Elektrikler Giderse PC Anakartı Yanarmı?

Bu konuyu okuyanlar

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Birkaç gündür birşey duyuyorum elektrikler giderse anakart içindeki parça ismini unuttum şimdi yanıyormuş ve ekran kartı ram herşeyde bozuluyormuş doğrumudur doğruysa nasıl önlem alabilirim?

#ExYoung

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Pc yi kullanmadığın vakitler fişini çek

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Pc yi kullanmadığın vakitler fişini çek
Çekemem hep kullanacağım çünkü bir proje üzerinde çalışıyorum (oyun yapıyorum işte kaç tane forumda söyleyeceğim) oyüzden hep açık kalması gerekiyor.

Elyr

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Sağlam anakartsa fakat dandik PSU'ysa yanma şansı fazla. İkisi dandikse çok fazla. Fakat anakart ve PSU'da sağlamsa yanmaz. Mesela senin almayı düşündüğün sistemdeki PSU dandik.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Çekemem hep kullanacağım çünkü bir proje üzerinde çalışıyorum (oyun yapıyorum işte kaç tane forumda söyleyeceğim) oyüzden hep açık kalması gerekiyor.
UPS bulundurabilirsiniz. Normalde bozulma riski var evet.

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Sağlam anakartsa fakat dandik PSU'ysa yanma şansı fazla. İkisi dandikse çok fazla. Fakat anakart ve PSU'da sağlamsa yanmaz. Mesela senin almayı düşündüğün sistemdeki PSU dandik.
PSUyu değiştiremem ama işte paketmiş. Bir kişi atmış alacaklarımın aynısı psu corsair 550 w 80+ onumu alsam bilemedim bu pc itopyada DH-A1/Ryzen 5 2600/MSI RX580 Armor OC 8GB/8GB DDR4 RGB RAM/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA

---- Mesajlar birleştirildi ----

UPS bulundurabilirsiniz. Normalde bozulma riski var evet.
UPSde va diyemi geçiyor? Ve bu ups iyimi? http://www.vatanbilgisayar.com/tuncmatik-economy-600va-line-interactive-ups.html

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
PSU ve anakart kaliteli olsun. Yanına birde akım korumalı iyi bir priz al çok sıkıntı olacağını sanmam. Yinede çok fazla gidip geliyorsa(gün içinde 4-5 kere gibi) UPS daha iyi olur.

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
PSU ve anakart kaliteli olsun. Yanına birde akım korumalı iyi bir priz al çok sıkıntı olacağını sanmam. Yinede çok fazla gidip geliyorsa(gün içinde 4-5 kere gibi) UPS daha iyi olur.
Hiç gitmiyor nadir yani yılda 1 hatta hiç gitmiyor ama giderse diye önlem almak istiyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Hiç gitmiyor nadir yani yılda 1 hatta hiç gitmiyor ama giderse diye önlem almak istiyorum.
Sorun olmaz o zaman merak etme. Akım korumalı priz al voltaj düşmelerine karşı da korur yeterli olur gayet.

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
766
Birşey olmaz yıllardır devam.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Biraz da elektriğin neden gittiğine bağlı bu durum. Eğer kablo kopması kısa devre vb şeyler ise pek birşey olmaz. Ancak Elektrik Üretim veya Dağıtım şirketi tarafından bir sorun olur, yüksek voltaj gelirse bozulma riski bayağı yüksektir.

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Biraz da elektriğin neden gittiğine bağlı bu durum. Eğer kablo kopması kısa devre vb şeyler ise pek birşey olmaz. Ancak Elektrik Üretim veya Dağıtım şirketi tarafından bir sorun olur, yüksek voltaj gelirse bozulma riski bayağı yüksektir.
Yılda 1 - 2 defa gidiyor elektrik bazı yıllar hiç gitmiyor elektrik fakat önlem almak için işte :D belki elektrikler gider anakart bozulur.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Normalde bende dikkat etmemde 5000tl lik pc toplayacağım ve bundan sonra 3 - 4 yıl pc almayacağım oyüzden :D Hatta akım korumalı priz bile alacağım. Belki UPS bile alırım.

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Evet bozulabilir :/
Tam hatırlamıyorum ama sanırım bizim yakına bi direğe yıldırım düşmüştü (10m yakınlıkta) buzdolabı ve bilgisayar hasar gördü,bilgisayardaki psu yandı ve o günden sonra kasadaki anakart (G33m-s2) kafayı yemeye başladı açıkcası :( Mesela bilgisayarı açıp kapamam gerekiyor başlat menüsünden yeniden başlat dediğimde bir daha açılmıyor fişini çekip tekrar takana kadar,eskiden böyle değildi yani.

Şimdi dediğim gibi yıldırım çarpması sonucu oldu bunlar,ama elektrik gitmesinde de bu tür arızaların yaşanması mümküm.
Eğer projen çok değerliyse kesintisiz bi güç kaynağı alabilirsin.

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Evet bozulabilir :/
Tam hatırlamıyorum ama sanırım bizim yakına bi direğe yıldırım düşmüştü (10m yakınlıkta) buzdolabı ve bilgisayar hasar gördü,bilgisayardaki psu yandı ve o günden sonra kasadaki anakart (G33m-s2) kafayı yemeye başladı açıkcası :( Mesela bilgisayarı açıp kapamam gerekiyor başlat menüsünden yeniden başlat dediğimde bir daha açılmıyor fişini çekip tekrar takana kadar,eskiden böyle değildi yani.

Şimdi dediğim gibi yıldırım çarpması sonucu oldu bunlar,ama elektrik gitmesinde de bu tür arızaların yaşanması mümküm.
Eğer projen çok değerliyse kesintisiz bi güç kaynağı alabilirsin.
Yorumunuz için teşekkürler. Akım Dengeleyici priz, Kesintisiz Güç Kaynağı alacağım bilgisayarı alacağım zaman. Ve anakart,psuyuda kaliteli seçtim :D
B450 m2 - Corsair 550 W 80+ bunlardan sonra hiçbirşey olmaz değilmi?

Dj_Eruhlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Elektriğin gitmesinden değil, akım dalgalanmasından dolayı yanabilir.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Elektriğin gitmesinden değil, akım dalgalanmasından dolayı yanabilir.
Arkadaşında yazdığı gibi aslında gitmesi pek sıkıntı değil,geldiği zaman ki akım ve voltajı yüksek olursa o zaman sıkıntı büyük olur .(=