi de var kötüsü de var
3- Kendi kullandığım Smok G-Priv kesinlikle öneririm
4- Likit içerisindeki maddelere bağlı çoğunluğunda gliserin , glikol , aroma ve nikotin var olması gereken de bu. Gliserin ve glikol zaten eczanede satılan şeyler zararlıysa eczanelerden de kaldırılmalı.
5- Patladıkça ünü arttı diye düşünüyorum :)
6- Patlama ihtimali tabi ki de var ama kullanılan pilin markası ve cihazın güç değerleriyle de doğru orantılı bir durum. Şöyle ki bir pilin normal şartlarda 3.7 volt'ta kullanılması gerekirken cihazın buhar sıcaklığından memnun olmayan kullanıcılar daha sıcak bular alabilmek için cihaz gücünü artırmakta ve misal 30 w'ta 3.7 volt gören cihaz soğuk buhar veriyorsa kullanıcı yeterli görmediğinden gücü artırarak 50-60-70 civarlarına çıkarıldığında voltaj da otamatik olarak yükselmekte ve yine örneğin 5-6 volt civarlarını görmekte ve pili zorlamaktadır. Ayrıca patlayan sigara değil yanlış kullanımdan dolayı patlayan pildir.

cemal basir zengin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Ulkemizde satişı yasak ama kullanabilirsiniz :)

Evet iyisi kotusu var. Clon urunler kullanmamaya dikkat ediniz

Eleaf istick pico urunuyle başlayabilirsiniz. Sizi fazlasiyla tatmin edecektir.

Sigara kullanıp elektronik sigaraya gecen biri olarak daha az zararli oldugunu soyleyebilirim. Nikotinli likit kullanarak ilerleyen zamanlarda sifir nikotine inip zevkini cikarabilirsiniz.

Bilmiyorum :)) piyasa canlanmış. Ilerki zamanlarda ulkemizde yasal bile olabilir bekli?

Patlama olayi kalitesiz pil ve pilin kaldiramayacagi gucte kullanilmasiyla alakalidir. 3.7v veren bi pilden siz 4 5 almaya calisip pile fazla guc yuklerseniz heran hersey olabilir. Bu her elektronik cihazda boyledir. Duzgun kullanimda hicbir sikinti cikmayacaktir..

yazmaya üşendim buna +1 diyorum :) başlangıç için Eleaf istick pico yu şiddetle tavsiye ediyorum

zaatisahane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yazmaya üşendim buna +1 diyorum :) başlangıç için Eleaf istick pico yu şiddetle tavsiye ediyorum

Teşekkür ederim :) Küçuk cihaz olup herkese hitap ettigi dusuncesindeyim. Buhari da guzel. Bunun ustu biraz fazla sanki :) melo 3 atomizerden memnun kalmayan veya kullan at coil kullanmak istemeyen olursa seprent mini rta atomizeri kullanabilir. Tavsiye edilir..

e.mutlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1. Esigara almak serbest, satışı yasak.
2. Kötü mod ve atomizerler çok ama ,en fazla kötü likitlere para harcıyorsun. Damak tadına uygununu bulana kadar çok para harcaman gerekiyor bir çoğu çöpe gidiyor.
3. Başlangıç için evic modlar f/p açısından iyidir, biraz tecrube edindikten sonra ileride atomizerini rba ile değişirip uzun süre kullanabilirsin.
4. Bir çok kişi sigaraya göre neredeyse hiç zararı yok desede ben ileride bununda zararının çıkacağını düşünüyorum. Özellikle yeni başladığında sigaraya göre fazla içmeye başlıyorsun buda kalp çarpıntısına neden olabilir. Ayrıca diş eti çekilmesi, boğazda tahriş, ağızda yara gibi yan teshirleride olabiliyor. Bir kaç ay önce bbc esigaralar ile ilgili belgesel hazırlamış onada göz atabilirsiniz.
5. Özellikle aromalı likitlerden dolayı tercih ediliyor. Çoğu kişi nargile gibi görüyor. Hatta hiç sigara içmeyen kişiler bile e sigara alıp sonra bağımlısı oluyor.
6. Mekanik modlarda tecrübesizseniz o tehlike yüksek, Yeni elektronik modlarda devre kesici vs birçok güvenlik önlemi var ama yinede patlama riski var. 1 yıl önce likit sızmasından dolayı ufak bir tehlike atlattım allahtan o an oradaydım gelen seslerden farkına varıp hemen rba kitini söktüm cihazı lavaboya atmıştım. Özellikle orjinal pil kullanmaya, gece şarj'da bırakmamaya ve likit sızmasına dikkat etmek lazım.

