Ekran kartı çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

daredevil123

Asistan
Reaksiyon puanı
1
mrb. arkadaşlar bundan 3 gün önce pc yeni ekran kartı aldım adam ekran kartını taktı ve biosu sıfırladı bana verdi. sonra ise oyunlarda çok fps düşüşü yaşıyorum.

ekran kartını bios nasıl tanımlarım bütün yük işlemciye biniyor ekran kartı %3 ve %5 lerde takılıyor.

Resim Oyun oynarken alınmıştır

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    25.6 KB · Görüntüleme: 547

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Bu AMD ekran kartına sahip oyuncuların sık sık yaşadığı sorun olsa gerek, oyunu yüksek performanslı işlemci ile çalıştırıp tekrar bak bakalım. Büyük ihtimal entegre grafik işlemci ile çalıştırdığın için bu sorunu yaşıyosun.

daredevil123

Asistan
Reaksiyon puanı
1
rainbow siege oyunu oynuyom aynısını yapiyor bütün oyunda yapiyor

---- Mesajlar birleştirildi ----

ya bitirdi beni valla ya daha önce boyle sorun yaşamadım bu ekran kartında ilk defa yaşadım

Son düzenleme:

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
[Alıntıdır]

Öncelikle dizüstü bilgisayarınızda çift ekran kartı yani işlemciye entegre ekran kartı ile harici bir ekran kartı varsa TAM PERFORMANS alabilmek için (yani sürekli olarak performanslı ekran kartını kullanmak için) Bios ayarlarınızda Switchable Graphics Mode ayarını "Dynamic"den "Fixed" yapmalısınız.

AMD Ekran kartları
Öncelikle mevcut olarak kurulu tüm grafik sürücülerimizi kaldıralım. (Intel, AMD ne yüklüyse)
Ardından Driver Fusion isimli programı kurup programın Grafik(Display) kısmında AMD (ve işlemciniz Intel ise Intel'i) Driver Fusion'a temizletelim.

Şimdi yapabileceğimiz iki şey var, birincisi resmi ama beta olan AMD sürücülerini yüklemek, ikincisi ise resmi olmayan ama kararlı bir şekilde çalışan Leshcat'ın düzenlemiş olduğu AMD+Intel sürücülerini yüklemek.
Avantajlarına gelecek olursak, Resmi AMD sürücüleri;
  • Resmi.
  • Güncel.
Resmi AMD sürücülerinin dezavantajları;
  • Değiştirilebilir grafikler menüsü altından düşük güç tüketimi olan ekran kartına geçiş yapamıyorsunuz.
  • Parlaklık ayarları ile ilgili sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok yüksek.
Leshcat'ın sürücülerinin avantajları;
  • Değiştirilebilir grafikler menüsü sıkıntısız bir şekilde çalışmakta, rahatlıkla bir ekran kartından diğerine geçebilirsiniz.
  • Beraberinde gelen araçlar ile birlikte parlaklık ayarıyla ilgili olan sıkıntının çözülme ihtimali çok yüksek, ek olarak Battlefield 3, Skyrim gibi oyunlarda belirli bir süre sonra "görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu" şeklinde bir hata alırsanız güvenli modda bu program ile birlikte gelen Issue Resolver menüsnüden Alter AMD driver yaparak böyle bir sıkıntısı olmayan ama eski bir sürüm olan AMD sürücü DLL dosyalarını değiştirmiş olursunuz.
  • Yeterince güncel, proje uzun süredir aktif olarak yürütülüyor.
Leshcat'ın paylaştığı sürücülerin dezavantajları;
  • Resmi değil.
  • Çoğu zaman beta sürümüyle kafa kafaya gitmiyor.
Leshcat'ın sürücüleri ile yüklemek (AMD ekran kartı + Intel işlemci)
(Intel + AMD kullananlar için, işlemcisi de AMD olanların sanırsam sadece aşağıda belirteceğim AMD sürücülerini indirmeleri yeterlidir.)
www.LeshcatLabs.net adresine giriş yapıyoruz ve en güncel "Leshcat's Catalsyt [XX.XX] UnifL" sürücülerini indiriyoruz. (XX.XX = Sürüm numarası.)
Program indikten sonra (tabi önce ilk adımları uygulayıp mevcut görüntü sürücülerimizi tamamen kaldırıyoruz) kurulum kısmına geçip İntel sürücü olarak kurmamız gereken jenerasyonu seçiyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz ve asıl sürücü kurma işlemimize geçiyoruz.

İşlemci jenerasyonumu nereden öğrenebilirim?

-Çok basit, örneğin benim işlemcim Intel i7-2670QM görüldüğü üzere 2. jenerasyon bir işlemci, bunu doğrulamak için ek olarak Intel'in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Leshcat sürücülerinde ne gibi hatalar ile karşılaşabilirim?
Leshcat sürücüleriyle alakalı olmasa da "Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu" gibi bir hata alıp tüm oyun zevkinizden mahrum olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gerekenler;
1) Grafik Özellikleri bölümüne giderek (Catalyst Control Center) Oyun --> 3D Uygulama Ayarlarıkısmından "Morfolojik Filtreleme" seçeneğini "Açık" konumuna getirmeyi deneyebilirsiniz. (Resim 2.2)

Catalyst Control Center üzerinden Morfolojik Filtreleme'yi "Açık" konumuna getirip "Uygula" butonunu kullanarak ayarlarımı kaydediyorum. Eğer resimde olduğu gibi sol menü göremezseniz sağ üst kısımda Tercihler butonunu kullanarak Gelişmiş Görünüm'ü seçin.)

