ekran kartım işlemcime göre uygun mu?

1. soru: gtx 1060 msi armor vs gtx 1060 gigabyte aorus? 2. soru: gtx 1060 mı yeni ekipmanlar mı?

• gtx 1060 (msi armor veya gigabyte aorus)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

Bu konuyu okuyanlar

scitmar_krait

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilk önce sitemimi söyleyeyim:
MSI GTX1050 Ti 4GT LP 4GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia Geforce Ekran Kartı | ITOPYA
Intel Core i5 7400 | ITOPYA
MSI Z270 GAMING M6 AC Intel Z270 Soket 1151 DDR4 3800MHz(O.C.) HDMI & DP Anakart | ITOPYA
GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3600Mhz CL16 Dual Kit Ram F4-3600C16D-16GTZR | ITOPYA
TOSHIBA 1TB 3.5 7200 DT01ACA100 MASAÜSTÜ DAHİLİ DİSK | ITOPYA
Cooler Master Seidon 240V CPU 240mm Radyatör Sıvı Soğutma Sistemi | ITOPYA
Everest Rampage ETX-750-1 750W 80 Plus Gold Aktif PFC 12cm Fan Gaming Power Supply | ITOPYA
biliyorum, işlemcimin sonunda k yok ama 3.000mhz üstü 1151 soketli bir b serisi anakart bulamadım ve bende z serisi almak zorunda kaldım.
ama asıl konu ekran kartım i5 7400 e göre 1060 daha uygun gibi geliyor fakat ben çok pahalı olduğu için alamadım ve alırsam msi armor serisi veya gigabyte ın aorus serisi arasında kaldım elimde nihayet 1060 alacak kadar param var 1060 alırsam yeni ekipman alamayacağım ama ekran kartım işleciye yeterse yeni ekipmanları alacağım sizce hangisi?
--- Gönderi Güncellendi ---
özör dilerim ama ankette 2 soru sormuşum msi armor mu gabyteyi yorumlarda belirtin ilk konum olduğu için hatalarım olabilir kusura bakmayın

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Öncelikle şu yanlış anlaşılmayı düzeltelim, 3000 Mhz işlemci frekansı için değil bellek frekansı içindir. LGA 1551 soket olan bütün anakartlara istediğiniz işlemciyi takabilirsiniz. Anakartlar işlemcinin performansına bir kısıtlama getirmez.

K ibaresi çarpan kilidinin açık olup olmadığını gösterir. Eğer K ibaresi varsa işlemciniz overclock yapılabilir demektir. Eğer bunun üzerine gelecekte bir çalışma yapmayacaksanız zaten K ibaresi olmayan uygun fiyatlı işlemcilere yönelmeniz mantıklı olacaktır.

B serisi Z serisi dediklerimiz de yonga setleri. Yonga setleri anakartın temel özelliklerini etkiler. Giriş çıkışların sayısı, overclock ve PCI slotları gibi.

Anakartınız,işlemciniz ve ekran kartınız birbirine uyumlu. 1050 alırsanız işlemciniz performansınızı etkilemez. 1060 alırsanız elbette daha yüksek performans alırsınız ancak o işlemciye şu ekran kartı gibi bir kıssas yok ortada. Sadece kötü işlemciler yüksek seviyeli ekran kartlarının performansını etkileyebilir. Kötü bir ekran kartı iyi bir işlemciniz olursa da zaten ekran kartının tam performansını kullanırsınız. Bazen diyoruz "o işlemciye o ekran kartını alırsan yazık edersin" diye ancak bunun sebebi performansı etkileyeceğinden değil.

Son mesajlar