2 yıldan fazla kullandım ama önerirmisin diye sorarsanız hiç bulaşmayın derim. Amacınız sigarayı bırakmaksa nikotin bantları daha etkili, çünkü esigarayı kullanmaya başladığınızda sigara gerçekten bırakıyorsunuz ama esigara içmeye devam ediyorsunuz sonra aylarca nikotin seviyesini düşürerek bırakırım yalanıyla kendinizi kandırıyorsunuz nikotin seviyesini düşürdükçede likit kullanımınız artıyor. Ve sonuç olarak sigarayı bırakamıyorsunuz. Ben nikotin bandı kullanarak bıraktım. Nikotin bandında'da canınız sigara çekiyor ama kriz geçirmiyorsunuz. Bandında kötü yanı kolunuza yapıştırdınızda o bölgede bazen ağrı yapıyor ve kızarıklar oluşabiliyor.

Son düzenleme:

ErginTsN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevap Yazmak İçin Üye Olmuş Bulundum.
Merhabalar Öncelikle elektronik Sıgara Kullanıcısıyım .Sorulara Gelirsek

1- Satın Almak ve Kullanmak Şuç Değildir Ancak Satmak Bir Şuçtur.
2-İyisi Kötüsü Varmıdır.Geniş Bir Kapsamda Evet Kötüsü Vardır Almadan Önce Araştırıp Kendinize Uygun Olanı Almak Faydalı Olacaktır.
3-Ürün Önerme Konusunda Eğer Ben Sıgarayı Bırakmak İstiyorum Bana Bir Araç Olarak Bu Lazım Deyip de Elektronik Sıgarayı Da Bir Süre Sonra Bırakcaksanız Alacağınız Başlangıç kiti denilen starter kid setlerden alınabilir Fakat Ben Sıgara Yerine Bunu Koycam Hem Daha Az Zararlıymış Mantığında Biri İseniz Çok Araştırıp Hatta Etrafınızda Kullanan Kişilerden Ürünleri Deneyimleyip Satın Almalısınız.
4-Sıgaradan Daha Az Zararı Konusunda Kullanıcı Olarak Net Fikirdeyim.Ülkemizde Çok Fazla Karalama Yapılmakta bu Konuda. Yabancı Kaynaklar Araştırmalar Baz Alınırsa Doğru ve Bilinçli Kullanımda Sıgaradan Daha Az Zararlı Olduğu Net.Bunu Sıgara Kullanırken Yaşadığım Nefes Darlığı vs vs Gibi Her Sıgara İçenin Başına Gelen Şeyleri Elektroniğe Geçtiğim Günden İtibaren Düzelme Gösterdi Hatta Daha Zinde Bir Durumdayım.Bu Konu Hakkında Sayfa Sayfa Yazı Yazılabilir.BBC'nin Belgeseli Var Bu Hususta Bilgi Almak için Yeterli Düzeyde Sayılabilir.Sonuç Olarak Kesinlikle Zararsız Değildir Fakat Sıgaradan %95 Daha az Zararlı Olduğu Gözlemlenmiştir.
5-Yıllardır Piyasada Evet.Ancak Teknoloji Gelişimi İle Ekeltronik Olan Bir Cihaz Ve Bu Üründe Gelişti Büyüdü Ve Büyük Bir Pazar Alanına Sahip.Bundan Dolayı Yurt Dışında Kullanıcı Sayısı Milyonlarla Ölçülmekte.Şuan Popülaritesini Ülkemizde Tütün Ürünlerine Yapılan Zamlar Sayesinde İnsanların Başka Bir Arayış İçine Girmesiyle Kazanmıştır Tabi Bu Benim Kendi Fikrimdir.
6-Asıl Mevzu Bu Zaten Patlarmı :D Şimdi Elinizde Bir Elektronik alet var Yanlış Kullanımda Her Elektronik Alet Patlayabilir Bu cep telefonu,fırın,bilgisayar vs vs sayılabilir.Öncelikle Kullandığın cihazı Tanımak Gerek Nedir Nasıl Çalışır Diye.Konuya çok Girmek İstemiyorum şimdi Hiç Kullanmayan Biri Okuduğu Zaman Kafası Karışmasın Kendi Terimleri Mod ohm Değerleri watt voltaj Falan Gerek yok.İşin Kısası Elindeki Cihazın Dilini Anlarsan Az Araştırıp Okuyarak Görerek PATLAMAZ..:D

