Elektrik bilgisayara ZARAR verir mi?

Bu konuyu okuyanlar

shulatzotr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yeni topladığım bilgisayarım:
PSU
GPU
CPU
RAM
SSD
3TB HDD var
Bilgisayarı topladım kurdum ilk önce elektrik almadı ama 3 5 dk içerisinde açıldı gece boyunca iyiydi driverlerı programları kurdum fakat sabah açılıyordu ekran gelmiyordu. Ram değişikliği ekran kartsız açmak tek ram slotu kullanmak işlemci soğutu değiştirmek gibi bir sürü çözüm denedik. Sistem 55 dereceyi eski stok fan ile geçmiyordu. Anakart ve işlemciyi firmaya gönderdim. Eski bilgisayarımı kurdum ve yeni aldığım PSU yu kullandım 1 hafta kadar sorunsuz çalıştı hatta eski sisteme 2070 i takıp değerlere baktığımda stabildi. Ne olur ne olmaz diye eski ekran kartını kullanmaya devam ettim sonra eski bilgisayarım da önce açıldı ekran gelmedi sonra hiç elektrik dağılmadı sisteme ve hiçbir devrede ısınma olmuyor anakarta da psu ya da kısa devre yaptırdık ve açmayı denedik hiçbir şekilde tepki vermiyordu.
1-) Psu daha sıfır ondan olacağına imkan veremiyorum o ise sıkınıtı çıkartan nasıl anlarım
2-) Psu sorunsuz ise ev içerisindeki elektrik hattından veya kaçak varsa bir yerde o sorun yaparmı çünkü son dönemlerde elektrik faturası çok düzensiz geldi.
(Not: Şuan 2 bilgisayarda tamirde o yüzden vereceğiniz tavsiyeleri hemen deneyemeyeceğim.)
Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Anakart veya PSU'dan olabilir. PSU'yu tek başına çalıştırmayı deneyin. Kısa devre ile.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Sorun anakartta olabilir diyeceğim ama eski sisteminizde de aynı hatayı vermiş. Dediğiniz gibi evin elektrik tesisatında sorun olabilir.

shulatzotr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Anakartın besleme girişinin yanındaki 4 lü mosfet değişti sorun çözüldü