Ekşi sözlük

Bu konuyu okuyanlar

crazymafya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben de ekşi sözlüğü sadece yeni çıkan programlar veya gitmek istediğim almak istediğim filmler hakkında görüş almak için kullanıyorum. Sonuçta biçoğu böyle işlerle ilgilenen insanlar.

cihan3458

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bahsedilen ekşi sözlükteki hakaret eden yaratıkları bende kınıyorum...

winstoncash

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Beğenmeyen girmez demiş bazıları.Arkadaşlar, bu başlığı açtığım forum kategorisi Nefret ettiğiniz siteler.Öncelikle forumun nasıl kullanıldığını, forum kategorilerinin ne anlama geldiğini öğrenip ondan sonra yorum yazın.
Herkes senle aynı inanca, görüşe sahip olmak zorunda değil diyen arkadaşlar.Ben de öyle bir iddiada bulunmadım zaten, benle aynı görüşe sahip olsun demedim.Sadece benim kutsalımı mizah konusu yapmasın, mizahı da geçtim iğrenç hakaretlerine konu etmesin yeter.Türkiye'de müslüman olmayan insanların yaşadığını ilkokula gittiğim yıllardan beri biliyorum, hiçbiriyle de bugüne kadar bir sıkıntım olmadı.Banane, yaşasın inancını, kiliseler de var ibadete açık olan.Gidip oralara bomba da atmadım.Anlayın işte, derdim müslüman olmayanlarla değil, müslümanlığa hakaret edenlerle.Beğenmiyorsan girmeyiver, bakmayıver.Yorumumu beğenmediysen cevap da yazmayıver olur mu aklı evvel kardeşlerim?

El_Emin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merak ediyorum

SouthParkta Hz. İsa yı birebir gösterip sokmadığı rezillik kalmasına rağmen izleyen, Yahudilerle ağza alınmıyacak şekilde dalga geçen bu program hakkında kimse bir şey demez herkez tshirtlerini giyip gezer.

Fakat iş bizim peygamberimize gelince mi terbiyesizliğe dönüşüyor. Bence buna karşı çıkılması için önce insanların kendi içinde muhasebe yapması lazım SouthParkta FamilyGuyda Jesus konulu skeçleri güle güle izlerken acaba ne düşünyürlar..

Sonuçta müslüman olarak Hz. İsa da bizim peygamberimiz , yahudilikte hristiyanlık gelene kadar hak dini idi...

Yani bir müslümanda görmedim şu ana kadar kardeşim peygamberimiz hz.isa yı aşalıyorsunuz yapmayın etmeyin diye.. Ama iş bize gelince ölüm fetvaları yayınlanabiliyor pekala..

Evet yapılan ayıptır günahtır ama malum farklı bir zamanda yaşıyoruz artık. Ahir zaman.. Yapacak bir şey yok.. Kendi çocuğunuza kendi yakınlarınıza doğrusunu öğretmekten başka..

winstoncash

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Merak ediyorum

SouthParkta Hz. İsa yı birebir gösterip sokmadığı rezillik kalmasına rağmen izleyen, Yahudilerle ağza alınmıyacak şekilde dalga geçen bu program hakkında kimse bir şey demez herkez tshirtlerini giyip gezer.

Fakat iş bizim peygamberimize gelince mi terbiyesizliğe dönüşüyor. Bence buna karşı çıkılması için önce insanların kendi içinde muhasebe yapması lazım SouthParkta FamilyGuyda Jesus konulu skeçleri güle güle izlerken acaba ne düşünyürlar..

Sonuçta müslüman olarak Hz. İsa da bizim peygamberimiz , yahudilikte hristiyanlık gelene kadar hak dini idi...

Yani bir müslümanda görmedim şu ana kadar kardeşim peygamberimiz hz.isa yı aşalıyorsunuz yapmayın etmeyin diye.. Ama iş bize gelince ölüm fetvaları yayınlanabiliyor pekala..

Evet yapılan ayıptır günahtır ama malum farklı bir zamanda yaşıyoruz artık. Ahir zaman.. Yapacak bir şey yok.. Kendi çocuğunuza kendi yakınlarınıza doğrusunu öğretmekten başka..

Napacağız yani, ahir zaman diye bunlara göz mü yummak gerekiyor? Peygamber efendimiz ahir zaman geldiğinde bana hakaret edebilirler, dininizi aşağılayabilirler şeklinde birşey söylemiş mi?Asıl ahir zamanda mücadelenin önemi daha fazla...

