Ekranınızın zararlı olup olmadığını öğrenin, bir çizgi ile.

Bu konuyu okuyanlar

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Ekran derken tüm ekranlar sadece bilgisayar monitörü değil.

ilkönce bu siteye gidiniz, dönen çizgiyi gördünüz dimi? Evet! bu çizgi sizin monitörünüzün zararlı olup olmadığını anlamanızı sağlayacak.

Parlaklığınızı %100'e çekiniz ve dönen çizgiye odaklanın, nasıl bir iz bıraktığını gözünüzlen görüyorsunuzdur herhalde.. Şimdi %0 (yada %1)'a alın parlaklığınızı ve tekrar bakın. Eğer, %100 de farklı iz %0 da farklı iz varsa monitörünüz ne yazıkki zararlıdır.

Yukarıdaki resimde "Without PWM" kısmı sizin görmeniz gerekendir, onun altındakiler zararlıdır.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Hadi yine iyisin benim ki (hemde monster notebook) zararlı çıktı

Aslında zararlı derken, zararlı dediklerimin ekranları pwm flickering yüzünden arada sırada yanıp sönüyor (ekran parlaklığını düşürmüş gibi yapmak için), bunu biz hissetmesekte beyin hissediyor ve bu yüzden baş ağrısı gibi şeyler oluşuyor.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Resmi yeniden atabilir misin bende merak ettim monitörde deniyeceğim.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Resmi yeniden atabilir misin bende merak ettim monitörde deniyeceğim.
pwm-flicker-types.png

yine bozulursa link

Aslında her sunucuya resim yükleyişimde yada linkten eklediğimde resim bozulup bir süre sonra düzeliyor, bu sefer hiç düzelmemiş.
Dediğim gibi Without PWM kısmı görmeniz gerekendir, onun altındakiler kötüdür.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Orijinal daha iyi değil mi ?
Orijinal olan siz yürüyen çizgiye odaklanmadığınızda oluşan bir izdir, yoksa odaklandığınız anda onun altındaki izlerden birini görmek zorundasın, yoksa bu fizik kurallarına aykırı olur.

Edit: orjinal derken yürümeyen çizgi demek istemiş.

Froseth

Müdavim
Reaksiyon puanı
836
Ekranda geçen çizgileri 1 tane görmemiz lazım değil mi? Without PWM kısmındaki gibi ama düz bir çubuk geçiyor.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Ekranda geçen çizgileri 1 tane görmemiz lazım değil mi? Without PWM kısmındaki gibi ama düz bir çubuk geçiyor.
Hocam internette araştırın isterseniz, PWM Flickering deniyor buna, benim hakkında pek fazla bilgim yok. Zaten bu konuyu milletin kötü monitörü varmı görmek için açtım.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Ben testi yapmadım onun için nasıl birşey olduğunu bilmiyorum raskele soruyorum bende anlamak için.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu olayın reklamlarını kendi menfaatlerine kullanan şirketler bir zamanlar aşağıdaki örnek videodaki gibi okunmayacak ölçüde birbirine geçmiş kayan altyazılar olarak bize sunmaktalardı... Tek bahaneleri daha doğrusu yalanları da "biz öyle yapmadık, tüketicinin tv si teknolojik açıdan yetersizdir" şeklindeydi :D

Sonradan şikayetler üzerine kayan altyazılara okunabilirlik standartı getirlidi, durum biraz olsun düzeldi.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Bu olayın reklamlarını kendi menfaatlerine kullanan şirketler bir zamanlar aşağıdaki örnek videodaki gibi okunmayacak ölçüde birbirine geçmiş kayan altyazılar olarak bize sunmaktalardı... Tek bahaneleri daha doğrusu yalanları da "biz öyle yapmadık, tüketicinin tv si teknolojik açıdan yetersizdir" şeklindeydi :D

Sonradan şikayetler üzerine kayan altyazılara okunabilirlik standartı getirlidi, durum biraz olsun düzeldi.

Doğru bazı televizyon reklamlarını izlediğimde görüyordum öyle bi olay hep oluyordu, PWD Flickeringi kötüye kullanıyorlar (zaten kötüye kullanmak için yapıldı.)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Doğru bazı televizyon reklamlarını izlediğimde görüyordum öyle bi olay hep oluyordu, PWD Flickeringi kötüye kullanıyorlar (zaten kötüye kullanmak için yapıldı.)
Uyanıklar internette yayınladıkları reklamlarda okunabilirlik normale yakınken, tv kanallarında yayınladıklarında okunabilirlik sıfıra yakın reklamlar pazarlıyorlardı... Bu gerçekten de reklamları zaten hiç sevmeyen milletimizce ağza hoş gelmeyecek bir sinirle karşılanıyordu ?

Milletin ahlakını, ağız tadını bozan o reklamlar çok kötüydü :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada çok faydalı bir konu açmışsın, sayende bu reklam olaylarına değinebilmiş olduk, içimizde kalmasın.

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
yayını yapan kanaldan kaynaklı tvde LCD olunca...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
yayını yapan kanaldan kaynaklı tvde LCD olunca...
Yukarıda linkini verdiğim reklam dsmart youtube kanalında yaymlanmış ve istediğin tv de izle, ondan sonra gel yorum yap bir bakalım, tv den mi kaynaklanıyor yoksa müşteriyi keriz yerine mi koyuyolar...?

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
144hz monitörde farklı olur bu ya bilgisayarı açamıyorum ki deniyim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
200 hertz tv de bile aynı idi :) O zamanlar herhangi bir teknoloji mağazasında en pahalı tvlerde bile reklamların kayan yazıları birbiri içine geçmiş şekildeydi, okunabilirliği yoktu yani iş çakallık tamamen :)

Sanırım yanlış anlaşılma olmuş, konu reklamda kalmış benim aklımda. o_O

Son düzenleme:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
üst kısımda Chrome firefox up to 240Hz diyor diğer browserler up to 60Hz diyor, merak etmeyin otomatik olarak algılıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zaten 144Hz monitörünüz varsa büyük ihtimal PWM Flickering belası buunmaz.

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
200 hertz tv de bile aynı idi :) O zamanlar herhangi bir teknoloji mağazasında en pahalı tvlerde bile reklamların kayan yazıları birbiri içine geçmiş şekildeydi, okunabilirliği yoktu yani iş çakallık tamamen :)

Sanırım yanlış anlaşılma olmuş, konu reklamda kalmış benim aklımda. o_O
zaten LCD'de ayarlarında alt yazı için seçenek eklenmesinin nedeni bu yazların bozulması plasma tv ile CRT tv kalitesini asla alamadıklarını görün atık...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
zaten LCD'de ayarlarında alt yazı için seçenek eklenmesinin nedeni bu yazların bozulması plasma tv ile CRT tv kalitesini asla alamadıklarını görün atık...
Alakası bile yok, crt tüplü bilgisayar monitöründe de aynı idi ama plazma ekran bulamadım :D