Elektronik seçim sistemi hayata geçirilmedikçe sağlıklı bir sonuç alınacağını düşünmüyorum

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
Hiç bir partiyi savunmuyorum
Sadece kafam karıştı
Cahillikten olsa gerek
Kendimce sorular oluştu kafamda
Sesli düşüneyim dedim
17 de secim bitti
Secim bittikten sonra okullarda sayım başladı.
Hadi köyleri geçtim
Büyük şehirlerde bir çuvalı sayıp sevkiyat için hazır etmek 1 saat belki bir buçuk,
Polis aracına üç beş sandığın çuvalını koymak ve kuruma doğru sayıp yola çıkmak ortalama 2 belki 3 saat
Saat oldu 8
8.30 tv ler de açılan sandık sayısı %90 görünüyor.
Nasıl oluyor bu ,Bir kaç saat içinde bu mümkün mü
Tekrar söylüyorum
Hiç bir parti partizanı değilim
Sesli düşündüm paylaşmak istedim.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bak arkadaşım söylediğin kadar tarafsızdan anlatayım.

1) Anadolu Ajansı ile YSK farklı birbirlerinden bağımsız kurullardır.

Bazı arkadaşlar Anadolu Ajansının verilerinin YSK tarafından duyurulan veriler olduğunu zannediyorlar ve kafaları karışıyor.

Televizyonlarda açılan sandık yüzdesi ile verilen tüm bilgiler Anadolu Ajansının verileridir.

YSK verileri ise daha geç bir şekilde televizyona değil parti merkezlerine verilir.

2) Oy sayımı sandık başında sandık kurulu ve müşahitler tarafından yapılır.

Bazı arkadaşlar oyların çuvallarla taşındığı oy merkezlerinde sayıldığını zannediyor.

Hala oylar merkeze geliyor nasıl televizyonda %90’ı sayıldı denir diyerek kafaları karışıyor.

Oy atıldığı sandıkta sayılır, oy çuvalının merkeze saat kaçta gittiğinin sonuçlarla bir ilgisi yoktur.

3) Türkiye’de 180 bin 65 sandıkta oy kullanıldı.
Bu sandıklar bir yere toplanıp sıraya konularak sayılmıyor. Her sandık için görevli Sandık başkanı, Sandık görevlisi ve parti müşahitleri sadece 1 sandığı sayıyorlar.

ANADOLU AJANSI İLE YSK VERİLERİ NEDEN EŞ ZAMANLI DEĞİL?

Çok basit.

XYZ Sandığını örnek alalım.

XYZ Sandığında 17:00’de oy verme işlemi bitti.

Sayıma geçildi. Sayım esnasında sayım tutanakları olur. Sandık kurulu ve müşahitler Başkanın söylediği aday ve partileri önlerindeki listede işaretlerler.

Eğer sayım sonunda herkesin önündeki sayı eşit ise ve bu sayı sandıkta kullanılan toplam oyu veriyor ise sayım biter.

Tüm tutanaklar, sandık görevlileri ve parti üyeleri tarafından imzalanır.

Şimdi diyelim sayım işleminin bitişi 17:45 olsun...

ŞİMDİ BURAYA DİKKAT

Herkes tarafından imzalanan tutanaklardan birisi oy kullanılan binanın kapısına asılır.
Tutanaklardan bir tanesi sandık başkanı tarafından oy çuvalı ile birlikte oy toplama merkezine gider.
Parti üyeleri de kendi tutanaklarını kendi parti merkezlerine götürür.

Anadolu Ajansı burada devreye giriyor.
Artık dönem teknoloji devri.
Heryerde akıllı telefonlar ve internet var.

Anadolu Ajansı görevlisi sayım biten sandık tutanağının sonucunu telefon, internet yoluyla merkeze iletiyor.

Bu kaç dakikalık iş?

Anadolu Ajansı bu şekilde merkeze gelen verileri huzlıca sisteme girerek telrvizyonlara servis ediyor.

YSK TARAFINDA İŞLER BİRAZ DAHA YAVAŞ YÜRÜYOR.

17:45 te sayımı biten bir sandığın sandık başkanı sayım tutanağı ve oy çuvalını alarak YSK’nın oy toplama merkezine gidiyor.

Burada doğal olarak bir yığılma meydana geliyor. Sonuçta oy çuvalını ve tutanağı teslim etmek bir süreç.

Bizim XYZ Sandığımızın oylarının merkeze saat 20:00’de ulaştığını.
Oy çuvalını teslim etmek için sırada beklendiğini ve işlemlerin sürmesini beklediğimiz süreyi de 20:30 diyelim.
YSK oy toplama merkezinde gelen tutanakları tek tek sisteme yüklüyor!
Bizim tutanağın sisteme yüklenme saati 20:45 olsun.

işte YSK ile Anadolu Ajansı arasındaki süre farkı bundan kaynaklanıyor.

Büyük şehirlerde oy toplama merkezlerinde oy çuvalları ve tutanakların teslim edilmesi gece yarılarını buluyor.

Şimdi Anadolu Ajansı sonucu sandık başından 17:45’de bildirmiş.

YSK’ya ise tutanak diyelim ki 23:30’da ulaşmış.