Sinbad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hoşunuza gitmiyosa girip okumazsınız bu kadar basit
Kafamızı kuma gömer yok mu sayarız...?
Üç maymunu oynar, duymadım görmedim mi deriz?
Sahi biz okumasak yok olur mu bu hezeyanlar?
Gözlerinizin önünde işlenen bir cinayete "tanıklığa" çağırıldığınızda da böyle duyarsız mı kalırsınız?
Özgürlüğün tanımı bu mudur yani? Sövmek, incitmek, alay etmek, tahkir etmek, edepsizlik etmek hak ve özgürlük kapsamda mıdır?
Kritik etmek..."hak"tır / inanmamak...mutlak "özgürlük"
Saygısızlık etmek... asla kabul edilemez.
Tahkire, tezyife yeltenmek "suç"tur.
Bu tür edepsizliklere tepkisiz kalmak "suça iştirak"tir.
Değer verdiğiniz hiçbir şeyin aşağılanmasına göz yummazsınız... Yoklayın yüreğinizi, vicdanınızın sesini bir dinleyin hele, hak vereceksiniz.

El_Emin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@winstoncash

Yazının ilk kısmına hiç dokunmamışsınız..
Önce yıllardır Hz.İsa peygamberimize, başka hak dinlerine yapılan saygısızlığı eleştirin onlar için şikayette bulunun.. Sonra bizim dinimize laf edenlere gerekli tepkiyi gösteririz..

Yıllardır televizyonlarda meksikalılarla dalga geçen, kanadadılara salak diyen zencileri aşalıyan filimleri ağızımız açık izleriz ama mesala bir film bir sahnede kötü bir türk göstersin hemen guruplar kurulmakta..

Velhasın ben diyeceğimi açıkca belli ettim.. Çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına.. Başkaların dini ile dalga geçerken iyi kendi dinimize laf söylettirmeyiz ama..

winstoncash

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
@winstoncash

Yazının ilk kısmına hiç dokunmamışsınız..
Önce yıllardır Hz.İsa peygamberimize, başka hak dinlerine yapılan saygısızlığı eleştirin onlar için şikayette bulunun.. Sonra bizim dinimize laf edenlere gerekli tepkiyi gösteririz..

Yıllardır televizyonlarda meksikalılarla dalga geçen, kanadadılara salak diyen zencileri aşalıyan filimleri ağızımız açık izleriz ama mesala bir film bir sahnede kötü bir türk göstersin hemen guruplar kurulmakta..

Velhasın ben diyeceğimi açıkca belli ettim.. Çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına.. Başkaların dini ile dalga geçerken iyi kendi dinimize laf söylettirmeyiz ama..

Zencilerin aşağılanmasıyla bunu mu kıyaslıyorsun? Ben zenci değilim ki savunayım.Benim değerlerime saldırı olduğunda tepki göstereceğim elbette.Sen yolda yürürken birisi başka bir vatandaşın anasına küfretse gidip o adama tekme tokat dalar mısın? Ama küfür sana edildiğinde nasıl tepki göstereceğini herkes tahmin eder.Sözüm o ki başkasının inancına, değerlerine hakaret edilmesi, saldırılması beni ilgilendirmez.South Park dediğin şeyin senaristi de ben değilim, yönetmeni de ben değilim.Onu eleştirmiyorum diye tasvip ettiğim anlamını nasıl çıkarıyorsun onu da merak ediyorum.Ve tekrar hatırlatayım, ben bu konuyu "Nefret ettiğiniz siteler" kategorisi altına açtım ve nefret ettiğim bir siteyi eleştirdim sebepleriyle birlikte.Konuyu genellemenin, ortamı germenin manası yok.Bir de demişsin ki "Önce yıllardır Hz.İsa peygamberimize, başka hak dinlerine yapılan saygısızlığı eleştirin onlar için şikayette bulunun". Neden önce onları eleştireyim ki? Onlar benim peygamberimden, benim dinimden daha mı üstün ki önce onlara tepki göstereyim.Neresinden tutsan elinde kalacak bir cevap bu yazdıklarınız.Bu da benim son cevabım olsun, daha fazla uzatmayayım konuyu.

