Elektrikli Zoe rekor kırdı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


mr_rain

Guru
Katılım
9 Tem 2008
Mesajlar
23,968
Puanları
83
Renault “Elektrikli otomobil nereye kadar gider?” sorusuna bir rekorla yanıt verdi!
Renault’un elektrikli otomobillerinden ZOE, seri üretilen bir elektrikli otomobilin 24 saatte kat ettiği en uzun mesafeye ulaşarak yeni bir dünyarekoruna imza attı. Fransa Teknik Merkezi’ndeki Aubevoye hız pistinde 363 tur yapan ZOE, 1.618 kilometreye ulaşarak eski rekorunu fazlasıyla aştı. 24 saat boyunca gerçekleşen 18 kez hızlı şarj esnasında herhangi bir sorun çıkarmadı.

Renault ZOE, seri üretilen elektrik motorlu araç kategorisinde, 1.280 kilometrelik eski 24 saat mesafe rekorunu yüzde 25 iyileştirerek yeni birrekor daha kırdı. Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek için onay sürecinde bulunan rekor, 1 Haziran’da Fransa Teknik Merkezi’ndeki Aubevoye hız pistinde gerçekleşti. 24 saat içinde pistte tam 363 tur atanZOE, süre boyunca 18 kez hızlı şarj edilerek 1.618 kilometreye ulaştı. ZOE’nin bu başarısı yüksek performans ve güvenilirliğini kanıtlarken, sınıfında en uzun menzile sahip olduğunu da bir kez daha gösterdi.


REKOR BELGELENDİ


Noter huzurunda gerçekleştirilen ve Guiness Rekorlar Kitabında onaylanma sürecinde olan rekorun ötesinde, elektrikli araçlarla ilgili bir soruya da yanıt vermiş oldu. Güvenilirlik/dayanıklılık pilotu Philippe Vinot test sürecini şu sözlerle anlattı: “Bu operasyonu iki ayda gerçekleştirdik. Nisan ayında, elektrik motor - şanzıman grubu departmanı ekipleriyle projenin fizibilitesini kontrol etmek için hesaplamalara başladık. Mayıs başından itibaren, pist üzerinde turlara başladık ve bir strateji hazırladık. Seri üretilen aracı modifiyesiz, yani fabrikadan çıktığı gibi kullanmaya karar verdik. Araca güveniyorduk ve haklı olduğumuz ortaya çıktı.”

kaynak
 

eSa

everything is possible..
Yasaklı
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
9,809
Puanları
83
Test sırasında bile 1 şarjla 90 km. mesafe. Demek ki günlük hayatta kullanırken daha az mesafe katedilecek. Hızlı şarjın da süresi min. 30 dk. olsa, çok zaman kaybı :(
 

__L__

Asistan
Katılım
6 Şub 2010
Mesajlar
264
Puanları
0
Bu tip araçlar şehir içinde kullanım için yapılıyor. Şehirlerdeki hem gürültü hem de hava kirliliğini önlemek amacı güdülüyor. Böyle bir teknolojiye bu açıdan bakmak gerekli..
 

Ali TEMEL

Profesör
Katılım
17 Kas 2006
Mesajlar
4,656
Puanları
48
İlerde 1 şarj ile 500-1000 km gidilecek otomobiller yaparlar. Acele edip almayım şimdiden :D
 

Kadir Sekme

Profesör
Katılım
28 May 2012
Mesajlar
1,234
Puanları
0
Konu benimle ilgiliymiş bayaği :) Size tavsiyem elektrikli araç yerine hibrid araçlar almanızdır. :)
 
Üst
stat counter