AdilH

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar selamlar. Sık sık karşılaştığım sorunlardan birini iletmek istedim. Başlıktan da anlayacağınız gibi elektronik sigaralar hakkında herkesin kafasından acaba alsam mı? Almasam mı? sorusu geçiyor. Şimdi bu konuda sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

Vaping_AFp.jpg

Sizce;

maxresdefault.jpg

Sizlerin cevaplarıyla bu üründen almayı düşünenler de fikir sahibi olacaktır. Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar. ;)
1-) Ulkemizde elektronik sigaralar yurtdisindan getirildigi ve faturasiz vergisiz satildigi icin satisi yasak fakat almak veya kullanmak yasak degil. Zira gecenlerde DoguBank da polis baskini sonucu bir suru e-sigara ya el konuldu.
2-) iyi kotusunden kasit seni tatmin seviyene gore degisir. Mesela Ego Aio iyi bir cihazdir ama upgrade edilemez yani mod ile atomizer bir butun eger iler ki zamanlarda atomizer degismek istersen rda veya rta ya gecmek istersen yeni bir mod alman gerekiyor.
3-) baslangic icin Eleaf iStick Pico (Dual, mega veya normal), Eleaf iJust S veya iJust 2 oneririm picolarda dijita ekran ile pil durumunu gorebilir watt ayari yapabilirsin.
4-) youtubede BBC nin yapmis oldugu belgedelk bbc esigara belgeseli diye aratarak Turkce altyazili olarak izleyebilirsin 45 dakikalik bir belgesel. Kisaca normal sigaradan 100 kat daha az zararli ( yani icerdigi tum maddelerden 100 kat daha az iceriyor) ayni zamanda sigarada bulunan karbonmonoksit, zifir, katran, kotu koku ve istege bagli olarak ( likit tercihinde) nikotin icermiyor.
5-) gerek youtube gerekse genc kesimin elinde dolasmaya baslamasindan ve sigaranin pahalilasip daha ucuz yollara basvurmaya, sigarayi nargileyi vs, birakmak icin herkes tercihini bu yonde yapti.
6-) esigara patlamaz, patlaysn sey pildir, tipki telefonlarin vs patlamasi gibi. Patlamasini onlemek icin asiri sicaktan korumali sivi temask veya kisa devre yaptiracak davranis ve hareketlerden kacinmali, yukarida saydigim pico ijust s veya 2 gibi elektronik devre korumali kit veya modlar kullanmak yeterli olacaktir, profesyonel cihazlardan tam usta olunmadigi surece uzak durulmalidir, mesela mekanik modlarda devre korumasi yoktur ve kullanmayi bilmiyorsaniz patlama ihtimali cok yuksektir.

Bu bilgileri 1 seneden fazladir esigarayi arastiran ve yaklasik 6-7 aydir kullanan birisi olarak yaziyorum. Yazdiklarim tamamen kendi deneyimlerim ve arastirmalarim sonucu olusan dusuncelerimdir.

Sigarayi birakma dilegiyle.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
canlısının yerini tutmaz diyerek, hala güvenemediğimi de belirteyim.