KanTuralı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yarın birgün benim çocuğum olur da anne burda yazılanlar doğru mu diye sorarsa gereken cevabı veririm... sizin tepkiniz hayır yanlış deyip mantıklı cevaplar bulamama korkusu mu yoksa sadece müslüman olmayan insanların fikirlerini bildirmesi mi rahatsızlık verici?? kendi inancınızdan eminseniz, içinizde yazılanlarla ilgili hiç şüphe yoksa neden rahatsız olasınız onu da anlamıyorum, sonuçta herkes aynı şekilde düşünmek zorunda değil.
böyle her yapılan yoruma alınıp tepki göstermenin de hamam filmine tepki gösteren tellaklardan farkı yok bence, gerçekten gereksiz...

Peygamber efendimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor;

Bir kötülük gördüğünüz zaman,

Onu,
Elinizle,
Elinizle olmuyorsa dilinizle önlemeye çalışın.
Ona da gücünüz yetmiyorsa hiç olmazsa kalbinizle buğz (o kötülüğe kalbinizle katılmayın, lanetleyin) ediniz; ki işte bu imanın en zayıf derecesidir.

Tepki göstermek lazım. Yapılan kötülüklere kayıtsız kalmamak gerek.

sakallıoğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Fitne ortağı Fesat ile beraber çalışırken, Yeterki SEN uyuma! Bu irade boşa verilmedi.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
O siteyle işim olmuyor hiç.

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
oraya yazanların hepsi hayatı ti ye alan gece gündüz içen tipler bence . boş insanlar yani.hep makara gır gır.. nereye kadar ?

caramel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
burda şikayet ediyo zaten
şikayet derken ekşisözlükteki her yazının altındaki şikayet et butonundan bahsetmiştim..elbette herkes aynı düşünceye sahip olamaz bu bizimle örtüşmeyen fikirlere sahip olanları asıp kesebileceğimiz yada beğenmediğimiz fikirleri sansürleyebileceğimiz anlamına mı geliyor(!)her şeyin demokratik bir çözümü vardır mutlaka...

insanın içinde inanç olmadığı zaman zoruna da gitmiyo demekki böyle insanlar da var memleketimizde napalım
hiçkimsenin inancını sorgulama hakkına sahip olduğunu düşünmüyorum!kimin daha çok inançlı ve imanlı olduğunu ancak Allah bilebilir.iman Allah ile kul arasındadır ve bunu sorgulamak da kimseye düşmez.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
arkadaşlar,
açıkcası orada yeni nesil yazarlık için sıra bekleyen birisiyim ama
şöyle bir şey var, bazı arkadaşların da belirttiği gibi sözlükte ciddi hiç bir şey yok ki.
evet kınayalım falan ama kınadığımızla kalırız. sesimizi duyururuz fena mı derseniz eyvallah ama bağırdığımızla kalırız, zira adamlar sallamıyorlar hiçbirşeyi ( jargon için kusura bakmayın )

durum sadece İslam için değil bütün dinler kutsallar için geçerli halde. sözlükte ateizm ileri seviyede destek gören bir şey.
hatta bakmadım ama eminim ateizmle de dalga geçiyorlardır. adamların sınırı yok ki
bu yüzden sinir boşaltmaya gerek yok, zira bize faydası yok

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
şikayet derken ekşisözlükteki her yazının altındaki şikayet et butonundan bahsetmiştim..elbette herkes aynı düşünceye sahip olamaz bu bizimle örtüşmeyen fikirlere sahip olanları asıp kesebileceğimiz yada beğenmediğimiz fikirleri sansürleyebileceğimiz anlamına mı geliyor(!)her şeyin demokratik bir çözümü vardır mutlaka...

hiçkimsenin inancını sorgulama hakkına sahip olduğunu düşünmüyorum!kimin daha çok inançlı ve imanlı olduğunu ancak Allah bilebilir.iman Allah ile kul arasındadır ve bunu sorgulamak da kimseye düşmez.

oradaki şikayet et butonuna basınca bişeyin değişeceğini pek zannetmiyorum
ayrıca inançlarını sorgulamak dediğin gibi bana düşmez ben sadece rahatsız olduğumu belirtmiştim

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
oraya yazanların hepsi hayatı ti ye alan gece gündüz içen tipler bence . boş insanlar yani.hep makara gır gır.. nereye kadar ?

tebrik ederim. yazılanları gördükçe bunları kim yazıyor ki der düşünürdüm. artık hayal edebiliyorum. ne zaman girsem düpedüz küfürler ve müthiş argolarla bir şeyler ifade edilmeye çalışılıyor. normal insan işi deil...

