Elektrik kesintisinin bilgisayar üzerindeki etkileri

Bu konuyu okuyanlar

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
hayırlı günler arkadaşlar...

Öncelikle sorunu özetleyeyim..

Ard arda elektrikler kesilince bilgisayar çöküyormuş... Dayımın oğlu arayıp böyle bir sıkıntısının olduğunu söyledi... Kendisi bilgisayardan pek fazla anlamıyor onun için her defasında format felan baya zor oluyor dedi...

benim ilk aklıma bir güç kaynağı alması gldi, ikinci olarak norton gohstla yedeği alıp böyle bir sıkıntı olduğu zaman geri yükleme yapabileceği geldi...

Ama ben bu zamana kadar böyle bir sıkıntı yaşamadığım için abi ben bi araştırayım sana dönerim dedim....

bu durum karşısında ne yapılır nasıl önlem alınır, bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim....

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
aynı sorunu 2 gün önce yaşadım;
ghostum var o bile kurtaramadı beni
önce format attım sonra ghostumu üzerine yazdım
en iyi çözüm kesintisiz güç kaynağı almaktır...

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
windows kapanırken oturum bilgilerini değiştirilmiş ayarları kaydeder elektrik gitme anında hhd yazma ve okuma yaptığı zaman büyük sorunlar çıkabiliyor deepfreeze varsa bu sorunları yaşamazsın

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296

yıllardır deepfreeze kullanıyorum ve korkmadan binlerce kez fişini çektim reset attım bişeyi biliyoruzda söylüyoruz,

elektrik gitmesinden dolayı pc deki bir parça hariç diğerlerine fiziksel bir hasar gelmez sadece hdd yazma yaptığı an bilğilerde kopukluktan dolayı açılışta hata vermesi ve açılmaması bundandır

deepfreeze asıl amacı bu değildir ama bu tür problemlere karşı koruma etkisi çoktur

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Deepfreeze varken elektrik gittiiiiiiiiiii bilgisayar kapandı.
Tekrar geldi elektrik pc yi bi açtın ki HDD kafa vuruyor onudamı deepfreeze geri onaracak ?

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
deepfreeze kurulu pc de elektrik gidince hdd kafa vurmaz merak etme

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Tamam o zaman benim hdd anormallik yapmıştı ;)

vacip42

Profesör
Reaksiyon puanı
0
pc de deep varsa elektirik gittikten sonra açılmama itimali yok gibi bişey bence bende deep kullanmaktayım o kadar pc restledim bi sorunum yok
+
kesintisiz güç kaynağı şart :)

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
konu yanlış anlaşılmasın ben güç kaynağı na gerek yok felan demiyorum

pc açılış dosyaları elektrik gitme anında deepfreeze kurulu iken değişmeyeceği için pc elektrik gelince açılmada sorun çıkmaz deepfreeze kurulu pc elektrik gitme anında yada fişini çekince neden hiç scandisk istemez hiç düşündünmü

RosenRood65

Doçent
Reaksiyon puanı
0
pc de deep varsa elektirik gittikten sonra açılmama itimali yok gibi bişey bence bende deep kullanmaktayım o kadar pc restledim bi sorunum yok
+
kesintisiz güç kaynağı şart :)
Deep Freze icat edenden Allah Razı olsun Bir Çok probleme çözüm oluyor :)

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar hard disk yazım ve okuma işlemi yaparken. Okuyucu kafa güvenli bölge denilen yerden çıkartılarak disk'in üstüne gelir ve okuma yada yazma işlemi yapar. Eğer biz bilgisayarımızı düzgünce kapatırsak bu başlık tüm işlemleri bitirdikten sonra kendisini tekrar diskin üzerinden kaldırıp güvenli bölgeye sabitler. Ama eğer pc açık iken elektrik kesilirse ve kesintisiz güç kaynağıda yoksa bu okuyucu kafa hard diskin üzerinde kalır ve çizilmelere deformasyona neden olur.

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar hard disk yazım ve okuma işlemi yaparken. Okuyucu kafa güvenli bölge denilen yerden çıkartılarak disk'in üstüne gelir ve okuma yada yazma işlemi yapar. Eğer biz bilgisayarımızı düzgünce kapatırsak bu başlık tüm işlemleri bitirdikten sonra kendisini tekrar diskin üzerinden kaldırıp güvenli bölgeye sabitler. Ama eğer pc açık iken elektrik kesilirse ve kesintisiz güç kaynağıda yoksa bu okuyucu kafa hard diskin üzerinde kalır ve çizilmelere deformasyona neden olur.

+1111

kerimxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben o kadar cafeye deep freze kurdum ama hdd sine kafan vuran hdd gördüm nadirde olsa. ama bana kalırsa deep freze 5 para etmez.. virüsler onu bile deliyor

gaydurugubbak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Deepfreeze işletim sistemini muhafaza ediyor ama HDD sorunlarına da çözüm olamaz.
Buraktuna'nında dediği gibi, elektrik kesintisi yüzünden diskiniz arıza yaparsa deepfreeze aval aval bakmaktan başka bişey yapamayacaktır.