2) Eğer yukarıda belirttiğim yöntem işe yaramadıysa ve hâlen aynı hata ile karşılaşıyorsanız indirmiş olduğunuz Leshcat sürücü programını bilgisayarınızı Güvenli Mod'da başlatarak açın. Sol taraftan Issue Resolver menüsüne gelerek açılan komut penceresinde "[A]lter AMD Driver" seçeneğini seçerek yukarıda belirtmiş olduğum gibi AMD sürücü dosyalarını eski ama sorunsuz sürüm ile değiştirin.

Yardım edin! Bilgisayarımın parlaklık ayarını değiştirsem de parlaklık seviyesi değişmiyor!

Yine indirmiş olduğunuz Leshcat sürücülerini açarak içerisinde bulunan "Brightness Resolver" aracını çalıştırın. Açılan pencerede belirtilen ayarları sırayla deneyin (Resim 2.3), ta ki doğru sonucu bulana kadar. (Not: an itibariyle Windows 8.1 de programda bulunan hiçbir opsiyon çalışmamaktadır, en azından benim için. {Aynı şey resmi AMD sürücüleriyle de geçerli olduğunu not düşeyim.})

Her bir denemeden sonra maalesef bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorundasınız. Leshcatlabs üzerinden FTC yani parlaklık ayarlarıyla ilgili kullanıcıların göndermiş olduğu değerlere göz atabilirsiniz.)

Burada belirtilmeyen bir hata ile karşılaşıyorum ne yapmalıyım?
Tüm ayrıntılarıyla sorununuzu bu konunun altında sorabilirsiniz.

AMD Resmi sürücüleri ile yüklemek
(AMD ekran kartı + işlemci ya da AMD ekran kartı + Intel işlemci)

Öncelike AMD görüntü sürücümüzü indiriyoruz: AMD Catalyst™ 13.11 Beta Driver for Windows®(Mobility olanını indireceksiniz.)
Eğer işlemciniz de AMD ise doğrudan bu indirdiğimiz sürücüyü kurabiliriz, eğer "Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu" gibi bir hata alırsanız oyunlarda ya da ekran parlaklığı ile ilgili sıkıntılarınız olursa üst kısımda yer alan "Leshcat sürücüleri ile yüklemek" başlığını kontrol edin.

Eğer işlemcimiz Intel ise öncelikli olarak işlemcimizin grafik kartına (birimine demek daha doğru olur aslında, herneyse) uygun olan sürücüyü indiriyoruz:

Intel HD Grafikler - Birinci jenerasyon: https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=3231&DwnldID=22521&ProductFamily=Graphics&ProductLine=Laptop graphics drivers&ProductProduct=Intel® Core™ Processors with Intel® HD Graphics&lang=eng
Intel HD 3000: Intel® Download Center
Intel HD 4000 ve Iris: https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=23323&keyword=Intel HD Graphics 1&lang=eng

İndirme işlemimiz tamamlandıktan sonra öncelikle Intel sürücülerimizi kuruyoruz ve ardından AMD sürücülerimizi kuruyoruz, işlem tamam hayırlı olsun. (Intel sürücülerini kurduktan sonra AMD sürücülerini kurana kadar bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek yoktur, başlatmanızın ya da başlatmamanızın da bir zararı yoktur.)
[Alıntıdır]

Anladığım kadarıyla bu tür bi sorun yaşıyosun, buradakileri okuyup yaparsan sorununun ortadan kalkacağını düşünüyorum.

daredevil123

Asistan
Reaksiyon puanı
1
amd driverını sildim yenisini yükledim aynısını yaptı

daredevil123

Asistan
Reaksiyon puanı
1
anakart PCI express 2.0 ama ekran kartı 3.0 destekliyor sorun olur mu ?

Asus kendi sitesinde 3.0 çalıştırır demiş

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Açmak istediğin oyuna sağ tıklayıp Grafik seçeneklerinden "Yüksek performanslı grafik işlemci ile çalıştır" tarzı herhangi bir seçenek görüyor musun ?

daredevil123

Asistan
Reaksiyon puanı
1
gözükmüyor

---- Mesajlar birleştirildi ----

teamviwer vereyim istersen

Son düzenleme:

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
AMD Grafik merkezi ya da driver ile gelen ya da kurduğun AMD'nin kendine ait grafik ayar programı var mı?

daredevil123

Asistan
Reaksiyon puanı
1
buradakileri yapamıyorum bu eski sürüme ait ama bi yerden bu sürümü indirip yapicam

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Genel olarak mantığını anlasan yeterli olur diye düşünüyorum.

daredevil123

Asistan
Reaksiyon puanı
1
wow oynarken ekran kartını kullanıyor ama diger oyunlarda işlemciye sadece yük veriyor anlamadım