YSK’nın o tutanağı sisteme girip partilere ulaştırması arasındaki geçen süre budur.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,633
Elektronik seçim sistemide getirseler çıkan sonuçlara inanmazlar bu seferde ak heykırlar sistemi hackledi ak parti oylarını yükseltti derler. Hatta buna benzer bir açıklamayı adil gür de yapmıştı seçim sonuçlarını açıklarken.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
elektronik olarak bazı şeylerin yapılması mümkün değildir, örneğin çok çok önemli belgeler teknoloji ne olursa olsun kağıt üzerinde işlem görür çünkü yüzyıllardır en sağlam teknik bu kabul edilmektedir. oy verme işlemi de çoğu ülkede kağıt üzerinde yapılmaktadır çünkü çok çok gizli ve önemli belge statüsündedir.

yüzyıllar geçse de teknoloji çağında bile olsak en güvenilir olan hep kağıt olmuştur belge oluşturmada...

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Elektronik seçim sistemide getirseler çıkan sonuçlara inanmazlar bu seferde ak heykırlar sistemi hackledi ak parti oylarını yükseltti derler. Hatta buna benzer bir açıklamayı adil gür de yapmıştı seçim sonuçlarını açıklarken.

Yenilginin bahanesi çok

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
AA, sandıkları geldiği sırada mı değerlendirip tv kanallarıına servis ediyor yoksa merkezde de bir değerlendirmeye tabi tutularak mı duyuruyor?

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AKP'nin oy oranlarının, 2017 Referandumunda "evet" oranlarının ve 24 Haziran seçimlerinde AKP'nin ve CB adayının oy oranlarının hep olduğundan yüksek tutularak açıklanmaya başlanması tesadüf müdür?

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
AA, sandıkları geldiği sırada mı değerlendirip tv kanallarıına servis ediyor yoksa merkezde de bir değerlendirmeye tabi tutularak mı duyuruyor?

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AKP'nin oy oranlarının, 2017 Referandumunda "evet" oranlarının ve 24 Haziran seçimlerinde AKP'nin ve CB adayının oy oranlarının hep olduğundan yüksek tutularak açıklanmaya başlanması tesadüf müdür?

Bak arkadaşım, seçim sonuçları ilk olarak genellikle küçük yerleşim yerlerinden geliyor. Bu bölgelerde genellikle Ak Parti oyları yüksek çıktığı için yüzde olarak AkParti yüksek oranla başlıyor.
Büyük şehirlerdeki oylar sisteme girdikçe dengelenmeye başlıyor.

Mesela Bayburt’u ele alalım nüfusu İstanbul’un ilçelernden dahi az bir il.

Doğal olarak sayım çok hızlı bir şekilde bitiyor.

Bayburt’ta Erdoğan %80 üzerinde oy aldı.

Bayburt gibi küçük yerleşim yerlerinden bu gelen ilk sonuçlar doğal olarak ilk sonuçlarda o bölgede önde olanları yüksek çıkarıyor.

Daha sonra büyük şehirlerdeki oy oranları ile denge oluşuyor.

Reaksiyon puanı
5,172
Hiç bir partiyi savunmuyorum
Sadece kafam karıştı
Cahillikten olsa gerek
Kendimce sorular oluştu kafamda
Sesli düşüneyim dedim
17 de secim bitti
Secim bittikten sonra okullarda sayım başladı.
Hadi köyleri geçtim
Büyük şehirlerde bir çuvalı sayıp sevkiyat için hazır etmek 1 saat belki bir buçuk,
Polis aracına üç beş sandığın çuvalını koymak ve kuruma doğru sayıp yola çıkmak ortalama 2 belki 3 saat
Saat oldu 8
8.30 tv ler de açılan sandık sayısı %90 görünüyor.
Nasıl oluyor bu ,Bir kaç saat içinde bu mümkün mü
Tekrar söylüyorum
Hiç bir parti partizanı değilim
Sesli düşündüm paylaşmak istedim.
Teknoloji yerinde kullanılmalı. Geçen gün biri geldi yıl 2018 hala kozmik odada yazılı belgemi saklanır dedi. Bunu sanal ortama neden aktarmıyoruz dedi. Eh senin ülken yazılım devi olsa tüm yazılımını ultra güvenli bir şekilde kendisi yazabilse bir ihtimal bu tarz sistemler mantıklı olur. Ancak oradan kod alırsan onun bunun yazılımını kullanırsak yada eğitim sıradsında ilk 100 e dahi giremeyen ünilerimizde yetişen çocuklara bu işi emanet edersek işte asıl o zaman oy kaçırılmalar olur. Yani ha bir çuval oy fazla(ki bu mümkün değil) ha eksik seçim sonucunu değiştirmez ama bir yazılım açığı her şeyi alt üst eder...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bak arkadaşım, seçim sonuçları ilk olarak genellikle küçük yerleşim yerlerinden geliyor. Bu bölgelerde genellikle Ak Parti oyları yüksek çıktığı için yüzde olarak AkParti yüksek oranla başlıyor.
Büyük şehirlerdeki oylar sisteme girdikçe dengelenmeye başlıyor.

Mesela Bayburt’u ele alalım nüfusu İstanbul’un ilçelernden dahi az bir il.

Doğal olarak sayım çok hızlı bir şekilde bitiyor.

Bayburt’ta Erdoğan %80 üzerinde oy aldı.

Bayburt gibi küçük yerleşim yerlerinden bu gelen ilk sonuçlar doğal olarak ilk sonuçlarda o bölgede önde olanları yüksek çıkarıyor.

Daha sonra büyük şehirlerdeki oy oranları ile denge oluşuyor.
Bunu karşılaştırarak inceleme durumum yok nitekim yapılan açıklamayı akla yatkın makul bir cevap olarak değerlendiriyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116

hacklenemeyen sistem yok...
bazı insanlar da hacklenir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...