Ekran Kartı Sıcaklık Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Merhabalar

Ekran kartı olarak Asus 4890 1 GB 256 Bit modelini kullanıyorum.Sorunuma gelecek olursak,ekran kartının denetim masasından ekran kartı sıcaklığına baktığımda boşta 50-53 derece civarlarında dolaşıyor,bu normal gözüküyor fakat elimi ekran kartına değdirdiğimde ekran kartı neredeyse tutulamayacak kadar sıcak oluyor.Tamam belki bu şekilde çalışmaya devam edebilir diye düşündüm fakat ara sıra bilgisayar kapanıyor ve monitörde energy saving türünde bir yazı yazıyor.Ayrıca kasanın yan kapağı açık duruyor,sadece egzoz fan olduğu için pek etki etmiyor bende açık bırakıyorum.(kapalı da denedim,sıcaklık değerleri bu şekilde daha iyi)

Sorunumu okudunuz,denetim masasında sıcaklıkta bir sorun yokken neden ekran kartı çok sıcak oluyor ? (Termal macunu 2-3 ay önce yeniledim)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Sogutmasi pasif mi kartin? Birde macunu cipin etrafina tasrimis olabilir misin?
Google a Asus 4890 yazınca çıkıyor,aktif bir soğutması var,soğutmasının baya iyi olduğunu düşünüyorum.(EAH4890/HTDI/1GD5 | Graphics Cards | ASUS Global)
Macunu yeterli derecede sürdüm,kenarlara taşıracağımdan korktuğum için pek yaklaşmadım kenarlara,üstüne kapattığımda direk yayılır diye düşünerek biraz yaydım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca şunu eklemek istiyorum.
Ara sıra ekran 4-5 saniyeliğine kararıyor ve açıldığında sağ altta "ekran kartı bu durumdan kurtuldu ve görüntü vermeyi kesti" türünde bir şey yazıyor,bir kaç saniyeliğine yazdığı ve ardından hemen kaybolduğu için tam ne yazdığını hatırlayamadım.Ardından ekran kartını kullanmaya devam edebiliyorum.

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Google a Asus 4890 yazınca çıkıyor,aktif bir soğutması var,soğutmasının baya iyi olduğunu düşünüyorum.(EAH4890/HTDI/1GD5 | Graphics Cards | ASUS Global)
Macunu yeterli derecede sürdüm,kenarlara taşıracağımdan korktuğum için pek yaklaşmadım kenarlara,üstüne kapattığımda direk yayılır diye düşünerek biraz yaydım.

Ara sıra ekran 4-5 saniyeliğine kararıyor ve açıldığında sağ altta "ekran kartı bu durumdan kurtuldu ve görüntü vermeyi kesti" türünde bir şey yazıyor,bir kaç saniyeliğine yazdığı ve ardından hemen kaybolduğu için tam ne yazdığını hatırlayamadım.Ardından ekran kartını kullanmaya devam edebiliyorum.
Arizalanmis sanirim kart. Isil islem uygulanabilir ama omru kisa olur yine.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905

O dediğin şey kartın can çekişme zamanlarıdır, şimdilik rahat gibisin sanki hiçbir şey yokmuş gibi fakat bir anda patlak verecek bende de olmuştu o grafik belleğin kaç ise yarıya düşecek.

74484

Çakışma da olabilir fakat o sorun çok kötü driverleri de sil şimdilik.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Arizalanmis sanirim kart. Isil islem uygulanabilir ama omru kisa olur yine.
Peki kartı sistemde bu şekilde tutarsam ve kart bi anda bozulursa diğer bileşenlere herhangi bir zarar verir mi ?

O dediğin şey kartın can çekişme zamanlarıdır, şimdilik rahat gibisin sanki hiçbir şey yokmuş gibi fakat bir anda patlak verecek bende de olmuştu o grafik belleğin kaç ise yarıya düşecek.