Msfk

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ben fokur fokur'a üyeyim o sözlük biraz daha kaliteli ;)

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
İlginç bir site bence ama gerçekten bu kadar kullanışsızlık ve dandiklik olmaz yemin ediyorum ya. :)

punisher_65

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
açıkçası bana çok faydası oluyor. her ne kadar yazar olmak için aylardır sırada bekliyor olsamda seviyorum siteyi. annttiigs nin dediği gibi sitede herşeyle dalga geçiyorlar. yani her tür görüşten her inançtan insanlar var orda. ayrıca konularında çok bilgili insanlarda var. ben birşeyi merak edince ilk önce sözlüğe bakarım.

2003mst

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende canım sıkıldığı zaman bakıyorum ama politika, siyaset, din ve felsefi konuları okumuyorum yada okumamaya çalışıyorum bazı arkadaşlar konuya değinmişler yazarların birçoğu işi gırgır ve şamata . aslında yapılacak tek şey hiç girmemek veya reklamlarına tıklamamak

Abdurahman

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
aynı şeyi bobilerde yapıyo :| ALLAH C.C ile dalga geçiyolar Haşa.. " Tanrının PC si vs. vs. " Misyonerlik peşinde koşuyorlar :|

Akhun Aktosun

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
21.952 adet aktif yazarı olan bir komüniteden bahsediyorsunuz. her fikri savunan insan mevcut. dolayısıyla 21.952 kişiyi "misyonerlik peşinde koşuyorlar", "alayı dinsiz", "peygamberimizi aşağılıyorlar" diye genellemek aşırı derecede yanlış bir tavır.

yazarların içerisinde ateisti de var, deisti de var, muhafazakarı da var, musevisi de var. hepsi de kurallar dahilinde istediğini yazıyor. toplu iftar organizasyonları da yapılıyor. bu siteyle ilgili alıp veremediğiniz ne ben onu anlamıyorum :)

Abdurahman

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Burası baya karışmış. ben diyorum ki istanbulda ki sdn üyeleri olarak bir araya gelelim, bu siyaset-din etrafındaki kutuplaşmayı yüz yüze görüşelim :D tartışalım, anlaşalım yani. Eminim yüz yüze olunca tartışmalar bu kadar alevlenmeyecektir. Hepimizin ortak noktaları olduğuna eminim. Zaten hepimiz bu yüzden buradayız. Farklılıklarımızı değilde, ortak yönlerimizi ortaya çıkararak kaynaşmak daha güzel olacaktır.

Kimsenin benim gibi düşünmesini istemiyorum-beklemiyorum. Sadece bana yaşam alanı bıraksın, boğmasın benim ona tanıdığım özgürlüğü o da bana tanısın yeter. Eminim bu paydada buluşacak çok arkadaş vardır...

Kavga çıkmaz dimi abi :lol:
Ayrıca :
@Akhun Aktosun : Demekki abi ek$i de 21.952 adet boş insan var :D

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@Akhun Aktosun[/URL][/B] : Demekki abi ek$i de 21.952 adet boş insan var :D

al birde burdan yak. yargısız infaz. konunun genelini okumadığın da ortaya çıkıyor böylece. ben ekşi sözlük yazarıyım ancak bu hallerine çok illet oluyorum diyen forum arkadaşlarımızda senin bu sözlerinden nasibini aldı. aferim iyi iş çıkardın corç.