Taner Çevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben sadecesigarayı bırakcam Sigarayı Bıraktırsa yeter ben nargile tarzında istemiyorum dostum :D Patlamasın yeter

Ebsyk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Slm millet VAPORESSO TAROT NANO cihaz aldım 4 gün oldu bol dumanı var ama likit yetmiyor günde 6 7 defa dolduruyorum şarjda sıkıntı var galiba günde 2 3 de şarj ediyorum. Hiç 100 % olmadı ya 99 da duruyor yada 66% duruyor fikir öneren varmı bi işe girdik sonumuz hayrola inş...:(

Taner Çevik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardesim watını düşür öyle kullan :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Ha bide likitden likite fark var bazı likitler hızlı yanıyor vg oranı yüksek olanlar çabuk tükeniyor bildiğim kadarıyla zaten düşük vg sigara içim hissi vermez

prizma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Slm millet VAPORESSO TAROT NANO cihaz aldım 4 gün oldu bol dumanı var ama likit yetmiyor günde 6 7 defa dolduruyorum şarjda sıkıntı var galiba günde 2 3 de şarj ediyorum. Hiç 100 % olmadı ya 99 da duruyor yada 66% duruyor fikir öneren varmı bi işe girdik sonumuz hayrola inş...:(
muhtemelen pilinde problem var. ben elektronik sigara evinden aldım. tavsiye ederim alışveriş sitesinden elektronik sigara alınacaksa bence en güvenilir adres. cıhazlarıda buradan al bence

Snickers

Müdavim
Reaksiyon puanı
272

Vaping_AFp.jpg

Sizce;

maxresdefault.jpg

Ben aliexpressden getirtmiştim.Gümrüğe felan takılmadı.Aslın da yurtdışından getirmek yasak ama deneme yaptım.ürünün fiyatı 200 Tl gibi bir rakamdı.Şuan evim de kargolama süresi felan 3-4 hafta içerisin de elime ulaştı.

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Sigarayı bırakmak için değilde tamamen duman zevki olanlar için idealdir. Ben 2 gün kullandım fakat hiç hoşuma gitmedi diye bırakıp tekrar sigara içmeye devam ettim :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Sigarayı bırakmak için değilde tamamen duman zevki olanlar için idealdir. Ben 2 gün kullandım fakat hiç hoşuma gitmedi diye bırakıp tekrar sigara içmeye devam ettim :)
hahaha tebessüm ettim hocam ya... nasa roketlerine elektronik sigara taksın

tunapleksi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

:) Biraz sabır, biraz irade ortaya sigarasız hayat çıkabilir...

Snickers

Müdavim
Reaksiyon puanı
272
Sabırsızım valla acaba elektronik sigara içerken dumanın da gözlerim yaşarırmı kafam da deli sorular. :D :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Elektronik sigarada pil vardır ve bununla ilgili çok haber yapıldı. Kalitesiz, ucuz elektronik sigaralardan uzak durun, sonra yüzünüzü kömüre çevirince geri dönüşü olmaz.

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Kömür olsa yine iyi bence :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Elektronik sigarada pil vardır ve bununla ilgili çok haber yapıldı. Kalitesiz, ucuz elektronik sigaralardan uzak durun, sonra yüzünüzü kömüre çevirince geri dönüşü olmaz.
tütün, alkolden uzak durun

Bugra52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar vape pen 22 kullanıyorum ama aklımda bi soru var rda kullanmak istiyorum kendim sarmak ama bu makineyi nasıl rda yada rdta e dönüştürebilirim

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
E sigaradan duman çıkmaz buhar çıkar buharda gözü yakmaz :) asla tavsiye etmem ciğerlerde baloncuk çıkartıyor diye bir söylentide var .

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
söylentileri sigara lobisi çıkartıyor...
ben bir tane yapmayı denedim pil CGR 18650 CF Japon iki pilde rezistansı ısıtamadı modu gayet güzel olmuştu halbuki...
b3eEqWV.jpg

msi vr601 bataryasından çıkma.

Son düzenleme:

Son mesajlar