Ekli dosyayı görüntüle 74484
Çakışma da olabilir fakat o sorun çok kötü driverleri de sil şimdilik.
Çakışma yok bende.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Peki kartı sistemde bu şekilde tutarsam ve kart bi anda bozulursa diğer bileşenlere herhangi bir zarar verir mi ?
Hayır zarar vermiyor. Anakarta su döküp çalıştırıp anakartı yakınca bile diğer donanımlara bir şey olmuyor.

O sorun driverden oluyor yani driveri silince o sorun olmaz ama sen WDDM kullan bence.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Hayır zarar vermiyor. Anakarta su döküp çalıştırıp anakartı yakınca bile diğer donanımlara bir şey olmuyor.

O sorun driverden oluyor yani driveri silince o sorun olmaz ama sen WDDM kullan bence.
Driverdan olduğunu sanmıyorum,kartı ikinci elden 2.5 sene önce almıştım ve önceki yaz hiçbir ısı sorunu olmamıştı,sanırım kart son günlerinde.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
1GB 512 MB olacak daha.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Gözlerimin önünde eriyip gidiyor mis gibi kart,ama hiç bir şey yapamıyorum :(

Az önce video izlerken şöyle bir sorun oluştu,pc yi açıp kapayınca düzeldi,artık gittiği yere kadar kullanacağım.(Fotoda sıkıntı yok ekran siyah beyaz oldu ve şu videonun yarısını kaplayan beyaz boşluk ve sol taraftaki siyah dikdörtgeni de görüyorsunuz sanırım)
Adsızsadasdsad.png

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Gözlerimin önünde eriyip gidiyor mis gibi kart,ama hiç bir şey yapamıyorum :(

Az önce video izlerken şöyle bir sorun oluştu,pc yi açıp kapayınca düzeldi,artık gittiği yere kadar kullanacağım.(Fotoda sıkıntı yok ekran siyah beyaz oldu ve şu videonun yarısını kaplayan beyaz boşluk ve sol taraftaki siyah dikdörtgeni de görüyorsunuz sanırım)
Ekli dosyayı görüntüle 76516
Yenisine sağlık. İstersen yeni konunu hazırla şimdiden. :)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
GG wp
Can çekişiyordu,sonunda gitti :DArtık hiç görüntü vermiyor,karıncalanma türü renkli kareler vs vs.
Dolaba koydum fırınlanmayı bekliyor,boş bir vaktim olduğunda hayata döndürmeye çalışacağım :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Elinle bakma ellerin 55 dereceye kadar dayanir isiyi doğru bilemezsin ternometre gerek.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Elinle bakma ellerin 55 dereceye kadar dayanir isiyi doğru bilemezsin ternometre gerek.
Hadi elimle anlayamadım,termometreye yine de gerek yok.Yukarıda attığım resimde de görüldüğü gibi ekran kartı son günlerindeydi,şimdi de iyi ce gitti,1 saniye bile düzgün görüntü veremeden rengarenk karıncalanmalara sebep oluyor,15-20 sn sonra da bilgisayar kapanıyor,WDDM ile idare edicez biraz :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Hadi elimle anlayamadım,termometreye yine de gerek yok.Yukarıda attığım resimde de görüldüğü gibi ekran kartı son günlerindeydi,şimdi de iyi ce gitti,1 saniye bile düzgün görüntü veremeden rengarenk karıncalanmalara sebep oluyor,15-20 sn sonra da bilgisayar kapanıyor,WDDM ile idare edicez biraz :)
Pişirmen gerek ama onunda garantisi yok şansina kalmiş karti sök plastik ve sogutucu kalmasin selulozik tinerle yika kurut at firina 200 derecede 5-9 dakika tut sogumadan kimildatma.

NousrAX

Asistan
Reaksiyon puanı
154
Herhangi bir temassızlik problemi olabilir mi? Veya kablolarında bir hasar olabilir mi? Bir kontrol et istiyorsan. Büyük ihtimalle bozuldu ama..