Ekran Kartım paylaşımlımı değilmi? Nasıl Öğrenirim?

Bu konuyu okuyanlar

ifn_42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başlıktada dediğim gibi ekran kartımın paylaşımlı olup olmadığını nasıl anlarım nerden öğrenirim? Lütfen Yardımcı Olun Bide Ekran kartım ve Remim kaç gb ?

wLZgnV

Kd8ZOn

wjX1yD

xVPXDy

xJqkZW

Son düzenleyen moderatör:

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
başlıktada dediğim gibi ekran kartımın paylaşımlı olup olmadığını nasıl anlarım nerden öğrenirim? Lütfen Yardımcı Olun Bide Ekran kartım ve Remim kaç gb ?

wLZgnV

Kd8ZOn

wjX1yD

xVPXDy

xJqkZW

Masaüstüne sağ tıklayıp, Ekran çözünürlüğünü açın, Oradan gelişmiş ayarlara tıklayın, Paylaşılan sistem belleği 0 değilse ekran kartınız paylaşımlıdır.

Örnek
2w6xilc.jpg

Ramınızın kaç gb olduğunu öğrenmek için de, Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler deyin, Yüklü bellek, kaç GB olduğunu orada yazar..

ifn_42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sağol Şimdi Ögrendim Ama Bi Sorum Daha Olacak Paylaşımlı olması dahamı iyi acaba?

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Oyun oynamak için paylaşımsız daha iyi paylaşımlılar ramden cpu'dan yer.

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
Sağol Şimdi Ögrendim Ama Bi Sorum Daha Olacak Paylaşımlı olması dahamı iyi acaba?

Paylaşımlı olması daha iyi değil çünkü, paylaşımlı ekran kartları ihtiyacı bilgisayarın ramından karşıladığı için bilgisayarın performansını düşürür. Paylaşımsız ekran kartı ise sadece kendi belleğini kullanır.

Besonnen

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Windows özelliklerinden bakabilirsin
eger ram 3.75 veya 3.25 olarak gözüküyorsa bilki o ekran kartı ramdan yiyor ve paylasımlı ekran kartıdır.harici değildir. masaüstü ise harici ekran kartı alabilir ve takabilirsin. dizüsütü ise malesef öyle bir sansın yok...böyle davem etmek zorundasın .

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
eger ram 3.75 veya 3.25 olarak gözüküyorsa bilki o ekran kartı ramdan yiyor ve paylasımlı ekran kartıdır.harici değildir. masaüstü ise harici ekran kartı alabilir ve takabilirsin. dizüsütü ise malesef öyle bir sansın yok...böyle davem etmek zorundasın .

Keşke şu dizüstülerde ekran kartına bi çözüm getirseler.Bu ne kardeşim ya işlemci eskimeden ekran kartı eskiyo sonra gidiyoz tüm pc'yi baştan aşağı sıfırlamak zorunda kalıyoz.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Kendi ayrılmış belleği olan paylaşımlı ekran kartları da iyidir. Direkt "paylaşımlı iyi değil" demek doğru bir yaklaşım değildir. Şöyle düşünün, 2GB 64bit bir ekran kartı, genel anlamda grafik performansı isteyen kişiler için faydasızdır, gereksizdir. Onun yerine 1GB 128bit bir ekran kartı çok daha iyidir. Aynı şekilde, 1GB ayrılmış belleği olup 2GB paylaşımlı olan ekran kartı ondan da iyidir. Yani üzerinde iyi düzeyde (en az 1GB) ayrılmış belleği bulunan ekran kartının paylaşımlı ek belleğinin olması, paylaşımsız 1GB ekran kartından çok daha iyidir.

Örnek bir sıralama yapacak olursak, en alttaki en iyi olacak şekilde:

- 1GB 64bit paylaşımsız
- 1GB 128bit paylaşımlı (gerçi pek piyasası yok ama)
- 1GB 128bit paylaşımsız
- 2GB 128bit paylaşımlı (1GB ayrılmış + 1GB paylaşımlı)
- 3GB 128bit paylaşımlı (1GB ayrılmış + 2GB paylaşımlı veya 2GB ayrılmış + 1GB paylaşımlı)

"Paylaşım" dediğimiz şey, ekran kartının ihtiyaç duyduğu belleği sistem ile paylaşması, yani RAM'den kullanması anlamına gelir. Günümüzde ise RAMler nispeten eskiye göre daha yüksek olduğu için ve uygulamaların çoğunun fazla RAM'e ihtiyacı olmadığı için, kendi üzerinde ayrılmış belleği iyi olan bir ekran kartının ek olarak paylaşımlı bellek kullanması çok iyidir. Örneğin ben 1GB 256bit 6790 kullanıyorum ve 4GB paylaşımlı bir belleğe sahip. Böylece hem performans iyi, hem de sistemde boş duran 16GB RAM bir işe yarıyor.

ifn_42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler Hepinize Sorun Çözülmüştür Eyvallah Sağolun.

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Peki bu teoriye gore
4gb ram li makina da 32 bit işletim sistemi yukluyse ve ram 3.25 gozukuyorsa ne yapicaz?
Sizce o zaman dami ekran kartinin tumlesik oldugu kanısına varıcaz ?

Besonnen

Asistan
Reaksiyon puanı
1
4 gb dediğim 64 bit için de gecerli 32 bit se 3.25 olarak gözükecektir benim kanatime göre eger ynlıs bir sorun varsa siz düzeltin bende bundan sonra arkadaşlara yanlıs bilgi vermek istemiyorum .

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Keşke şu dizüstülerde ekran kartına bi çözüm getirseler.Bu ne kardeşim ya işlemci eskimeden ekran kartı eskiyo sonra gidiyoz tüm pc'yi baştan aşağı sıfırlamak zorunda kalıyoz.

yapacak bişi yok satıcı ve üretici satış sonrası vizyonu geregi ....

S

SDN Okuru

SDN Okuru
paylaşılan sistem belleği ve toplam kullanılabilir grafik belleği 1720 mb ekran kartım 2 gb diyorlar ama alırken kutuda veya özelliklerde öyle bişey yazmıyor kafam karıştı doğrusu
yardımcı olursanız sevinirim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ekran kartı paylaşımını nasıl kapatıcam 2 gb ekran kartının 1 gbsi gidiyor 1 gb kalıyor ram 4 kullanılabilen miktar:2,96 gb gösteriyor paylaşım iptal edilemezmi ?:confused1:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
paylaşımsız çünkü paylaşımsız demek en az o kadar demek

ör:2gb paylaşımsız en az 2gb

2gb paylaşımlı en fazla 2gb

Kerim465

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2 Gb paylaşımlı var
Paylaşımsız ekran kartı fiyatları ne kadar nasıl takarız

ardacemgs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Paylaşımlı ve paylaşımsız ekran kartlarında normal kullanımda tasarruf amaçlı paylaşımlı olan performans gerektiren durumlarda oyun vs. paylaşımsız ekran kartı kullanılıyor. Bunu işletim sistemi kendi otomatik ayarlıyor ek bir işlem yapmanız gerekmiyor. Detaylı bilgi Ekran kartı paylaşımlı mı? paylaşımsız mı?

Son mesajlar