gelelim asıl konuya.
İnsanların diğerlerinin kutsal saydığı değerleri kötülemesi tabi ki yanlış. Ancak bu iş forum ortamında tartışmayla çözülecek iş değil. İnsanın eğitimiyle ilgili bir şey. Yani siz burada ne kadar "vay anam ekşi sözlük kaka, pis, öğk" derseniz deyin. Değişen hiçbir şey olmayacak.
Herkes peygamberimize, Allah'a ya da Kur'an'a inanmak zorunda değildir. Bunu da unutmamak gerekir. Ancak herkes başkasının değer verdiği olgulara saygılı davranmak zorundadır. Buda tamamen kültürün bir etkisidir. Kültürü destekleyen unsurlar nedir? Eğitim, arkadaşlar, aile...
Bende alaycı bir insanımdır ancak kimsenin değerleriyle dalga geçmem. Ki böyle olması gerekmektedir diye düşünüyorum. Yani birisi ateistmiş öbürü yahudiymiş, herkesin inancı kendine.
Ancak ekşi sözlük gibi sitelerde yayınlanan yazılar-entry- sinirlerinizi geriyorsa, yapılması gereken forum ortamında birbirinizi rencide edici sözler söylemek değildir. Çünkü klavye başında kimse diğerine anlayış göstermiyor. Herkes körü körüne inandığı şeyi doğru sayıyor. Kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesiyor. Birisi ben ateistim der ateistliğin ne demek olduğunu bilmez. Birisi ben müslümanım der namazda okuduğu duaların anlamını bilmez. Ezan okunur, ezanın anlamını bilmez. Ancak birisi bir şey söylediği zaman aslan kesilir(herkesi kastediyorum, sadece müslümanları değil.).
Bunu böyle gerçekleştirmek ne kadar mantıklı sizce. Yani cahilce bir şeyi korumak, savunmak. Konu dönüp dolaşıp eğitime geliyor. İlkokul yıllarındaki çocuklara başkalarının değerlerine saygı göstermek öğretilse bu böyle mi olur? Müslümanmış değilmiş, saygı duymak anlatılsa bu böylemi olur? Ancak bizde ne var, hristiyan kelimesini duyduğumuzda bile tüylerimiz diken diken oluyor. Yahu oda insan. Senin inandıklarına inanmak zorunda değil. Kendi aklı var. Ancak senin inançlarınla dalga geçmek zorunda da değil. Çok yabancı insanla tanıştım. Ama hiçbirisi(inanan,inanamayan) benim değerlerimle dalga geçmedi. Maalesef bu dalga meselesi kendini bilmez birkaç yurdum insanının kültürsüzlüğünden, kişiliksizliğinden,cibilliyetsizliğinden kaynaklanıyor. Demem o ki, eğitim şart.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
evet, bir çok konuda bilgi edinebileceğiniz, bir filme gitmeden önce fikir edinebileceğiniz çok geniş katılımlı bir bilgi kaynağı olabilir.beş dakika öncesine kadar ben de öyle düşünüyor ve sık sık ekşi sözlük'e başvuruyordum bir konu hakkında bilgi edinebilmek için.ama birden gözüme "sol frame"de "kur'an-ı kerim" başlığı çarptı.bir bakayım dedim ne yazmışlar.sadece bugun 86 "entry" girilmiş kutsal kitap hakkında.okuyunca şok oldum, kan beynime sıçradı. milyarlarca insanın iman ettiği, kutsal saydığı kitap hakkında yazılanlar resmen dumura uğrattı beni. o kadar ağır hakaretler, o kadar alaycı yorumlar var ki...Peygamber efendimiz zamanındaki kafirlerin bile bu kadar acımasızca saldırdığını düşünmüyorum bu kutsal kitaba.ve şu anda bu siteden ve yazarlarının büyük kısmından nefret ediyorum. isteyen inanır, isteyen inanmaz ama hiç kimse bu kadar kabul gören bir dine ve onun kaynaklarına hakaret edemez, dalga geçemez.ben bir müslüman olarak asla bir yahudinin veya bir hristiyanın diniyle, kutsal değerleriyle dalga geçmedim. onlarca yabancı, hristiyan arkadaşım var ve onların da bir gün olsun dinime hakaret ettiğini görmedim, duymadım. bu yazarlar bir dine mensup olamaz, daha da ileri gidiyorum, bu yazarlar insan dahi olamaz. olduklarına inanmak istemiyorum. sefil, iğrenç yaratıklarsınız ekşi sözlük yazarları (tamamı değil tabi ki, yukarıda bahsettiğim kesim). Kur'an-ı Kerim bir kaç kendini bilmezin hakaretleri yüzünden değerini kaybetmeyecek, inanan bir insan bu yorumları okuyup inancından vazgeçmeyecek ama ben bunları görmeye tahammül edemiyorum ve ekşi sözlük'ü önce yer imlerimden daha sonra da hayatımdan tamamen çıkarttım. bütün inananları da tepki göstermeye davet ediyorum.
...:)

Şafak Hınıslı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ekşisözlük güzel bir kaynak aslında kendi düşündüklerinizi başkalarıda düşünüyor mu diye baktığınız hem aynı fikirde hem karşıt fikirde olan yazılarla karşılaştığınız çoğu zaman eğlenceli yazılar yazan yazarları olan özgür bir ortam. bazen kişilere yönelik ağır hakaretler içeren yazılar oluyor ama editörlerin denetiminden geçiyor ve bu tür yazılar siliniyor.